Jump to content

Cauciucuri vara


Myx

Recommended Posts

Da, au. Dar eu cand ziceam de acele "santulete" printre riduri, nu ma refer la alea ondulate, simetrice. Alea care se vede ca asa sunt facute sa fie. Eu ma refer ca sunt mici crapaturi asa, ff mici printre toate ridurile. Intelegi? Oricum, cred k o sa le fac o poza :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, au. Dar eu cand ziceam de acele "santulete" printre riduri, nu ma refer la alea ondulate, simetrice. Alea care se vede ca asa sunt facute sa fie. Eu ma refer ca sunt mici crapaturi asa, ff mici printre toate ridurile. Intelegi? Oricum, cred k o sa le fac o poza :twoup:

 

Daca au riduri nu mai sunt bune.

 

Probabil ca nu au fost pastrate asa cum trebuie si s-a si circulat cu ele pe vreme calda.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nu au fost pastrate asa cum trebuie si s-a si circulat cu ele pe vreme calda.

 

 

 

care sunt conditiile optime de pastrare? :twoup:

 

Pt cele de iarna e simplu...sa nu mergi prea mult cu ele pe uscat, adica maxim 4 luni pe an la ce ierni sunt acum la noi ii suficient. In mod normal un rand de cauciucuri noi de iarna ar trebui sa sa tina cam 3-4 sezoane, dar depinde multe durata lor de viata (marca, modelul, stilul de condus etc....)

Cele de vara nu sunt deloc pretentioase..."poti sa mergi" cu ele si iarna ca nu se uzeaza :twoup:

Link to comment
Share on other sites

goodyear eagle f1: 450 RON/BUC.

...mi-am schimbat de curand cauciucurile si am pus dunlop sport maxx225/45/17(400RON), si eu ma gandisem la eagle F1 dar din cate am inteles sunt zgomotoase si din cand in cand tre sa le faci echilibrarea ca altfel incep sa bata(sursa un prieten care comercializeaza cauciucuri)

Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa-mi schimb cauciucurile vara asta, si initial ma orientasem catre Toyo T1R, dar dupa putina documentare am vazut ca au note mai mici fata de altele care nici macar nu au profil in V, raport calitate/pret bun am vazut la Bridgestone Turanza ER300, care au fost si cauciucurile puse initial pe masina (de fapt sunt ER30) le recomand si daca nu o sa gasesc ceva mai bun o sa pun si eu ER300. Edited by aXeL
Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa-mi schimb cauciucurile vara asta, si initial ma orientasem catre Toyo T1R, dar dupa putina documentare am vazut ca au note mai mici fata de altele care nici macar nu au profil in V, raport calitate/pret bun am vazut la Bridgestone Turanza ER300, care au fost si cauciucurile puse initial pe masina (de fapt sunt ER30) le recomand si daca nu o sa gasesc ceva mai bun o sa pun si eu ER300.

 

Am si eu Bridgestone Turanza ER300 si sunt multumit de ele... franeaza bine si pe umezeala..

Edited by cyberax
Link to comment
Share on other sites

de ce nu iti pui anvelope de Formula 1 ? sunt cele mai bune!

Hai fratilor sa fim seriosi, si sa punem totusi niste anvelope de marca cit de cit, conforme cu specificatiile din cartile de identitate. Ce rost are sa aberam aiurea cu tot felul de anvelope cu desene care mai de care mai futuriste, care sunt rezultatul studiilor de marketing, facute sa ne ia banii din buzunar. ce platim de fapt ? Desenul sau eficenta? Repet, pana la un anumit nivel cam toate fac fata ( la aceleasi specificatii ). Daca ajungi sa testezi anvelopele la limita lor maxima inseamna ca esti " racer " sau " mort ".

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam ce cauciucuri de vara, bune, imi recomandati?

 

Dimensiuni: 225/50 ZR16 92W. Momentan am niste Pirelli, dar din cauza faptului ca sunt cam uzate nu ma pot pronunta asupra calitatii si performantelor... asa ca astept sfaturi :twoup:

 

 

michelin , eu am luat cu 340 bucata

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam ce cauciucuri de vara, bune, imi recomandati?

 

Dimensiuni: 225/50 ZR16 92W. Momentan am niste Pirelli, dar din cauza faptului ca sunt cam uzate nu ma pot pronunta asupra calitatii si performantelor... asa ca astept sfaturi :twoup:

 

 

michelin , eu am luat cu 340 bucata

 

 

ce model si de unde?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam ce cauciucuri de vara, bune, imi recomandati?

 

Dimensiuni: 225/50 ZR16 92W. Momentan am niste Pirelli, dar din cauza faptului ca sunt cam uzate nu ma pot pronunta asupra calitatii si performantelor... asa ca astept sfaturi :twoup:

 

 

michelin , eu am luat cu 340 bucata

 

 

ce model si de unde?

 

badrom-pitesti , model tre' sa ma uit pe ele nu stiu acum pe loc

oricum modelul e lansat anul asta si are 2 randuri de santuri

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
A sosit vremea anvelopelor de vara, trebuie sa cumpar 4 buc 225/45/17. Voi ce anvelope folositi pe e90, inafara de run flat, as vrea ceva cu talon mai moale , am gasit Michelin dar e scump , si cam ce parere aveti de TOYO? astept sugesti si daca mai sunt pers interesate de aceasta dimensiune va pot detalia ofertele pe care le-am gasit.
Link to comment
Share on other sites

A sosit vremea anvelopelor de vara, trebuie sa cumpar 4 buc 225/45/17. Voi ce anvelope folositi pe e90, inafara de run flat, as vrea ceva cu talon mai moale , am gasit Michelin dar e scump , si cam ce parere aveti de TOYO? astept sugesti si daca mai sunt pers interesate de aceasta dimensiune va pot detalia ofertele pe care le-am gasit.

Clar Michelin, chiar daca sunt cu ceva mai scumpe, sunt cele mai confortabile si nu se depreciaza in timp.

Link to comment
Share on other sites

da, si mie mi-a placut Michelin , au talonul moale , dar sub 600ron/buc nu am gasit nimic, cele toyo sunt la 450ron/buc , daca ati gasit ceva mai bine, da-ti un semn , dar sa fie stoc cert , ca pe net am gasit super preturi dar nu sunt pe stoc sau sunt preturi neactualizate

 

Gasesti in baracile de la Autovit, cele paralele cu soseaua care iese spre A2, Michelline, cu sfert de pret. Sigur sunt originale, ca toata marfa din targ. Am auzit ca OPC-ul nu ii mai lasa sa vanda fake-uri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.