Jump to content

la ce sa fiu atent?


Valeriu4

Recommended Posts

Pai nu mai cauta degeaba, este unul de vanzare chiar aici pe forum. 320d negru din 2001. Macar asa stii ce cumperi si poti sa mai ceri ajutor din cand in cand. Decat sa iei de la samsari .....

58008[/snapback]

Poate se duce omu' afara sa-si ia...

 

Daca mergi in Germ., uita-te la cartea de service sa vezi ce grija a avut proprietarul de masina. Daca e nelovita vezi sa-ti scrie in contract, vezi si km masinii sa-i scrie in contract, cand e la scris si semnat si stampilat nu prea mai mint nemtii astia. Oricum nu prea mint ei, dar mai este unii... mai putin nemti... intelegi tu.

 

Daca e s-o iei din tara, vorba lui Wlf, mai bine iei de pe la noi una, esti macar sigur ca nu dai banii pe mere si acasa gasesti pere.

Link to comment
Share on other sites

Am crezut ca se duce in targ duminica. Probabil se duce in Germania. Dar ca varianta convenabila, cineva de pe forum, va spune el singur cine, vrea sa isi faca upgrade la BMW si isi vinde 320d-ul.

58019[/snapback]

Da, cred ca stiu cine, frumusica masina - Valeriu4 it's your call, calcule si iar calcule :blink:
Link to comment
Share on other sites

Nu mi am luat opel...inapoi..:blink:)

Maine ma duk sa l cumpar....si luni cred ca revin in buc.

Il achizitionez din tara de la un prieten...deci nu merg in germ !

Masina are 113000km si sper sa nu fie "lucrata" la km...cel putin asa mi  s a zis!

Marti, miercuri am sa va zik ce si ce.

58090[/snapback]

 

cam greu din 2001 113.000 km parerea mea,fii atent la detalii... uitate la interior, la manerul usii din interior,la scaune, tapiteria soferului, daca e stearsa rau atunci klar are peste 200.000,

cat dai pe masina si ce optiuni are?

Link to comment
Share on other sites

Tipul este un prieten si mi a zis ca are carte si reviziile la zi...ca nu ar fi lucrata...nu e prima masina pe care mi a adus o !

Are :- clima, geamuri si oglizi electrice, scaune incalzite, radio cd, proectoare, si ce o mai avea...sa-l vedem!

masina e in tara de doua luni....nu am avut banii sa o cumpar pana acum si tipul mi a pastrat o...a mai avut clienti la ea dar mi a pastrat o .

Oricum o sa o verifik si vad eu cum il trag de urechi...mai ales ca nu i dau toti banii acum...ramane un rest de 2300EUR....din 12300. Fiind prieten ma mai pasuieste 3 luni cu diferentza de bani.

Link to comment
Share on other sites

Tipul este un prieten si mi a zis ca are carte si reviziile la zi...ca nu ar fi lucrata...nu e prima masina pe care mi a adus o !

Are :- clima, geamuri si oglizi electrice, scaune incalzite, radio cd, proectoare, si ce o mai avea...sa-l vedem!

masina e in tara de doua luni....nu am avut banii sa o cumpar pana acum si tipul mi a pastrat o...a mai avut clienti la ea dar mi a pastrat o .

Oricum o sa o verifik si vad eu cum il trag de urechi...mai ales ca nu i dau toti banii acum...ramane un rest de 2300EUR....din 12300. Fiind prieten ma mai pasuieste 3 luni cu diferentza de bani.

58092[/snapback]

Mie-mi pare a fi kosher.
Link to comment
Share on other sites

:blink: poti sa imi dai mai multe detalii.....???

58170[/snapback]

 

cheia are in ea ceva chip si memorie, unde se inregistreaza datele din computerul de bord. exista cititoare de chei (la AB este in mod sigur), iar aparatul respectiv iti spune ce date sunt scrise pe cheie. din pacate, eu consider acest test ca fiin 100% IRELEVANT.

 

iata de ce: cand am cumparat masina, am resetat din greseala intervalul de oil-service afisat pe bord. ma duc la AB sa intreb cand trebuie sa fac urmatoarea revizie. un tip de-acolo imi zice cu incredere: "Stati linistit domnu, ca ne uitam in cheie".. ok. bag cheia in aparat si.... surpriza! imi afisa exact valoarea la care s-a resetat (25.000km), minus vreo 25-50 pe care ii facusem in ziua respectiva. concluzia mea este ca de fapt chipul din cheie citeste intotdeauna datele din comp de bord, adica se comporta ca o discheta practic. deci probabil ca daca s-a umblat la km, ei vor fi inregistrati in cheie cu valoarea manarita :)

 

singura chestie super sigura dupa parerea mea, este sa iei cealalta cheie a masinii si sa te uiti in ea, presupunand ca nu a fost folosita de multa vreme. daca el iti spune ca masina are 113.000 km si cheia aia arata mai mult, e clar ca s-a umblat. atentie, rationamentul nu functioneaza si invers! :) adica, daca cheia arata mai putin de 113.000, asta nu inseamna ca nu s-a umblat la km, ci doar ca nu a fost folosita de mult. ceva de genul "daca nu ai acvariu acasa, asta nu inseamna in mod automat ca esti homosexual" :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai avea o masina de vanzare ,ai sta 2 luni dupa cineva care sa nici nu-ti dea toti banii ,cand tu poti s-o vinzi cu banii jos la altcineva?

Eu unul nu as sta.Cel putin nu fara un avans.Nu uita ca in ziua de astazi toata lumea e perversa.In locul tau m-as gandi mai bine.Am un prieten care aduce masini de dincolo si mi-a spus ca orice masina care sta mai mult de o saptamana in tara nu mai are km reali.Dureaza cateva minute resetarea kilometrilor si ""baietii'' o fac si ieftin(1 milion si ceva-maxim 2).

Mai bine cautati una in Germania care sa aiba cartea service la zi (tinuta acolo la ei),preferabil o reprezentanta Bmw de la ei.

Eu asa am facut.Am cautat-o pe net si cand am gasit-o am trimis un tip care se ocupa de asa ceva dupa ea,in felul asta stiu ca nu mi-a bagat-o nimeni pe gat.

In locul tau m-as gandi de zece(mii) de ori inainte de a lua masina aia.

 

 

P.S. E prea dubios.,, Am masina de vanzare ,am clienti pe ea ,dar n-o dau ca mi-o cumpara unul peste 2 luni si nici nu-mi da toti banii,,.

YOU ARE IN ROMANIA ,MAN!!!!

Link to comment
Share on other sites

la bmw este cel mai scump sa dai kilometrii in spate, de 3 ori mai scump ca la alte masini, adica 150 euro pt ca in 3 locuri trebuie umblat, din cate stiu eu: computerul de bord, cheia si inca ceva cip din motor. sa se manevreze si cheia nu e o problema, deci oricum daca vrei sa ii dai in spate, se poate da.. bani sa ai sa platesti. cel mai bine iti dai seama dupa cati kilometri are sa te uiti in ea vizual, starea estetica inauntru, a scaunului soferului, zgarieturi pe bord, se vede clar diferenta dintr-o masina cu 200,000 km si 100,000 km

am vrut sa iau un audi a4 din 2001, zicea omu ca are 130.000 km, super reali se tot jura dar scaunul soferului era varza, butonul de aprins farurile era dusa vopseaua de pe el, in loc de negru era aproape alb,pielea de la schimbator era crapata..masina aia avea cel putin 200.000, cel putin.. daca nu 250.000

Link to comment
Share on other sites

Pai ii ceri frumos cartea de service a masinii .... ce e asa greu ?!? Si vezi acolo cand au fost facute reviziile si tot.... si implicit si cati km are masina  :blink:

58418[/snapback]

 

da, am vazut si eu carte service la unu in piata, cand i-am zis sa mi-o arate, avea pe 170 mii km 3 stampile identice, aceasi culoare de cerneala, la pix cand s-o marchat ce s-o lucrat cu ea aceasi culoare, si niste stampile simple.... si maica-mea le facea mai bine in paint

Link to comment
Share on other sites

la bmw este cel mai scump sa dai kilometrii in spate, de 3 ori mai scump ca la alte masini, adica 150 euro pt ca in 3 locuri trebuie umblat, din cate stiu eu: computerul de bord, cheia si inca ceva cip din motor. sa se manevreze si cheia nu e o problema, deci oricum daca vrei sa ii dai in spate, se poate

58350[/snapback]

 

 

La ce modele te referi?

Link to comment
Share on other sites

post-857-1134039385_thumb.jpg :blink: Salutare!

Poze nu prea am cu ea ...deocamdata. Am facut cu ea cam 1000 km, dar cu treaba...nu de dragul masinii. Sunt cam suparat...azinoapte am intarziat prin centru si am si ramas fara oglinzi!. Trebuie sa ma obisnuiesc cu acest aspect...ma gandesc ce solutie sa adopt!

Masina este in regula, am fost cu ea in service la o mica testare, schim de ulei, filtre si alte chestii din astea.

O sa i mai fac ceva poze si le voi arata.

Imi pare tare rau ca nu putut sa ajung la Paltinis, m am uitat cu placere la poze...sper ca urmatoarea intalnire sa nu o mai ratez!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.