Jump to content

Cum arata un mp3 player normal pe consola centrala


deathrow

Recommended Posts

Salut!

 

Nu am gasit un topic, sau poate nu am cautat destul de bine, pe aceasta tema...

 

Tocmai mi-am cumparat un adaptor (trim) de ala care se pune in locul cass de pe consola centrala, pentru un mp3 player fomat normal, si mufa adaptoare aferenta... (mai ramane sa-mi iau mp3 playerul, amplificatorul shi boxele :) :) :blink: )

 

Am insa indoieli in ceea ce priveste incadrarea unui mp3 player format normal, in designul consolei centrale a masinii... Are cineva poze cu asa ceva montat?

 

De asemeni? recomandati vre-un anume model de mp3 player? ma gandesc aici la faptul ca luminile d ela bordul BMW sunt toate portocalii si nu prea pot sa pun ceva cu beculete mov si roz...

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut.

e cam nasoala treaba, in sensul ca se strica din ergonomia bordului. dar nu ai ce sa faci daca vrei sunet de calitate. ziua nu e problema, noaptea e mai tricky. aveam o poza dar...e dusa de ceva vreme...era fata aceeasi culoare cu trimul si arata chiar ok ziua.

oricum, de unde ai luat-o si cat a costat? e cu spatiu liber in stanga?

Link to comment
Share on other sites

@pope piesele le-am luat din italia acum vreo saptamana. Si mufa si adaptorul au fost impreuna 16 sau 17 euro. Fanta este spre stanga. Nu ai cum sa o faca centrata din cauza a ceea ce se afla dupa ea. (din cate stiu eu)

 

@wlf Merci de poza... nu stiu ce sa zic... mie sincer nu-mi prea place. Oricum partea buna la Alpine-ul ala e ca butoanele isi pot schimba culoarea ledurulor ce le lumineaza putandu-se sa se faca inclusiv portocaliu... Displayul insa e albastru si nu stiu sincer cum se incadreaza in fondul cromatic de la BMW...

 

Inca ceva... m-ai cam speriat cu trimurile alea... sper ca omul a acumulat ceva experienta cu ale tale (nu mi-o lua in nume rau) si acum reuseste din prima :blink:

Edited by deathrow
Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma deranjeaza, poate din cauza ca m-am obisnuit in timp. Masca urmeaza linia bordului, inclusiv despartitura dintre ornament si bord. Singura chestie care lasa de dorit e plasticul din care e facut, dar nu e deparate de cel din care e facut panoul de la clima. Oricum alta solutie nu cred ca exista in afara de masca aia.

 

Legat de Alpine, la 9835 cel putin, poti sa il faci complet porrtocaliu, si butoanele mici si alea mari, iar displayul e "monocrom", are niste nuante de gri, ceea ce nu deranjeaza.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma deranjeaza, poate din cauza ca m-am obisnuit in timp. Masca urmeaza linia bordului, inclusiv despartitura dintre ornament si bord. Singura chestie care lasa de dorit e plasticul din care e facut, dar nu e deparate de cel din care e facut panoul de la clima. Oricum alta solutie nu cred ca exista in afara de masca aia.

 

Legat de Alpine, la 9835 cel putin, poti sa il faci complet porrtocaliu, si butoanele mici si alea mari, iar displayul e "monocrom", are niste nuante de gri, ceea ce nu deranjeaza.

62955[/snapback]

 

Salut!

 

Stiu de masca, pentru ca tocmai mi-am cumparat si eu... forma dreptunghiulara a mp3-urilor aftermarket cred ca e cea care derajneaza cel mai mult... cu atat mai mult cu cat unghiul facut de o tangenta la fata exterioara a mastii cu verticala, nu este de 0 grade.

 

Cum iese portocaliul de la butoane fata de portocaliul de la bord? e acelasi sau e usor diferit? nu stiam ca displayul e monocrom. Un prieten are si e albastru cu mici chestii portocalii.

 

Ai putea sa-i faci o poza cu butoanele portocalii, in functiune, si noaptea? ti-as fi recunoscator :blink:

 

Inca ceva.. eu am clima automata... si distanta mica a displayului de la clima fata de cea a mp3 playerului ar face ca diferenta dintre displayul multicolor al unitatii si luminile portocalii de la bord sa fie si mai suparatoare... (sau poate sunt doar eu paranoic)

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Cum iese portocaliul de la butoane fata de portocaliul de la bord? e acelasi sau e usor diferit? nu stiam ca displayul e monocrom. Un prieten are si e albastru cu mici chestii portocalii.

62957[/snapback]

Pe 9835 poti sa faci cam orice culoare, inclusiv orice tenta de portocaliu. Ceva de genul compunerea culorilor din RGB. Deci ramane la capabilitatea ochiului, daca il aduci fix la culoarea bordului :blink:

Display-ul difera la modele, presupun ca are alt model el.

Poza mai incolo :)

Link to comment
Share on other sites

:)  :)  :blink:  :)

 

da... arata intr-adevar bine... adica in fine... rama argintie a mp3 playerului si trimurile fac toata treaba.

 

O poza noaptea se poate?

 

Trimurile sunt originale sau vopsite?

63100[/snapback]

 

 

e de pe net luata...eu inca nu am facut miscarea...

noaptea e mai nasol, oricum ziua cred ca e mai ok sa fie playerul negru, aceeasi culoare cu plasticul de la clima si adaptor

Link to comment
Share on other sites

arata bine si asta... dar parca mai bine arata alpineu ca se asorteaza cu trimurile argintii.

 

off topic

 

@wlf Am fost azi in praktiker shi mi-am luat spray cu primer shi un spray cu vopsea de la faust, 250.000 impreuna si am sa ma apuc singur de trimuri :blink:

Singura problema e ca tre sa gasesc ori o camera incalzita ori sa astept sa se mai incalzeasca vremea.

 

Later edit:

 

A propos de pozele de mai sus: CE ARE ALA PE USA FRATEEEEEEE??? acolo unde ar trebui sa fie un difuzor mic si rotund... ce e namila aia???

Edited by deathrow
Link to comment
Share on other sites

off topic

 

@wlf Am fost azi in praktiker shi mi-am luat spray cu primer shi un spray cu vopsea de la faust, 250.000 impreuna si am sa ma apuc singur de trimuri :blink:

Singura problema e ca tre sa gasesc ori o camera incalzita ori sa astept sa se mai incalzeasca vremea.

63236[/snapback]

 

 

Iti mai trebuie o carpa antistatica, cu care sa dai pe trimuri inainte de a le vopsi, si smirghel fin ca sa le cureti de vopseaua originala.

Daca iti pica un firicel de praf sau o scama, vor iesi cam naspa. Dupa ce le vopsesti, acopera-le cu o cutie de carton, sa nu se depuna prafu.

Link to comment
Share on other sites

carpa antistatica... aham... shi de unde naighba iau de aia?!?!?

 

10x 4 the tips

63255[/snapback]

 

Cam pe la orice magazin specializat in vopsele trebuie sa aiba o solutie antistatica. Inmoi un tifon sau ceva asemanator in ea, si cu el stergi trim-urile inainte de vopsire. In jargonul vopsitorilor i se zice "manusa cu miere", inainte de vopsirea completa a unei masini, vopsitorul isi pune manusi cu solutie din aia si freaca toata caroseria. E foarte lipicioasa.

Link to comment
Share on other sites

Intai slefuiesti bine bine trimurile, sa iasa vopseaua aia gri. Apoi sufli primeru, lasi sa se usuce bine. Apoi stergi cu carpa antistatica, ca sa nu se depuna praf pe ele, si sufli cu vopsea. Carpa aia e ca si cand stergi prafu de pe mobila cu Pronto sa zicem. Solutia aia e ca mierea de lipicioasa, nu ca si consistenta. Nu lasa strat sau urme, doar curata si indeparteaza prafu.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi-am cumparat un adaptor (trim) de ala care se pune in locul cass de pe consola centrala, pentru un mp3 player fomat normal, si mufa adaptoare aferenta... (mai ramane sa-mi iau mp3 playerul, amplificatorul shi boxele  :)  :)  :blink: )

 

de unde ai gasit astea si la ce bani? ca as vrea si eu sa imi pun mp3 dar pana nu gasesc plasticul ala de "umplutura" nu ma bag

Link to comment
Share on other sites

gata am vb cu un prieten care se ocupa cu asa ceva si are el tot ce trebuie.. mi-a mai spus ca boxele sunt bune.. ca imi trebuie mp3 bun sa am cu da da in ele.. cu toate ca cel mai frumos e sa le schimbi.. le dai prin statie si iti iei si woofer :blink:
Link to comment
Share on other sites

Mai exista o varianta de adaptor oem BMW (initial pentru Becker Traffic Pro), care dupa parerea mea arata mult mai bine. In plus, radio-ul este plasat in mijloc si nu mai ramane in dreapta atat plastic gol.

 

Coduri:

65 90 0 390 317 doar adaptorul

65 90 0 410 495 adaptor plus rama inferioara

 

 

http://img464.imageshack.us/img464/8369/bl...ittigbmw3xs.jpg

 

http://img488.imageshack.us/my.php?image=spa00622sk.jpg

 

 

http://img494.imageshack.us/my.php?image=spa00646lz.jpg

 

 

PS: RsdioCD-urile Business pt e46 cu data fabricatiei dupa 09/2004 stiu in mod nativ sa redea MP3 :blink:

Link to comment
Share on other sites

ala merge numai la ce e descris ca merge. Si daca privesti mai atent trebuie sa schimbi si consola din spatele ornamentului original. (rama inferiora) Ceea ce nu mai e economic deloc.

Gaura din bordul standard este excentrica. Casul format DIN nu sta pe mijlocul gaurii din bord si spre stinga ei. Daca scoti casul afara se vd cu ochiul liber.

Adaptoare gasiti la Maris si la Total auto, in spate la coaforul BLONDY.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.