Jump to content

Consum de camion, sunt disperat !


Recommended Posts

Guest poleposition

Deci, ii dau foc ! :blink:

Am o vesnica problema cu consumul, adica e IMENS... nu numai ca arata pe OBC 22%, dar de fapt consuma si mai mult. :)

 

Exemplu: bagat benzina 100 OMW de 1 milion lei (24 litri), cand s-a aprins becul, am facut 65 de km si s-a aprins iar (2 zile). Deci consum 24 de litri la fiecare 65 km parcursi.... E GROASA RAU.

 

Poate debitmetrul, si atunci am pus-o :)

Poate sonda lambda si atunci.... momentan nu am bani... asa ca am pus-o din nou.

 

C e s a m a i f a c ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Deci, ii dau foc ! :blink:

Am o vesnica problema cu consumul, adica e IMENS... nu numai ca arata pe OBC 22%, dar de fapt consuma si mai mult. :)

 

Exemplu: bagat benzina 100 OMW de 1 milion lei (24 litri), cand s-a aprins becul, am facut 65 de km si s-a aprins iar (2 zile). Deci consum 24 de litri la fiecare 65 km parcursi.... E GROASA RAU.

 

Poate debitmetrul, si atunci am pus-o  :)

Poate sonda lambda si atunci.... momentan nu am bani... asa ca am pus-o din nou.

 

C e    s a    m  a  i    f  a  c  ? :)

52001[/snapback]

Ce masina si ci motor este?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Da, ai dreptate, am uitat:

 

E34 520i, motor M50. si nu merg numai in limitare sau figuri. (cateodata doar), cel putin acuma schimb numai la 1.500 si tot degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

De schimbat am schimbat urmatoarele pana acum (in afara de ce tine de suspensii):

 

bujii noi

pompa benzina noua

filtru aer

filtru benzina

toate zemurile posibile

 

De tras, trage bine, dar numai pese 3.500 - 4.000 in rest nu stiu ce sa mai zic... :blink:

Link to comment
Share on other sites

De schimbat am schimbat urmatoarele pana acum (in afara de ce tine de suspensii):

 

bujii noi

pompa benzina noua

filtru aer

filtru benzina

toate zemurile posibile

 

De tras, trage bine, dar numai pese 3.500 - 4.000 in rest nu stiu ce sa mai zic...  :blink:

52009[/snapback]

Pai incearca sa gasesti pe cineva cu un debetmetru bun sa faci o proba,si sunt ceva 520-uri pe aici ,MAS,oxide,si mai sunt cativa.Pare debitmetrul din ce zici

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

O sonda lambda am vazut pe OEM ca e in jur de 190$ si stiu ca sunt 2 de fapt, sau gresesc ?

 

Nu are nimeni un tester, sau acces la un tester pentru treaba asta ? eu nu am gasit pana acum.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
masina scoate mult fum negru?

 

esti sigur ca nu pierzi benzina pe undeva? 24L/65 km e mult prea mult, masina nu ar trebui sa plece de pe loc.

52025[/snapback]

Nu scoate fum negru, clumea, deloc. Si nici nu pierd benzina pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
daca trage dupa 4000rpm, inclin sa cred ca e debitmetru de vina....demonteaza-l, bagal in alcool si lasa-l acolo vreo 24 ore...si apoi pune-l la loc pe masina.... :blink:

52030[/snapback]

Aveam de gand sa fac traba asta dar imi este teama sa nu distrug ceva.

Daca as avea niste poze cum se face manevra as curata. Cu alcool izopropilic nu?

Link to comment
Share on other sites

Lasa debitmetrul in pace si du-te la un service cu tester. As sugera sa-ti faci si un test de compresie.

Avand in vedere ca nu da fum dar consuma de rupe, n-ar fi rau sa te uiti la ulei. Cat e nivelul fata de ultima oara? Nu cumva e cam subtire si miroase a benzina?

Ca sa consume atat, ar trebui:

- sa fie dus senzorul de temperatura de aer din debitmetru si sa creada ca afara e tot timpul zero absolut;

- sa fie dus senzorul de temperatura apa si sa creada ca motorul sta tot timpul rece;

- sa ai probleme serioase cu motorul

 

Primele doua cauze duc la imbogatirea serioasa a amestecului si ar cam trebui sa-ti dea fum.

 

Oricum, nu e Dacie asa ca renunta la improvizatii si du-te la un service pentru o constatare, nu e un capat de lume. Eu ti-as sugera service-ul din spate de la circ, Dandon parca.

Alternativ, incearca sa iei legatura cu unul din membrii care au posibilitatea sa diagnosticheze injectia - era cineva cu un E32 care avea asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

eu am un calculator pe acasa.daca vrei ti l dau de proba sa vezi daca merge .poate a umblat cineva pe acolo si nu se pupa calc cu debitmetru.am avut prob asta cu un 520 24 supape din bv.nu erau pereche calc cu debitmetru.dar vezi si la faza cu compresia.daca vrei te duc undeva sa ti faci si testele si compresia.da un pm daca te intereseaza ceva.
Link to comment
Share on other sites

sincer nu m-as duce la DANDON , baietii sunt pe dinafara , mi-au stricat un regulator de presiune reglabil (3-400 euro) , si mi-au reglat masina asa de bine ca am ars garnitura de chiulasa pana am ajuns acasa.

 

continui sa cred ca este imposibil sa consume 40% fara sa scoata fum negru si masina sa fie utilizabila, nu da in nas?

Link to comment
Share on other sites

sincer nu m-as duce la DANDON , baietii sunt pe dinafara , mi-au stricat un regulator de presiune reglabil (3-400 euro) , si mi-au reglat masina asa de bine ca am ars garnitura de chiulasa pana am ajuns acasa.

 

Sa-ti strice regulatorul e plauzibil in schimb nu ai ce sa faci din reglajul injectiei astfel incat sa arzi garnitura de chiulasa :)

Chiar mergand cu avansul ingrozitor de intarziat, daca ai lichid de racire suficient si termostat bun nu arzi garnitura.

continui sa cred ca este imposibil sa consume 40% fara sa scoata fum negru si masina sa fie utilizabila, nu da in nas?

52223[/snapback]

Aici sunt perfect de acord cu tine, probabil ca are o fisura pe linia de retur. Eu am reusit sa scot maxim 25% cu un Solex complet dereglat -si scoteam ceva fum :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Oameni buni, nu scoate fum pe nici o gaura (ca sa zic asa), ce pot sa zic mai mult de atat... :blink:

 

Iar de dat in nas, da, da in nas pana in 3.500 - 4.000 rpm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.