Jump to content

530iA rulat


Romulus

Recommended Posts

Ce parere aveti de urmatoarea masina rulata?

 

BMW 530iA - 2003

 

Merita banii? La ce anume ar trebui sa fie atent un cumparator? Cat ar trebui sa incerce un cumparator sa obtina discount?

 

Ce probleme pot aparea avand in vedere ca are un an garantie? Ce se intampla daca consuma ulei?

53895[/snapback]

 

 

eu nu pot sa vad linkul deci nu vad pretu si masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

In general trebuie evitat achizitionarea unei masini fabricata in primul an de productie,si eu am avut de ales un 530d SH de la Autobavaria si pina la urma am ales sa o iau noua cu mai putine optiuni .pretul masinii din link este rotunjit de 35.000 e fara tva,iar un 530i nou (si cu motorul ala cu pompa electrica) este 37.500 e fara tva si dotari standard,apoi Sh ul are dotari de vreo 10.000-15.000 e aproximativ,nu stau acum sa caut exact..greu de decis....cel mai bine un test drive cu ea si neaparat sa afli de ce este la vinzare (poate a dato inapoi clientu nefinnd multumit de ea)
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu reusesc sa vad ceva dar din cele scrise fiecare trebuie sa stie cati bani valoreaza o masina dar eu personal nu as da atatia bani pe o masina caci daca o cumpar in 2 ani mai am poate jumatate din ei.Dar pasiune e pasiune cam atat valoreaza un BMW 530iA la ora actuala asa ca mult nu e de facut decat de vazut personal si de condus de intrebat si urmarit daca ceea ce scrie e reala Km si asa mai departe.Dar asa o masina tine mult daca e bine intretinuta si motorul la fel.Din punct de vedere technic e depasita atat motorul din 530i 2005 este altul cat si electronica,dar fiecare are socotelile lui.Ar trebui sa cumperi o masina la fiecare 6 luni sa fie noua asa zis.
Link to comment
Share on other sites

35.000 e fara tva,iar un 530i nou (si cu motorul ala cu pompa electrica) este 37.500 e fara tva si dotari standard,apoi Sh ul are dotari de vreo 10.000-15.000 e

53915[/snapback]

 

Ai luat 530d nou, cu 35.000 CIP? :blink: Nou, are pret de lista CIP standard de: 37.980 euro.

Link to comment
Share on other sites

pretul masinii din link este rotunjit de 35.000 e fara tva,iar un 530i nou este 37.500 e fara tva

pai asta a zis si el. adica sublinia ca diferenta de pret dintre unul nou si ala sh e prea mica pt a lua sh. si mie mi se pare scump.

si am auzit si eu ca la masinile sh bavaria cam da garantia aia doar cu titlul. cam orice defectiune intervine este ori piesa consumabila ori din vina utilizatorului.

Link to comment
Share on other sites

pai asta a zis si el. adica sublinia ca diferenta de pret dintre unul nou si ala sh e prea mica pt a lua sh. si mie mi se pare scump.

si am auzit si eu ca la masinile sh bavaria cam da garantia aia doar cu titlul. cam orice defectiune intervine este ori piesa consumabila ori din vina utilizatorului.

53944[/snapback]

Daca mai pui optionale mai adauga inca 15.000 si nu e chiar full. Cu garantia ar fi o discutie, probabil un test in alta parte ar spune mai multe despre starea reala a masinii.

Link to comment
Share on other sites

CU grantia asa este, 30%cumparatorul, 70%AutoBavaria sau 50-50% asta depinde de cati kilometri are masina, iar garantia e doar pe componentele mai importante ale masinii: motor cutie de viteze, difereniale....

Deci sigur nu este garantie completa pentru ca o sa-ti spuna ei ca masina nu e noua iar daca cumperi o masina de la piata nimeni nu iti ofera garantie.

Link to comment
Share on other sites

Da, garantia e 50/50 pentru masini peste 100.000.

Garantia acopera DOAR piesele, nu si manopera.

Mie mi-ai shimbat rezistentele de incalzire din scaun. Piesele au fost vreo 65 Euro, iar manopera 100 E :blink:.

Garantia nu acopera evident consumabilele si nici elementele de directie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.