Jump to content

cateva nelamuriri


zender

Recommended Posts

o sa fac un drum in austria in curand si am cateva nelamuriri, eu am folie pe toate geamurile si xenon aftermarket fara lupa, nu o sa am probleme acolo? sau la granita? te intreaba cineva ceva? stiam ca daca ai xenon si nu ai sistem ce curatare a farurilor e o amenda maricica, multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

ce spun eu e cam offtopic dar sper sa iti fie de folos

ai grija sa nu te prinda cu detector de radar , nu trebuie sa fie neaparat in functiune . poti sa il ai si in portbagaj . sunt ilegale

un prieten a platit 1200 euro amendat .ai grija cu austriecii ca au amenzi usturatoare si sunt al dracului , daca nu ai bani la tine iti opresc masina pana le platesti. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Folia e interzisa pe geamurile din fata si parbriz iar la fel cu iluminarea daca nu este in ordine.Problema este in ziua de azi daca te vede cineva sau .....amenzile sunt mari chiar poti sa pierzi licenta de conducere si masina.Orice modificare la masina trebuie trecuta de RAR sau sa ai acte de omologare.Dar la cate masini circula aiurea in ziua de azi nu cred ca e o mare probabilitate sa ai probleme.
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o diferenta, si in Romania este interzis sa mergi cu farurile de ceata cand nu e ceata.

 

da, numai ca in romania, poti sa ai un dobitoc in fata cu luminile de ceata aprinse, chiar daca nu e ceata, ca de, asa e trendu', si nu zice nimic "militia", asa ca ...... la noi sunt cam degeaba legile astea. depinde de cat esti de smeker.

stiti, e ca si in chestionar: 4 masini in acelasi timp intr-o intersectie nesemnalizata. care trece prima? raspuns corect: niciuna :twoup::D:D la noi merge si asa, se pun oamnii la o tabla, un mic, un piknic. :twoup::D:D:

 

toate cele bune si drum bun.

Link to comment
Share on other sites

Fals cu viteza.. daca esti masna de RO si te prinde peste viteza limita politaiul scoate carnetelul si negociati la spaga.. de la 400 de euro in jos...cat puteti. am fost 115 in localitate si asa s-au desfasurat demersurile... plus ca dupa ce le-am dat rasplata m-au informat pe traseul meu unde sa incetinesc ca sunt colegi de-a lor si pe unde pot sa-i dau....

 

Diferenta este ca nu sunt parsivi ca romanii. in sensul ca in general stau in localitate sau in zone vizibile si au masini foarte reflectorizante ca noaptea se vad bine... eu mi-am dezvoltat un obicei de noapte, prin localitati mai bag din cand in cand cate-un flash de faza mare daca nu merg cu faza mare.. si ii observ repede plus ca stau perpendicular pe drum si ii observi... deci nu stau in boscheti sau masini civile.. in privinta asta cand te prinde eu cel putin am considerat ca am fost eu dobitoc ca nu i-am vazut

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

sunt membru ACR si am cerut informatii de la ei, nu prea a stiut sa-mi raspunda nici unul din cati am intrebat, mi-a dat numarul de la informatii de la RAR, nici ei nu au stiut sa raspunda, totusi a fost o doamna amabila la ACR si mi-a zis ca si ea are xenon si folie si a iesit cu masina in afara si nu s-a legat nimeni de masina si a fost oprita de politie, vroiam sa stiu cazuri concrete, daca voi v-ati lovit de asa ceva sau daca ati auzit de cineva care a fost amendat pentru asta
Link to comment
Share on other sites

am iesit cu un amic care are folie pusa in curtea casei, deci nimic omologat si nu m avut probleme in 3 state : Ungaria, Austria si Germania. Cred totusi ca are importanta si cu ce masina esti - noi eram cu un c200.

Cum am zis in Ungaria ne-a ars ca aveam farurile de ceata aprinse dar nici nu ne-a pomenit ceva de folie. Din contra era o gagica militian care era enervata ca de ce fumam in prezenta ei ... :twoup: , foarte acre femeile la Unguri, pe mine m-a pus sa dau inapoi aia de la frontiera si sa ma duc ultima masina cu toate ca ajunsesem primul la verificare pasapoarte, doar din cauza ca i s-a parut ei ca sunt obraznic !

Edited by juicecultus
Link to comment
Share on other sites

Nu se prea leaga de folii, mai ales daca esti cu masina de RO. Sa ai grija doar la detector si la prioectoare (cum au spus si ceilalti colegi) si sa ai ceva bani la tine in caz ca, Doamne fereste, trebuie sa "negociezi" cu vreun ungur. La ei merge treaba cu negociatu, dar la austrieci nu stiu. Oricum eu cred ca nu o sa ai nici o pbl. Iti urez drum bun.
Link to comment
Share on other sites

-am fost in andora anul trecut,am folii neomologate si aveam si detectorul de radar la oglinda-nu au nici o treaba cu tine atat timp cat nu incalci legile,la austrieci la vama m-au pus sa deschid geamurile din spate sa vada daca nu am ceva pe bancheta,nu m-au intrebat nimic de folii,in schimb in franta,avand nr de romania mi-au verificat toata masina si in bagaje,asta nu la vama ci intr-un satuc la vreo 100km de granita,aveam produse electronice cumparate si mi-au cerut bonul de casa.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
-am fost in andora anul trecut,am folii neomologate si aveam si detectorul de radar la oglinda-nu au nici o treaba cu tine atat timp cat nu incalci legile,la austrieci la vama m-au pus sa deschid geamurile din spate sa vada daca nu am ceva pe bancheta,nu m-au intrebat nimic de folii,in schimb in franta,avand nr de romania mi-au verificat toata masina si in bagaje,asta nu la vama ci intr-un satuc la vreo 100km de granita,aveam produse electronice cumparate si mi-au cerut bonul de casa.

 

 

in franta verifica masinile romanesti :), stiu caz de francezi stabiliti in ro, plecati in fr cu masina cu nr de ro, opriti de catre politie franceza doar pt ca aveau nr romanesti, politie foarte mirata ca ce bine vb romanii frantuzeste... tot asa cam la 100 km de granita

 

as vrea sa stiu "stiintific" de ce trebuie ca far cu xenon sa aiba spalator. ms :)

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa stiu "stiintific" de ce trebuie ca far cu xenon sa aiba spalator. ms :)

 

Deoarece murdaria de pe stcla face ca lumina sa deranjeze pe ceilalti participanti la trafic. Nu este explicat stiintific, dar este pe intelesul celor ce isi monteaza xenon in faruri fara spalator.

Link to comment
Share on other sites

deci daca ai xenon si spalator de faruri, pe timp "murdar" umed, plois, noroios, cu zapada sau lapovita e indicat sa folosesti spalatorul; inseamna ca am xenon doar pe faza lunga pt ca doar daca e aprinsa faza lunga merge si spalatorul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.