Jump to content

Criza mondiala a petrolului ? Vine apocalipsa ?


DSF

Recommended Posts

petrol este si va fi in continuare iar pretul va continua sa creasca in acelasi ritm alert dar pana la 10 ron litru mai e mult, pana la sfarsitul anului o sa fie in jur de 5 ron.

si la acest pret, chiar si mai mare, romanul va continua sa mearga cu masina chiar daca va manca mai putin,va avea restante la intretinere sau rate de platit la masina, pt ca asta e mentalitatea multor romani... sa nu fie etichetati amarati sau ca au ariciul in buzunar.

referitor la petrol si carburanti, economia mondiala este controlata de sua, acolo este resortul care impinge pretul petrolului...pt obtinerea lui din statele arabe se cheltuiesc bani grei pt armata, transport si pt a putea mentine si controla aceste zone, au nevoie de fonduri

de unde sa vina aceste fonduri ? mai acopera din pretul petrolului

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest IulianE

lifestyle....nu vad ce scrii...esti in lista mea de ignore din pacate

Nimic personal...posturile tale mi se par "deranjante" pt mine si exagerate.

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

Tesio: totusi nu is curios , mi se pare penibil mesaju dat de tine in care ziceai ca is pe ignore si ca tu nu ai vazut ce ti-am scris, din moment ce ai citit ce am scris... si de asemenea nu stiu de ce trebuie sa ma anunti tu pe mine ca-s pe ignore, crezi ca pentru tine am scris ce am scris ? ca tine mai sunt... am raspuns la o afirmatie facuta de tine, care e valabila si pentru restu, ca mai sunt ca tine care pun botu la 1,4 150 cp si consum de 10%.

 

PS: nu cred ca am mai multe clone ca alti useri, oricum nu se iau masuri ? la colna IulianE ? sau sa zic si eu.. ca e fratele meu geama la calculator ... si atunci nu e clona ? mai ales cand posturile au aceeasi culoare..

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a deschis acest topic m-am gandit ca ar fii o idee buna sa va spun ce vreau sa fac in ceva timp privind inlocuirea combustibilului la masina mea.

Este putin off topic si cred ca ar trebui deschis un nou thread pentru asa ceva...dar macar sa incerc. :twoup:

Vedeti filmele astea http://uk.youtube.com/watch?v=_h_hdBY5Ctg http://uk.youtube.com/watch?v=aOozaNPvfTA

http://uk.youtube.com/watch?v=45bFrWBBjtk http://uk.youtube.com/watch?v=FZf-Buh9Q5M

http://uk.youtube.com/watch?v=vZXbsBSDQo4

Acum sa va prezint ce veti vedea in filmuletele de pe youtube: un american a inventat un generator de hidrogen si oxigen din apa. Sistemul lui este foarte complex si multi il replica in state..dar nu prea se stie despre chestia asta si la noi in tara.

In curand, mai exact in iunie anul acesta va fi organizat un simpozion dedicat inventiilor de acest gen, cu scopul mediatizarii acestei noi forme de combustibil ce poate fi obtinut fara arderea vreunui gram de petrol.

Bob Boyce, inventatorul a brevetat inventia acestuia si a oferit-o intregii lumi fara a cere nici un ban in cazul in care noi dorim sa ii replicam inventia. Acest om minunat traieste, nu a fost ucis (inca) cum au fost si altii care au incercat sa promoveze un astfel de dispozitiv si ne ofera sfaturi in fiecare zi, noua cei care dorim sa realizam un astfel de aparat.

Deja povestea se lungeste...asa ca cine doreste sa afle detalii sa ma contacteze si poate facem ceva si noi in tara asta... ca unii in state deja au redus consumul cu 20% la motoarele lor imense folosind doar un mic dispozitiv gen Smack Booster.

Eu unul pot sa zic ca vreau sa fac asa ceva... am cunostiintele necesare ..dar banii sunt insuficienti pentru realizarea unui astfel de aparat.

Salutare tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Tesio: totusi nu is curios , mi se pare penibil mesaju dat de tine in care ziceai ca is pe ignore si ca tu nu ai vazut ce ti-am scris, din moment ce ai citit ce am scris... si de asemenea nu stiu de ce trebuie sa ma anunti tu pe mine ca-s pe ignore, crezi ca pentru tine am scris ce am scris ? ca tine mai sunt... am raspuns la o afirmatie facuta de tine, care e valabila si pentru restu, ca mai sunt ca tine care pun botu la 1,4 150 cp si consum de 10%.

 

PS: nu cred ca am mai multe clone ca alti useri, oricum nu se iau masuri ? la colna IulianE ? sau sa zic si eu.. ca e fratele meu geama la calculator ... si atunci nu e clona ? mai ales cand posturile au aceeasi culoare..

am consus masina....nu stiu cat consuma dar arata 10,8 pe bord in oras trafic normal de bucuresti

ce te oftici...uite ma ca nu se ia nicio masura,e totul la vedere IulianE si tesio care e pb ta?

Link to comment
Share on other sites

Tesio: pai la momentu postarii salivai asupra masinii, de parca ar fi un dar ceresc "DOAR" 1,4 150 cp.. in contextul in care se vorbea despre consum redus de combustibil, si pana la urma are consum cat un 525d..

 

Lanoi in tara este mentalitatea ca mai bine ne plangem decat sa luam masuri, daca e prea scump combustibilul mergi cu bicicleta si gata.. sau solutia lui Tesio, iei masina cu motor mai mic si consum mai mare, si ai rezolvat problema.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

tariceanu o mers cu bita prin capitala aia distrusa sa ne arate noua cat e el de ecologic si sa ne dea exemplu.......ce distrus poate fi omu ala.....si erau pe langa el vreo doua bmw uri cu bodyguarzi si inca vreo doi distrusi pe bicicleta.......pe unde sa se mearga cu bicicleta aici la noi pe strada? mam dus si mau agatat doi cu masina si vreo doi mau scos pe trotuar idiotii....daca esti fata e si mai naspa.....peste 50 de ani cel putin se va putea merge si lanoi cu bicicleta in siguranta
Link to comment
Share on other sites

.. sau solutia lui Tesio, iei masina cu motor mai mic si consum mai mare, si ai rezolvat problema.

 

Am vazut ca ai repetat de mai multe ori faptul ca o masina cu motor mai mic dar turbo consuma mai mult decat una cu motor mai mare aspirat, la aproximativ aceeasi putere. Pai hai sa luam un exemplu de la BMW:

 

335i(E90) 3l 306cp greutate: 1610kg consum declarat oras: 13.2

540i(E60) 4l 306cp greutate: 1725kg consum declarat oras 15.8

 

diferenta dintre un seria 5 si un seria 3 cu acelasi motor este de maxim 50kg si 1l/100km la consum.

deci, cred ca afirmatia motor mic cu turbo consuma mai putin decat motor mare aspirat sta in picioare.

Link to comment
Share on other sites

dcnitu: nu are nici o legatura cu ce ai scris tu acolo, nu era vorba de motoare bmw , era vorba ca tesio afirma ca o alternativa la un 525D de ex este nush ce drujba cu motor 1,4 TD de 150 cp.. care pana la final s-a constatat ca are consum la fel de mare ca masina cu motor de 2.5 L BMW si cp mai multi... Deci aruncam motoru de 2.5L TD si consum 10% si il schimbam cu 1,4 TD consum 10%, lui i s-a parut logic. Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

stai o sec te rog Dan....ultimu post offtopic

lifestyle asta e ceva de speriat...

nu am facut nicio referire la masina vietii tale 525d....si 1.4 T e BENZINA BA! am scris acolo 1.4i

ai niste idei...ceva de speriat,am vazut aici pusti de 14 ani cu opinii mult mai pertinente

gata ultimul post OFF TOPIC si ultima data cand ma adresez tie...dupa ce ca esti "slab" ,foarte slab dotat intelectual si informational, tragi concluzii din strafundul gandirii tale disfunctionale mai esti si chior....scuza-ma ca-ti zic....tesio nu mai posteaza de mult timp,au acelasi avatar ca sa nu produc confuzii,dar tesio nu mai e...deloc!gata!

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

scuza-ma ca-ti zic....tesio nu mai posteaza de mult timp,au acelasi avatar ca sa nu produc confuzii,dar tesio nu mai e...deloc!gata!

 

 

gata cu dublapersonalitate???nu il mai accepti pe celalalt??

Link to comment
Share on other sites

Fie el I sau D, are consum de masina cu motor de 2.0 L, deci nu prezinta o alternativa viabila , poate doar din punctul tau de vedere, ca sa-ti fie pe plac, formulez in felul urmator, orice bmw diesel pana in 2.5 L este o alternativa mai economica pentru motorul acela 1.4 I turbo. Nu inteleg unde economisesti la carburant cu motor de 1.4 benzina , la un consum de 10,8% in oras. Ori cum incerci sa o intorci are consum IMENS 1.4 10% deci nu previi apocalipsa , singuru lucru pozitiv sunt cei 150 cp.

 

Oricum iti cer suspend pentru atac la persoana si jigniri

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.