Jump to content

Amenzi pentru depasirea vitezei legale


adrianrus

Recommended Posts

si daca nu mai dau eu pe acasa asa ca vreau sa stau la matusamea ...

vreau sami areti articolul din lege unde ma obliga sa citesc ce am eu pe usa posta sau pe stergatorul de la parbriz

si legea unde imi spune ca se afiseaza pe usa imobilului

De ce sa caut eu articolul ala? Din partea mea poti crede ce vrei, dar nu-i jigni pe altii.

pt ca ai spus ca nu stiu legea ...demonstreaza

sau scri numa de dragul conversatiei ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si daca nu mai dau eu pe acasa asa ca vreau sa stau la matusamea ...

vreau sami areti articolul din lege unde ma obliga sa citesc ce am eu pe usa posta sau pe stergatorul de la parbriz

si legea unde imi spune ca se afiseaza pe usa imobilului

De ce sa caut eu articolul ala? Din partea mea poti crede ce vrei, dar nu-i jigni pe altii.

pt ca ai spus ca nu stiu legea ...

Eu ti-am dat un sfat.

 

.demonstreaza

sau scri numa de dragul conversatiei ?

Cam asa, aici ai dreptate. Nu scriu ca sa demonstrez ceva cuiva.
Link to comment
Share on other sites

lipirea procesului sau a oricarui act pe usa imobilului nu reprezinta luarea la cunostinta a celor intaplate.este nevoie de o semnatura de aceea semnezi facturi si banca si la gaz si peste tot.simplu fapt ca ti-o arata nu implica luarea la cunostiinta
Link to comment
Share on other sites

Si eu am primit aviz de la posta.Stiam despre ce era vorba,refuzasem sa semnez un proces verbal pt ca nu am aprins farurile in Sinaia,pe DN1.Procesul verbal l-am primit prin posta dupa 1 luna.Pana la urma l-am semnat,erau de platit 50 de ron in 24h.

O cunostinta de la o firma mi-a zis ca ei primesc o gramada de chestii de astea pt viteza,dar nu le ridica niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am primit aviz de la posta.Stiam despre ce era vorba,refuzasem sa semnez un proces verbal pt ca nu am aprins farurile in Sinaia,pe DN1.Procesul verbal l-am primit prin posta dupa 1 luna.Pana la urma l-am semnat,erau de platit 50 de ron in 24h.

O cunostinta de la o firma mi-a zis ca ei primesc o gramada de chestii de astea pt viteza,dar nu le ridica niciodata.

 

pun pariu ca era tipa aia de la circulatie din sinaia

Link to comment
Share on other sites

Si eu am primit aviz de la posta.Stiam despre ce era vorba,refuzasem sa semnez un proces verbal pt ca nu am aprins farurile in Sinaia,pe DN1.Procesul verbal l-am primit prin posta dupa 1 luna.Pana la urma l-am semnat,erau de platit 50 de ron in 24h.

O cunostinta de la o firma mi-a zis ca ei primesc o gramada de chestii de astea pt viteza,dar nu le ridica niciodata.

 

pun pariu ca era tipa aia de la circulatie din sinaia

 

Agent diaconescu cristina? Mi-am luat-o si eu de curand de la ea pentru viteza.

Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu acum 1 luna o scrisorica la firma..." va rugam sa completati datele persoanei care a circulat in data....ora...in localitatea Barcanesti cu viteza de 82 km/h"

Le-am trimis-o pe fax si acum 5 zile am prmit prin in cutia postala procesul verbal. Pentru 50 RON in 48h si 2 puncte, mi-am insusit-o ...si gata.

De ce a venit in cutia postala si nu recomandata?

Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu acum 1 luna o scrisorica la firma..." va rugam sa completati datele persoanei care a circulat in data....ora...in localitatea Barcanesti cu viteza de 82 km/h"

Le-am trimis-o pe fax si acum 5 zile am prmit prin in cutia postala procesul verbal. Pentru 50 RON in 48h si 2 puncte, mi-am insusit-o ...si gata.

De ce a venit in cutia postala si nu recomandata?

 

Care era limita de viteza? Ma intereseaza cu cat ai depasit. Mie mi-au venit 2 scrisori d-astea de comunicare saptamana trecuta. In ambele cazuri am depasit cu 14km. As vrea sa stiu cam la ce amenda sa ma astept si la cate puncte. Cred ca daca mai vine si a 3-a o bag pe mama la inaintare sa-i mai scada si ei puncte.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am primit aviz de la posta.Stiam despre ce era vorba,refuzasem sa semnez un proces verbal pt ca nu am aprins farurile in Sinaia,pe DN1.Procesul verbal l-am primit prin posta dupa 1 luna.Pana la urma l-am semnat,erau de platit 50 de ron in 24h.

O cunostinta de la o firma mi-a zis ca ei primesc o gramada de chestii de astea pt viteza,dar nu le ridica niciodata.

 

pun pariu ca era tipa aia de la circulatie din sinaia

 

Agent diaconescu cristina? Mi-am luat-o si eu de curand de la ea pentru viteza.

am cel putin 3 amici pe care i-a parlit in sinaia. pe unul dintre ei tot pentru lumini. :)

se pare ca nu-i place cu lumina stinsa... :)

Link to comment
Share on other sites

lipirea procesului sau a oricarui act pe usa imobilului nu reprezinta luarea la cunostinta a celor intaplate.este nevoie de o semnatura de aceea semnezi facturi si banca si la gaz si peste tot.simplu fapt ca ti-o arata nu implica luarea la cunostiinta

Afisarea pe usa principala a locuintei sau firmei e o procedura de aducere la cunostinta a unui fapt, care oricum se implineste daca tu citesti sau nu. Procesul - verbal de contraventie poate fi trimis in debit la primarie chiar daca citesti sau nu. Cand o sa ai nevoie de un serviciu la primarie o sa fii servit dupa ce iti achiti 'datoriile' .

Link to comment
Share on other sites

lipirea procesului sau a oricarui act pe usa imobilului nu reprezinta luarea la cunostinta a celor intaplate.este nevoie de o semnatura de aceea semnezi facturi si banca si la gaz si peste tot.simplu fapt ca ti-o arata nu implica luarea la cunostiinta

Afisarea pe usa principala a locuintei sau firmei e o procedura de aducere la cunostinta a unui fapt, care oricum se implineste daca tu citesti sau nu. Procesul - verbal de contraventie poate fi trimis in debit la primarie chiar daca citesti sau nu. Cand o sa ai nevoie de un serviciu la primarie o sa fii servit dupa ce iti achiti 'datoriile' .

da se pare ca aveti dreptate dar am sa revin cu completari acum e 5 dimineatza si sunt umpic spritzuit

Art. 27. - Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat de adevar este ce scrie in articolulu acela

la punctul 1 in printa actelor care trebuie sa le arata politistul nu scrie nicaieri in lege despre asa ceva

cat despre camerele radar sunt mai mult de 6

oricum nu am gasit niciunde in lege despre punctu 1

stiu doar de legitimatie care nu trebuie sa o ceri ar cam trebui sa fie vizibila

Link to comment
Share on other sites

ar putea cineva sa scaneze o foaie de aia de la politie ? trebuie trecut numele celui care a condus cu tot cu adresa cnp serie buletin ?

TOM poti deasemenea sa scri "nu stiu cine a condus masina ,in acea data masina mea nu se afla acolo" nu e 100% dar a mai functionat

poti sa iei un ziar Flacara sau cum i zice si iei o personana decedata dupa data savarsiri contraventiei si sa o treci ...nu e frumos si civilizat dar nu faci rau nimanui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.