Jump to content

problema discuri frana


dilimakis

Recommended Posts

Salut!

De ceva vreme aveam o usoara trepidatie in volan in momentul cand franam care cu timpul s-a accentuat,

asa ca m-am hotarat sa schimb discurile si placutele, zis si facut,

am montat discurile si placutele pe fata si vreau sa zic ca in momentul in care franez am o trepidatie mai urata ca inainte

tin sa precizez ca am montat noile discuri exact asa cum trebuie am curatat tot pe acolo etc

de la ce draq e trepidatia asta asa urata?

daca ridic rotile pe cric si invart de roata se aude discul cum nu calca uniform pe toata suprafata placutelor si invers

asa e normal?

Poate fi alta cauza? pivoti etc?

Daca ma ajutati sa rezolv raman dator

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sal din nou!

Am fost astazi la un service de cartier si mi-au urcat-o pe elevator, au tras de roti si au ajuns la concluzia ca ar fi bucsile de la bascula inferioara si pivotii

E posibil sa fie asta cauza?

Adica de la bucsile alea se trepideze volanul la franare?

Astept raspuns

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sal din nou!

Am fost astazi la un service de cartier si mi-au urcat-o pe elevator, au tras de roti si au ajuns la concluzia ca ar fi bucsile de la bascula inferioara si pivotii

E posibil sa fie asta cauza?

Adica de la bucsile alea se trepideze volanul la franare?

Astept raspuns

Multumesc!

eu zic ca sunt pivotii.. :) Din pacate nu vin decat cu tot cu bascula 470ron Swag Gemania ..da-mi pm daca te intereseaza

ai grija ca daca sunt ei poti oricand sa vezi o roata cum intra sub masina... :)

capetele de bara si bielete de directie le-ai verificat?

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu am verificat,,doar ce s-au uitat ei , oricum luni o sa merg la un service mai "echipat" sa-mi faca o testare amanuntita,

Nu vreau sa ma apuc sa schimb piese aiurea , deja am schimbat discurile si placutele fata degeaba...

Din ce am vazut eu buscile alea aveau joc mare (poate ca asa e nornal ca deaia e bucsa) pivoti nu aveau cine stie ce joc cand tragea cu ranga de ei...

Oricum orice sfat e binevenit ca la service-urile noastre primesti cate un diagnostic la fiecare,,,

Link to comment
Share on other sites

Nu am verificat,,doar ce s-au uitat ei , oricum luni o sa merg la un service mai "echipat" sa-mi faca o testare amanuntita,

Nu vreau sa ma apuc sa schimb piese aiurea , deja am schimbat discurile si placutele fata degeaba...

Din ce am vazut eu buscile alea aveau joc mare (poate ca asa e nornal ca deaia e bucsa) pivoti nu aveau cine stie ce joc cand tragea cu ranga de ei...

Oricum orice sfat e binevenit ca la service-urile noastre primesti cate un diagnostic la fiecare,,,

bucsa si daca e noua tot are un pic de miscare stg-drp. / sus -jos

Link to comment
Share on other sites

poiuyt vad ca te pricepi.. dupa ine care ar fi cauza? adica de ce ar putea sa bata volanul la franare tinand cont ca discurile si placutele sunt noi ate si ca bataia era si inainte de a fi schimbate

merci

1.etriere proaste

2.sau capete de bara ,bilelete directie,bascule...

3.ti-ai schimbat cumva jantele in ultimu timp si ti-ai pus distantiere?!?

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

O problema de genul asta am si eu.

Placute si discuri noi.

Bascule si bucsi noi.

Tot am bataie, care se manifesta intre 80km si 130km/h. In rest, toate bune si frumoase :|

 

 

deci masina n-a suferit nici o schimbare de cand a inceput sa bata volanul (jante etc)

A inceput pur si simplu sa bata volanul...

 

Pune-o la un test de franare..si vezi daca rotile pe fata iti franeaza ca si putere in mod egal.. :)

daca nu trage in mod egal, n-ar trebui sa fuga masina la franare?

in bucuresti unde gasim un banc de probe?

Link to comment
Share on other sites

Din ce am vazut eu buscile alea aveau joc mare (poate ca asa e nornal ca deaia e bucsa) pivoti nu aveau cine stie ce joc cand tragea cu ranga de ei...

 

eu am avut o problema asemanatoare... la orice viteza, daca franam f putin, simteam ceva in volan...

am schimbat bucsele alea mari si acum pare sa nu mai faca asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Dupa un drum infect de cateva sute de km, am inceput sa am si eu trepidatie in volan atunci cand franez.

Ca si cauze declansatoare...deplasare printre cratere si franare in gropi.

Acum sunt curios ce naiba o fi patit de fapt masina.

Trepidatia incepe sa se simta la o franare de la 70km/h.

 

Intrebarea mea e, ce se poate imtampla fizic cu sistemul de franare in conditiile de mai sus?

Pt ca daca nu se intampla nimic cu el, atunci in mod cert e de la altceva.

Link to comment
Share on other sites

culisele de la etrier merita verificate(asa stiu ca se numesc) .suruburile cu care se monteaza etrierul , se prind in etrier intr-o chestie care trebuie sa aiba un pic de joc. la tine, sa nu fie blocata una din ele, si sa iti calce placutele stramb. am patit asa la fosta masina.

pe de alta parte, chiar daca sunt ate, poate discurile au fost defecte de noi, e si asta o posibilitate

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am avut aceiasi problema cu trepidatu volanului, nu au fost discurile au fost bucsile (de confort) nr 8688 se vede in poza atasata , a EU NU RECOMAND SWAG , am luat bucsi swag, mecanicu mi-a zis ca or sa ma tine 10 mi km, a avut dreptate.. Recomand Lemforder sau Meyle . In pitesti este un service foarte bun unde se face orice testare la articulatie, franare , amortizoare si costa doar 40 ron. Multa sanatate.

1.bmp

Edited by andrei320d
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut trepidatia asta si am schimbat asa:

 

1. Bucsile de la brat - s-a redus trepidatia in intensitate dar tot se simtea

 

2. Discuri - trepidatia apropae a disparut dat parca ceva f. f. fin ma deranjea inca

 

3 Echilibrat rotile fata - trepidatie inexistenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.