Jump to content

ore functionare 320d 150cp


pavelpupeza

Recommended Posts

ore de functionare? Stiam ca utilajele grele au aceasta unitate de masura, deoarece km parcursi nu sunt relevanti, E46-le tau nu este tractor! ... si in aceasta situatie nu stiu daca intrebarea ta are un raspuns. Sau mai bine zis un raspuns pertinent si universal valabil.
Link to comment
Share on other sites

Si la BMW se inregistreaza orele de functionare si nu se pot da inapoi.

 

Problema este ca durata de viata a unui motor este relativa si este influentata de foarte multi factori: intervalul la care se schimba uleiul si filtrele, calitatea uleiului, calitatea combustibilului si mai ales stilul de conducere.

Link to comment
Share on other sites

pentru fiecare motor se fac in mod normal o serie de teste pana sa intre in productie pentru niste conditii medi de utilizare ,doream sa stiu daca cineva stie pentru bmw care este numarul acestor ore , pentru motoarele pe motorina ale grupului PSA am inteles ca ajung la 20000 ore pentru conditii medii de utilizare . 8000 ore de functionare in medie in germania ar insemna 400000-450000 km ,

mareste viata motorului o cutie automata?

Link to comment
Share on other sites

stie cineva durata de viata medie a unui motor de 320d de 150cp , ore medii de functionare

 

 

Salut !

 

6000 ore = 200000 km !

 

stai linistit la un bmw debia pe la 400-500000 km sa iti faci griji ! e motor domle

eu am avut un 330 cd - 2003 cu 6000 ore , foarte multumit de ea, dar nu e pt Bucuresti.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Sunt prea multi factori ca influenteaza durata de viata a unui motor! Asa ca .....

Sunt sigur ca nu are durata de viata caroseria (tablaria) atat cat poate sa aiba un motor BMW, "conditii medii de utilizare" heheee

 

Am vazut 320d 150hp cu clapeta de la admisie in motor (jumate de clapeta ca s-a rupt) la 136.000km compresie in pistonul 4 egala cu 0 si in pistonul 3 50% din normal. Am vazut si la 250.000km care mergea destul de ok, doar ca scotea fum mai mult!

 

Irelevant cat dureaza, oricum motoarele astea sunt facute sa dureze, daca ai grija de el cu atat mai mult, daca iti bati joc isi bate si el de tine la buzunar la inceput si apoi te lasa prin paduri. :twoup: :twoup: :D

 

Cutia automata nu stiu daca daca ii prelungeste durata de viata, dar avand in vedere ca motorul este tot timpul in sarcina, nu prea cred!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
stie cineva durata de viata medie a unui motor de 320d de 150cp , ore medii de functionare

 

 

Salut !

 

6000 ore = 200000 km !

 

stai linistit la un bmw debia pe la 400-500000 km sa iti faci griji ! e motor domle

eu am avut un 330 cd - 2003 cu 6000 ore , foarte multumit de ea, dar nu e pt Bucuresti.

 

succes

 

Nu vreau sa fiu rautacios , daca cele 6000ore ale masinii tale au fost facute in Germania , cel mai probabil masina a avut 360-400k km la bord REALI , nu ce scria pe bord . Probabil daca au fost facuti in Romania toti e posibil sa fie 200k km la 6000e cu traficul si viteza media de la noi din tara <_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Cum si unde se verifica orele de functionare ale unui motor?

 

Pe tester.

 

Pe orice tester sau neaparat pe testerul de la reprezentanta? Ieri am fost la reprezentanta BMW IT, mi-am activat maneta OBC (am stat o ora sa le explic ce vreau, pana la urma m-au inteles) si am uitat sa le spun sa-mi citeasca orele alea de functionare. Mor de oftica! <_< :) :bashwall:

 

A 2-a oara e dificil sa ma duc numai pentru asta: lasa masina, cheama un prieten sa te ia, seara sa te duca inapoi, ia masina, ziua de munca pierduta, hartii, bani, o nebunie!

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ajungi ĂŽn BucureÂşti pentru tester?

 

Problema e ca eu lucrez in IT. <_<

 

In tara vin doar in august. O sa incerc la un service pe aici pentru ca la reprezentanta e mai complicat.

Trebuie lasata masina acolo. Si asa de abia m-am inteles cu ei sa-mi activeze OBC-ul!

 

Tocmai ti-am citit topicul in care descrii e39. Felicitari! Foarte reusit.

 

P.S. Stiti cum se spune in italiana la "beemve"? "Biemvu"! Suna frumos, asa e?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.