Jump to content

BMW E34


adi.dima

Recommended Posts

Acum pot sa ma trec si eu in registrul posesorilor de BMW.(de fapt, peste doua saptamani cand o s-o trec pe numele meu)

In urma cu o saptamana am reusit sa-mi iau masina dupa care tanjeam de ceva vreme :twoup: , ca sa fiu mai exact, un superb E-34 IX. Are M50 de 2,5, vopseaua originala si un singur proprietar timp de 13 ani :D . Am reusit sa o alerg deja 1000km in astea cateva zile de cand imi este in posesie si pot spune ca ma cucereste din ce in ce mai mult. Are o stabilitate extraordinara, poti aborda virajele fara o prea mare panica (aici cei mai carcotasi vor spune ca nu mai ai fun-ul condusului daca nu te chinui s-o ti pe sosea <<asta fiind X>>) si cel mai important dintre toate aspectele: este a mea :D

ps. Faza cu ALPINA pe motor e sticker(asa am luat-o).

 

Sper sa va placa :twoup:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

tare de tot... dar ma mir ca a avut un singur proprietar. stiu ca il vindea un baiat din arges, dar avea numere de caransebes masina. oricum e o masina superba. sunt relativ ok stickerele, sunt in linia masinii (nu tribale sau flacari).... un consum i-ai facut? si... o acceleratie :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Sar-na de urari :twoup: . Masina a avut un proprietar timp de 13 ani si un al doilea timp de cateva luni.. De stickere nu prea pot sa scap pentru ca, lacul, avand varsta pe care o are, incepuse sa se exfolieze pe o portiune de pe partea dreapta, iar fostul proprietar a preferat sa mascheze zona cu pricina decat sa revopseasca masina si tinand cont de starea vopselei, ar fi fost chiar pacat(eu unu, cred ca as fi obtat pentru o solutie similara).

Legat de consum, nu stiu sigur, OBC-u-mi arata 12,6, dar cred ca trebuie sa-l resetez cumva ca sa nu-mi calculeze si cu km facuti in extern... nu prea stiu cum sa-l butonez :twoup:

Link to comment
Share on other sites

12,6???? presupun ca ori nu stai in bucuresti ori mergi numai noaptea :twoup:

 

Sar-na de urari :D . Masina a avut un proprietar timp de 13 ani si un al doilea timp de cateva luni.. De stickere nu prea pot sa scap pentru ca, lacul, avand varsta pe care o are, incepuse sa se exfolieze pe o portiune de pe partea dreapta, iar fostul proprietar a preferat sa mascheze zona cu pricina decat sa revopseasca masina si tinand cont de starea vopselei, ar fi fost chiar pacat(eu unu, cred ca as fi obtat pentru o solutie similara).

Legat de consum, nu stiu sigur, OBC-u-mi arata 12,6, dar cred ca trebuie sa-l resetez cumva ca sa nu-mi calculeze si cu km facuti in extern... nu prea stiu cum sa-l butonez :twoup:

Link to comment
Share on other sites

repet, atat imi arata obc-u' :twoup: si ca si km, dupa ultima resetare a kilometrajului, am facuti 360 extern si restu pana la 890 in oras (bucuresti, dar in perioada asta in care au fost multi plecati cu 1mai...). Nu stiu ce sa zic, ce-i drept si pe mine ma mananca sa-i fac consumu :twoup: dar astept sa iau salariul intai. :D
Link to comment
Share on other sites

repet, atat imi arata obc-u' :twoup: si ca si km, dupa ultima resetare a kilometrajului, am facuti 360 extern si restu pana la 890 in oras (bucuresti, dar in perioada asta in care au fost multi plecati cu 1mai...). Nu stiu ce sa zic, ce-i drept si pe mine ma mananca sa-i fac consumu :twoup: dar astept sa iau salariul intai. :D

890 km cu un plin de 70L (parca atat are e34 rezervorul) ??? :D :D

Link to comment
Share on other sites

repet, atat imi arata obc-u' :twoup: si ca si km, dupa ultima resetare a kilometrajului, am facuti 360 extern si restu pana la 890 in oras (bucuresti, dar in perioada asta in care au fost multi plecati cu 1mai...). Nu stiu ce sa zic, ce-i drept si pe mine ma mananca sa-i fac consumu :twoup: dar astept sa iau salariul intai. :)

890 km cu un plin de 70L (parca atat are e34 rezervorul) ??? :D :D

 

80l are. dar e mult pt o masina abia luata si din care se presupne ca storci mai tot ce poate da :D

Link to comment
Share on other sites

repet, atat imi arata obc-u' :twoup: si ca si km, dupa ultima resetare a kilometrajului, am facuti 360 extern si restu pana la 890 in oras (bucuresti, dar in perioada asta in care au fost multi plecati cu 1mai...). Nu stiu ce sa zic, ce-i drept si pe mine ma mananca sa-i fac consumu :D dar astept sa iau salariul intai. ;)

890 km cu un plin de 70L (parca atat are e34 rezervorul) ??? :) :P

 

80l are. dar e mult pt o masina abia luata si din care se presupne ca storci mai tot ce poate da :D

n-am zis ca i-am facut cu un plin... de la ultima resetare a kilometrajului am mai tot bagat benzina(nu full) in ea. Ideea era ca in kilometrii astia, obc-u imi zice ca mi-a mancat 12,6. Nici eu nu-l cred :twoup: . Uite, ca sa facem un calcul aproximativ, m-am uitat pe bonurile de benzina si pe bord: estimand ce mai am, respectiv ce nu mai am in rezervor(acul sta fix pe indicele de 20 de litri), adunat cu tot ce am alimentat ulterior plinului(dupa bonuri), inmultit cu 100 si impartit la numarul de kilometrii...mi-a iesit ceva de gen 15.71l/100km

io zic ca-i rezonabil

Repet, si io sunt curios de un consum cat mai exact, dar mai am de asteptat pana luni ca sa-i pot face plinu' :D

Edited by adi.dima
Link to comment
Share on other sites

pregateste-te.... majoritatea pieselor pt E34 costa mai putin decat un plin :D

 

repet, atat imi arata obc-u' :twoup: si ca si km, dupa ultima resetare a kilometrajului, am facuti 360 extern si restu pana la 890 in oras (bucuresti, dar in perioada asta in care au fost multi plecati cu 1mai...). Nu stiu ce sa zic, ce-i drept si pe mine ma mananca sa-i fac consumu :D dar astept sa iau salariul intai. :P

890 km cu un plin de 70L (parca atat are e34 rezervorul) ??? :P ;)

 

80l are. dar e mult pt o masina abia luata si din care se presupne ca storci mai tot ce poate da :)

n-am zis ca i-am facut cu un plin... de la ultima resetare a kilometrajului am mai tot bagat benzina(nu full) in ea. Ideea era ca in kilometrii astia, obc-u imi zice ca mi-a mancat 12,6. Nici eu nu-l cred :twoup: . Uite, ca sa facem un calcul aproximativ, m-am uitat pe bonurile de benzina si pe bord: estimand ce mai am, respectiv ce nu mai am in rezervor(acul sta fix pe indicele de 20 de litri), adunat cu tot ce am alimentat ulterior plinului(dupa bonuri), inmultit cu 100 si impartit la numarul de kilometrii...mi-a iesit ceva de gen 15.71l/100km

io zic ca-i rezonabil

Repet, si io sunt curios de un consum cat mai exact, dar mai am de asteptat pana luni ca sa-i pot face plinu' :D

Link to comment
Share on other sites

pregateste-te.... majoritatea pieselor pt E34 costa mai putin decat un plin :twoup:

 

La X nimic nu se potriveste de la modelul clasic. Ma refer la piesele de uzura. Punte fata/spate, suspensie, cutie. Si toate sint de 3 ori mai scumpe.

 

PS Frumoasa masina.

Edited by gp6722
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

N-am mai updatat de foarte mult timp topicul, hai sa bag cateva poze cronologice cu ce i-am mai luat in ultimul an :lol: ...

 

Pozele includ toata articulatia fata cu burdufele de la planetare, audio, interior de piele de HighLine (piele de bizon, full electric, incalzit cu reglaj lombar, frigider, masute de mahon luminate si suport pentru picioare), faruri cu ingerasi de la DEPO, roti Alpina pe 18, stopuri (HELLA smoked), spoiler fata BBS si curand o noua vopsea pentru ca mi-a f***** un binevoitor acum cateva saptamani...

 

Sper sa va placa, astept pareri :)

 

post-7715-1252681896_thumb.jpg post-7715-1252681984_thumb.jpg post-7715-1252682284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

foarte frumoasa, sa o stapanesti sanatos.

Ce comenzi ai pe chestia aia din spate ?

Eu nu am mai vazut asa ceva la e34

Farurile le-as fi lasat originale, mi imi plac pozitiile alea parca sunt o candela.. :)

 

In cotiera are o comanda de reglaj pentru scaunul din dreapta fata si inca o comanda ce se lega la casetofonul original al masinii dar care se va transforma intr-un equalizer..

Nu ai mai vazut pentru ca au fost doar 5000 de interiore precum asta si era o optiune ce iti mai scotea din buzunar inca 10.000 de marci.

Legat de faruri, se vad cu muuuuult mai bine decat cele originale care aveau faza scurta ca o "lumanare..", au fost mai mult un upgrade decat o "fita"

Edited by adi.dima
Link to comment
Share on other sites

Adi: banuiesc ca avand IX ai sapat pe diverse site-uri. Ai gasit ceva referitor la rezistenta cutiei de transfer de la 4x4 si a planetarelor fata? Ma refer la cata putere si cuplu ar putea duce. Am vazut pe E30 325ix ca duce 300-400CP, fara modificari.

Ai avut probleme la comanda pieselor de la punte, sa nu se potriveasca, sa nu gasesti, sa fie mult mai scumpe?

Link to comment
Share on other sites

Adi: banuiesc ca avand IX ai sapat pe diverse site-uri. Ai gasit ceva referitor la rezistenta cutiei de transfer de la 4x4 si a planetarelor fata? Ma refer la cata putere si cuplu ar putea duce. Am vazut pe E30 325ix ca duce 300-400CP, fara modificari.

Ai avut probleme la comanda pieselor de la punte, sa nu se potriveasca, sa nu gasesti, sa fie mult mai scumpe?

 

1: cutia de transfer duce 300 de caluti.. am cautat pentru ca vreau sa-mi pun BiTurbo la anu.. chiar si cu puterea aia ar trebuii sa faca 5sec pana la 100 si 16 pana la 200.. deci eu zic ca-i mai mult decat ok

2: cu piesele am apelat la un prieten care mi le-a adus.. da, sunt mult mai scumpe decat una normala si asta pentru ca au fost putine, ca sa fiu mai explicit, la un e30/32/34 normal scapi cu articulatia fata cu maxim 300 de euro aftermarket, la un X insa, doar un pivot cu brat costa aproape 200 de euro si nu-l gasesti decat la Bavaria.. pe mine m-a dus putin peste 30 de milioane fata...plus 100 de euro burdufele de la planetare.

 

vorbeam de pozitie, nu faza scurta. Inteleg de ce ai modificat farurile, faza scurta e slaba rau, ca si eu am e34 si stiu cum e, dar eu am rezolvat cu niste becuri mai puternice, +40% si spaland oglinzile.

 

Ca sa fiu sincer aveam si unu de lunga spart si cand m-am dus sa-mi iau un bloc de stanga, tipul cu piesele avea si farurile astea noi pe care vroia 120e.. in conditiile in care ele sunt pe net la 250, le-am luat instant :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai linku-uri ceva cu astfel de info da-mi si mie pe PM, eu am cautat si nu am gasit mare lucru. Doar asa, aruncat pe un forum ici colo ca ar fi fragile si atat. Buba de fapt nu e de la caluti ci de la cuplu, mai ales daca e supra alimentat.

Exact faruri d-astea am si eu, numai ca ale mele sunt Sonar. Vad ca si la tine ziua abia se vad AE, noapte se vad bine. Oricum ai da-o, numai din faptul ca sunt noi si tot se va vedea diferenta fata de unele vechi de 10-15 ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.