Jump to content

Cum ajung la RAR daca au expirat numerele?


RTR

Recommended Posts

a incercat totusi cineva la o reprezentanta RAR din alt judet?

in Suceava am programare pe 24 noiembrie... si mi s-a spus sa incerc la Botosani pentru ca in 2 saptamani intru in RAR... am incercat si ieri si azi dar nu se mai incarca pagina :|

Link to comment
Share on other sites

Nu ti se mai incarca din cauza ca au ei un sistem ca sa nu faci mai multe programari. Incearca de la alt calculator si va merge. Desi nu cred ca vei putea face alta programare din moment ce deja ti-ai programat masina.

 

uite ca a mers pana la urma...

 

Programare Registrul Auto Român

Va rugam sa va notati numarul 1488923 (numarul programarii dvs.), data si ora la care sunteti programat: 20 SEPTEMBRIE 2008, orele 11:00 - 11:30.

 

Biletul de programare il veti obtine de la sediul R.A.R. BOTOSANI,

adresa: Reprez. BT, Botosani, B-dul. M. Eminescu nr. 117, jud. Botosani in ziua si la ora programarii.

Numar programare: 1488923

Data programare: 20 SEPTEMBRIE 2008

Interval orar: 11:00 - 11:30

Scop: CIV

Vehicul: BMW 316I

 

cu 2 luni mai devreme ca in Suceava :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cica incepand de astazi numerele rosii se pot prelungi pana la 3 luni :D...in sfarsit le-a venit mintea la cap!

 

Daca se pot prelungii e super bine, eu stiam ca te lasa sa iti iei nr rosii a doua oara numa daca esti din alta localitate decat cel care ti-a vandut-o. Daca nu ia o platforma ca nu e scumpa. Sau daca nu comenteaza cei de la RAR ca ai venit cu numere expirate, iati un prieten care sa mearga in fatza ta cu o alta masina si daca e garda te suna sau iti baga avariii si tragi pe dreapta ca sa nu te opreasca...dupa ce pleaca garda pleci si tu :twoup: Eu asa faceam cand veneam mort de beat de la mare, mergea unu treaz in fatza si apoi restu :twoup: Apropo vezi ca am auzit la unii, ca se mai trezesc sa iti ceara la RAR si trusa medicala, triunghi si extinctor :D

Si cam of topic: ce e cu decaratia cu nr. de km efectuati de masina ? Iti poate afecta nr de km, mai mare sau mai mic costul Taxei de Poluare ?

Link to comment
Share on other sites

Cica incepand de astazi numerele rosii se pot prelungi pana la 3 luni :twoup:...in sfarsit le-a venit mintea la cap!

 

Vehiculului cĂŁruia i s-a acordat autorizaĂžie de circulaĂžie provizorie - i se pot atribui succesiv, ĂŽn aceleaÂşi condiĂžii, mai multe autorizaĂžii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu condiĂžia achitĂŁrii tuturor taxelor Âşi tarifelor legale necesare ĂŽnmatriculĂŁrii, ĂŽnainte de eliberarea urmĂŁtoarei autorizaĂžii (taxa de poluare pentru autovehicule, contravaloare certificat de ĂŽnmatriculare, taxa de ĂŽnmatriculare).

 

mai exact intrati pe http://www.prefecturabucuresti.ro/continut...provizorie.html

 

 

Si eu sunt in aceeasi situatie...cei de la politie imi spun sa platesc taxa cu actele din germania...ca sa pot ajunge la rar...iar cei de la taxe imi spun sa ma duc la rar ca sa pot ajunge sa platesc taxa. Ma invart in cerc de vreo saptamana...intr-un cerc vicios mai exact...

Link to comment
Share on other sites

Daca cump masina de la cineva din alt judet si vanzatorul deja a avut numere rosii, nu se mai prelungesc deloc si nici altele pe numele tau nu ti se dau. Ca sa-ti iei al 2-lea set de numere provizorii nu mai poti decat daca platesti taxa de inmatriculare ... inclusiv taxa de poluare care stim cu totii cat e de mare. Si taxa de poluare nu o poti plati decat dupa ce faci rost de cartea masinii care se elibereaza doar de RAR. Oricum o dai tot la RAR ajungi.

 

I-am explicat pol de la ghiseu ca am tot dreptul la numere rosii pt ca vreau sa-mi rezolv problemele la masina si ca din cauza politiei rom trebuie sa cheltui o groaza de bani pe rampe si alte alea. Si sa nu mai zic in caz de primesti un respins de la rar si te trimite sa faci un unghi de fuga care se face doar la service. 2 drumuri pe rampa la rar + inca unul la un service = un salariu pierdut pe banii de rampa degeaba.

A spus ca pe el nu-l intereseaza pt ca asa e legea si ce orice fac pe riscul meu. De atunci am ramas cu un gust acru cand aud de politia romana, rar (incompetenti si batuti in cap) si alte institutii la care te duci sa te milogesti ca sa-ti rezolvi problemele, desi platesc taxe cu gramada ca toata lumea. So, f**k them and push the gas pedal to the floor!

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

mda... asa mai merge... adica mi se parea normal sa se faca lucrul asta...

 

Da confirm si eu desi nu am BMW am cumparat de curand o masina din Germania si mi-au expirat numele provizorii, incepand de saptamana aceasta se pot prelungii numerele, am platit impozitul pentru o luna la masina si cu aceasta chitanta m-am prezentat la o firma de intermedieri , le-a mai trebuit talonul+contractul de vanzare cumparare si am primit numere pentru inca o luna de zile(pentru aceasta perioada am solicitat, am inteles ca se poate si pentru 2 luni), pentru un motor de 1900 am platit vreo 130 RON( impozit+asigurare+numere+comisionul firmei de intermediere), spor la "treba" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

BUUUUN!

Scuze ca nu am postat mai devreme am fost prea ocupat plimbandu-ma toata ziua cu pisicutza :D ....

Se DAU numere rosii pana la 90 de zile din nou...sub pretextu cozilor de la RAR.

Partea proasta ca magarii nu-ti mai dau nici un leu pe placutele alea vechi si tre sa dai 40RON pe alea noi..... cica il intreb pe politzai si ce fac cu astea ...raspuns : Le pui la o carutza..... :twoup:

Ce Proud to be ROMAN sunt...... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

poi da...ca era greu sa vii cu noua asigurare si cu o taxa modica lunara de administrare si talonul provizoriu sa fie trecut cu noile numere...e o tehnologie interstelara abstracta si nedescoperita de cercetatorii in albastru cu cuc la chipiu!!

 

ca sa nu mai vorbim ca e vina noastra ca e asa coada la rar ...intrucat ei nu au incredere in propriile ITPuri...sau conceptul de 2-3 shimburi nu poate fi implementat la niste puturosi?...platim noi..si la cate masini se aduc mai nou ...se poate face un mic calcul...cam cum se formeaza intentia rea...de a tine lucrurile in forma "BANOASA" pt stat...sau ca sa ii spun un alt mod "legal" de ca incasa bani.

Edited by cypor
Link to comment
Share on other sites

Deci e sigura treaba asta ? eu am programare pe 12 septembrie .. deci mai sunt fix 2 sapt.. si am citit undeva pe net ca mai poti luat numere rosii doar daca mai ai de asteptat cel putin o luna .. asa este ? sau daca ma duc imi dau nr rosii ?

 

 

DA! Se dau numere rosii chiar daca ati avut si v-au exiprat. Ieri mi-am luat si eu. NU trebuie sa faci nimic in plus decat prima oara. Aceleasi acte, aceleasi taxe, aceeasi pasi.

Link to comment
Share on other sites

era si timpul, uite ca totusi e cineva acolo care gandeste cat de cat. ramaneam si eu 2 sapt. cu masina pe dreapta daca nu se putea prelungii numerele.

exista o singura varianta daca nu se puteau prelungii numerele, sa mai scoti o data numere de export din germania prin cineva care merge pe acolo dar costa 130 euro pt 1 luna.

Link to comment
Share on other sites

oricum ...gandit sau negandit....stiu ei ce fac...daca era sa se gandeasca ei la noi...prelungeau gratuit placutele existente...avand in vedere ca e vina RAR nu a persoanei..singurul lucru normal de platit ar fi fost asigurarea. Edited by cypor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.