Jump to content

identificare


stranger

Recommended Posts

Sal. Spuneti-mi si mie cat mai costa identificarea, nr provizorii de Romania, talon, carte.. Mi-au expirat nr. de Germania si vreau sa imi bag nr. provizorii de Romania pana pica taxa :twoup:

Ziceti-mi si mie niste preturi estimative pt. cele de mai sus si o adresa unde se face identificarea, ca nr. am inteles ca s-au mutat de la Udrisei la Pipera(mai precis str. fabrica de glucoza)

:)10x

Link to comment
Share on other sites

RAR ul te costa 285 lei (autentificare si carte)

Apoi cu cartea, RCA pe minim 6 luni, taxa de talon (aprox 50 RON) te duci in Pipera nr. 46 sau 49, unde platesti si numerele prov. (30 RON) si in 30 min iti dau numerele si autorizatia de circulatie.

Identificarea se face la RAR, nu stiu daca merge si pe Grivita dar in Voluntari sigur.

Link to comment
Share on other sites

RAR ul te costa 285 lei (autentificare si carte)

Apoi cu cartea, RCA pe minim 6 luni, taxa de talon (aprox 50 RON) te duci in Pipera nr. 46 sau 49, unde platesti si numerele prov. (30 RON) si in 30 min iti dau numerele si autorizatia de circulatie.

Identificarea se face la RAR, nu stiu daca merge si pe Grivita dar in Voluntari sigur.

Adresa din Voluntari o stii ? La rar banuiesc ca iti stabilesc si la ce norma de poluare sa te incadreze (mai e valabila lista aia dupa care le incadrau?)..La mine in brif scrie D4, sper sa mi-o treaca euro 3. (masina e 02.09.1999, 20 6S 4 ).

Link to comment
Share on other sites

Sal. Spuneti-mi si mie cat mai costa identificarea, nr provizorii de Romania, talon, carte.. Mi-au expirat nr. de Germania si vreau sa imi bag nr. provizorii de Romania pana pica taxa :twoup:

Ziceti-mi si mie niste preturi estimative pt. cele de mai sus si o adresa unde se face identificarea, ca nr. am inteles ca s-au mutat de la Udrisei la Pipera(mai precis str. fabrica de glucoza)

:)10x

 

 

 

Ca vrei sa bagi numere provizorii pana pica taxa nu ne indoim dar sa stii ca nr provizorii sunt valabile 30 de zile...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Asta am facut eu acum.....Nr rosii le iei fara rar,vezi ca vis-a-vis de politie in pipera sunt niste birouri cre fac toate actele,bate la masina,iti face asigurarea.....si dupa-aia treci strada la politie si in 10 minute iei nr rosii.eu le-am facut vineri(pe23)si m-au costat vreo 3 mil jumate(260 asigurarea pe 6 luni,40 nr rosi si vreo 40 alte taxe la cec...)
Link to comment
Share on other sites

Asta am facut eu acum.....Nr rosii le iei fara rar,vezi ca vis-a-vis de politie in pipera sunt niste birouri cre fac toate actele,bate la masina,iti face asigurarea.....si dupa-aia treci strada la politie si in 10 minute iei nr rosii.eu le-am facut vineri(pe23)si m-au costat vreo 3 mil jumate(260 asigurarea pe 6 luni,40 nr rosi si vreo 40 alte taxe la cec...)

pentru numere provizorii din cate stiu poti face asigurare doar pe 30 zile, nu are rost sa platesti pe 6 luni, cel putin asa era asta toamna cand am facut eu, sper sa mai fie inca asa pt. k iar am nevoie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cand iti iei nr rosii asigurarea trebuie sa o ai pe minim 30 de zile. Daca vrei poti sa-i faci si pe 6 luni sau 12 ... doar dupa serie sasiu si numele tau.

 

Iar la ITP se face asa:

 

Autentificare (autenticitate)

Omologare Euro*X* si eliberare carte, adica CIV

si ITP ... aici trebuie sa te pregatesti ca asta e taticul verificarii tehnice.

 

Ca pret. Undeva pe la 2.5 - 3 mil.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Dupa 1 luna nu iti mai poti prelungii nr. rosii?

 

 

 

 

Din pacate.... NU !

 

Pai ce te gandeai tu ? Toti suntem prosti numai tu te-ai gasit destept... :twoup:

Ce grezi ca gaborii nu s-au gandit la asta ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa-ti mai iei neaparat numere rosii vb cu cineva dintr-un judet apropiat si faci ACT de vanzare cumparare cu el. Se duce cu actul v-c si actele masini le el in judet si gata ... ti-ai luat numere rosii pt inca o luna. Acum nu stiu daca treaba e valabila si pt acelasi judet. de ex sa vinzi masina lu` vecinu` sau bunica si sa ia el nr rosii pe numele lui.

 

Iar cand o inmatriculezi definitiv te duci ca si cand nimic nu s-a fi intamplat ... rupi actul v-c cu vecinu` din judetul apropiat ca oricum nimeni nu stie de el.

Link to comment
Share on other sites

RAR ul te costa 285 lei (autentificare si carte)

Apoi cu cartea, RCA pe minim 6 luni, taxa de talon (aprox 50 RON) te duci in Pipera nr. 46 sau 49, unde platesti si numerele prov. (30 RON) si in 30 min iti dau numerele si autorizatia de circulatie.

Identificarea se face la RAR, nu stiu daca merge si pe Grivita dar in Voluntari sigur.

in pretul de 285 lei intra sigur si ITP !

daca ai facut autentificarea, nu mai faci identificarea decat dupa expirarea valabilitatii certificatului de autenticitate (60 zile)... identificarea se poate face la oric reprezentanta RAR cu programare prealabila la nr. 9672

 

Daca vrei sa-ti mai iei neaparat numere rosii vb cu cineva dintr-un judet apropiat si faci ACT de vanzare cumparare cu el. Se duce cu actul v-c si actele masini le el in judet si gata ... ti-ai luat numere rosii pt inca o luna. Acum nu stiu daca treaba e valabila si pt acelasi judet. de ex sa vinzi masina lu` vecinu` sau bunica si sa ia el nr rosii pe numele lui.

 

Iar cand o inmatriculezi definitiv te duci ca si cand nimic nu s-a fi intamplat ... rupi actul v-c cu vecinu` din judetul apropiat ca oricum nimeni nu stie de el.

bai da' ce simplu e cu masinile astea... ai auzit vreodata de baze de date ? cum sa nu stie nimeni daca ai avut nr rosii, daca atunci cand iti baga seria de sasiu/nr de identificare le apare tot istoricul masinii?

poti lua numere rosii decat pe 30 zile, care pot fi prelungite numai in cazuri justificate de max. inca 2 ori, total 90 zile !

chestia cu bunica si cu unchiul a mers odata, demult, acum nu mai tine...

Link to comment
Share on other sites

RAR ul te costa 285 lei (autentificare si carte)

Apoi cu cartea, RCA pe minim 6 luni, taxa de talon (aprox 50 RON) te duci in Pipera nr. 46 sau 49, unde platesti si numerele prov. (30 RON) si in 30 min iti dau numerele si autorizatia de circulatie.

Identificarea se face la RAR, nu stiu daca merge si pe Grivita dar in Voluntari sigur.

in pretul de 285 lei intra sigur si ITP !

daca ai facut autentificarea, nu mai faci identificarea decat dupa expirarea valabilitatii certificatului de autenticitate (60 zile)... identificarea se poate face la oric reprezentanta RAR cu programare prealabila la nr. 9672

 

 

Da, intra si ITP ul :twoup: iti da certificatul de autenticitate, verifica serii si ITP .... unde o tureaza de iti vin toti nervii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu 2 intrebari.

 

1.Vreau sa cumpar o masina (BMW :twoup: ) adusa din Germania. Are numere rosii, dar sunt expirate. Cum fac sa si merg cu ea pana dupa 1 iulie, cand vreau sa o inscriu definitiv ? Trebuie sa o inscriu neaparat in alt judet dupa ce o cumpar (adica sa o tin cu numere rosii) ? Sau se paote face si altfel ?

 

2.Care sunt formalitatile care trebuie indeplinite cand cumperi o masina second hand, adica ce contract trebuie facut, cum e cu notaru sau unde trebuie sa ma mai duc?

 

Multumesc anticipat

Edited by Balanganel
Link to comment
Share on other sites

Am si eu 2 intrebari.

 

1.Vreau sa cumpar o masina (BMW :twoup: ) adusa din Germania. Are numere rosii, dar sunt expirate. Cum fac sa si merg cu ea pana dupa 1 iulie, cand vreau sa o inscriu definitiv ? Trebuie sa o inscriu neaparat in alt judet dupa ce o cumpar (adica sa o tin cu numere rosii) ? Sau se paote face si altfel ?

 

2.Care sunt formalitatile care trebuie indeplinite cand cumperi o masina second hand, adica ce contract trebuie facut, cum e cu notaru sau unde trebuie sa ma mai duc?

 

Multumesc anticipat

 

 

In principiu poti sa-ti faci numere rosii pana in iulie. Nu stiu pasii exact dar in principiu trebuie sa faci un dosar cu toate actele masinii care sa contina Brieful mare brieful mic asigurarea contractul de vanzare cumparare ( eventual si alte chitante daca ai ). Te duci cu toate astea plus numerele rosii expitate si primesti numerele noi rosii... Apoi faci RAR si ITP . Dupa ce treci RAR si ITP pltesti taxa de prima inmatriculare si gata :twoup:... Simplu nu ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

numere rosii se dau doar pe 30 zile.mai ai dreptul la inca max 90 de zile dar pt asta trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare,sa o declari la fisc...ma rog tot ce trebuie ca si sum ai inmatricula masina definitiv deci nu vad rostul sa mai pui nr rosii daca tot faci toate astea.
Link to comment
Share on other sites

faza e ca mi-ar trebui sa merg cu ea pana in 1 iulie :twoup: o sa vad cum pot sa fac, dar daca ma costa prea mult, sau daca tre sa umblu prea mult, o inscriu direct dupa 1 :twoup:

 

ms

 

 

nu e nimic sigur cu taxa dupa 1 iulie...gargara electorala,pana una-alta

Link to comment
Share on other sites

faza e ca mi-ar trebui sa merg cu ea pana in 1 iulie :twoup: o sa vad cum pot sa fac, dar daca ma costa prea mult, sau daca tre sa umblu prea mult, o inscriu direct dupa 1 :twoup:

 

ms

 

 

nu e nimic sigur cu taxa dupa 1 iulie...gargara electorala,pana una-alta

 

 

Eu stiu ca intra in vigoare de la 1 iulie cum a vorbit toata lumea.... De ce nu ar fi sigur ? S-a votat s-a stabilit etc etc... deci care mai e problema ? CE gargara electorala ca e vorba de alegerile mari din septembrie nu de astea locale ca aici nu era nici o treaba ...

Link to comment
Share on other sites

faza e ca mi-ar trebui sa merg cu ea pana in 1 iulie :twoup: o sa vad cum pot sa fac, dar daca ma costa prea mult, sau daca tre sa umblu prea mult, o inscriu direct dupa 1 :twoup:

 

ms

 

 

nu e nimic sigur cu taxa dupa 1 iulie...gargara electorala,pana una-alta

 

 

Eu stiu ca intra in vigoare de la 1 iulie cum a vorbit toata lumea.... De ce nu ar fi sigur ? S-a votat s-a stabilit etc etc... deci care mai e problema ? CE gargara electorala ca e vorba de alegerile mari din septembrie nu de astea locale ca aici nu era nici o treaba ...

 

eu nu am gasit nicio ordonanta de urgenta sau alt act oficial in care sa se spuna clar care este taxa noua incepand cu 1 iulie

 

si eu am o masina adusa din germania si ii expira numerele pe 25

Link to comment
Share on other sites

La voi la bucuresti este obligatoriu sa faci asgurare pe 6 luni ? cand iei numere pe 1 luna ???? ca la noi pentru asa ceva face asigurare si pe 30 de zile.. la pretul de 40 de lei...

 

 

poti face pe 30 de zile dar asigurarea se poate incheia pe nr de sasiu, deci nu mai e nevoie de nr d inmatriculare... daca tot tii masina ce rost are sa faci ture la asigurari. o faci pe 6 luni sau 1 an si nu te mai deranjezi. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Bai baieti, der de ce nu facem si noi o manifestare ceva impotriva taxei de poluare, poate daca ne mobilizam mai multi, vom reusii sa o anulam :twoup:

 

knd vreti voi... numai sa nu ardem benzina degeaba :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.