Jump to content

Cum dreaq fac si eu farul asta?


Recommended Posts

Ma chinui sa imi fac un far ca mi-a intrat apa in el (e crapat pe un colt care vine sub aripa...). I-am pus pe unii sa-l faca si au pus niste mastik de jur imprejur si s-au jurat ca nu mai intra apa in el. A mers o perioada pana a dat iar ploile alea grele si a intrat din nou. Any ideea ce dreaq sa-i mai fac? Ma gandesc sa ma duc iar la aia sa-i mai bage mastik si sa testez cu jet-u daca mai intra sau nu...

 

Nu-mi sugerati far nou ca e peste 1000 de euro si mai bine il sparg si incerc sa-l iau pe Casco. Sticla separat nu se vinde.

Link to comment
Share on other sites

wlf: nici o sansa. Tot timpul merg cu farurile aprinse, chestia e ca e apa pe interiorul plasticului/geamului care nu se duce in veci. De cat sa dau 1000 de euro sau mai mult fac improvizatii pana la adanci batraneti :blink:

 

Bavaria: e din plastic.

 

O sa incerc sa-i pun mai mult mastik pe locul unde e crapat poate il rezolv pan la urma. Are cineva idee daca din cauza apei mastikul ala se face moale si de aia intra?

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

wlf: nici o sansa. Tot timpul merg cu farurile aprinse, chestia e ca e apa pe interiorul plasticului/geamului care nu se duce in veci. De cat sa dau 1000 de euro sau mai mult fac improvizatii pana la adanci batraneti :)

 

Bavaria: e din plastic.

 

O sa incerc sa-i pun mai mult mastik pe locul unde e crapat poate il rezolv pan la urma. Are cineva idee daca din cauza apei mastikul ala se face moale si de aia intra?

49195[/snapback]

 

 

Hm!Nu cred ca masticul rezista la apa.

Poti sa incerci cu un glue gun :blink: .

 

Merita sa incerci :)

Link to comment
Share on other sites

Eu as folosi silicon care se foloseste la termopane. Eu zic ca mai rezistent ca ala nu poate fi altceva.

49204[/snapback]

 

 

Nu este vorba de ceva rezistent.Ideea este sa adere pe plastic.Daia ma gandeam ca un pistol cu plastic topit(traducere :blink: ) poate merge mai bine.

 

Oricum ,nu strica sa incerce cu slicon :)

Link to comment
Share on other sites

UNDE? ala care vine la imbinarea geamurilor? este negru si nu cred ca este foarte estetic, daca are nevoie, am eu pe acasa ..... :)

49210[/snapback]

 

Acuma ti-ai adus aminte unde se foloseste? :blink:

 

Exista si poxipol transparent.

Link to comment
Share on other sites

Parca facuse casco, a avut un eveniment mai nasol.

 

Daca nu e zona expusa vederii as pune ceva gen Poxipol, dar facut de bison. Nu ataca suprafata, dupa intarire e inca f putin flexibil, nu rigid ca Poxipol, sigileaza bine. Masticul e bun in general sa-l pui intre doua suprafete presate...

 

Alta solutie: siliconul transparent.

Link to comment
Share on other sites

Am casco. Si eu ma gandeam sa-l sparg si sa zic c-am gasit-o in parcare dar mi-e frica sa nu vada aia farul dat jos la service si sa vada crapatura si tot mastik-u ala si sa inceapa sa faca figuri ca nu e nou domne (oricum or sa il vada pt ca dupa ce il schimb farul vechi trebuie sa ramana la filaret si aia il trimit la compania de asigurari... asa a fost si la accident cu piesele ramase).

 

Ah, si nu vreau sa-l sparg pt ca n-am chef sa merg 2 sapt pana vine farul nou cu el asa :blink:

 

Si de zgariat nu cred ca ar merge pt ca, 1 la mana, ramane apa in el si se vede ca are ceva si l-ai zgariat tu si 2 la mana, cine dreaq iti zgarie farul dar aripa sau capota nu? :)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.