Jump to content

Probleme cu trapa


Recommended Posts

am reusit sa lipesc piesa aia in lipsa de una noua si momentan merge. in schimb am impresia ca nu se ridica trapa la maxim. atasez niste poze:

Cand inclin trapa se opreste la punctul 1. In mod normal n-ar trebui sa se opreasca la 2?....dar totusi nu-i permite stergatorul din prima imagine sa se ridice mai sus.

post-8789-1218354287_thumb.jpg

post-8789-1218354311_thumb.jpg

post-8789-1218354357_thumb.jpg

Edited by cristi_sau
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am cumparat piesa 17 (2 bucati) de la reprezentanta si le-am inlocuit singur, este treaba de maxim o ora. Daca ai si tutorialele de care ziceai, n-ar trebui sa ai probleme.

 

Daca vrei sa iti trimit tutorialele pe care le-am folosit eu, da-mi un semn.

 

O sa fac azi o poza la trapa mea, sa vedem unde se opreste cand o ridic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut. Am un 318d din 2003...si intr-o seara cand am vrut sa deschid trapa...s-au auzit o serie de pocnituri pe la mecanisme.... pe care le-am ignorat atunci cand s-a deschis complet trapa.... dupa ceva timp..am vrut sa o inchid... si surpriza...a ramas blocata sina din partea stanga...trapa sta aproape inchisa.. dar de un colt mai in jos, iar de unul mai in sus...la viteza se aude vantul...de plouat inauntru nu cred ca ploua ca am vazut ca are niste canale de drenaj a apei prin stalpi... in fine... s-a desprins plafonul pe la imbinarea cu parbrizul in dreptul parasolarului de la sofer si a iesit un arc pe acolo... a mai patit cineva?... unde ma indrumati sa merg?... momentan sunt in bucuresti .. o sa stau cca. 2 saptamani .. :twoup: Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

Asa am patit si eu, am deschis trapa iarna, s-au auzit niste paraituri si s-a stricat...variantele de reparat sunt urmatoarele: cel mai elegant, se cumpara tot sistemul de culisare cu sine, cabluri etc, este practic o singura"piesa", uita-te pe RealOem , este 20 si ceva de mil....sau ai noroc si cumperi de la dezmembrari...io nici acum n-am facut reparatia, pana la urma o sa ma apuc de ea....Succes! O sa ai nevoie... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

am inteles ca se strica din cauza faptului ca nu sunt unse mecanismele de culisare... si drept e...ca eu nu le-am uns niciodata :twoup: ... ca sa ai acces la mecanismele acelea de la trapa...trebuie dat jos tot plafonul cu stalpi cu tot.. e foarte mult de munca... trebuie oricum desfacut pentru ca este posibil sa fi iesit un arc de pe acolo. .. ma gandesc :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
:) Mai am o problema la trapa, pe pozita inainte-inapoi merge perfect dar, cand o ridic si apoi o inchid, la inchidere se aude o pocnitura ff puternica ca si cum ai lovi geamul cu ceva tare.... :) :) stie cineva ce se intampla??? :)

Ce ai rezolvat omule?Aceeasi probelma o am si eu daca o ridic e ok dar cand o inchid se aude o pocnitura si nu se inchide trapa revine la pozita deschis.Daca ai aflat ceva te rog sa ma anunti!

Link to comment
Share on other sites

Simplu, nu am mai deschis-o,am fost si la service de 2 ori dar am uitat de fiecare data... :) si in legatura cu cauciucurile de iarna, eu mi-am pus pirelli sottozerro wintersi sint fff tari, am fost la munte de 2 ori si nu am avut probleme, incearcale dc potzi sint recomandate pt "4x4"

:)

Link to comment
Share on other sites

:) Mai am o problema la trapa, pe pozita inainte-inapoi merge perfect dar, cand o ridic si apoi o inchid, la inchidere se aude o pocnitura ff puternica ca si cum ai lovi geamul cu ceva tare.... :) :) stie cineva ce se intampla??? :)

problema sunt clemele situate in stinga si dreapta trapei care fac legatura intre trapa si sina pe care ruleaza trapa. daca nu sunt intretinute se uzeaza si in final se vor rupe. Daca se rupe o clema trapa se va ridica doar o parte stinga sau dreapta pina cand in final va ceda si cealalta clema. Eu iti recomand sa cureti sinele pe care ruleaza trapa si sa le ungi putin. Clemele si inele se schimba f greu trebuie demontat tot plafonu masini din interior si scoasa trapa afara. La VW e cea mai mare problema cu trapele materialul din care sunt facute clemele e foarte foarte slab.( nici bmw-ul nu e departe)

Link to comment
Share on other sites

si eu am patit acelas lucru a inceput sa pocneasca si pana la urma sa rupt intr-o parte am fost nevoit so schimb

 

Ma ingrijorati cu posturile astea... Voi din ce an le aveti si cat de uzate sunt, daca va loviti de problemele astea ?

nu conteaza vechimea masini conteaza cat de des folosesti trapa si cat de bine o ingrijesti(curatat si aplicat putin lubrifiant pe sine)

Link to comment
Share on other sites

si eu am patit acelas lucru a inceput sa pocneasca si pana la urma sa rupt intr-o parte am fost nevoit so schimb

 

Ma ingrijorati cu posturile astea... Voi din ce an le aveti si cat de uzate sunt, daca va loviti de problemele astea ?

nu conteaza vechimea masini conteaza cat de des folosesti trapa si cat de bine o ingrijesti(curatat si aplicat putin lubrifiant pe sine)

pana la urma o duc la bmw, m-a lovit un dobitoc in spate :) si cand o bag la reparat le spun toate problemele pe care le am.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.