Jump to content

Recommended Posts

eu am la omniasig si pentru e46 316 2001 platesc 600euro/an . masina este evaluata la 6000 euro. fransiza este inclusa in rata .

platesti foarte mult... am un prieten ce plateste nici 600 euro la masina evaluata inca 50% in plus decat a ta si fara fransiza.

Link to comment
Share on other sites

platesti foarte mult... am un prieten ce plateste nici 600 euro la masina evaluata inca 50% in plus decat a ta si fara fransiza.

 

 

Foarte posibil. Eu la BCR platesc 680Eur / an pt E90 evaluat la 13700 parca. Dar comparatiile astea intre masini sunt egale cu zero. Doar comparatii intre firme pt aceeasi masina, si scoateti din discutie euroins, carpatica...

Link to comment
Share on other sites

Foarte posibil. Eu la BCR platesc 680Eur / an pt E90 evaluat la 13700 parca. Dar comparatiile astea intre masini sunt egale cu zero. Doar comparatii intre firme pt aceeasi masina, si scoateti din discutie euroins, carpatica...

Kristal, din ce an e masina ta si cine face evaluarea? Cine ii stabileste valoarea?

Link to comment
Share on other sites

Si pentru BMW inteleg ca nu ai avut nevoie sa apelezi la asigurare... :rolleyes:

 

 

Razvane, deci tu esti multumit de BCR, la capitolul asta? :rolleyes:

 

Da, sunt foarte multumit de ambii asiguratori, BCR+Omniasig. La Bcr am facut revopsire totala, schimbat oglinda dreapta si cam atat..Nu iti recomand varianta cu fransiza. In primul an au fost vreo 4 evenimente a caror dauna era mai mica sau egala cu fransiza (furt oglinzi x 2, furt grile, furt eleron). Prin urmare, pe toate 4 le-am platit eu. Si la revopsire mi-au cerut sa platesc vreo 2 fransize. Ca si total, in primul an am platit vreo 500e pe langa prima de cca 1000e. In al doilea an am facut fara fransiza la omniasig. Am avut grile furate, revopsit bara+capota, bandou furat, eleron furat...daca as fi apelat la varianta cu fransiza iar scoteam din buzunar vreo 300e. Si eu sunt exact ca mcliviu, nu pot merge cu masina fara casco. Dupa ce am cumparat-o a stat parcata/nemiscata vreo 3 zile pana am facut polita.

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt foarte multumit de ambii asiguratori, BCR+Omniasig. La Bcr am facut revopsire totala, schimbat oglinda dreapta si cam atat..Nu iti recomand varianta cu fransiza. In primul an au fost vreo 4 evenimente a caror dauna era mai mica sau egala cu fransiza (furt oglinzi x 2, furt grile, furt eleron). Prin urmare, pe toate 4 le-am platit eu. Si la revopsire mi-au cerut sa platesc vreo 2 fransize. Ca si total, in primul an am platit vreo 500e pe langa prima de cca 1000e. In al doilea an am facut fara fransiza la omniasig. Am avut grile furate, revopsit bara+capota, bandou furat, eleron furat...daca as fi apelat la varianta cu fransiza iar scoteam din buzunar vreo 300e. Si eu sunt exact ca mcliviu, nu pot merge cu masina fara casco. Dupa ce am cumparat-o a stat parcata/nemiscata vreo 3 zile pana am facut polita.

Deci imi recoamanzi sa merg pe varianta asigurare fara fransiza... banuiesc ca ai incheiat polita pentru furt+avarii, nu?

Link to comment
Share on other sites

Unde ati facut casco de platiti doar atat (direct la asigurator sau broker) ? Eu am renuntat la idee dupa ce am primit numai oferte nesimtite (zic eu) .

e90 2008 - M Pack - oferte broker

Astra (fara fransiza) - Suma asigurata: 17.763 - Prima anuala: 1.714 -> nici macar nu au decontare directa cu reprezentanta

Allianz (fransiza 200 euro impusa) - Suma asigurata: 16.500 - prima anuala: 1.858 (plata integrala) sau 2.082 (10 rate)

Generalli (fransiza 200 euro impusa) - Suma asigurata: 16.149 - prima anuala: 2100 (plata integrala) sau 2.335 (12 rate)

Groupama (cea mai nesimtita oferta) - Suma asigurata: 12,160 - prima anuala: 2432 (12 rate) -> casco total , nu total plus (adica fara jante si anvelope)

Omniasig (fara fransiza) - Suma asigurata: 20.834 - prima anuala: 1853 (10 rate) -> umfla suma asigurata nejustificat pentru o prima anuala cat mai mare . La astia am mai si gasit pe net cazuri de dauna totala refuzata dupa ce si-au dat acceptul in prealabil si au si vandut epava la licitatie .

BCR (fara fransiza) - Suma asigurata: 16.500 - prima anuala: aprox. 1600 in 10 rate (nu mai stiu exact)

 

*sume exprimate in euro

**vandalism inclus

***fara fransiza la dauna totala sau furt total

****am incercat si la alt broker sumele fiind apropiate

*****daca ar fi garantata plata daunelor ar fi ceva , dar sansele de despagubire sunt 50/50

 

Concluzia : 1.Daca ma loveste cineva in trafic si are asigurare Carpatica / Euroins / Astra s.a. rau platnice , ma apuca subit o durere la coloana (chemat salvare , politie - fara constatare amiabila)

2.Daca o lovesc eu , sper sa nu am paguba mai mare de 2000 euro - slabe sanse :wacko:

3.Am sa mai incerc sa obtin oferte de casco direct de la asigurator

Link to comment
Share on other sites

 

*sume exprimate in euro

**vandalism inclus

***fara fransiza la dauna totala sau furt total

****am incercat si la alt broker sumele fiind apropiate

*****daca ar fi garantata plata daunelor ar fi ceva , dar sansele de despagubire sunt 50/50

 

Concluzia : 1.Daca ma loveste cineva in trafic si are asigurare Carpatica / Euroins / Astra s.a. rau platnice , ma apuca subit o durere la coloana (chemat salvare , politie - fara constatare amiabila)

2.Daca o lovesc eu , sper sa nu am paguba mai mare de 2000 euro - slabe sanse :wacko:

3.Am sa mai incerc sa obtin oferte de casco direct de la asigurator

 

A ta e din 2008, e altceva. A mea e din 2000 si de aceea vreau sa vad ce oferta pot obtine, sa-mi convina si mie. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Deci imi recoamanzi sa merg pe varianta asigurare fara fransiza... banuiesc ca ai incheiat polita pentru furt+avarii, nu?

 

Ambele polite erau genul "full casco"..furt+avarii+vandalism+calamitati etc. Diferenta e mica intre polita fara fransiza si cea cu fransiza (de obicei 100e), de aceea iti recomand sa alegi prima varianta. Exista si o parte nasoala: pentru furturile mici (oglinzi, eleron, grile etc) trebuie sa depui plangere la politie.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

@UAL... ai scorurile alea pentru ca mai mult ca sigur esti tinerel si ai permis de sub 5 ani. Eu am mutat masina pe numele mamei mele si acum e super ok.

 

@Letty, evaluarea masinii se face dupa nu stiu ce cataloage, dar nu conteaza numai suma la care e evaluata. Ca asa poate E46-le tau, sa zicem ca valoreaza 6000euro, dar piesele noi sunt tot scumpe, deci nu se tine cont numai de Suma Asigurata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

va recomand BCR Asigurari. Sunt foarte seriosi. eu am rezolvat rapid problemele cu ei

 

eu platesc 489 euro pe an fara fransiza

 

Hello, stranger! :girlblum: Ne mai luam si anul asta calendar de birou? :girlwink:

Link to comment
Share on other sites

@Ual...nu stiu la ce broker ai apelat tu, dar ofertele primite sunt cam nesimtite. Tocmai si-a facut un prieten polita la un A4 din 2009, asigurat la vreo 15.500e, si plateste cam 1100e/an. Nu stiu sigur la ce companie a apelat, dar f probabil e Astra (la fostele masini avea la Astra) :rolleyes:

 

Inca o chestie: Si eu am incheiat polita prin intermediul unui broker, dar am facut in felul urmator: am vb cu 2 brokeri, le-am cerut oferte amandurora, apoi le-am comunicat fiecaruia oferta celuilalt...Rezultatul: de la 1200e+fransiza cea mai buna oferta (Omniasig) am ajuns la cca 1000e/fara fransiza (Omniasig). :thumbsup:

LE: Asa cum a zis si Florin (kristall) fa polita pe numele cuiva mai in varsta, cu cat mai multa experienta. Diferenta e imensa..In cazul meu, imi cereau aproape dublu, atat la BCR, cat si la Omniasig.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

@Letty, evaluarea masinii se face dupa nu stiu ce cataloage, dar nu conteaza numai suma la care e evaluata. Ca asa poate E46-le tau, sa zicem ca valoreaza 6000euro, dar piesele noi sunt tot scumpe, deci nu se tine cont numai de Suma Asigurata.

Si valoarea aceasta cine o stabileste, efectiv? Cel de la Asigurare care iti intocmeste polita?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.