Jump to content

Bandouri E46


Recommended Posts

Salutare,

Am si eu un e46 320d argintiu si cu bandouri negre(usi,bara fata si spate).

M-ar interesa sa le fac cumva argintii sa fie toata masina in aceeasi culoare.

Stie cineva daca este posibil si care este procedura, unde se poate face si ce costuri implica?

As mai vrea sa schimb si clantele de la usi care sunt tot negre cu unele argintii(daca doreste cineva un schimb...).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare,

Am si eu un e46 320d argintiu si cu bandouri negre(usi,bara fata si spate).

M-ar interesa sa le fac cumva argintii sa fie toata masina in aceeasi culoare.

Stie cineva daca este posibil si care este procedura, unde se poate face si ce costuri implica?

As mai vrea sa schimb si clantele de la usi care sunt tot negre cu unele argintii(daca doreste cineva un schimb...).

59744[/snapback]

 

Dan98 a facut chestia asta, si a iesit bine. Ia legatura cu el, eventual vezi poze la galerie cu rezultatul.

Link to comment
Share on other sites

Te anunt ca numai bandoul din centru de pe bara din spate (ala cu gauri pt. senzorii de parcare) costa 1.080.000 la augsburg (m-am interesat pt. mine ca-mi trebuie asa ceva) ... toate nu cred ca vrei sa stii cit costa... deci vorba lu' chas3: ..."mai bine le vopsesti" pe alea care le ai deja pe masina!
Link to comment
Share on other sites

nu exista ornamente originale BMW vopsite in culoarea masinii ca optiune de fabrica la E46 sedan. La Seria 1 da.

Trebuie vopsite cu ceva know-how si te sfatuiesc s-o faci la Filaret la vopsitoru' Nicu. Stie el exact cu ce fuller sa le pregateasca si cum sa faca vopseaua sa ramina acolo si sa nu se exfolieze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Cine stie cum se dau jos toate bandourile dimprejurul masinii, si cele de pe bara fata - spate, si cele de pe usi, si cele de pe aripa ???

Vreau sa le vopsesc si eu peste cateva saptamani si vreau sa le dau eu jos

Sper sa ma lamureasca cineva, multumesc

 

Simplu.....tragi de ele !

Link to comment
Share on other sites

Nuuuuuuu.... trage de ele ca raman strambe, mai ales alea de pe usi.

 

E destul de simplu de scos, dar in acelasi timp complicat:

- cele de pe bare se scot cu o surubelnita - faci parghie intre bandou si bara si impingi in afara - insa trebuie mare atentie ca risti sa zgarii bara / sau sa indoi marginea santului ce tine bandoul; astea de pe bara sunt din 3 bucati, deci cel mai greu e s-o scoti pe prima - dupa aceea toate celelalte ies prin tragere (usoara) pentru ca stau prinse in cleme in forma de L (sus/jos). Iti recomand sa scoti capacelul de la carligul de tractare si sa incepi de acolo extractia bandourilor pe fata.

 

- la cele de pe usi e nasol rau: incepi de la marginea usii (stalpul central), acolo unde bandoul iese cativa mm in afara si il poti apuca. Sa nu cumva sa te apuci sa il desfaci din spate (dinspre portbagaj) la usile spate ! Dupa ce apuci bucatica care iese in afara usii, tragi USOR catre tine, incercand in acelasi timp sa tii bandoul cat se poate de drept ; daca nu vrea sa iasa dintr-un clips, nu forta ca se indoaie in unghi drept si poti sa il arunci dupa aia !

 

Trebuie sa retii ca odata scoase bandourile, nu mai poti refolosi garniturile din spatele lor si care impiedica apa sa intre in usa: trebuie cumparate alte garnituri si daca tot esti acolo, eu iti recomand sa cumperi si alte cleme - sunt foarte ieftine si nu merita efortul in a le refolosi pe cele vechi.

post-1921-1222244256_thumb.jpg

post-1921-1222244262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Deci, asadar si prin urmare...maine bag masina in service dupa boacana, ba nu greseala tampita si de incepator pe care am facuto saptamana trecuta si anume am reusit sa ating cu partea dreapta spate (usa, aripa, bara zgariata) coltul barei unui forester. Daca tot va fi la vopsit ma gandeam sa vopsesc si bandourile, care le aveti vopsite, sa vad si eu ca nu prea am vazut cum arata si de altfel daca stiti si cam car ar costa operatia.
Link to comment
Share on other sites

...

 

frumoasa masina. cu exceptia jantelor :).

si a farurilor ca nu sunt facelift .. :)

 

Pai ca sa fie farurile de face lift ar implica mai multe.....schimbarea capotei cu tot cu nari , a aripilor cu tot cu lucasuri ...... nu e chiar asa simplu !

Link to comment
Share on other sites

...

 

frumoasa masina. cu exceptia jantelor :).

si a farurilor ca nu sunt facelift .. :)

 

Pai ca sa fie farurile de face lift ar implica mai multe.....schimbarea capotei cu tot cu nari , a aripilor cu tot cu lucasuri ...... nu e chiar asa simplu !

 

 

sau schimbarea masinii cu una facelift...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.