Jump to content

Bmw 320i e36, upgradat la 328i


roco123

Recommended Posts

  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Super,Super,Super.Felicitarile mele!!!

Foarte frumoasa si apreciez foarte mult efortul depus de tine sa o inbunatatesti.Stiu si eu cum e sa iti inghete oasele pe asfalt cand stai sub masina sa schimbi una alta sau cand desfaci jumate masina si se uita toti la tine si zic ca esti nebun,ca ti-ai luat cazan etc.Stiu si eu cum e sa cauti un scartait si sa desfaci o usa intreaga ca sa il remediezi.Pentru noi e pasiune si chiar daca implica sacrificii e si placere sa vezi ca iese ceva din mana ta.Pentru altii e nebunie.Iti zic ca esti tacnit.

 

Pentru asta ai toata admiratia mea si inca odata FELICITARI!

Batranele astea cand sunt aranjate si intretinute sunt peste multe masini noi de pe piata(nu dau exemple).

Link to comment
Share on other sites

Super,Super,Super.Felicitarile mele!!!

Foarte frumoasa si apreciez foarte mult efortul depus de tine sa o inbunatatesti.Stiu si eu cum e sa iti inghete oasele pe asfalt cand stai sub masina sa schimbi una alta sau cand desfaci jumate masina si se uita toti la tine si zic ca esti nebun,ca ti-ai luat cazan etc.Stiu si eu cum e sa cauti un scartait si sa desfaci o usa intreaga ca sa il remediezi.Pentru noi e pasiune si chiar daca implica sacrificii e si placere sa vezi ca iese ceva din mana ta.Pentru altii e nebunie.Iti zic ca esti tacnit.

 

Pentru asta ai toata admiratia mea si inca odata FELICITARI!

Batranele astea cand sunt aranjate si intretinute sunt peste multe masini noi de pe piata(nu dau exemple).

Mersi frumos pt urari, vezi, daca ai trecut prin astea cunosti sentimentul, sunt sigur ca si altii (multi de aici), s-au implicat si au facut sacrificii mari pentru autoturismele lor.

Sunt si multi care considera masina doar un mijloc de transport, altul decat cel in comun :)), pentru acestia, tot ceea ce facem noi este absurd.

Insa bmw pt mine implica pasiune.

Link to comment
Share on other sites

@g0oby.

Depinde de care comp de bord ai pe masina, (sunt 3 modele, 7,11 si 18 butoane).

Cel de 11 arata numai ora si temperatura (cel mai prost) asa am avut eu,cel de 11 are si functia check, pt asta are un modul in glove box.

Iar cel de 18 e full.

Daca vrei din 11 sa faci retrofit, e cel mai usor, fiindca mai trebuie trase doar 7 fire in spate la casurile de bord,cam atat.

daca ai de 7 e mai greu, trebuie si modulul de check, are numai 1 mufa neagra ce intra in el, in timp ce obc de 18 butoane are 2 mufe (neagra/alba).

Iar daca nu ai deloc obc, sincer nu stiu ce sa zic, nu cred ca se poate, atunci nu ai nici senzor de tem exterioara, etc, etc.

al meu are 11 butoane are si functia ceck deci pana aici ii bine ..ce mai vreau sa te intreb are vreo legatura cu ceasurile de bord obc`u sau pe acolo trebuie trase cele 7 fire si ii sigura improvizatia nu iau foc ? :)

Link to comment
Share on other sites

@g0oby.

Depinde de care comp de bord ai pe masina, (sunt 3 modele, 7,11 si 18 butoane).

Cel de 11 arata numai ora si temperatura (cel mai prost) asa am avut eu,cel de 11 are si functia check, pt asta are un modul in glove box.

Iar cel de 18 e full.

Daca vrei din 11 sa faci retrofit, e cel mai usor, fiindca mai trebuie trase doar 7 fire in spate la casurile de bord,cam atat.

daca ai de 7 e mai greu, trebuie si modulul de check, are numai 1 mufa neagra ce intra in el, in timp ce obc de 18 butoane are 2 mufe (neagra/alba).

Iar daca nu ai deloc obc, sincer nu stiu ce sa zic, nu cred ca se poate, atunci nu ai nici senzor de tem exterioara, etc, etc.

al meu are 11 butoane are si functia ceck deci pana aici ii bine ..ce mai vreau sa te intreb are vreo legatura cu ceasurile de bord obc`u sau pe acolo trebuie trase cele 7 fire si ii sigura improvizatia nu iau foc ? :)

Ceasurile de bord au 2 mufe, la diferiti pini de la ele trebuiesc trase firele, daca respecti traseul fiecaruia, nu ai cum sa gresesti.

Insa daca nu ai pic de inclinatie in electrica/electronica, e cam dificil.

:)

Link to comment
Share on other sites

Super,Super,Super.Felicitarile mele!!!

Foarte frumoasa si apreciez foarte mult efortul depus de tine sa o inbunatatesti.Stiu si eu cum e sa iti inghete oasele pe asfalt cand stai sub masina sa schimbi una alta sau cand desfaci jumate masina si se uita toti la tine si zic ca esti nebun,ca ti-ai luat cazan etc.Stiu si eu cum e sa cauti un scartait si sa desfaci o usa intreaga ca sa il remediezi.Pentru noi e pasiune si chiar daca implica sacrificii e si placere sa vezi ca iese ceva din mana ta.Pentru altii e nebunie.Iti zic ca esti tacnit.

 

Pentru asta ai toata admiratia mea si inca odata FELICITARI!

Batranele astea cand sunt aranjate si intretinute sunt peste multe masini noi de pe piata(nu dau exemple).

 

true...true

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
si la mine sta la fel.. cred ca e o problema comuna ca am mai vazut si la altele

 

La fel sta si la e34.Problema e ca pentru a schimba filtrul de polen trebuie dat jos si ma gandesc ca de la atatea demontari si montari nu mai sta la fel.Acuma la e36 nu stiu daca e pozitionat la fel filtrul.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

E frumoasa si se vede ca stapanul o iubeste..:) Sa o folosesti cu placere!

Vad ca si tu ai o mica problema la torpedo, iti sta putin aiurea usitza.

Aceeasi chestie si la a mea pisica.

Ai rezolvat-o?

Daca da, zi-mi si mie ce solutie ai ales...

Salut.

Eu am rezolvat-o simplu.

Mai greu pana mi-am dat seama.

deschizi usa si apoi pui 2 suruburi in stanga si-n dreapta clemei de prindere,cam 3 cm de fiecare parte...preferabil sa pui TN-uri, din alea ce se folosesc la rigips, ca au cap ingropat si varf foarte ascutit.

le strangi, iar cand inchizi usa, va sta perfect lipita.

Bafta :)

 

 

si la mine sta la fel.. cred ca e o problema comuna ca am mai vazut si la altele

 

La fel sta si la e34.Problema e ca pentru a schimba filtrul de polen trebuie dat jos si ma gandesc ca de la atatea demontari si montari nu mai sta la fel.Acuma la e36 nu stiu daca e pozitionat la fel filtrul.

Filtrul la e36 e in spate de tot, trebuie dat jos tot compartimentul acela ''glove box''

Nasol sa ajungi la el.

Si il scoti spre dreapta, vine pus pe orizontala, cand scoti filtri vechi se vede ca e rupt, adica marginea nu mai are o structura rigida...

Asa trebuie rupt si cel nou, altfel nu intra.

Ma gandesc ca la e34 e la fel...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Revin cu niste updates facute la interior.

Cum nimic nu e ca originalul dupa opinia mea. Si cum business cd-urile de e36 sunt extrem de rare si scumpe, a trebuit sa caut luni in sir pentru a gasi unul in stare perfecta.

 

A costat in jur de 200 e cu tot cu transport(15e) de pe ebay.at, si eu cred ca face din bordul masinii mele, unul extrem de reusit.

In plus, am achizitionat de pe ebay.co.uk un volan M, la un pret de 185ÂŁ (lire), stare perfecta, cu airbag.

 

 

Cu astea am ce arata si in interior la masina mea, nu numai la exterior ca 95% din pisici....

 

La interior mai vreau sa gasesc un plafon plus stâlpi negrii( cei ce dezmembrati daca aveti asa ceva rog un pm )

Sau daca nu gasesc o sa imbrac plafonul in alcantara neagra.

 

 

La exterior se va preconiza anul acesta niste folii negre,Suspensii sport de oras, jante keskin kt1 sau similare,cozoroc luneta, un motor de 328, un kit M....

Nu stiu daca asta va include si oglinzile,rotunjite fiind, nu stiu cum dau pe un touring....(astept niste pareri)

Iar daca stie careva cum se pun pragurile de M, as fi recunoscator.

Fiindca am vazut la un e36 pragurile de M puse peste pragurile originale..... un kitch de 3 lei mi s-a parut....

Si cum pragurile originale sunt SUDATE de caroserie....

post-13423-1236273281_thumb.jpg

post-13423-1236273329_thumb.jpg

post-13423-1236273427_thumb.jpg

post-13423-1236273452_thumb.jpg

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare, felicitarile mele ca reusesti sa faci ce iti propui pt ca am vazut multi care sa-u laudat ca fac ca dreg si au ramas cu vorbele spre deosebire de tine un adevarat pasionat pt marca BMW.Cred ca nici in germania nu avea parte de asemenea tratament. Si apropo motorul de 2800cm va fi cireasa de pe tort <_<

 

Bafta in continuare .

Link to comment
Share on other sites

F. frumos interiorul!

 

Am avut si eu Cd-Player original (nu ca asta.. ala cu ecranul mai mic), dar nu mergea decat pe radio, ca altfel l-as fi lasat. Arata bordul super bine cu el, cu toate ca nu am clima digitala.

 

Ar merge si un schimbator M luminat :)

 

Later edit:

 

La exterior se va preconiza anul acesta niste folii negre,Suspensii sport de oras, jante keskin kt1 sau similare,cozoroc luneta, un motor de 328, un kit M....

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=53052&hl= <_<

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Noutati...? Am si uitat sa postez in topicul acesta <_<)

Pai am montat sistemul audio HI-FI harman kardon. bara spate M, (curand o sa vina restu kitului), am schimbat instalatia de geamuri el. spate cu cele de facelift cu soft touch.

 

Motorul de 2.8,cutie de m3 3.0 in 5 trepte. evacuarea originala de 2.8, cap-coada. (trebuie sa tai catalizatoarele)

 

SI cateva mods pentru performanta, intake manifold de m50b25, soft, etc.

 

:)

Schimbat toate consumabilele,

 

Montat modulul check control la OBC 18 butoane...( acuma ma chinuie ''NUM PLATE LIGHT FAIL'' din cauza ca am leduri....)

 

Mai multe, marunte asa :bashwall:

 

Mai am de retusat unele locuri, ca a aparut rugina, la prag jos un pic, si la usa, ca mi-a dat cineva cu ea de perete cand a deschis-o, s-a si infiltrat acolo...

Mai am de schimbat o rola intinzatoare, cam cârâie la relanti. (o am deja, urmeaza schimbul.)

 

Mai trebuie sa fac pragurile in culoarea masinii, dar astept pâna vine bara fata... sa fac tot o data.

 

 

 

Jantele care sunt in poze, sunt date deja, sunt in cautare de ceva originale de m3 e36...

 

 

 

:unsure:

post-13423-1245189960_thumb.jpg

post-13423-1245190003_thumb.jpg

post-13423-1245190039_thumb.jpg

post-13423-1245190162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mersi, la masina asta folosesc numai produse sonax, unele comandate de la userul @grozadan <_<

 

Si cu ce am sters bordul, la fel e sonax, mi se pare cel mai reusit produs de curatat, in sensul ca reda culoarea si aspectul original al materialului, nu unge, nu lasa urme. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.