Jump to content

X3 dupa 15.000 km


Leusor

Recommended Posts

prima revizie am facut-o la 15000 km, a doua la 30 000km.Dupa aceea tot la interval de 25000-30 000. sunt praf toate filtrele. Dar am vazut ca merge foarte bine si 30 000km. Nu mai e la fel de sprintena dar se descurca. cine ti-a recomandat sa schimbi des filtrele ?. oricum parca tu ai 3.0sd, e un motor mult mai puternic ca al meu, unde totusi se consuma mai multa motorina si s-ar simti altfel lipsa de putere.
Link to comment
Share on other sites

Uite ca timpul zboara si cei 15.000 km au devenit ... 100.000 km. Am depasit cifra si singurele noutati ar fi ca am schimbat discurile de frana fata, impreuna cu toate placutele de frana. In rest, totul ca la inceput <_<

 

 

Asta e in 26 feb

 

 

3/May/2009, 09:23

Post #219

 

 

BMW - iXt

 

 

Group: Members

Posts: 958

 

Joined: 8/Aug/05

From: Cluj-Napoca

Member No.: 603

 

 

Cei 15.000 km au devenit 150.000, in continuare fara probleme. O masina foarte reusita.

 

 

 

Asta e in 3 mai

 

 

Sfarsit februarie in inceput mai =3 luni-50000km cam exagerat

Aproape ai dreptate, insa primul post e in 2008, iar celalalt e in ... 2009, adica dupa un an si ceva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Bravo....astepti noul X3? sau nu il inlocuiesti tot cu X-drive....

eu am 147000km. Probleme pana acum: diferential schimbat pe garantie pe la 30 000, rulment pe km aia , bucsa cardan. In rest piese consumabile: placute de frana din 60 000km in 60 000km, ulei , filtre,motorina, un set de anvelope. La 130 000 am schimbat amortizoarele si rulmentii fata. S-a spart un amortizor si facea ca un tren cand treceam prin gropi. Dar o saptamana pana au sosit piesele, a fost cea mai confortabila masina( va dati seama ca era ca o barca). Dupa ce am schimbat amortizoarele, directia tragea dreapta destul de pronuntat asa ca s-a impus sa-i fac si directia. De atunci , i-am bagat doar motorina si cam atat. Se implinesc iar 30000km de la ultima revizie si trebuie sa schimb si lichidul de frana. Sunt foarte multumit de masina, interiorul e fresh si acum, dupa aproape 5 ani. Motorul la fel de vioi daca stii sa il exploatezi.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Cel putin pana atunci. Sa vedem cum e si cu finantele. Esti multumit de E70? sa il folosesti sanatos.Cum e schimbarea, de la cutie manuala la automata?Si mie imi place mult X5 , dar si X6. Nush la care m-as hotara daca as renunta la X3. X5 pare mai practic, mai util pt familie. Oricum astept sa vad noul X3.
Link to comment
Share on other sites

salutare.

am si eu de 2 luni un X3 2.0d. masina are ceva mai mult de 2 ani si sunt foarte multumit de ea.

vroiam sa va intreb cati dintre voi are aparatoare pentru noroi la rotile din spate, pt ca mie mi se pare ca, mai ales pe timpul asta, imi arunca toata mizeria pe luneta.

Link to comment
Share on other sites

Cel putin pana atunci. Sa vedem cum e si cu finantele. Esti multumit de E70? sa il folosesti sanatos.Cum e schimbarea, de la cutie manuala la automata?Si mie imi place mult X5 , dar si X6. Nush la care m-as hotara daca as renunta la X3. X5 pare mai practic, mai util pt familie. Oricum astept sa vad noul X3.

Sunt multumit, inca ma acomodez cu el, e ca si cum m-as fi "ingrasat" subit :) Cu cutia automata, desi ziceam ca nu o sa imi placa, e foarte comod. Ieri am fost pana la Brasov tur retur, si a fost foarte comod. Ideea e ca la X5 au fost super promotii, lucru care nu cred ca se va intampla la X3. Model de baza 2.0 d X3 este 39091 ddp, iar x5 cu piele, cutie automata si 3.0d este la acelasi pret (fara TVA)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cel putin pana atunci. Sa vedem cum e si cu finantele. Esti multumit de E70? sa il folosesti sanatos.Cum e schimbarea, de la cutie manuala la automata?Si mie imi place mult X5 , dar si X6. Nush la care m-as hotara daca as renunta la X3. X5 pare mai practic, mai util pt familie. Oricum astept sa vad noul X3.

Sunt multumit, inca ma acomodez cu el, e ca si cum m-as fi "ingrasat" subit :) Cu cutia automata, desi ziceam ca nu o sa imi placa, e foarte comod. Ieri am fost pana la Brasov tur retur, si a fost foarte comod. Ideea e ca la X5 au fost super promotii, lucru care nu cred ca se va intampla la X3. Model de baza 2.0 d X3 este 39091 ddp, iar x5 cu piele, cutie automata si 3.0d este la acelasi pret (fara TVA)

 

salut.recent am dat un x3 inapoi - buyback - si am luat ..tot un x3 dar..nou..modelul de baza este vreo 36.000e f tva.mi-au facut discount de 6000e..adica de aproape 19%.

Link to comment
Share on other sites

E foarte interesant cĂŁ mai toĂži care au avut X3 ar vrea tot X3 sau ĂŽl regretĂŁ Âşi ĂŽn general e ĂŽnjurat vehement de mulĂži care nici mĂŁcar n-au stat ĂŽn el, nu mai pomenesc de parcurgerea a zeci de mii de km.

 

nu e o masina perfecta din punctul meu de vedere,la cea veche dupa 80000km in afara de consumabile, am avut ceva probleme cu ea.pentru mine,servicurile sunt de kk sau poate oamenii care fac service sau poate sefii oamenilor care fac service.in fine.am avut in vedere cind am facut "schimbul" mai multi factori.motorul sub 2000 ( impozit rezonabil+asigurari cit de cit la un pret decent ),pretul atractiv cu care m-au tentat ( discount de 6000euro la pret fara tva ),experienta de 5 ani cu cea veche ( pe plaja la vadu fara probleme,pe zapada pina la prag fara probleme etc ),placerea cu care am condus-o dea lungul timpului.una peste alta,momentan,este ceea ce mi-am dorit/permis.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Am citit toate postarile de pana acum, deoarece sunt proaspat posesor al unui x3 e83, din 2005 ce-i drept, masina care imi place destul de mult pana acum (am vreo 2000 km rulati)si mi-ar placea sa impartasim parerile in continuare, cei care inca posed asa masina sau sunt la inceput ca si mine. E adevarat ca pana acum am mai avut ceva bmw-uri (e39, e53, e90) dar nu am intrat pe forum. Deci hai sa inviem acest topic dupa 3 ani! Iar cei vechi, care au upgradat masina, ii rugam sa ne fie mentori in continuare, si sa continue aventura BMW...
Link to comment
Share on other sites

La mine topicul ar trebui sa sune "X3 dupa 273.000km"

E o masina foarte ok pt Romania.

 

Probleme principale in decursul timpului:(Si a mea e fabricatie 2005 - 2.0d.)

 

- rulmenti fata. Se strica foarte des. Am schimbat cateva perechi.

- fulie motor. Am schimbat 3 pana acum, dupa un timp se aude iar bataia respectiva.

- transmisie xdrive zgomotoasa. Face asa de la 30.000km. S-a accentuat in timp zgomotul. Am schimbat la 30.000 diferentialul spate si flanse cardan. Dupa 2000 km iar se auzea, am mai mers si cu altele fara facelift si fac la fel.

- suspensie dura. Putine masini sunt asa rigide.

- termostate schimbate 1 data.

- curele , arcuri spate (230.000)amortizoare fata (140.000) ambreiaj (la 230000km) schimbate.

 

Necesar in viitorul apropiat: amortizoare spate, discuri, placute, cam atat.

 

 

 

 

 

Sa nu va dezarmez va zic si plusuri:

- consum mediu 7-7,3l/100km, extraurban 6-6.6l/100km, oras nu stiu(cand aveam termostate defecte urca mediul spre 8-9)

- revizii 30 000km

- stabilitate excelenta

- tractiune impecabila

- spatiu suficient

- materiale foarte rezistente (sensatec bej interior - arata ca noua tapiteria, cu exceptia cotierei care s-a crapat pe 5 cmp.

- performante decente pt Ro. Ar fi fost frumos cu 20 cp in plus.

 

p.s. Km sunt facuti de mine, de 80 000 km e masina mea de naveta, fac 150 km zilnic sunt f multumit, revizii si reparatii doar la contempo Brasov.

Am in plan un model nou darsunt putin reticent. Pt naveta nu as chinui o masina noua plus ca am auzit de o gramada de pb de la userul mecea

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La mine topicul ar trebui sa sune "X3 dupa 273.000km"

E o masina foarte ok pt Romania.

 

Probleme principale in decursul timpului:(Si a mea e fabricatie 2005 - 2.0d.)

 

- rulmenti fata. Se strica foarte des. Am schimbat cateva perechi.

- fulie motor. Am schimbat 3 pana acum, dupa un timp se aude iar bataia respectiva.

- transmisie xdrive zgomotoasa. Face asa de la 30.000km. S-a accentuat in timp zgomotul. Am schimbat la 30.000 diferentialul spate si flanse cardan. Dupa 2000 km iar se auzea, am mai mers si cu altele fara facelift si fac la fel.

- suspensie dura. Putine masini sunt asa rigide.

- termostate schimbate 1 data.

- curele , arcuri spate (230.000)amortizoare fata (140.000) ambreiaj (la 230000km) schimbate.

 

Necesar in viitorul apropiat: amortizoare spate, discuri, placute, cam atat.

 

 

 

 

 

Sa nu va dezarmez va zic si plusuri:

- consum mediu 7-7,3l/100km, extraurban 6-6.6l/100km, oras nu stiu(cand aveam termostate defecte urca mediul spre 8-9)

- revizii 30 000km

- stabilitate excelenta

- tractiune impecabila

- spatiu suficient

- materiale foarte rezistente (sensatec bej interior - arata ca noua tapiteria, cu exceptia cotierei care s-a crapat pe 5 cmp.

- performante decente pt Ro. Ar fi fost frumos cu 20 cp in plus.

 

p.s. Km sunt facuti de mine, de 80 000 km e masina mea de naveta, fac 150 km zilnic sunt f multumit, revizii si reparatii doar la contempo Brasov.

Am in plan un model nou darsunt putin reticent. Pt naveta nu as chinui o masina noua plus ca am auzit de o gramada de pb de la userul mecea

Si totusi FL sa fie tot asa pacatos ? Zgomote si nebunii ...Eu am in vedere motorul de 3000 din start , nu stiu de ce nu vad un suv fara 200 cai

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

Probleme principale in decursul timpului:(Si a mea e fabricatie 2005 - 2.0d.)

 

- suspensie dura. Putine masini sunt asa rigide.

 

Ai foarte mare dreptate. Nu m-am asteptat ca suspensia sa fie asa rigida. Nu stiu cum este noul x3 (F25), dar in E83 LCI parca mergi cu tractorul. Au stricat bunatate de masina cu suspensia asta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am vazut ca topicurile de la seria X cam someaza, m-am gandit sa va dau cateva detalii si impresii dupa primii 15.000 km. Nu ca va intereseaza, doar asa... :)

Deci, masina mai are cateva zile si face 4 luni, timp in care a parcurs respectiva distanta, in tara si afara, mai mult in afara localitatilor. Ca sa va spun problemele care le-a avut, nu-mi trebuie mai mult decat sa afisez cifra 0. A consumat 8,3 litri/100 km de la origini, insa in prima parte a consumat un pic mai mult (acum la un mers normal, de ex. ieri pe Cluj - Tg. Mures - Reghin si retur a luat 7,5/100km). Tinuta pe strada impecabila, pe autostrada am mers cu max. 190 (o scurta perioada, numai pentru test, dar merge peste 200) mediu cu 140-150. Asta in Italia, unde se poate. Consumul in limitele de mai sus. A consumat si ulei, circa 1 litru. In rest, nimic deosebit.

A, si alte impresii: e prima data cand merg afara si am navigatie (normal, functioneaza doar din Austria). Nu pot sa va exprim piatra care mi-a luat-o de pe . :) .., ca nu mai este nevoie de harta, intrebat, mai ales cand cauti o adresa anume, sau vrei sa vizitezi orase necunoscute: iti indica si monumentele istorice, muzee, etc. Super. Prima data cand am vizitat linistit orase, fara sa fiu stresat sa plec pe lumina.

Un eveniment, in Austria (era la 10 min. de hotel, seara pe la 9). m-a oprit un echipaj cu un politist si o politista (BLONDA 24-25 ani 90-60-90, da' frumoasa ca nemtoaicele) si cautat documente, serie motor, carnet, etc. Circa 10 minute, cu laptopul, statie, UV. La sfarsit danke si La revedere. Dar m-am simtit un pic ciudat... :blink:

is ca fanu de urate austriecele.. si exista diferente ingtre austriece si nemtoaice... ca si intre tigani sio romani

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.