Jump to content

Amenzi pentru depasirea vitezei legale


adrianrus

Recommended Posts

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos ...daca propitarul nu-i acasa, ce se intampla dupa alea 5 zile, daca nu trimite datele?

 

Probabil ca i se scoate casa la licitatie pentru acoperirea amenzii :)

...pfiuuu :) ...hai ca m-am linistit! Am crezut ca-mi confisca masina... :)

 

Pai nu o tii cu tine?

Link to comment
Share on other sites

Apropos ...daca propitarul nu-i acasa, ce se intampla dupa alea 5 zile, daca nu trimite datele?

 

Probabil ca i se scoate casa la licitatie pentru acoperirea amenzii :)

...pfiuuu :) ...hai ca m-am linistit! Am crezut ca-mi confisca masina... :)

 

Pai nu o tii cu tine?

...unde?...pe mare? Nu prea am cum s-o iau cu mine...:) ca as lua-o!

Link to comment
Share on other sites

ar putea cineva sa scaneze o foaie de aia de la politie ? trebuie trecut numele celui care a condus cu tot cu adresa cnp serie buletin ?

TOM poti deasemenea sa scri "nu stiu cine a condus masina ,in acea data masina mea nu se afla acolo" nu e 100% dar a mai functionat

poti sa iei un ziar Flacara sau cum i zice si iei o personana decedata dupa data savarsiri contraventiei si sa o treci ...nu e frumos si civilizat dar nu faci rau nimanui

 

trebuie sa scrii numele, adresa, cnp, serie si numar buletin

nu scrii nimic si iti vezi de treaba :) e mai sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

Bah las-o-n-colo. De unde au mah astia asa o precizie chirurgicala?! Auzi tu 110.90 km/h. ",90" ala cred ca e pus asa ca sa impresioneze :))

 

Eu in locul tau nu as raspunde nimic (daca ai primit-o in cutia postala, ca daca ai semnat de primire n-ai ce sa mai faci). Lasi sa treaca timpul si incerci sa nu semnezi nimic. Sau daca iti vine recomandata sa nu ridici. Si astepti asa sa treaca 6 luni si apoi nu mai ai griji.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu mah, ca acasa iti trimit Comunicare, nu procesul verbal de la amenda. Asta ti-l trimit dupa ce raspunzi tu la comunicarea aia in care iti cer sa le spui cine era la volan. Faza e ca daca nu vrei sa le comunici s-ar putea sa-ti traga o amenda si pentru asta. Dar, mai e o faza. Ei nu pot demonstra ca tu ai primit (si ai luat la cunostinta despre) acea comunicare.
Link to comment
Share on other sites

Bah las-o-n-colo. De unde au mah astia asa o precizie chirurgicala?! Auzi tu 110.90 km/h. ",90" ala cred ca e pus asa ca sa impresioneze :))

 

Eu in locul tau nu as raspunde nimic (daca ai primit-o in cutia postala, ca daca ai semnat de primire n-ai ce sa mai faci). Lasi sa treaca timpul si incerci sa nu semnezi nimic. Sau daca iti vine recomandata sa nu ridici. Si astepti asa sa treaca 6 luni si apoi nu mai ai griji.

Aia .90 sunt ca sa te incadreze la alta limita de viteza si cu amenda si cu punctele :)

Si dupa alea 6 luni trimite la fisc amenda pe adresa proprietarului autovehiculului....asa ca de platit tot se va plati...si nu mai platesti jumatate din minim...ci amenda intreaga... :) au ei instrumentele necesare sa nu piarda banii pt buget... :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

pai daca trec 6 luni se prescrie dreptul lor de a te obliga sa-ti platesti amenda. dar acest termen de 6 luni eu zic ca nu mai curge din momentul in care incep sa faca demersuri(iti trimit amenda acasa etc) . s-au incadrat in termen.

Termenul de 6 luni curge de la data savarsirii contraventiei. Iar cel de 30 de zile de la data intocmirii procesului-verbal.

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau nu as raspunde nimic (daca ai primit-o in cutia postala, ca daca ai semnat de primire n-ai ce sa mai faci). Lasi sa treaca timpul si incerci sa nu semnezi nimic. Sau daca iti vine recomandata sa nu ridici. Si astepti asa sa treaca 6 luni si apoi nu mai ai griji.

 

 

La 10 succesuri (consecutive)d-astea, primesti o viata. Asta daca nu uiti sa salvezi...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am primit si eu acum 1 luna o scrisorica la firma..." va rugam sa completati datele persoanei care a circulat in data....ora...in localitatea Barcanesti cu viteza de 82 km/h"

Le-am trimis-o pe fax si acum 5 zile am prmit prin in cutia postala procesul verbal. Pentru 50 RON in 48h si 2 puncte, mi-am insusit-o ...si gata.

De ce a venit in cutia postala si nu recomandata?

 

Si eu am primit tot de la Barcanesti o scrisoare. Am fost la Bucuresti pe 09.09.2008 si am primit scrisoarea prin posta in 09.11.2008. Aveam 92 km/ora unde era limita de 70 km/ora.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
pai daca trec 6 luni se prescrie dreptul lor de a te obliga sa-ti platesti amenda. dar acest termen de 6 luni eu zic ca nu mai curge din momentul in care incep sa faca demersuri(iti trimit amenda acasa etc) . s-au incadrat in termen.

Termenul de 6 luni curge de la data savarsirii contraventiei. Iar cel de 30 de zile de la data intocmirii procesului-verbal.

 

asa zice art 13 din ord 2/2001-actualizata ART. 13

(1) Aplicarea sancĂžiunii amenzii contravenĂžionale se prescrie ĂŽn termen

de 6 luni de la data sãvârºirii faptei.

<_< mai am 3 saptamini pina se implinesc 6 luni ...si.....ma cautat postasul sa-mi dea o recomandata :)

il ucid :bashwall:

am luat un radar fic la dus si unul cand m-am intors de la Bucuresti - amindoua in jud Ialomita

si i-au venit lui barbata-meu doua solicitari de comunicare a datelor persoanei careia i-a incredintat masina in oct 2008

la prima am trimis raspuns ....pt care cu siguranta m-a astepta RECOMANDATA la posta

insa pt a doua solicitare de comunicare date ....am zis PAS

consider ca mi-au furat-o copii veseli din posta....sper sa "ma ierte"

repet mai sunt 3 sapt si se prescrie sanctiunea

NEDUMERIREA mea este .... de cind se considera contraventia ??? (ma gindesc la puncte)

Link to comment
Share on other sites

NEDUMERIREA mea este .... de cind se considera contraventia ??? (ma gindesc la puncte)

La ce te referi , mai exact?

Am primit si eu 2 solicitari de date,de vreo 2 luni, din jud.Ialomita, dar le-am gasit in cutia poÂştalĂŁ, nu am semnat pentru ele Âşi nu am trimis nimic. Nu am mai primit nimic de atunci.

Link to comment
Share on other sites

din cele 2 solicitari de date primite de la Politia jud.Ialomita, (gasite in cutia poÂştalĂŁ la interval de circa 2 sapt una de cealalta), am dat curs primei solicitari ....deci le-am raspuns, trimitind datele solicitate ......pt ca era de noutate ...si pt ca depasirea de viteza ma incadra la min de penalizare

dar dupa ce a venit a doua solicitare ...am zis pas...si nu kle-am raspuns nimic....e si mai mare penalitatea <_<

 

dar ieri am fost instiintata sa vin la Oficiul Postal sa-mi ridic o recomandata

....si sigur e PV-ul de la prima abatere

asta e

o sa-l iau ... nu e mare lucru

si nu-s in criza pt asta...insa voiam sa stiu de la voi ce se intimpla daca nu ma prezint la posta sa iau recomandata?...presupun ca se va reintoarce la Ialomita ...apoi iar la mine...si ,,,faza e ca data intocmirii PV-ului e aceeasi - deci nerfavorabila pt mine - deci nu ma mai complic cu asta

dar la a doua solicitare ....nu mai raspund in nici un fel

............nu au nici o dovada ca am primit comunicarea ...asa ca sa ma mai lase cu anunturile lor dupa 5 luni de la savirsirea faptei

Link to comment
Share on other sites

zicea cineva "ca a primit PV" acasa pentru parcare neregulamentara <_<),

Da! Si eu am primit! Am parcat pe mosilor ... noaptea si iarna .. anul trecut cu zapezile alea ... in statia de autobuz ... pentru 20 de min ... cat m-am dus sa ma intalnesc cu un amic intr-un bar... si pe avearii...

Mi-a venit PV acasa .. dar nu spunea de ce ... doar ca trebuia sa ma prezint la Militie ...

L-am trimis pe frati-miu .. ca nu eram prin tara ... si s-a dus asta acolo ... si m-a sunat ...

I-am zis sa spuna ca nu a fost el la volan .. si ca nu stie cine a fost ... si sa plece ...

Asa a si facut... a plecat.

Nu am platit-o si nici nu am sa o platesc vreodata...

Astept sa imi vina din nou ... ca sa am si eu numarul de telefon .. unde trebuie sa sun .. si sa vezi ce o sa le umplu frigideru' ..

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu te mai complici si da aia 50 ron, trebuia sa fi si tu mai atent.

Sau vb cu Remus R, dar cred ca zice la fel ca mine.

Mie acul imi arat mai mult cu 7km, cand e restrictie 50 spre exemplu eu merg cu 65 km aproximat pe ceas si stiu ca e ok

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de banii respectivi, cat de calitatea pozei de pe radar.

o imagine neagra, plina de pureci, se vad doar stopurile de la o masina si vag, se vede numarul meu de la bmw.

nu se vede alta masina sau alta lumina prin zona, ceea ce ma face sa cred ca a fost facut zoom pe o poza mai mare si decupata masina mea...

datele radarului nu sunt trecute in interiorul pozei, ci deasupra ei.

o asemenea poza pot face si eu oricand cu paint...

radarul este cel de la Tureni, dn1, km 456+600.

daca aveam 79,9 km/h, scapam fara amenda.

oare radarele nu au si ele o toleranta in masuratorile lor?

oricum, vorba ta, dane, ptr 50 ron nu se merita deranjul...(este prima mea amenda ptr depasirea vitezei legale <_< )

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai semnat pentru ea nu ar trebui sa le trimiti nimic. Acum pt. 50 ron nu e mare lucru, daca nu trimiti e 540 ron.

Eu le-am gasit ĂŽn posta si nu au cum sa imi dovedeasca daca le-am primit sau nu.

Link to comment
Share on other sites

salutare

mi-am ridicat recomandata de la OP ...dupa cum " speram" era PV-ul politailor din Ilfov

PV-ului a fost inregistrat la ei exact cind se faceau 5 luni de la constatare....mi se pare jenant

oricum miine le trimit in cont 50 ron

si tot miine deschid actiune judecatoreasca

va tin la curent

PS: dupa cum am precizat si mai sus, mai am o solicitare de comunicare a pers care conducea masina mea...inregistrarea radarului fiind pt cind m-am intors de la Bucuresti (zona Urziceni) - insa la asta nu raspund nimic - consider ca dupa ce a postato in cutia postala mi-a furat-o vecinul --ofticat ca el nu are nici un pct pt radar <_<

Link to comment
Share on other sites

am primit si din Ialomita... Ciocarlia sat Cotorca .. in drum spre Suceava... unde era limita de 50 si eu am mers cu 70 ....

Toate camerele de pe drumul ala facut le-am incasat...cred, ieri am primit o recomandata si am platit .... alta amenda careia ii venise comunicarea luna trecuta si le-am raspuns cu datele.

Drumu e facut anul trecut in octombrie... deci de cand ...se contorizeaza punctele de penalizare ?

De cand am primit procesul verbal ? sau ...de cand am facut fapta ...ca acum ar insemna ca sunt ....subscrise.. sunt AMETIT de tot nu inteleg !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.