Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

kewlya ai jante de aluminiu ? Daca raspunsul e afirmativ, trebuie sa verifici daca mai ai inelele de centrare dintre butucul rotii si janta. Trebuie sa fie niste inele din plastic acolo, lipsa acestora poate fi o cauza.

Bafta !

Inelele de centrare se monteaza doar pe jante aftermarket...

Link to comment
Share on other sites

multumesc pt raspunsuri, sunt jantele praf, le-am cumparat in septembrie, noi dar replica, cu 550 euro,si am umblat finut cu masina, nu am dat in nici o groapa mare si cu viteza, am luat si eu gropi ca tot omul normal din romania si tot s-au dus. 3 dintre ele is strambe, le-am indreptatat si echilibrat la un atelier ce se ocupa cu asa ceva, acuma nu mai tremura volanul, dar pt cat timp ? cred ca o sa dau vre-o 1500 euro pe unele orginale ca cu astea replica nu faci nici o treaba.
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt raspunsuri, sunt jantele praf, le-am cumparat in septembrie, noi dar replica, cu 550 euro,si am umblat finut cu masina, nu am dat in nici o groapa mare si cu viteza, am luat si eu gropi ca tot omul normal din romania si tot s-au dus. 3 dintre ele is strambe, le-am indreptatat si echilibrat la un atelier ce se ocupa cu asa ceva, acuma nu mai tremura volanul, dar pt cat timp ? cred ca o sa dau vre-o 1500 euro pe unele orginale ca cu astea replica nu faci nici o treaba.

eu zic ca daca ar fi jantele strambe ar trebui sa vibreze si fara sa pui frana la viteza mare,si cand sunt discurile descentrate,nu ovalizate cum se mai zice pe aici,se simte si la viteza mica,si la ce explici tu,sunt bucsile de la bascule sigur

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca daca ar fi jantele strambe ar trebui sa vibreze si fara sa pui frana la viteza mare,si cand sunt discurile descentrate,nu ovalizate cum se mai zice pe aici,se simte si la viteza mica,si la ce explici tu,sunt bucsile de la bascule sigur

 

De ce sa fie altceva daca problema s-a rezolvat deja prin echilibrare? :blink: :)

Exact asa se comporta si la mine si aceeasi a fost rezolvarea.

Link to comment
Share on other sites

a inceput sa-mi tremure volanul la franare, m-am gandit ca-s de vina discurile frana fata pt ca la ultima revizie la bmw mi-au spus ca sunt cu 2 milimetrii sub limita,cele de pe spate au zis ca-s ok. mi-am cumparat discuri noi,placute noi si le-am schimbat dar acuma imi tremura volanul si mai tare la franare. ce sa mai verific ?

 

E46, 2001

:blink: inainte de a ma improprietarii cu bmw-ul meu, k de aia sunt aici, am avut o superba dacia...la care am patit la fel...dupa ce am schimbat discurile si placutele de frana, am sesizat k la franare imi tremura volanul...dupa indelugi presupuneri la service-uri, un mecanic mai cu experienta mi-a spus:discul, sau amandoua s-au ovalizat...probabil de la incins prea tare, apoi spalata...si a avut dreptate...merita sa verifici asta, mai ales k in mod sigur nu i-ai cumparat discuri originale...

Link to comment
Share on other sites

Apropos ,la montarea de discuri si placute noi trebuie o pasta speciala care trebuie aplicata pe disc, deoarece frecarea este foarte mare la inceput si in unele cazuri se pot si inrosii discurile si dupa racire ,evident ,ovalizare...deci, mai conteaza si cine le pune si cum le pune ,discurile si placutele noi... :blink:
Link to comment
Share on other sites

revin din nou, problema nu s-a rezolvat ! :blink: a fost doar un efect placebo dupa ce am echilibrat rotile cred, oricum astea replica nu-s de nici o treaba.

 

tind sa inclin ca totusi discurile sunt de vina cu totul ca sunt noi.sunt discuri Zimmerman, sport-perforate,nu-s originale dar eu stiam ca-s marca buna pt ca am mai pus la alta masina mai demult si nu am avut probleme cu ele.Am vorbit cu tipul de la piese auto si i-am explicat problema,a zis ca mi le schimba fara problema in garantie dar trebuie sa-i duc o hartie de la cineva autorizat ca din cauza lor tremura volanul. am fost la bmw cluj,le-am zis problema, au verificat si mi-au dat pe hartie ca necesita schimb discuri frana. Luni mi le comanda celelalte, o sa imi comand discuri originale, nu ma mai joc. Am ales zimmerman peforate pt. look-ul sportiv care il dau gaurile din discuri. Deci inca nu se stie nimic sigur, am sa schimb din nou discurile si am sa va anunt atunci.

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai jucati cu franele!

 

Nici unele nu se compara cu originalul...

 

Nu este problema inrosirii lor, iti arat eu masina la care-i inrosesc discurile spate (sa nu-ti zic pe fata cum se fac) dupa care ti-o dau s-o conduci sa te convingi ca nu se ovalizeaza. Acea masina are discuri originale nu facute sub licienta (zimermann, ferodo, chiar si brembo etc...)

Edited by Sorin Golf 3 cabrio
Link to comment
Share on other sites

Eu am mare incredere in marca ATE pentru discuri si placute.

 

exact asta mi-a zis tipul de la piese auto, iti schimb Zimmerman pe garantie si iti aduc ATE Power Disks care cu siguranta is mai bune ca cele originale. o sa vad luni la ce ma hotarasc, ATE sport sau originales normale. ce ziceti sa aleg?

post-667-1199591994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am ales ATE normal, atata timp cat fabricantul masinii in urma testelor efectuate (presupun) a hotarat sa puna normale, eu de ce as pune unele sport?

 

Atata timp cat masina nu este folosita pt. "racing" iar discurile vechi (originale stock) au facut fata cu brio 140 mii km de ce astea noi originale ATE Gremany exploatate corect nu m-ar tine lafel?

 

P.S. Este o parere personala, acum fiecare isi pune pe masina ce vrea...

 

Nota: Un amic bun a ales varianta ATE sport, (identice cu cele din poza de mai sus) am circulat mult cu masina lui, se comporta lafel ca a mea la un mers normal, nu exploatata la maximum, ce m-a deranjat la el: in momentul in care franam chiar si foarte putin si usor auzeam de la roti un usor "forfot" :blink: , care mie totusi mi s-a parut putin deranjant!

Edited by Sorin Golf 3 cabrio
Link to comment
Share on other sites

Eu am mare incredere in marca ATE pentru discuri si placute.

 

exact asta mi-a zis tipul de la piese auto, iti schimb Zimmerman pe garantie si iti aduc ATE Power Disks care cu siguranta is mai bune ca cele originale. o sa vad luni la ce ma hotarasc, ATE sport sau originales normale. ce ziceti sa aleg?

ATE originale.

Link to comment
Share on other sites

probabil ca niste discuri sport nu ma ajuta foarte mult la performante pt ca nu as exploata masina in felul ala ,dar eu am ales la inceput perforate pt look-ul sportiv care il dau masinii. am sa ma duc pe varianta discuri originale pt modelul meu si va anunt daca mai tremura volanul sau nu dupa ce le-am schimbat.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am schimbat discurile din nou, cu unele originale, cealalte le-am dat inapoi la garantie. s-a rezolvat, nu mai tremura absolut deloc,am facut si un drum de 90km si totul e perfect. deci era de la discuri, chiar daca erau noi!!
Link to comment
Share on other sites

Verifica anvelopele,echilibrare roti,jante strambe,si mie imi tremura cand franam dar am schimbat discurile,am pus Zimerman si nu mai am probleme.....Si auzi sorine....crezi ca cele de la bavaria sunt originale,crezi ca ei nu pot dace manevre?Eu cand am vrut sa le schimb discurile fata-spate +placutze,mi-au cerut 700E,si eu cu 200 le-am schimbat,de ce sa dau in plus 500E....numai pt faptul ca am BMW?Nu multumesc
Link to comment
Share on other sites

am avut o problema de acest gen la 70 km/h, cand franam sau aceleram in zona 65-70km pe bord imi tremura volanul vizibil, am fost la AutoSoft si mi am indreptat jantele dupa ce in prealabil skimbasem placutele de frana si mi am luat 2 cauciucuri noi [era nevoie] de atunci no problem merge imresionant de bine :) [doar e masina mea tre sa o laud :blink:]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am Âşi eu o problemĂŁ cu BMW-ul. Cam de douĂŁ luni mi-am cumpĂŁrat jenĂži Âşi cauciucuri noi, ĂŽnsĂŁ a apĂŁrut o problemĂŁ. Volanul trepideazĂŁ ĂŽn intervalul 60-70 km/h. I-am fĂŁcut echilibrare de roĂži, dar degeaba. Are cinvea vreo idee?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.