Jump to content

E36 ! cate avem printre noi!


Lari

Recommended Posts

Salut! vreau sa ma fac si eu prezent peaici, sunt cam "incepator" in toate.. ma refer la forum, masina, si permis(eliberat 28 iulie 2008)... :)

Am un E36 320i 24v sedan, cumparat in octombrie din germania, pe o suma destul de mica. 1800 E , iar cu toate cele(drum, acte, inscriere) m-a dus aproape 3000E.

Masina arata aproape impecabil. Din toama de cand o am , am facut 10 000 de Km si am schimbat doar articulatia pe fata la ea! (bucsi, pivoti, capete bara) e si normal la drumurile din buc!

De alergat cu ea, nu prea am alergat, scurte liniute, cu tovarasi , si 2 drumuri catre Giurgiu in care am reusit sa ii dau 220km/h.

Am fost si la munte cu ea de cateva ori in iarna asta si vreau sa spun ca se comporta neasteptat de bine.

Consumul este acceptabil pentru

 

 

Este o masina destul de buna la bani astia si ma bucur ca posed o astel de masina si cu timpul sper sa o aranjez asa cum imi doresc, deocamdata este "criza financiara" <_<.

Si cateva poze!

post-15828-1235753057_thumb.jpg

post-15828-1235753073_thumb.jpg

post-15828-1235753081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 786
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumos, in sfirsit un E36 in stare originala, fara spoilere, faruri, semnalizari schimbate si fara un plastic kitschos pe capota de la portbagaj. Sa nu-i cumperi alte jante, nu te apuca sa o "aranjezi", ca o sa iasa doar un kitsch si nimic mai mult, ca 95 % din masinile aranjate. Ai doar grija sa fie mereu in stare perfecta de functionare, sa nu macane nimic la ea, iar de banii de "aranjat" mai bine mergi in concediu.
Link to comment
Share on other sites

am si eu un E36 320 i coupe din'94 de care m-am indragostit din prima zi de cand l-am vazut in germania cand am plecat sa imi iau masina :bashwall:.... e masina visurilor mele :unsure:

 

admirati-o si voi :blink:.... oricum am planuri mari cu eah dabia astept sa o inscriu :wub: .. ca acuma cu idioti <_< astia si taxele lor am avut de alergat pana sa ii dau de camp cu taxa :) .... dar ce a fost mai greu a trecut :blink:

post-22726-1235759487_thumb.jpg

post-22726-1235759624_thumb.jpg

post-22726-1235759700_thumb.jpg

Edited by Leo23
Link to comment
Share on other sites

Pai cand am zis "aranjat" ma refeream sa o pastrez cat mai originala. Nici mie nu imi plac tot felul de prosti pe ea:).

Vreau sa gasesc undeva sa refac jeantele deoarce sunt putin zgariate, si mai am unele chesti minore.

Un Angel Eyes frumos, nu chestile alea mici care au majoritate, si unele plastice. etc si cum ziceai si tu sa nu macane:) . Atat!

In nici un caz nu as vrea sa ii modific aspectul exterior. Sunt fan Bmw si tocmai din aceasta cauza la 18 ani asta e a 2-a mea masina la care am facut tot posibilul sa mi-o cumpar.

Si geamuri electrice ca nu am <_<

Link to comment
Share on other sites

Pai io ziceam sa nu-i mai pui si alte plastice decit are deja. Iar angel-eyes pe E36 (si pe ce alte masini se mai potriveste) pe-afara isi pun doar turcii si copiii care cred ca ramine lumea cu gura cascata cind trece o masina cu ochi de inger pe strada. Arata cam ciudat cu folie doar pe parti, acum am vazut. Daca tii neaparat sa ai folie pe ea atunci pune-i si pe luneta, iar daca nu, da-o jos de tot.

 

@Leo23, sint de mare efect lipitorile alea de crom de pe rinichi si de pe bara din fatsa. Are doar 6 valve masina ta <_< ?

Link to comment
Share on other sites

Pai io ziceam sa nu-i mai pui si alte plastice decit are deja. Iar angel-eyes pe E36 (si pe ce alte masini se mai potriveste) pe-afara isi pun doar turcii si copiii care cred ca ramine lumea cu gura cascata cind trece o masina cu ochi de inger pe strada. Arata cam ciudat cu folie doar pe parti, acum am vazut. Daca tii neaparat sa ai folie pe ea atunci pune-i si pe luneta, iar daca nu, da-o jos de tot.

 

@Leo23, sint de mare efect lipitorile alea de crom de pe rinichi si de pe bara din fatsa. Are doar 6 valve masina ta <_< ?

 

 

Nu inseamna 6 valve ci 6 cilindrii in V. Arata foarte naspa cu V6-le ala acolo (masina, daca are motorul peste 2000 e 6 in linie), iar Mpower ala din dreapta trebuie sa dispara daca masina nu e M... si nu este, dupa cum arata. Trebuie sa schimbi si ornamentele cromate din botul masinii, gasesti la 60 ron bucata cromate pe exterior, negre la interior si arata altcumva... in rest niste poze cu interiorul...si s-o stapanesti sanatos!

 

Pai cand am zis "aranjat" ma refeream sa o pastrez cat mai originala. Nici mie nu imi plac tot felul de prosti pe ea:).

Vreau sa gasesc undeva sa refac jeantele deoarce sunt putin zgariate, si mai am unele chesti minore.

Un Angel Eyes frumos, nu chestile alea mici care au majoritate, si unele plastice. etc si cum ziceai si tu sa nu macane:) . Atat!

In nici un caz nu as vrea sa ii modific aspectul exterior. Sunt fan Bmw si tocmai din aceasta cauza la 18 ani asta e a 2-a mea masina la care am facut tot posibilul sa mi-o cumpar.

Si geamuri electrice ca nu am :)

 

 

Vezi ca sunt Angel Eyes, cu tot cu far, identice cu cele stock. Sunt ceva mai scumpe dar nu strici aspectul masinii..

Link to comment
Share on other sites

Engel Eyes nu se poate pune pe farurile stock fara lupa de la e36?

 

Si mie imi place masina stock, voi pune poate un angel eyes, si un xenon, si cam atat.

Incerc sa o mentin cat mai stock, dar acu 2 ore mi-a infipt unul carligul in semiaripa stanga spate. Nu destul ca mi-a zgariat-o unul in partea dreapta acu o luna <_< :) :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Engel Eyes nu se poate pune pe farurile stock fara lupa de la e36?

 

Si mie imi place masina stock, voi pune poate un angel eyes, si un xenon, si cam atat.

Incerc sa o mentin cat mai stock, dar acu 2 ore mi-a infipt unul carligul in semiaripa stanga spate. Nu destul ca mi-a zgariat-o unul in partea dreapta acu o luna :) :bashwall: :unsure:

 

naspa imi pare rau pentru u.. stiu cum e.. cand mi-am gasit fiatul stilo( prima masina ) zgariata .. eu l-as omora pe ala era sa fac infart acolo .. langa eah :blink:..... ma rog mie barele cromate care le-am pus in fatza imi plac <_< ...in poza ce e drept zici k se vede naspa.. dar in realitatea :blink: e super.... din mers zici k e mai nou bmw :wub:... a da si e 6 in line + vanos ...:wub: dar mie imi plac alea ce am pus pe spate.. si asa nu avea nimik :wub:

Link to comment
Share on other sites

Spatele de E36 arata atat de bine simplu, incat sunt fericit ca la mine nu scrie 320. Este chestiune de gusturi, eu aveam stopurile negre si a fost primul lucru pe care l-am schimbat la masina, dar ma repet este chestiune de gusturi, mie imi place cat mai simpla, poate tie nu...... Edited by nailbombmax
Link to comment
Share on other sites

Spatele de E36 arata atat de bine simplu, incat sunt fericit ca la mine nu scrie 320.

Nici la mine nu scrie, iar daca ar fi scris cred ca m-as fi chinuit sa dau jos cu inscriptsia. Al meu e asa cum a iesit din fabrica, absolut nimic surubarit sau "imbunatatit" la el. Cind am fost in cautari dupa E36 touring am fost sa vad inca unul, iar ala avea lipit un "quattro" pe hayon <_< . A fost unul din motivele pentru care nu l-am vrut. Celelalte motive: era rosu, masca cu rinichii era putin bagata inauntru (nu se vedea in poze) si usile plus aripa fatsa-dreapta erau putsin atinse (la fel nu se vedea in poze si nici nu a zis la telefon). Era un 318i din '97, omul voia 1750 € pe el. Am preferat sa dau 3100 pe unul la care aspectul, starea (si nu in ultimul rind proprietarul) mi-au placut mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Am citit tot topicul , cuvant cu cuvant si ce pot sa mai zic , frumoase pisicute aveti. Bafta cu ele si sa nu aveti parte de incidente neplacute :) :bashwall: :unsure: !

Sa prezint si puturoasa mea (de , e limitata la 140 <_< ) , un 318tds care astazi inplineste 13 ani de la prima inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

da stiu, arata foarte ciudat. se va rezolva si luneta cat de curand:) dar deocamdata nu prea am timp mai de nimik.

Si alte plastice nu vreau sa ii pun , doar sa le inlocuiesc pe cele zgariate, (mai ales bandourile deoarece au avut grija ai mei vecini sa le zgarie pe toate partile <_< )

iar cu angel eyes stiu ca exista faruri originale care nu modifica aspectul dar sunt destul de scumpicele. (iar ne lovim de criza :))

In fine, eu sper ca pana in vara sa o fac "ca noua" sau aproape :bashwall:

O tapiterie Semi-piele imi doresc, si fac tot posibilul , cat mai repede sa rezolv si acest "proiect"

Link to comment
Share on other sites

Semi-piele am eu in a mea, si sincer mi se pare ca stau putsin mai sus decit in scaunele normale pe care le avea E36-ul din '92 care l-am avut acum vreo 5 ani. Sint ok in curbele luate mai in viteza, dar repet, chiar si cu scaunul lasat la maxim, tot mi se pare ca e mai sus decit alea mai vechi, la fel lasate la maxim. Inainte sa-ti cumperi asa ceva te-as sfatui sa mergi mai intai cu o masina care are din alea, si abia apoi sa iei o decizie. Eu mi-as fi dorit sa fie mai joase, nu-mi place sa stau cocotsat in masina.

 

LE: un lucru bun la scaunele semi-piele, la drum lung nu iti dau dureri de spate ca si cele normale. Adica spatarul e mai bun, nu ai senzatia ca "te taie" undeva la jumatatea spatelui, ca la cele normale in care le-am avut in BMW-ul mai vechi.

Edited by Smudo
Link to comment
Share on other sites

Spatele de E36 arata atat de bine simplu, incat sunt fericit ca la mine nu scrie 320.

Nici la mine nu scrie, iar daca ar fi scris cred ca m-as fi chinuit sa dau jos cu inscriptsia. Al meu e asa cum a iesit din fabrica, absolut nimic surubarit sau "imbunatatit" la el. Cind am fost in cautari dupa E36 touring am fost sa vad inca unul, iar ala avea lipit un "quattro" pe hayon <_< . A fost unul din motivele pentru care nu l-am vrut. Celelalte motive: era rosu, masca cu rinichii era putin bagata inauntru (nu se vedea in poze) si usile plus aripa fatsa-dreapta erau putsin atinse (la fel nu se vedea in poze si nici nu a zis la telefon). Era un 318i din '97, omul voia 1750 € pe el. Am preferat sa dau 3100 pe unul la care aspectul, starea (si nu in ultimul rind proprietarul) mi-au placut mai mult.

 

Frumos touring-ul tau daca gaseam unul ca al tau asa imi cumparam, dar tot ce vazusem era obosit asa ca am trecut la e46, cu totul original pe el, mai putin car-kit-ul pe care l-am demontat pt ca era de Nokia 6310 si nu mai folosesc tel ala ca m-a lasat.

 

Diferenta de bani intre modele e enorma, si acum chiar as fi avut ce sa fac cu ea.

Link to comment
Share on other sites

cum are valy scaunele din prima poza asa le am si eu, numai ca sunt din panza. Am gasit pe cineva care sa imi inlocuieasca buretele, de la sezut si spatar, si sa imi puna piele pe laterale, se spune a fi un croitor bun, eu momentam am facut deja chestia asta la scaunul soferului da nu prea imi place cum a iesit, o sa pun o poza cu interiorul mai tarziu cand o sa vin de afara ca momentan nu am nici o poza.

Chestia cu semi-pielea mia venit in cap deoarece am "ros" materialul de la scaunul soferului, si dak tot trebuie refacut... m-am gandit la piele <_<

Link to comment
Share on other sites

Frumos touring-ul tau daca gaseam unul ca al tau asa imi cumparam, dar tot ce vazusem era obosit asa ca am trecut la e46, cu totul original pe el, mai putin car-kit-ul pe care l-am demontat pt ca era de Nokia 6310 si nu mai folosesc tel ala ca m-a lasat.

 

Diferenta de bani intre modele e enorma, si acum chiar as fi avut ce sa fac cu ea.

Merci <_<. Si eu am stat destul in cautari pina l-am gasit pe asta, sint relativ rare E36 touring cu M-technik paket si e foarte greu sa gasesti unul care sa mai si merite banii. Sper sa nu fiu nevoit sa-l schimb prea curind, sau daca, atunci in favoarea unui E46 touring :).

Link to comment
Share on other sites

Frumos touring-ul tau daca gaseam unul ca al tau asa imi cumparam, dar tot ce vazusem era obosit asa ca am trecut la e46, cu totul original pe el, mai putin car-kit-ul pe care l-am demontat pt ca era de Nokia 6310 si nu mai folosesc tel ala ca m-a lasat.

 

Diferenta de bani intre modele e enorma, si acum chiar as fi avut ce sa fac cu ea.

Merci :blink:. Si eu am stat destul in cautari pina l-am gasit pe asta, sint relativ rare E36 touring cu M-technik paket si e foarte greu sa gasesti unul care sa mai si merite banii. Sper sa nu fiu nevoit sa-l schimb prea curind, sau daca, atunci in favoarea unui E46 touring :blink:.

 

 

Ce va plac vou frate TOURING ... eu nus... asta cred k e cel mai urat model (caroserie)iesita la orice tip de masina fie eah bmw audi .. dacia ... sau la ce or mai fi :) :bashwall: <_< :unsure:

 

Da ma rog fiecare cu gustrurile lui....

Edited by Leo23
Link to comment
Share on other sites

cum are valy scaunele din prima poza asa le am si eu, numai ca sunt din panza. Am gasit pe cineva care sa imi inlocuieasca buretele, de la sezut si spatar, si sa imi puna piele pe laterale, se spune a fi un croitor bun, eu momentam am facut deja chestia asta la scaunul soferului da nu prea imi place cum a iesit, o sa pun o poza cu interiorul mai tarziu cand o sa vin de afara ca momentan nu am nici o poza.

Chestia cu semi-pielea mia venit in cap deoarece am "ros" materialul de la scaunul soferului, si dak tot trebuie refacut... m-am gandit la piele :)

ale mele au fost total din piele si arata ca naiba,am un tapiter-auto f bun daca vrei iti dau nr de telefon <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.