Jump to content

motocicleta mea


SORIN TSO

Recommended Posts

Ai cunostinte in ale motocicletelor sau dupa parerea ta zici ca nu poate sa ia 350km/h ?

Mie imi vine greu sa cred asa , fara dovezi, orice afirmatie aruncata :" Da, dom'le prinde 350 km/h"! Hai sa fim seriosi!

Eu zic ca tu esti un pic gelos la faza asta .. pentru ca te "face" oricand.. si in orice reprize vrei tu .... chiar daca conduci un M6 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca tu esti un pic gelos la faza asta .. pentru ca te "face" oricand.. si in orice reprize vrei tu .... chiar daca conduci un M6 :twoup:

Ha ha, M6 nu mai am demult.......esti in urma , bibicule! :twoup:

cu atat mai mult .. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest poleposition
Eu zic ca tu esti un pic gelos la faza asta .. pentru ca te "face" oricand.. si in orice reprize vrei tu .... chiar daca conduci un M6 :)

Ha ha, M6 nu mai am demult.......esti in urma , bibicule! :)

cu atat mai mult .. :)

 

:)

 

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cati din cei care au postat aici au mers nacar o data in viata lor pe un motor?

Va dati cu parerea din niste filmulete de pe youtube cu o busa tunata.

NU EXISTA BUSA CARE SA PRINDA 350, doar daca este foarte modificata, in nici un caz cea de fata care vad ca este si cea de 156 cai, si care cu tot cu PC si evacuare nu sare de 170.

Eu am pe motor si bord de curse, care indica viteza reala si cu cat viteza creste cu atat cea indicata de bordul ei de fabrica este mai mare decat cea reala.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nu trebuia sa va luati de om pentru ca nu a afirmat ca a mers cu 350 cu busa.A precizat doar " nelimitata ..adica 350" - atat indica bordul de hayabusa nelimitat ( model pana in 2000 inclusiv , plus cateva modele de japonia sau de sua). Cat despre top speed , ce am vazut pe youtube era 340 maxim la modelele de serie , nemodificate.

 

cele limitate ( modele dupa 2001) au pe bord numai 300km/k si sunt si limitate electronic la 300 .

 

viteza maxima reala.. necunoscuta exact. in talon este trecut 300km/h chiar si la modelele nelimitate. cert este ca in manual constructorul preciza vitezele maxime pentru fiecare treapta.

 

tr 1 : 135 km/h

tr 2 : 185 km/h

tr 3 : 230 km/h

tr 4 : 275 km/h

tr 5 : 305 km/h

tr 6 : ???

 

da.. in dreptul treptei a 6-a ??? . Cu siguranta e si o chestie de reclama , ca sa invaluie in mister acest model.

 

ce este de-a dreptul impresionat , cuplul mare la turatii joase 100 nm ( cat au modelele de 1000cc la turatii de 10.000 rpm) la numai 4.000 rpm . maximul fiind de cca 140 nm pe la 11.ooo rpm.

 

puterea : 129 kw ( 175, 44 CP ) la numai 1299 cmc .

 

poate nu suna a ceva extraordinar dar la 215 kg ( la gol) ii permite o acceleratie de 0-200 km/h in 7 secunde.

Edited by claudiu_suzuki
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe motor si bord de curse, care indica viteza reala si cu cat viteza creste cu atat cea indicata de bordul ei de fabrica este mai mare decat cea reala.

 

Du-te mah si minte pe altii!!!!

Tu n-ai vazut bord de curse decat in filme.

Unele nici nu arata viteza pentru ca nu este nevoie pe circuit sa iti arate cu cat mergi.

In primul rand se schimba transmisia stock cu una racing care are mai multi dinti la foaia pe spate si mai putini dinti la pinion astfel incat orice bord ai avea cand tu mergi real cu 180 el iti poate arata 290 de exemplu <_<

Din acest motiv un bord de curse iti arata in primul rand turatia motorului..timpi pe tur...temperatura in motor...momentul optim de schimbare a treptei de viteza...treapta de viteza in care se afla mobra in acel moment...etc.

Pe strada singurul care poate arata o viteza aproape exacta este un GPS montat pe motocicleta.

 

PS Tu ai mers vreodata pe motor??

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe motor si bord de curse, care indica viteza reala si cu cat viteza creste cu atat cea indicata de bordul ei de fabrica este mai mare decat cea reala.

 

Du-te mah si minte pe altii!!!!

Tu n-ai vazut bord de curse decat in filme.

Unele nici nu arata viteza pentru ca nu este nevoie pe circuit sa iti arate cu cat mergi.

In primul rand se schimba transmisia stock cu una racing care are mai multi dinti la foaia pe spate si mai putini dinti la pinion astfel incat orice bord ai avea cand tu mergi real cu 180 el iti poate arata 290 de exemplu <_<

Din acest motiv un bord de curse iti arata in primul rand turatia motorului..timpi pe tur...temperatura in motor...momentul optim de schimbare a treptei de viteza...treapta de viteza in care se afla mobra in acel moment...etc.

Pe strada singurul care poate arata o viteza aproape exacta este un GPS montat pe motocicleta.

 

PS Tu ai mers vreodata pe motor??

Numai in filme ai vazut si tu Hayabusa cu 350/h.

Ai link cu bordul aici, unde ai postat si tu, dar nu te-ai obosit sa citesti.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...t=0&start=0

Face toate chestiile pe care le-ai enumerat mai sus, inclusiv 0-100, o-400, 100-0, turatii la schimbare de treapta, forte G, etc

 

PS: nu am mers pe motor niciodata, doar iau poze de la altii si le postez ca sa ma aflu in treaba.

Edited by Sher
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe motor si bord de curse, care indica viteza reala si cu cat viteza creste cu atat cea indicata de bordul ei de fabrica este mai mare decat cea reala.

 

Du-te mah si minte pe altii!!!!

Tu n-ai vazut bord de curse decat in filme.

Unele nici nu arata viteza pentru ca nu este nevoie pe circuit sa iti arate cu cat mergi.

In primul rand se schimba transmisia stock cu una racing care are mai multi dinti la foaia pe spate si mai putini dinti la pinion astfel incat orice bord ai avea cand tu mergi real cu 180 el iti poate arata 290 de exemplu <_<

Din acest motiv un bord de curse iti arata in primul rand turatia motorului..timpi pe tur...temperatura in motor...momentul optim de schimbare a treptei de viteza...treapta de viteza in care se afla mobra in acel moment...etc.

Pe strada singurul care poate arata o viteza aproape exacta este un GPS montat pe motocicleta.

 

PS Tu ai mers vreodata pe motor??

Numai in filme ai vazut si tu Hayabusa cu 350/h.

Ai link cu bordul aici, unde ai postat si tu, dar nu te-ai obosit sa citesti.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...t=0&start=0

Face toate chestiile pe care le-ai enumerat mai sus, inclusiv 0-100, o-400, 100-0, turatii la schimbare de treapta, forte G, etc

 

PS: nu am mers pe motor niciodata, doar iau poze de la altii si le postez ca sa ma aflu in treaba.

 

Spune-mi cum iti indica tie bordul acela viteza reala??

E conectat la un GPS sau e montat in paralel cu bordul de serie??

Unde are montati conectorii pe motor bordul de "curse" sa iti indice viteza reala??

PS 1 Nu ma intereseaza cat prinde hayabusa....poate sa prinda si 700...ma lasa indiferent....m-ar interesa sa stiu cat de tare se poate intra si iesi cu ea dintr-un viraj ac de par sau in "S" fara sa faca highside de exemplu!!

PS 2 Pentru ca nu am fost atent in acel topic cand ti-ai prezentat mobra desi am postat acolo, imi fac mea culpa.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe motor si bord de curse, care indica viteza reala si cu cat viteza creste cu atat cea indicata de bordul ei de fabrica este mai mare decat cea reala.

 

Du-te mah si minte pe altii!!!!

Tu n-ai vazut bord de curse decat in filme.

Unele nici nu arata viteza pentru ca nu este nevoie pe circuit sa iti arate cu cat mergi.

In primul rand se schimba transmisia stock cu una racing care are mai multi dinti la foaia pe spate si mai putini dinti la pinion astfel incat orice bord ai avea cand tu mergi real cu 180 el iti poate arata 290 de exemplu <_<

Din acest motiv un bord de curse iti arata in primul rand turatia motorului..timpi pe tur...temperatura in motor...momentul optim de schimbare a treptei de viteza...treapta de viteza in care se afla mobra in acel moment...etc.

Pe strada singurul care poate arata o viteza aproape exacta este un GPS montat pe motocicleta.

 

PS Tu ai mers vreodata pe motor??

Numai in filme ai vazut si tu Hayabusa cu 350/h.

Ai link cu bordul aici, unde ai postat si tu, dar nu te-ai obosit sa citesti.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...t=0&start=0

Face toate chestiile pe care le-ai enumerat mai sus, inclusiv 0-100, o-400, 100-0, turatii la schimbare de treapta, forte G, etc

 

PS: nu am mers pe motor niciodata, doar iau poze de la altii si le postez ca sa ma aflu in treaba.

 

 

BB Code Help Toggle Side Panel

 

 

 

 

 

"Sher", omul a sarit asa pentru ca bordul de curse nu indica viteza. Ce ai tu montat acolo e foarte interesant dar nu e un bord de curse.Cum s-a mai spus , la curse nu este necesar vitezometru ( iti distrage atentia inutil)

 

ps: suntem oftopic .

Link to comment
Share on other sites

Ba da, se poate folosi chiar si in timpul cursei pentru a stoca datele telemetrice. Nu este obligatoriu sa privesti. Se poate monta ma jos sau poti folosi banda adeziva, asa cum se mai obisnuieste. Nu este un bord in adevaratul sens al cuvantului, este un dispozitiv dezvoltat in mare masura pentru cei ce se dau pe circuite.(la buget redus <_< )
Link to comment
Share on other sites

senzorii sunt montati pe pinionul spate, nu la motor

Si bordul de serie tot acolo are montati conectorii.

Deci tot nu va arata viteza reala.....o anvelopa cu alta dimensiune...o foaie cu alt numar de dinti....pot face diferente mari intre viteza reala si cea de pe ambele borduri in cazul tau.

La curse pe mobrele cu bord de serie majoritatea isi acopera vitezometrul cu ceva, astfel incat ramane vizibila doar turatia.

Telemetria este deja alta poveste pentru ca am vazut ca ai adus in discutie.

Oricum e pacat sa folosesti jucaria aia pe strada....locul ei e la curse <_<

Link to comment
Share on other sites

Ininte sa-i mai dati peste 200 faceti-va un carnet de donator de organe,macar mai salvati o viata doua cu ce mai ramane de donat,asta in caz de cazatura sau accident,DOAMNE FERESTE!!!!.....Am mers si eu cu destule motoare si m-am potolit!Am ajuns la concluzia ca e mai bun comfortul ca viteza.Acum am un maxiscuter yamaha majesty de 250 cm,viteza maxima 140km/h,confort maxim,consum intre 2,5-3,5 depinde de cum mergi si unde!!Da oricum vreau sa o vand si sa trec pe ceva mai mare de 400,da nu pentru viteza ci tot pentru comfort.La alea de 400 cm gasesti manere incalzite,incalzire penru picioare,abs....etc!

Si ca sa nu ma abat de la discutie am o nelamurire.Am vazut la nemti,mai de mult,pe mobile.de hayabusa de 429 cp,binenteles turbo....Acum intrebarea mea e cum naiba sa nu atinga aia de 430 de cai 350 km/h...??Ca daca tunez eu scuterul ii dau fum in nas!!!! <_< :) :bashwall: Eu cred ca si trece de viteza asta!!!Prima data am zis ca e la misto pus cati cai are da am mai gasit mai multe anunturi si erau la fel!

Link to comment
Share on other sites

urasc termenul donator de organe

asa nu mai cumperi masina ca o sa ai accident cu ea

nu te mai insori ca-ti fu.....e altu nevasta

nu mai te mai nasti ca sigur o sa mori

cati sunt morti pe scutere ai cazut vreo data sa stii cum este chiar si la 40 este groazni si poti sa te ridici la cer.

Link to comment
Share on other sites

Da,da la 40 km/h ai 99%sanse sa scapi pe cand la 180-200km/h ai 1% sanse de scapare....Si nu cred ca in romania ai multe locuri unde sa mergi cu 180-200,in afara de "fitosii" cu tupeu,care le tureaza de la un semafor la altu,sa vada lumea ce au ei....
Link to comment
Share on other sites

Da,da la 40 km/h ai 99%sanse sa scapi pe cand la 180-200km/h ai 1% sanse de scapare....Si nu cred ca in romania ai multe locuri unde sa mergi cu 180-200,in afara de "fitosii" cu tupeu,care le tureaza de la un semafor la altu,sa vada lumea ce au ei....

Ai chiar multe locuri <_<

Numai pe Bucuresti-Targoviste sunt 3 locuri unde mergem cu 299(cat arata bordul ca sa nu intram in alte polemici).

Si mai sunt in tara destule locuri unde se poate merge cu viteza mare.

Riscul si-l asuma fiecare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.