Jump to content

resetare placute frana spate e60


Recommended Posts

incredibil..... am incercat sa resetez pe idrive placutele de frana pe spate .. asa cum resetam toate celelalte chestii la e60 si mi a aparut cu rosu -25000

ce draqu sa i mai fac ... trebuie dusa si resetata pe tester nu?

senzorul este bun , placutele noi .. daca si pentru asta trebuie sa platesc la tester ... ii dau draqu foc de tomberon imputit

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic,sincer cred k ar trebui sa incerci sa il mai resetezi de la butonul din bord,mai incerci si dk nu reusesti atunci sa mergi pe un tester

am incercat de 100 ori .. ma intreaba RESET? si dau drumul la buton .. apoi tin iar apasat .. apar liniute ca si cum ar vrea sa se reseteze si dupa tot -25000 arata

Link to comment
Share on other sites

L-ai resetat? Daca mergi un pic cu masina si incerci sa resetezi ... o sa mearga 100%. Insista 2-3 ori la rand si sigur va merge.

am schimbat senzorul si am reusit sa l resetez din buton .. asta e trebuia schimbat si ala .. desi nu era distrus .. cat mai multe consumabile .. ce ciudati .. o sa se ajunga la urmatorul model sa schimbi si discurile cand schimbi placutele

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
cel mai simplu sa rezolvi problema definitiv a senzorilor noi e sa cumperi 2 rezistente si sa pui in locul senzorului. Costa 1 leu. Trebuie masurati 2 senzori noi pentru valoarea exacta. Nu mai face figuri niciodata dar trebuie sa te uiti tu mereu daca mai merg placutele sau nu. Si pentru 60 de lei cat costa doi senzori noi prefer sa imi functioneze.
Link to comment
Share on other sites

SE SCHIMBA SENZORUL DE FIECARE DATA CAND SE SCHIMBA PLACUTELE!!!!! chiar daca senzorul este neatins

 

respectati regula asta si nu mai aveti probleme si nici nu mai apar 100 de topicuri cu acelasi subiect.

 

 

LYM de pacalit il pacalesti, dar mai aproximeaza oare bine nr de km care ii mai faci cu placutele?

 

cel mai simplu sa rezolvi problema definitiv a senzorilor noi e sa cumperi 2 rezistente si sa pui in locul senzorului. Costa 1 leu. Trebuie masurati 2 senzori noi pentru valoarea exacta. Nu mai face figuri niciodata dar trebuie sa te uiti tu mereu daca mai merg placutele sau nu. Si pentru 60 de lei cat costa doi senzori noi prefer sa imi functioneze.

romanul este inventiv.

un senzor este 50 de lei.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

ok, difera senzorul spate de cel de fata ? sunt in germ si trebe sa imi iau de pe ebay ca nu am timp altfel... daca am schimbat doar pe spate si doar acolo imi da eraorea trebuie amandoi sau doar spatele ?

 

http://www.ebay.de/itm/330766897186?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

http://www.ebay.de/itm/390290989729?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

normal primul e de spate si al doilea pt fata , dar vad ca sunt identici

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

ok, difera senzorul spate de cel de fata ? sunt in germ si trebe sa imi iau de pe ebay ca nu am timp altfel... daca am schimbat doar pe spate si doar acolo imi da eraorea trebuie amandoi sau doar spatele ?

nu stiu cum este la E60.

verifica codul pe realoem.com ,probabil difera lungimea firului.in rest sunt identici

si se schimba numai acolo unde se schimba placutele.

Edited by Alex_wly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asta e pret de reprezentanta.la grozadan de ex este 50 de lei.

Este fix pret de grozadan.

Mai nou, vad ca pretul este 101 Lei:

34356789445 81.45 RON 19.55 RON 101 RON

 

Nu stiu de care ai luat tu cu 50, poate e pe producator.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

postul 16293

eu i-am cerut mereu piese pe original....mai putin placute care le-am luat ce mi-a recomandat.

acum si daca nu este OEM ce conteaza?

 

edit:acum am verificat preturile pe cod OEM.se pare ca mi-a dat pe producator,dar nu ma deranjeaza...asa mi-a dat mereu si au functionat cum trebuie de fiecare data

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am si eu o nedumerire...am un E90 320d 130Kw din 2007 de aproximativ 1 saptmana,adus din Germania.Ultima revizie la 160K acum are 178k.

La placutele de frana imi apare in meniul din navi fata 90.000 km si spate 28.000 km.

Ideea e ca am facut cu ea cam 2000 km de cand o am.Placutele de pe spate erau initial la 30k km si dupa cum se vede a scazut intervalul pana cand "se tocesc",in schimb placutele pe fata indica aceiasi valoare de 90k km si nu scade indiferent cat incalzesc franele.

In cartea de service se specifica ca la 160k au fost inlocuite atat placutele pe fata cat si cele pe spate.

La o inspectare vizuala placutele de pe fata sunt bune,foarte putin uzate.

Dar totusi 90k km cu un set de placute???Si de ce aceasta discrepanta intre placutele fata/spate(din cate stiu oricum cele de pe spate se uzeaza mai putin decat cele din fata in acelasi interval de timp)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.