Jump to content

Vas expansiune gol


Recommended Posts

M-am uitat azi dimineata sa vad ce culoare are antigelu si am vazut ca vasul era gol, nu se vedea nimic, era doar umed.

Am accelerat putin si a inceput sa picure putin lichid apoi s-a oprit.

 

Maine ma duc sa fac schimbul, pot sa pun pana atunci niste apa distilata? Nu mi se pare in regula ca e gol.

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

:) vasele de expansiune cam fac bum,verifica tot sistemul sa nu piarda pe undeva nu e problema daca pui apa distilata :)

 

Chiar am fost atent de cand am masina si nu am gasit lichid sub masina. Poate pierde prin alta parte. Am sa pun niste apa distilata si am sa verific daca scade.

Banuiesc ca am verificat unde trebuie. (vezi poza)

post-6951-1225211797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ai joja care iti arata daca e OK sau nu...

 

Si la ce nivel ar trebui sa fie?

 

Am pus 200ml apa calda. Maine o sa schimb lichidul.

 

Era gol vasul ? Dubios.....teoretic tre sa ai eroare in bord de lipsa antigel daca iti lipseste peste 1l parca......

Link to comment
Share on other sites

Ai joja care iti arata daca e OK sau nu...

 

Si la ce nivel ar trebui sa fie?

 

Am pus 200ml apa calda. Maine o sa schimb lichidul.

 

Era gol vasul ? Dubios.....teoretic tre sa ai eroare in bord de lipsa antigel daca iti lipseste peste 1l parca......

 

Acum am priceput sistemul cu joja si tind sa cred ca am vazut piciorul jojei si nu ca ar fi gol vasul :)

Si eu ma gandeam ca se aprinde la bord.

Link to comment
Share on other sites

E un plutitor de fapt, nu joja. Daca se ridica peste semnul de jos (cu 2 cm deasupra busonului), e totul OK.

 

Acum se ridica, ma rog iese afara daca iau busonul.

 

E bine asa . Oricum nu era o tragedie daca nu iesea si nu iti dadea eroare in bord , inseamna ca lipsea prea putin . Oricum din totalul de 8-9 litrii cat intrii , o lipsa si de 1 litru e nesemnificativa . Daca tu nu esti sigur ce e acolo si mai tinem cont ca vine si iarna , mai bine goleste instalatia si fa-i plinul tu numai cu antigel.

 

P.S. E diesel ?

Link to comment
Share on other sites

Mai Stefanne.... :)

 

Mie imi lipseau cam 700 ml si mi s-a aprins martorul... deci 1L se simte imediat.

Nu trebuie pus numai antigel ca se supraincalzeste motorul, basca una bucata pompa apa sacrificata.

50% antigel, 50% apa distilata (nu de la robinet).

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie pus numai antigel ca se supraincalzeste motorul, basca una bucata pompa apa sacrificata.

50% antigel, 50% apa distilata (nu de la robinet).

 

Corect.

 

Rãcirea nu va mai fi eficientã pentru cã antigelul este prea vâscos.

 

Am comandat 5 litri de antigel. Daca pun 5 antigel si 4 apa sper sa fie ok.

 

8.4 litri intrĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Mai Stefanne.... :)

 

Mie imi lipseau cam 700 ml si mi s-a aprins martorul... deci 1L se simte imediat.

Nu trebuie pus numai antigel ca se supraincalzeste motorul, basca una bucata pompa apa sacrificata.

50% antigel, 50% apa distilata (nu de la robinet).

 

Ceva in gen . La 700-800ml-1l stiam si eu ca se aprinde becul . Dar asta nu e o problema , poti sa mai mergi fara nici o durere de cap . El te avertizeaza doar , nu moare nimeni daca nu pui atunci .

 

P.S. Nu m-am referit la antigel 100% pur ..... m-am referit la ce se cumpara din comert , gata preparat .....

Link to comment
Share on other sites

Ai de gand sa faci experimente cu tot felul de ciudatenii de antigel ???

Mai bine cumpara ceva ca lumea, nu posirca de aia gata preparata, e pacat sa risti in loc sa pui un antigel de calitate. Cel mai sigur e sa-l cumperi original chiar de la AB, nu este exagerat de scump.

Link to comment
Share on other sites

Ai de gand sa faci experimente cu tot felul de ciudatenii de antigel ???

Mai bine cumpara ceva ca lumea, nu posirca de aia gata preparata, e pacat sa risti in loc sa pui un antigel de calitate. Cel mai sigur e sa-l cumperi original chiar de la AB, nu este exagerat de scump.

 

Nu fac nici un fel de experimente , in toate masinile care le-am avut numai din asta am pus . E o chestie nemteasca , se gaseste si la magazinle de specialitate si pe mine m-a costat circa 35 RON / litrul ..... nu cred sa fie posirca sau cine stie ce . Pe eticheta neamtului scria o chestie de nu stiu ce calitate care am cautat-o pe net si scria ceva de genu recomandat pentru nu stiu ce fel de racire si la exemple erau date BMW , MB , Audi etc......

 

P.S. Am spus asta deoarece stiu cam la ce te referi si cam la ce te gandeai , dar totusi , nu gandii ca am luat posirca din aia de 5-6 ron litrul si aia e ..... totusi !

Link to comment
Share on other sites

Punctul de fierbere.

 

In plus, nu antigelul raceste motorul, ci apa. El este acolo doar pentru a preveni coroziunea, electroliza si ungerea pompei de apa.

 

Antigelul in primul rand este acolo ca sa nu inghete apa in radiator sau restul circuitului.

Radiatoarele cam sunt toate de aluminiu tuburile de plastic, si cauciuc, nu prea mai sunt materiale care oxideaza:) deci daca nu e frig merge la fel de bine si cu apa de la robinet

Link to comment
Share on other sites

Punctul de fierbere.

 

In plus, nu antigelul raceste motorul, ci apa. El este acolo doar pentru a preveni coroziunea, electroliza si ungerea pompei de apa.

 

Antigelul in primul rand este acolo ca sa nu inghete apa in radiator sau restul circuitului.

Radiatoarele cam sunt toate de aluminiu tuburile de plastic, si cauciuc, nu prea mai sunt materiale care oxideaza:) deci daca nu e frig merge la fel de bine si cu apa de la robinet

in situatii de criza, poate...

 

altfel, apa de robinet mai contine si alte substante, minerale, impuritati, ce se pot depune pe peretii radiatorului, ajungandu-se in cazurile ghinioniste la infundare...

 

funny, apa plata de la benzinarii e mai ieftina decat cea distilata/demineralizata !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.