Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

pai daca chestia asta se intampla de cand ai schimbat rotile... e clar de unde vine vibratia asta nu?

 

Nu e foarte clar, pentru cĂŁ ĂŽnainte vibra continuu, ĂŽnsĂŁ mecanicul mi-a zis cĂŁ era de la un cauciuc oval. DupĂŁ ce mi-a schimbat roĂžile, s-a potolit, ĂŽnsĂŁ apoi a ĂŽnceput sĂŁ vibreze din nou, dar doar ĂŽn intervalul 60-70 km/h. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

inelele de centrare sunt cu siguranta,eu am avut aceeasi problema!am cumparat inelele de la magazin,le'am pus si masina mergea normal!nu'mi venea sa cred,ca doar ce echilibrasem rotile shi facea mai rau decat inainte!dute si iati inele si nu va mai avea nici o belea!bafta! :blink:
Link to comment
Share on other sites

inelele de centrare sunt cu siguranta,eu am avut aceeasi problema!am cumparat inelele de la magazin,le'am pus si masina mergea normal!nu'mi venea sa cred,ca doar ce echilibrasem rotile shi facea mai rau decat inainte!dute si iati inele si nu va mai avea nici o belea!bafta! :blink:

 

De la ce magazin le-ai cumpĂŁrat?

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
Am Âşi eu o problemĂŁ cu BMW-ul. Cam de douĂŁ luni mi-am cumpĂŁrat jenĂži Âşi cauciucuri noi, ĂŽnsĂŁ a apĂŁrut o problemĂŁ. Volanul trepideazĂŁ ĂŽn intervalul 60-70 km/h. I-am fĂŁcut echilibrare de roĂži, dar degeaba. Are cinvea vreo idee?

 

 

am avut si eu aceeasi problema. la tine poate fi din cauza unui cauciuc, o janta dezechilibrata sau de ce nu ,stramba.incearca sa vezi din aceste trei posibilitati unde e problema.

Link to comment
Share on other sites

daca iti face continuu in mers, e din cauza trenului de rulare (cauciuc / janta / inele centrare etc)

daca iti face doar la un anumit interval de viteza, ori sunt neechilibrate ori iti trebuie inele de centrare. inele de plastic aveau cateodata la autosoft sau poti incerca la APCO (au site cu adresa, in incinta romexpo, ei vand jante si mai aveau si inele).

 

 

daca iti face doar la franare, atunci e de la discurile de frana / la E34 mai poate fi de la bucsile bascule fata, la 3 nu stiu

Link to comment
Share on other sites

daca iti face continuu in mers, e din cauza trenului de rulare (cauciuc / janta / inele centrare etc)

daca iti face doar la un anumit interval de viteza, ori sunt neechilibrate ori iti trebuie inele de centrare. inele de plastic aveau cateodata la autosoft sau poti incerca la APCO (au site cu adresa, in incinta romexpo, ei vand jante si mai aveau si inele).

 

 

daca iti face doar la franare, atunci e de la discurile de frana / la E34 mai poate fi de la bucsile bascule fata, la 3 nu stiu

 

Nu face la frânare. Doar cĂŽnd ajung ĂŽn intervalul 60-70 km/h. Ăn schimb, frânele au ĂŽnceput sĂŁ scoatĂŁ un scârÞâit. Dar asta nu cred cĂŁ are legaturĂŁ cu trepidatul volanului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cred ca doar cauciucurile erau noi...nu pot sa cred ca-ti cumperi jante noi deja strambate...azi mi-am indreptat si eu jantele, rezultatul este simtitor! Mai fac si o geometrie si cam asta-i treaba! :blink:

 

Jantele erau noi pentru ca le-am luat din magazin, insa mecanicul ala mi-a zis ca sunt strambe (poate ca nu erau).

Link to comment
Share on other sites

Tin sa va spun ca am rezolvat problema. Ce am facut? Am cumparat 4 inele de centrare, am echilibrat rotile si am indreptat jantele. Ca pret, mi s-a parut exorbitant :) , adica 802 RON.

Asta se cheama teapa.

 

Clar! Adica Sama are urmatoarele preturi:

 

4 X 10 RON demontat roata

 

4 X 10 RON montat roata

 

4 X 125 RON indreptat janta

 

4X 10 RON demontat anvelopa

 

4 X 10 RON montat anvelopa

 

Mi se pare incredibil! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tin sa va spun ca am rezolvat problema. Ce am facut? Am cumparat 4 inele de centrare, am echilibrat rotile si am indreptat jantele. Ca pret, mi s-a parut exorbitant :) , adica 802 RON.

Asta se cheama teapa.

 

Clar! Adica Sama are urmatoarele preturi:

 

4 X 10 RON demontat roata

 

4 X 10 RON montat roata

 

4 X 125 RON indreptat janta

 

4X 10 RON demontat anvelopa

 

4 X 10 RON montat anvelopa

 

Mi se pare incredibil! :blink:

 

nu pot sa cred asa ceva!!!

 

. am montat jante noi + cauciucuri noi + echilibrat fiecare roata cu 400 de mii TOT (adica dat jos jante vechi .. pus pe jante noi, cauciucuri noi .. echilibrat fiecare roata .. si montat pe masina)!

Link to comment
Share on other sites

SAMA sunt niste TEPARI. Plus ca in servisul de pe Ferdinand intersectie cu Avrig si Ritmului angajatii sunt vai de capul lor.

 

Am mai scris in alt post mai demult: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...st&p=267027

 

Nu stiu cum la tine a fost numai 10 RON, pt ca eu am platit atunci cam 80 RON pentru 2 jante: demontat, dejantat, jantat, montat, umflare cu azot, ca acasa sa observ ca una din anvelope era cu interiorul pe exterior si ca imi lipsea un capacel. De obicei mergeam numai la Autosoft, dar Sama era mai aproape de casa si am zis sa incerc. De preturi am aflat la sfarsit, altfel le-as fi ras in nas de la inceput. Noroc ca am avut prezenta de spirit sa intreb cat costa indreptatul.

Link to comment
Share on other sites

Ce japca cu preturile astea...cum naiba sa le dau 40Ron ca-mi dau jos jantele si alti 40Ron ca mi le pun la loc...ca sa nu mai vorbim de indreptat...din cate stiu eu, un pret mediu la indreptat jantele este in jur de 50Ron/buc...asta-i viata, cunosc oameni prea fuduli sa intrebe de la inceput cat costa...nu spun ca esti si tu unul dintre ei! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ce japca cu preturile astea...cum naiba sa le dau 40Ron ca-mi dau jos jantele si alti 40Ron ca mi le pun la loc...ca sa nu mai vorbim de indreptat...din cate stiu eu, un pret mediu la indreptat jantele este in jur de 50Ron/buc...

 

In ultima vreme, cei de la astfel de vulcanizari se viseaza un fel de cercetatori in domeniul spatial :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tin sa va spun ca am rezolvat problema. Ce am facut? Am cumparat 4 inele de centrare, am echilibrat rotile si am indreptat jantele. Ca pret, mi s-a parut exorbitant :) , adica 802 RON.

Asta se cheama teapa.

 

Clar! Adica Sama are urmatoarele preturi:

 

4 X 10 RON demontat roata

 

4 X 10 RON montat roata

 

4 X 125 RON indreptat janta

 

4X 10 RON demontat anvelopa

 

4 X 10 RON montat anvelopa

 

Mi se pare incredibil! :blink:

fara nicio suparare, dar ti-o meriti !

cine te-a pus sa mergi la SAMA ? in plus, daca jantele erau noi, din magazin, de ce nu le-ai dus inapoi ?

stiai ca timp de 30 zile ai garantie legala?

in plus, magazinele astea au si ele un service roti agreat, unde montajul cica s-ar face gratuit...

la SAMA, vorba lui Ciupanezu, zici ca sunt proiectanti de jante si profile aderente, nu mecanici de vulcanizare...

oricum, bine ca ai scapat totusi cu atat ! :)

masina ti-au zgariat-o ?

Link to comment
Share on other sites

Tin sa va spun ca am rezolvat problema. Ce am facut? Am cumparat 4 inele de centrare, am echilibrat rotile si am indreptat jantele. Ca pret, mi s-a parut exorbitant :) , adica 802 RON.

Asta se cheama teapa.

 

Clar! Adica Sama are urmatoarele preturi:

 

4 X 10 RON demontat roata

 

4 X 10 RON montat roata

 

4 X 125 RON indreptat janta

 

4X 10 RON demontat anvelopa

 

4 X 10 RON montat anvelopa

 

Mi se pare incredibil! :blink:

fara nicio suparare, dar ti-o meriti !

cine te-a pus sa mergi la SAMA ? in plus, daca jantele erau noi, din magazin, de ce nu le-ai dus inapoi ?

stiai ca timp de 30 zile ai garantie legala?

in plus, magazinele astea au si ele un service roti agreat, unde montajul cica s-ar face gratuit...

la SAMA, vorba lui Ciupanezu, zici ca sunt proiectanti de jante si profile aderente, nu mecanici de vulcanizare...

oricum, bine ca ai scapat totusi cu atat ! :)

masina ti-au zgariat-o ?

 

Jantele nu sunt noi. Au cam 3 luni si ceva. Masina au facut-o. Merge ca lumea acum. Greseala mea a fost ca, atunci cand mecanicul mi-a zis "hai sa iti fac si o indreptare de jante, ca sunt cam strambe", nu l-am intrebat de pret. Dar nu ma gandeam nici in cele mai negre cosmaruri ale mele ca 4 jante indreptate costa aproape 600 RON!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.