Jump to content

achizitionare 535i e39


ursuletz

Recommended Posts

salut!vreau sa i'mi schimb masina si am nevoie de cateva sfaturi!!!detin un 316i e30 si vreau sa achizitionez un e39,eu sunt in spania,si nu prea am habar de lucruri legate de masini(probleme,consum,avantaje intre modele,etc...)ma tenteaza sa i'mi cumpar un 528i , 530i sau 535i.am gasit unul si vreau sa aflu daca se merita,si cam ce consum are unu!nu ma sperie , dar informativ as vrea sa aflu,mai ales in trafic ma intereseaza!si problemele des intalnite la aceste modele!multumesc! http://www.segundamano.es/vi/10915612.htm?ca=8_s masina cam asta ar fi preferata mea! Edited by ursuletz
Link to comment
Share on other sites

Un E39 535i consuma 20l in oras si 10% in afara daca mergi cu 180 constant.

 

Costurile de intretinere sunt mari, se pot compara cu intretinerea unui M5 E39.

 

Exista piese comune cu M5-ul E39 si destule piese care exista doar pe E39 motorizate V8.

 

Articulatia, directia, suspensia, etc.

 

Datorita anului de fabricatie, masina din anunt inghite usor cam 2500 euro pentru reparatii dupa cumparare.

Asta daca vrei sa ai o masina in stare foarte buna. :twoup:

Problemele tehnice des intalnite sunt aceleasi ca si in cazul oricarui alt E39: ghid.

 

528i si 530i consuma 18% in oras, se poate ajunge si la 20% daca mergi in trafic foarte aglomerat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Un E39 535i consuma 20l in oras si 10% in afara daca mergi cu 180 constant.

 

Costurile de intretinere sunt mari, se pot compara cu intretinerea unui M5 E39.

 

Exista piese comune cu M5-ul E39 si destule piese care exista doar pe E39 motorizate V8.

 

Articulatia, directia, suspensia, etc.

 

Datorita anului de fabricatie, masina din anunt inghite usor cam 2500 euro pentru reparatii dupa cumparare.

Asta daca vrei sa ai o masina in stare foarte buna. :twoup:

Problemele tehnice des intalnite sunt aceleasi ca si in cazul oricarui alt E39: ghid.

 

528i si 530i consuma 18% in oras, se poate ajunge si la 20% daca mergi in trafic foarte aglomerat.

e de bine asta,e bun pretul la masina aia?cu taxele de prima inmatriculare ce se mai spune?cam cat ar ajunge unul desta pentru inscris!

Link to comment
Share on other sites

eu am 21 de ani,pana acum 5 luni nu am avut nici o masina in afara de dacii.. :twoup: ,ma descurc binisor cu banii,am cam 1500 venit lunar...shi fac maxim 2000 de km,cu anumite exceptii...ursuletzul meu consuma cam 11 in oras,9 pe autostrada la viteza constanta de 120/h si cam 15 , 16 daca ma dau la el,deci consumul mi se pare foarte redus la acea cilindree(3,5l)!am facut 11 000 km in 5 luni cu ursul si acum are 201 000 km,fara nici cea mai mica problema!daca o masina de 20 de ani nu mia adus batai de cap,un 535i din 99' nu cred k are prea multe,in primul rand ca masina asta nu sia permiso oricine,si cine a avuto nu a bagat piese in ea de la frontal,benzina e foarte buna aici,soselele excelente!ce ar putea sa ma puna pe ganduri?confortul cred, :twoup: :D !!!!
Link to comment
Share on other sites

ursuletz: Te asigur ca o astfel de masina inghite foarte multi bani iar piesele costa mai mult decat la un E39 cu motor L6.

 

Ma rog, conteaza si ce doresti de la masina...

 

Daca vrei sa fie intr-o stare foarte buna, te costa mult.

Daca nu te intereseaza cum merge masina ci doar cum arata, atunci da, este usor de intretinut.

 

Consumul de 20% este ok pentru un motor V8 de 3500 cmc, motorul este destul de avansat pentru 1998 cand a fost introdus, avand dublu vanos si este euro 3.

 

Nu mi-as face sperante sa scada taxa pentru o asemenea cilindree.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

In mare, daca ramane cam la fel ca in martie modalitatea de calcul, de la 1 iulie iulie la o masina din 1999 cu un motor de 3.499 cmc cu euro 3 si emisia de co2 de 400 grame/km (am pus atat pentru ca nu am stiut exact cat este), TAXA DE PRIMA INMATRICULARE ar fi cam: 2824.686 euro.

Ciupanezu, consumul de 20% in oras cam la ce tip de circulatie este ?....daca este 10% la 180 km/h e chiar minunat, la un 530d cred ca este vreo 9%....

Cat despre intretinere, vorbesti de parca ai repara la ea toata ziua....se strica asa des ? doar nu schimbi elemente de suspensie si cine stie ce module electrice la 10.000 km....ulei, filtre, placute...Unul care isi cumpara o panarama de masina si e obligat sa schimbe totul doar la reprezentanta ca sa nu piarda garantia cheltuie mai mult cred....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu, consumul de 20% in oras cam la ce tip de circulatie este ?....daca este 10% la 180 km/h e chiar minunat, la un 530d cred ca este vreo 9%....

20% - Bucuresti, aglomeratie.

 

Cat despre intretinere, vorbesti de parca ai repara la ea toata ziua....se strica asa des ? doar nu schimbi elemente de suspensie si cine stie ce module electrice la 10.000 km....ulei, filtre, placute...Unul care isi cumpara o panarama de masina si e obligat sa schimbe totul doar la reprezentanta ca sa nu piarda garantia cheltuie mai mult cred....

 

O masina din '99 cere multe investitii daca vrei sa fie in stare impecabila tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Am avut 523i, an `96 vreo 2 ani si ceva....nu l-am menajat deloc, jante pe 17 si pneuri 225/50-fata 245/50 pe spate. Am schimbat caseta de directie imediat ce am cumparat-o, pentru ca am luat masina cu defect la caseta (caseta nu avea joc dar avea un pocnit ciudat cand viram pe loc), telescoapele pentru ca se cereau schimbate si nu am vrut sa risc (telescoapele moarte, in afara de stabilitatea proasta, lungesc distanta de franare foarte mult) , o bieleta pe spate si bieletele de directie. In rest am dat in ea cat s-a putut, am indoit jantele de multe ori si nu mi-a picat suspensia pe fata....Avea tapiserie din piele, PDC, trapa electrica, climatronic bizonal, scaune incalzite, telefon...

A, uitasem, am schimbat si modulul de la clima, celebra "piesa cu tepi"...mai am si acum o piesa nou nouta (de vanzare)...

Motorul mergea perfect, tragea bine, mergea cu 240 km/h.

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca ai avut noroc? :twoup:

 

In general costurile sunt mult mai mari, sa nu uitam ca este vorba despre masini de ~ 10 ani vechime.

 

Iar pe topic este vorba de E39 535i, costurile de intretinere sunt mai mari decat la un 523i.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.