Jump to content

si mi-au furat oglinda...si mie..


newguyintown

Recommended Posts

Cand mi s-a oferit loc in parcarea din spatele blocului am zis ca mai bine o tin la strada, ies mai usor, o mai vad de la balcon, nu-mi umbla nimeni la ea. Si uite ca m-am intepat. Faza e ca eu stau cu chirie in Buc si masina are numar de provincie. Mi-am cumparat 2 geamuri azi, cam de proasta calitate, cu 60ron bucata, de pe Lizeanu, de la Bennet sau ceva de genu asta.

 

Urmatoarea miscare e sa-mi pun nr de inmatriculare cu autocolant, poate asa ezita macar putin sa le ia, oricum gravurile alea se sterg cu o moneda. Iar apoi o sa bag niste suruburi, nituri in carcasa.

 

 

Personal am vazut foarte multe BMWuri cu oglinzile smulse pe Bd Iuliu Maniu, curios este ca astia nu prea actioneaza in parcarile amenajate din spatele blocurilor ci numai pe bulevardele mari ....am prieteni care numai in astfel de locatii s-au trezit fara oglinzi,

 

am o curiozitate la E90 / E91 / E92 / E93 se fura oglinzile mai greu ? sau mai rau se smulg cu totul ? pt ca am vazut un e92 coupe superb cu firele in loc de oglinzi ...

Link to comment
Share on other sites

Cand mi s-a oferit loc in parcarea din spatele blocului am zis ca mai bine o tin la strada, ies mai usor, o mai vad de la balcon, nu-mi umbla nimeni la ea. Si uite ca m-am intepat. Faza e ca eu stau cu chirie in Buc si masina are numar de provincie. Mi-am cumparat 2 geamuri azi, cam de proasta calitate, cu 60ron bucata, de pe Lizeanu, de la Bennet sau ceva de genu asta.

 

Urmatoarea miscare e sa-mi pun nr de inmatriculare cu autocolant, poate asa ezita macar putin sa le ia, oricum gravurile alea se sterg cu o moneda. Iar apoi o sa bag niste suruburi, nituri in carcasa.

 

cum ti-ai dat seama ca oglinzile sint de calitate proasta ??? :) com'on, sint niste bucati de geamuri, sa nu-nebunim acum

cat despre antifurt, pune direct tablite, ti le vor lua si inscriptionate

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu ce se afla in spatele oglinzii asa ca intreb: nu este vreo portiune de 2/2 cm care sa vina in contact direct cu oglinda?..ma gandeam poate este posibila aplicarea de silicon astfel incat sa nu poata fi smulsa (nici de proprietar din pacate :) ) dar totusi sa isi pastreze mobilitatea.

Se poate pune silicon pe prinderile de pe spatele sticlei. Dar ce te faci daca o spargi si trebuie s-o schimbi, cum o mai scoti? Sau daca ti-o sparge chiar hotul incercand sa o scoata. Sau daca-ti julesti carcasa si trebuie s-o vopsesti, pentru asta trebuie mai intai scoasa sticla. Sau daca, sau daca.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma bag si eu aici ca sa nu fac alt topic. Cautam ceva pe net si am dat peste asta http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...7&filtru=70

Mi se pare incredibil: Geam oglinda cu incalzire 60 de lei?! Si geam oglinda (fara incalzire) 50 de lei? Asa putin? Ca daca e asa nici nu se mai merita efortul sa pui antifurt. Cumva este o oglinda de calitate mai proasta (d-aia de baie)? Sau care-i tb. Ale mele sunt fara incalzire, cu tenta albastruie. Tot stau cu grija asta ca o sa ma urc intr-o dim in masina si n-o sa vad nimic in spate, ca sa zic asa. Dar daca e vb de 50 de lei o oglinda nici nu ma mai ostenesc sa pun antifurt.

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu aici ca sa nu fac alt topic. Cautam ceva pe net si am dat peste asta http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...7&filtru=70

Mi se pare incredibil: Geam oglinda cu incalzire 60 de lei?! Si geam oglinda (fara incalzire) 50 de lei? Asa putin? Ca daca e asa nici nu se mai merita efortul sa pui antifurt. Cumva este o oglinda de calitate mai proasta (d-aia de baie)? Sau care-i tb. Ale mele sunt fara incalzire, cu tenta albastruie. Tot stau cu grija asta ca o sa ma urc intr-o dim in masina si n-o sa vad nimic in spate, ca sa zic asa. Dar daca e vb de 50 de lei o oglinda nici nu ma mai ostenesc sa pun antifurt.

 

asta e pretu, nu-i nicio greseala

deranju si nervii sint insa foarte mari atunci cand ti se fura oglinzile...

poate acum c-au mai scazut preturile, nu se vor mai fura asa in draci, cred ca nu mai merita sa te prinda politia pt niste geamuri pe care nu poti scoate la sh decat 500 k / perechea

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam impresia ca pretul este undeva la 4-5 sute de lei la AB.

 

Nu zici ca sambata eram in parcarea din fata de la Horoscop, stateam in masina cu prietena, ma pregateam sa plec. Si vine unu bate in geam si ma intreaba daca nu cumva ma intereseaza niste oglinzi de bmw`u. Pff, ce-mi venea sa-i trag o usa peste c041e

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata am constatat cu mare bucurie ca am ramas fara oglinda de pe partea soferului. i-au furat doar geamul si se pare ca hotul a fost destul de "gentleman" incat sa nu imi smulga si tot ce era inauntru. Cel care a furat-o probabil ca era prea obosit sau era prea intuneric in zona si nu a observat ca oglinda era inscriptionata. Ii recomand sa isi faca un consult la un oftalmolog si eventual sa imi comunice si mie cam cati bani poate lua pe o oglinda de e46 inscriptionata si care nici macar nu era heliomata. In rest ii doresc toate cele bune. De fapt i-am dorit toate cele tot drumul de acasa pana la servici. De fiecare data cand trebuia sa trec pe banda din stanga ii mai doream o data binele.

 

Problema mea e ca nu stiu de unde sa imi cumpar alta. Nu ma trimiteti la vitan sau la targ va rog frumos. Nu vreau sa imi vad oglinda mea acolo la vreunu pt ca s-ar putea sa il iu la omor. Si nici nu vreau sa cumpar o oglinda de-a vreunui coleg de pe forum.

 

As avea nevoie de sugestii va rog: magazine sau useri de aici care au oglinda la vanzare. Sunt convins ca nu sunt singurul care a patit asa ceva pana acum.

 

Multumiri

 

 

 

http://www.premixautoparts.ro/pieseauto --- e cam 30 RON 021.321.64.16

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
buna ziua tuturor celor dominati de spiritul BMW

dar ........... oglinda de pe partea dreapta a fost furata in aceasta noapte

in localitatea cluj-napoca langa sediul politiei serviciul circulatie <_<

 

 

dominati de spiritul BMW ???? adanc...

 

on topic, imi pare rau de ce ti s-a intamplat...pregateste-te, nu va fi ultima data !

Link to comment
Share on other sites

Nu va obositi sa le lipiti ca hotul nu stie de asta. El trage si rupe cu totul si schimbi si carcasa si mecanismul.

 

Inscriptionarea NU se ia cu nimic (spunea cineva mai sus ca se ia cu o moneda). Insa nici nu opreste hotii. Am ramas fara oglinzi inscriptionate taraneste pe toata latimea... Singura solutie e garajul. Si nici aia sigura. Ca ziua tot mai parchezi pe unde mergi.

 

PS: a doua solutie mai sigura e sa le ai crapate. Dupa ce am ramas fara doua perechi de oglinzi (un set inscriptionat, unul nu) am pus un set nou crapat in colturi. Pe asta nu l-a mai luat nimeni.

Link to comment
Share on other sites

In Romania, Bucuresti mi s-au furat, in 2 ani:

- ambele oglinzi ( nu ambele odata!)

- semnalizor stanga fata ( nu credeam ca se fura si de-astea ) .

Cam putzin s-a furat, nu?! Ma simt norocos .

Imi place ce zic unii : "Se fura la comanda!" . Tare . Probabil se si omoara la comanda . Totul pe comanda .

Link to comment
Share on other sites

am gasit azi oglinda heliomata incalzita la 60 ron

am si montat-o si acuma traiesc cu nadejdea ca nu m mai fura <_<

 

noua sau second?

 

daca e noua mi se pare f mic pretul pentru o oglinda heliomata. sau poate e doar cu tenta albastra/ gri si nu e heliomata.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Pai cum spunea cineva " vremurile disperate necesita masuri disperate".

 

Eu zic asa:

1.instalati o alarma din aia cu pager.

2. achizitionati o chestie din asta: http://www.pellpax.co.uk/acatalog/Co2_Powe...Air_Rifles.html

3. parcati masina in fata geamului.

Si daca se intampla sa suna pagerul noaptea, te trezesti iesi la balcon, il lasi pe ala lat, tragi o tigara si te bagi inapoi la somnic. Si eu zic ca se vor linisti toti cand se duce vestea.

Eu zic ca metoda este eficienta si in cazul furturilor de capote, usi, geamuri, faruri, roti, etc.

Edited by ktod_16
Link to comment
Share on other sites

Pai cum spunea cineva " vremurile disperate necesita masuri disperate".

 

Eu zic asa:

1.instalati o alarma din aia cu pager.

2. achizitionati o chestie din asta: http://www.pellpax.co.uk/acatalog/Co2_Powe...Air_Rifles.html

3. parcati masina in fata geamului.

Si daca se intampla sa suna pagerul noaptea, te trezesti iesi la balcon, il lasi pe ala lat, tragi o tigara si te bagi inapoi la somnic. Si eu zic ca se vor linisti toti cand se duce vestea.

Eu zic ca metoda este eficienta si in cazul furturilor de capote, usi, geamuri, faruri, roti, etc.

+1 :lol: l-as impusca :) :) pe imbecil cu o deosebita placere si inainte sa adorm voi rade isteric :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Impuscatul e periculos . Poti ajunge chiar la inchisoare pentru asta . Insa sunetul produs in timp ce ii sfarami teasta , subiectul stand ingenuncheat in fata portierei cu capul putin inauntru langa stalp -> inegalabil + ca voi dormi ca un prunc . Indiferent ca e vorba de lasat masina pe butuci sau furat o sigla (pana acum am ramas fara emblema spate , oglinda dreapta si primit cateva chei rezolvate ulterior ) .

Craciun fericit tuturor !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tocmai am ramas si eu fara sticla de la oglinda din dreapta. Si era inscriptionata. Hotul, baiat finut, mi-a pliat si la loc oglinda, si n-a stricat nimic imprejur.

Dar daca il prind, sau vad pe cineva in trafic cu oglinda mea, tot ii rup capul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.