Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

si sunt multi ca el, cica, unii chiar mai buni ca el, greu de crezut... :twoup:

oricum asta e o perla buna, era ceata si noapte si el a stins farurile ca sa nu mai vada ceata dar vedea drumul foarte bine, ce-i drept la noi sunt si marcajele foarte vizibile noaptea... :), un fel de-a spune, e noapte o sa inchid si nu mai e, cred ca viseaza mult baiatu' asta :twoup: , cred ca nici in desenele animate nu vezi faze inchipuite de el ca nu le mai cred aia mici :)

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

@mik15 -

 

"oricum asta e o perla buna, era ceata si noapte si el a stins farurile ca sa nu mai vada ceata dar vedea drumul foarte bine, ce-i drept la noi sunt si marcajele foarte vizibile noaptea... " - nu e perla deloc, pe ceata vezi mai bine in departare doar cu proiectoarele, decat cu farurile sau farurile + proiectoare ...farurile sau farurile + proiectoare te ajuta sa vezi mult mai bine aproape...cu proiectoarele vezi mai bine (nu la fel de bine cum vezi cu faruri + proiectoare aproape) la distanta...

 

DA, zicea bine cu marcajele, se referea la mersul pe autostrada, in caz ca n-ai fost atent...ca si eu l-am "certat" prima oara ca a mers asa pe drum judetean :twoup: Deci autostrada chiar e marcata si semnalizata rezonabil, cel putin :)

 

Mai sunt unii idioti care pe ceata dau faza lunga...care chiar nu ajuta deloc :)

Link to comment
Share on other sites

 

scuze ca iar ma bag... dupa ce am zis ca nu mai intervin pe topic

deci domnule strees, nu sunt singurul care foloseste proiectoarele de ceata conform recomandarilor din cartea vehiculului. poate ma confunzi si il spoiesti pe altul. dar i-ati oo cate vrei tu ca am si eu solutii d-astea. si sa-ti relatez niste fapte de cand aveam dacia supernova. ma deplasam cu 110 pe autostrada a1 si in timp ce depaseam un tir vin in spatele meu niste pusti teribilisti cu un logan mcv. am accelerat la maxim sa grabesc depasirea dar la cum fugea supernova a durat ceva. intre timp astia cu loganul 1.5 dci flashuri flashuri. depasesc tirul si imediat ma mut pe banda din dreapta. astia ma depasesc si iese unu pe geamul din spate si imi arunca o revista fix pe parbriz. dau cu stergatoarele instinctiv (desi revista zburase deja), dau a patra instinctiv si ma iau dupa ei. si ii dam si ii dam si ii dam. loganul lui nu a putut mai mult de 160. dacia mea lua 170 cu benzina de 95 (de care aveam atunci), ii dau flashuri, nu se da la o parte. cand sa depasim un tir el s-a bagat pe stanga eu pe banda de urgenta, dupa ce am depasit tirul eu eram cu jumate de masina in fata loganului... il depasisem. mai iau un avans de cativa metri si acuma ce sa vezi? bag mana in buzunarul de la portiera si iau un pumn de bile de rulment, cu care imi dotasem supernova dupa niste incidente asemanatoare. ma si deschid geamul si arunc niste bile de rulment in spate. parbriz praf, capota praf, logan mcv oprit pe banda de urgenta. asa ca daca te tine arunca frate si cu cartofi dupa mine ca daca esti dobitoc sunt si eu dobitoc.

 

 

Incredibil, dar adevarat ! Ca sa ne mai destindem, nu cred ca stiti varianta " update" la vremurile "moderne" in care traim, user-ul a omis-o. :twoup:

Deci, In timp ce ma deplasam cu cu 110 pe autostrada a1, au fost acolo 2 indivizi dintre ei cu un MCV

care m-au apostat cu flashuri si o revista pe parbriz. Eu m-am chinuit mult sa am vizibilitate prin parbrizul ala, ei mi-au dat de m-au orbit. Si acum dupa ce mi-au dat, am luat si eu un pumn de bile de rulment si le-am dat o perversa ca pe Bucuresti-Pitesti de i-am facut parbrizul praf. Pai , ori suntem dobitoci, ori nu mai suntem ? :)

 

Iertati-mi crunta aberatie, insa ceva ma duce cu gandul la Tata Urs.

Nimic constructiv nici acolo nici aici, dar macar in topicul cu pricina mai aveai de ce umfla un zambet pe sub mustata.

Aici :)

 

Pe subiect : cred ca depinde foarte mult de afinitati. Pledez in favoarea spatiului in detrimentul design-ului exterior mai sportiv ( E46) .

Votez E39

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tot nu inteleg ce legatura este intre e46 si e39. Oricat de asemenatore par, sunt masini foarte diferite....

 

Suspensie, antifonare, senzatie, dimensiuni, costuri de exploatare etc....complet diferite.

 

 

Daca fac abstractie de tot ce am enumerat mai sus, prefer seria 5 pentru confortul superior.

Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti !

Am avut patru E46 :316i,318i,320i si 330d(de ultimul am fost chiar incantat), sunt la primul E39, dar daca ar fi sa aleg as alege E39 pentru confort, pentru modul in care "se aseaza" la drum...si fie vorba intre noi in E39 imi incap mai multe bagaje decat in E46, spun asta pt ca am un kinder de 2ani :D

:D

Link to comment
Share on other sites

e39 oricand si oriunde (pe curbe ... autostrada) ... e46 este mai distractiv dar dupa mine este si mai instabil, nu am impresia de siguranta (vorbesc de 4 usi, coupe-ul pare sa fie mai siguranta si mai stabila)- mentionez ca am un e39 touring iar la drumuri lungi si vreme proasta (viscol, nameti - munte ) chiar si cu senzorii abs defecti (NO TRACTION AND NO ABS)am avut impresia de siguranta
Link to comment
Share on other sites

parerea mea o prostie acest topic!! Cum sa compari 2 masini din clase diferite, Clasa Medie cu clasa Mare???fiecare are rolul ei in segmentul de piata pe care il reprezinta.Hai sa facem comparatii intre masini din aceleasi clase, sa nu incurcam capra cu varza!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pai si care ar fi comparatiile? Intre e36 si e46 sau e46 si e90? Sunt din ani diferiti si nu e deloc relevant. Cel putin astea 2 au fost produse cam in aceeiasi ani si ca tehnologie sunt asemanatoare deci comparatia e buna.

 

Chiar daca ma repet, oricand si la orice ora as alege e39. E mai elegant si mai frumos. Are mai mult stil. Eu zic ca impreuna cu F10 sunt cele mai reusite din serie.

 

Asta nu inseamna ca e46 nu e ok. Coupe-ul si touringul sunt frumoase foc. Sedanului parca ii lipseste ceva care e valabil si pentru celelalte modele ale seriei 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.