Jump to content

Matilda


exxe

Recommended Posts

Am luat-o ieri pe Matilda :twoup:

 

Am botezat-o asa dupa o matura chibzuinta, si am stabilit definitiv ca e fata :twoup: Pe de alta parte, numele i se potriveste masinii si datorita originii germanice si semnificatiei (Derived from the Old High German Mahthilda, a compound name composed of the elements maht (might, power) and hiltia (battle): hence, "powerful or mighty in battle."). Heh.

 

SPECIFICATII:

 

Model: 335i Coupe 2008

Cilindree: 2979 cc

Motor: 225kW/306 CP

Culoare: Sparkling Graphite

Tapiterie: Stofa/Alcantara Antracit

Pret de lista: 43.270 CIP

 

Optiuni (imi cer scuze ca sunt in engleza, le-am copiat dintr-un pdf):

 

1CA Internal Controlling Option

1CB Internal Controlling Option

1CD Brake Energy Regeneration

249 Multifunction for steering wheel

2PA Locking wheel bolts

302 Alarm system

337 M Sports package

- 2MF M light-alloy wheels star spok...

- 4MG Interior trim finishers Alumin...

- 710 M Leather steering wheel

- 715 M Aerodynamics package

- 760 BMW Individual high-gloss Sati...

- 775 BMW Individual headliner anthr...

428 Warning triangle

430 Interior and exterior mirrors with...

431 Interior rear-view mirror with aut...

441 Smoker's package

459 Seat adjustment, electric with mem...

481 Sport seats for driver and front p...

493 Storage compartment package

502 Headlight washer system

507 Park Distance Control (PDC)

520 Fog lights

521 Rain sensor

522 Xenon light

534 Automatic air conditioning

548 Speedometer with kilometer reading

676 HiFi loudspeaker system

704 M Sports suspension

7NH BMW Basic Service Inclusive 5 year...

818 Battery master switch

853 Language version English

 

 

 

Impresii la 250km:

 

Masina e inchegata, sta bine in curbe (nu mi-a intrat deloc TRC-ul etc.), e destul de puternica dar parca totusi nu e bestia care sa-mi dea capul de tetiera. E drept ca nu i-am dat kick-down-uri, asa ca impresia poate fi gresita. Am de gand sa-i fac rodajul cum trebuie, primii 2000 km nu o turez peste 4000rpm.

 

 

Chestii ciudate:

 

- Frana de mana nu tine deloc in primele pozitii, trebuie trasa aproape de maxim. "Asa face toate"?

- Semnalizatorul e mai prost decat la alte masini (dupa o simpla schimbare de banda nu revine singur, trebuie curba), oricum m-am obisnuit cu el.

 

 

Chestii naspa:

 

- Marsarierul e o mizerie (trebuie tras tare de schimbator si mi s-a intamplat de cateva ori sa nici nu intre cum trebuie, il bagam intr-un punct de unde revenea pe liber - asa ceva nu mi s-a mai intamplat la nicio masina)

post-10561-1212857002_thumb.jpg

post-10561-1212857115_thumb.jpg

post-10561-1212857139_thumb.jpg

post-10561-1212857195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hehe ..se umpe Ro de E92 ..motorizare ideala pt un benzinar ...Sa o stapanesti sanatos ..Sa o uzi sa nu se strice !.. ..

 

Cu marsarierul poate trebuie sa te mai obisnuiesti putin ..sau sa mergi la dealer sa ceri o explicatie ..test etc ..

Link to comment
Share on other sites

excelenta masina, sa ai noroc de ea, interiorul perfect , arata perfect fara navi..

 

Sunt foarte curios ce instructiuni ti-au dat despre rodaj !! daca nu e prea mult, poti te rog , sa postezi ce instructiuni ti-au dat ?

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor :twoup:

 

Cu marsarierul poate trebuie sa te mai obisnuiesti putin ..sau sa mergi la dealer sa ceri o explicatie ..test etc ..
Daca o sa mi se mai intample sa nu stea in marsarier, o sa ma duc. Ar fi culmea sa fie stricat.

 

Sunt foarte curios ce instructiuni ti-au dat despre rodaj !! daca nu e prea mult, poti te rog , sa postezi ce instructiuni ti-au dat ?
Nicio instructiune. Eu fac ce scrie la carte :twoup:
Pana la 2000 km: Circulati cu viteze alternative, insa nu depasiti:

-Motor pe benzina (4500rpm sau 160km/h)

-Motor pe motorina (3500rpm sau 150km/h)

 

si s-o tii in frau pe Matilda

Merci, uitasem de melodia aia :D

 

Ma bucur ca ai urmat sfatul meu si ti-ai comandat sistemul audio HiFi
Asa e, tu mi-ai spus asta :D E decent HiFi-ul se aude OK.

 

e suuuuuper maÂşina, dar aratĂŁ ciudat cu cd-ul ĂŁla business acolo..... puteai sĂŁ-Ăži iei professional.....
Pe mine nu ma prea intereseaza muzica in masina. La zdranganeala de metal pe care-o ascult eu, HiFi-ul e perfect..

 

ce e optiunea 818?

si cu ce cauciucuri a venit masina? a mea a venit cu Michelin Plot Sport.

Habar n-am ce inseamna "Battery master switch"(818). Are Bridgestone-uri. Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

pe langa ca e impecabila e si frumoasa si superba....tu ii bagi de vina??? schimbatoru tre sa intre mai greu in marsarier ca daca nuy la fiecare bagare in rpima treapta ai baga in marsarier...eu am e46 sedan si la fel face frana..numai sus prinde si parca dintro data nu e asa treptat....la chestiile ciudate si eu am condus un 318d e90 si la fel facea.......si sa spui la faza cu tetiera dupa ce ii faci rodaju si poti sai dai si tu 6000 de ture...e prea tare masina sai bagi de vina :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Merci :twoup:

 

pe langa ca e impecabila e si frumoasa si superba....tu ii bagi de vina??? schimbatoru tre sa intre mai greu in marsarier ca daca nuy la fiecare bagare in rpima treapta ai baga in marsarier...
Mah, eu nu sunt carcotas de felul meu, nu incep sa masor lufturi sau chestii d-astea. Insa marsarierul ma enerveaza, la nicio alta masina nu intra asa greu si niciodata nu am avut vreo problema cu marsarierele care intrau usor.

 

eu am e46 sedan si la fel face frana..numai sus prinde si parca dintro data nu e asa treptat.
Exact asa e. Ciudat.

 

.si sa spui la faza cu tetiera dupa ce ii faci rodaju si poti sai dai si tu 6000 de ture...
Nope, 7000, acolo incepe rosul :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Insa marsarierul ma enerveaza, la nicio alta masina nu intra asa greu si niciodata nu am avut vreo problema cu marsarierele care intrau usor.

 

Si la mine intra greu in marsarier (123d Coupe) cand am luat-o. Dar de vina eram eu.

 

Dar mie mi se pare o chestie constructiva, te asigura ca nu gresesti.

 

Asta inseamna cutie de viteze sport. Trebuie sa schimbi la milimetru. Obisnuieste-te, e normal.

 

P.S. Motorul anului! Felicitari!

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

exxe: si ce scrie la carte ? cum trebuie sa rodezi motorul ? sunt foarte curios ce scrie :twoup: de aia te-am intrebat, nu vroiam sa stiu neaparat daca ti-au dat ei instructiuni, sunt bune si cele din carte :twoup:. Din ce am inteles eu, cum ti-o "inveti" asa merge, adica daca ii faci rodajul mergand mai sportiv, si apoi o conduci sportiv e mai ok, decat sa o rodezi batraneste si apoi sa mergi sportiv... astea sunt doar povesti ce le-am auzit... de aceea eram curios ce scrie in carte.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

exxe: si ce scrie la carte ? cum trebuie sa rodezi motorul ? sunt foarte curios ce scrie :twoup: de aia te-am intrebat, nu vroiam sa stiu neaparat daca ti-au dat ei instructiuni, sunt bune si cele din carte :D. Din ce am inteles eu, cum ti-o "inveti" asa merge, adica daca ii faci rodajul mergand mai sportiv, si apoi o conduci sportiv e mai ok, decat sa o rodezi batraneste si apoi sa mergi sportiv... astea sunt doar povesti ce le-am auzit... de aceea eram curios ce scrie in carte.

Mersi

 

 

si cum explici tu acest lucru??? cum sa o inveti??/ ce e copil sau ceva masinarie care are capacitatea sa gandeasca singura cu conditia sa o inveti??? is curios de explicatie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Insa marsarierul ma enerveaza, la nicio alta masina nu intra asa greu si niciodata nu am avut vreo problema cu marsarierele care intrau usor.

 

Si la mine intra greu in marsarier (123d Coupe) cand am luat-o. Dar de vina eram eu.

 

Dar mie mi se pare o chestie constructiva, te asigura ca nu gresesti.

 

Asta inseamna cutie de viteze sport. Trebuie sa schimbi la milimetru. Obisnuieste-te, e normal.

 

P.S. Motorul anului! Felicitari!

Aha, m-am mai linistit daca "asa face toate" dar totusi raman la parerea ca e o mizerie. De acord ca probabilitatea de a gresi este invers proportionala cu cresterea dificultatii introbagarii in marsarier, dar ideea in sine e stupida. Eu unul prefer sa intre mai usor si, teoretic, sa pot gresi mai usor.

 

exxe: si ce scrie la carte ? cum trebuie sa rodezi motorul ? sunt foarte curios ce scrie :twoup: de aia te-am intrebat, nu vroiam sa stiu neaparat daca ti-au dat ei instructiuni, sunt bune si cele din carte :twoup:. Din ce am inteles eu, cum ti-o "inveti" asa merge, adica daca ii faci rodajul mergand mai sportiv, si apoi o conduci sportiv e mai ok, decat sa o rodezi batraneste si apoi sa mergi sportiv... astea sunt doar povesti ce le-am auzit... de aceea eram curios ce scrie in carte.

Mersi

Pai scrie exact cum am citat mai sus:
Pana la 2000 km: Circulati cu viteze alternative, insa nu depasiti:

-Motor pe benzina (4500rpm sau 160km/h)

-Motor pe motorina (3500rpm sau 150km/h)

si pe langa asta sa evit pe cat posibil accelerarea maxima sau pozitia kick-down a pedalei de acceleratie.

Sa stii ca aproape la fel scrie in toate manualele pe care le-am citit. Ideea e ca nu trebuie sa mergi constant cu o anumita viteza in perioada de rodaj, dar asta la noi in tara asta se realizeaza fara niciun efort :D

Link to comment
Share on other sites

si cum explici tu acest lucru??? cum sa o inveti??/ ce e copil sau ceva masinarie care are capacitatea sa gandeasca singura cu conditia sa o inveti??? is curios de explicatie :twoup:

Gandeste-te cand urci un deal cu bicicleta, cu pinion de viteza..urci pana la urma, dar te gatuiesti singur, si o sa fii obosit pana ajungi sus...urmeaza imediat un drum lung si drept, si vezi ca nu mai poti sa accelerezi la fel de tare :D

In afara de depunerile de pe evacuare care ar duce la o leneveala usoara, probabil se si uzeaza motorul mai repede decat ar trebui.

 

Partea buna la bicicleta e ca bagi un somn, mananci bine si esti in forma iar :D

 

Ontopic: frumoasa foc masina :twoup: ...nu am vazut in lista dynamic drive, e in echiparea standard la 335i?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.