Jump to content

instalatie gaz e38.


kuz_hs

Recommended Posts

NU comentez aciditatile de aici. Incercand sa redevenim ontopic, am vazut masini cu GPL si la noi si afara pana si cu motoare de 6Litrii ( A8uri din 2005 si mai sus ) .

La noi NU sunt instalatii care sa faca fata la mai mult de 200 hp.

Afara da.

Tocmai, la cat a ajuns pretul benzinei si la cat de aglomerate sunt orasele nu vad de ce nu ai sta intr-o limuzina consumand mai putini $.

Poate ca tocmai pentru o limuzina se pupa mai mult gazul.

La un ursulet care e menit sa scoata fum ar fi anapoda.

Dar la o masina la care rar sari de 2500 ture .........

NU vad ce avantaj iti da in nici un fel sa stai la stop arzand carburant de 1,5 ori ( cep putin ) mai scump.

Iar instalatiile noi ( astea de ultima generatie cot aprox 1000 euro ) cica garanteaza un consum de doar 1-2L% in plus fata de benzina si o pierdere de putere de maxim 5%.

Deci pierzi 10 cai la o masina de 200 si asta la turatia respectiva.

In rest nu vei simtii.

Ganditiva ca pur si simplu functionatul pe benzina in zilele noastre mai ales in oras NU iti aduce decat o gaura in plus in buzunar, indiferent de dimensiunea buzunarului. E chestie de logica. Atata timp cat am vazut Hummer si Cayenne pe GPL nu vad de ce nu ar merge pe o serie 7 mai ales ca e una low cost, una veche.

 

Din fericire masinile de lux altadata ( seria 7, A8 samd ) s-au devalorizat foarte mult asta permitandu-ne noua astora mai saraci sa le mirosim. Acum mai trebuie sa ne permitem sa le si intretinem. Si un prim pas ar putea fi ( spre reducerea cheltuielilor ) un GPL.

Dar unul bun nu ca atunci in 90 si ceva cand se puneau pe taxiuri rahaturile alea de instalatii. Una up to date.

E vorba de mentalitate.

Afara din ratiuni de ecologie se platesc impozite mai mici la GPL.

Deci daca in loc sa platiti impozit 22 milioane pe an la un motor de 3,5L ati trece pe GPL si ati platii 8 cum ar fi ?

La fel cu toate celelalte taxe.

La noi , fiindca traim in Romania nu ne ajuta decat la buzunar.

Tot e bine si acolo.

Edited by Cumnatu
Link to comment
Share on other sites

Eu am gpl pe e34-ul meu (instalatie secventiala care m-a costat aproape 3.000ron)...si din considerentul asta nu am mai vrut sa vand masina...respectiv consum , dpdv financiar, mai mic....desi fac mai multi km decat inainte, cand aveam exclusiv benzina...iar dpdv al pierderii de putere...nu am simtit nici o diferenta....

Eu zic ca acest topic a fost deschis pentru informare, nu pentru huuiduieli...nu este nici un poll de voturi...deci, cei ce sunteti inversunati, mai bine ganditi-va sa faceti o paralela intre gpl si motorina....eu cert as opta pentru gpl...decat tractorist, mai bine gpl-ist :twoup:

Daca in Olanda sunt X5-uri cu gpl...de ce nu ar exista si E38-uri cu gpl? :twoup:

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Afara din ratiuni de ecologie se platesc impozite mai mici la GPL.

Deci daca in loc sa platiti impozit 22 milioane pe an la un motor de 3,5L ati trece pe GPL si ati platii 8 cum ar fi ?

La fel cu toate celelalte taxe.

La noi , fiindca traim in Romania nu ne ajuta decat la buzunar.

Tot e bine si acolo.

 

De unde stii chestia asta? Unde se poate intreba exact, la Finante?

Link to comment
Share on other sites

Pai stiu asta din documentare de pe discovery cum ca cel putin in Anglia ( e posibil sa gasesti si pe youtube info ) cei care au GPL au TOT ce insemna taxe mult mai mici.

La ei e din ratiuni ecologice ( inexistente la noi ; si nici la mine adica sa nu credeti ca sunt vre-un sfant )

Link to comment
Share on other sites

hat, ma indoiesc sincer ca la noi s-ar reduce costul taxelor daca ai GPL pe motor.

 

Auzi tu buxter, mare fan bmw, un om ce-si cumpara un 728, din pura pasiune si se straduieste sa si-o tina si sa o ingrijeasca in limita buzunarului si posibilitatilor lui nu e fan, dar un (cenzurat) la care ii baga tacsau sub fund, sau mai rau, o tipa ce munceste pe genunchi pentru un X5, in care isi permite sa bage benzina, ca doar, primeste/munceste, ii un fan mai adevarat. Pentru simplu fapt ca arde combustibil cu cifra octanica ridicata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

frumos topic.

eu momentan prefer benzina.

in croatia, anul trecut am vazut un neamt care mergea pe gasolina cu un e32.

am vrut sa incerc si eu dar nu am riscat. spune doar ca ii creste putin temperatura

cand merge in oras.

si fiecare face pana la urma ce doreste cu masina lui... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am vrut sa incerc si eu dar nu am riscat. spune doar ca ii creste putin temperatura

cand merge in oras.

si fiecare face pana la urma ce doreste cu masina lui... :twoup:

 

Nu de la gaz ii crestea temperatura.

Bineinteles ca fiecare face ce vrea cu masina lui, daca mai sunt de acord si vecinii, oamenii de pe strada si toti necunoscutii, este si mai bine. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ca sa nu mai deschid alt topic,am vreo 2 intrebari.

Stiti careva de ce nu mi se pot reseta liniutele de la OIL SERVICE?

Am schimbat uleiul+filtru,si am cerut sa mi se reseteze.

Au pus un aparat special,iar dupa aia nici prin tester nu isi dau seama ce are...!?

 

 

Sa fie si o doza de incopetenta?ori sa se fi mers anterior(fostul proprietar)prea mult pe ultima linie?

Link to comment
Share on other sites

presupun ca e cam acelasi sistem cu cel de la E39 - resetarea se face cu cheia in contact, utilizand niste butoane - cel de pe bratul de semnal si sageata in sus de la cheie, cea de deschis masina. cel putin asa am vazut la a mea cand o reseta mecanicul dupa schimbul de ulei. deci nu aparate speciale si alte ozn-uri

un drum la filaret (daca esti din bucuresti) unde sunt baieti mai intelegatori si se plateste mai putin decat la scortosii si spertarii de la AB Baneasa poate rezolva problema

Link to comment
Share on other sites

Topicul se poate inchide.

Multumesc celor care s-au sinchisit sa imi acorde sprijin...

Masina s-a dat,in urma deciziei de a nu perverti un lucru conceput asa frumos...cu cine stie ce carpeli de la romani.

Asa ca,mi-am luat E30,caruia ii pot da o intretinere corespunzatoare:)...chiar foarte corespunzatoare:).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.