Jump to content

a rezolvat cineva trepidatia masinii la plecarea de pe loc?


pavel_marius

Recommended Posts

nu stiu ce masina ai tu, presupun ca E46, dar la E90 320d suportii motorului sunt la vedere.

Da E46 318d. Pai pe unde ar trebui sa ma uit?! Un mic detaliu de orientare...

am atasat o poza dar la un seria 1 coupe si alta motorizare. nu e cea mai reprezentativa poza, dar sper sa-ti faci o idee. e zona aceea incercuita, dar mai jos. cand ajung acasa fac o poza suportilor mei ca masina mea e in garaj, inca sunt pieton cateva zile <_<

atasez mai pe seara.

 

si cum verifici daca e ok?

eu am pus pe cineva sa ia piciorul de pe ambreiaj in treapta I treptat cu frana de mana trasa si eu ma uitam la suporti daca se misca anormal...e si asta o verificare cu ochiul liber. acum depinde de fiecare ochi cunoscator :)

Aha...merci pentru poza...azi m-am uitat cu atentie insa fara lanterna si in partea dreapta(cum stai cu fatza la masina) mai jos de baza oalei de amortizor am vazut ceva care seamana cu acest suport...pe partea stanga insa parca is chior. Cred insa ca se vad mai bine in momentul in care te bagi sub masina si dai scutul jos. Oare cum poti verifica integritatea lor cand o ai pusa pe elevator?!

Link to comment
Share on other sites

la mine pe partea stângã este mai uºor vizibil decât cel de pe dreapta. dacã nu gãseºti ochiometric <_< pânã mâine suporÞii ÎÞi ataºez tot mâine pozã realã, cã poza ataºatã anterior este doar orientativã.
Link to comment
Share on other sites

la mine pe partea stângã este mai uºor vizibil decât cel de pe dreapta. dacã nu gãseºti ochiometric <_< pânã mâine suporÞii ÎÞi ataºez tot mâine pozã realã, cã poza ataºatã anterior este doar orientativã.

Merci mult IulianC...

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de suportii de la motor daca ar fi asa ar aparea la orice plecare de pe loc tocmai ca asta apare cand e folosit ambreiajul excesiv in treapta a1a.

Ei nu-i chiar asa...gandeste-te ca motorul este supus unei anumite sarcini in momentul in care pleci de pe loc. Plus ca daca tampoanele sunt uzate e normal ca la incalzire sa reactioneze. Unul din tampoane daca nu ma insel are un fel de lichid la interior. E foarte plauzibila situatia sa stii!

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare: Daca conducta de la ambreiaj nu este aerisita bine exista riscul ca aceasta trepidatie sa apara, iar pedala sa "tine" mai sus decat normal?! Sau mai exact cam care ar simptomele unu ambreiaj neaerisit!? Are cineva vreo idee?!

bogdane nu te mai amagi degeaba problema este la volanta si eu a schimbat tampoanele dar fara nici un rezultat

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de suportii de la motor daca ar fi asa ar aparea la orice plecare de pe loc tocmai ca asta apare cand e folosit ambreiajul excesiv in treapta a1a.

Ei nu-i chiar asa...gandeste-te ca motorul este supus unei anumite sarcini in momentul in care pleci de pe loc. Plus ca daca tampoanele sunt uzate e normal ca la incalzire sa reactioneze. Unul din tampoane daca nu ma insel are un fel de lichid la interior. E foarte plauzibila situatia sa stii!

 

<_<

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare: Daca conducta de la ambreiaj nu este aerisita bine exista riscul ca aceasta trepidatie sa apara, iar pedala sa "tine" mai sus decat normal?! Sau mai exact cam care ar simptomele unu ambreiaj neaerisit!? Are cineva vreo idee?!

bogdane nu te mai amagi degeaba problema este la volanta si eu a schimbat tampoanele dar fara nici un rezultat

Pavel te cred...dar cand deja 5 persoane au schimbat si trepidatia a reaparut mie imi vine sa cred ca defectiunea este cauzata de altceva. Volanta am de gand si eu sa o inlocuiesc fara dubii, insa vreau sa fiu sigur de alte elemente care induc uzura asupra acestei piese. Tu ai inlocuit si tampoanele si trepidatia nu ti-a reaparut. Altii care nu au factut-o s-au trezit cu "tremuratul" din nou in gradina. Ma gandesc ca daca tampoanele sunt uzate si motorul trepideaza si el volanta se uzeaza prematur. De aceea am intrebat si de aerisirea conductei. Sunt convins ca trepidatia vine de la volanta insa vreau sa stiu si apoi sa elimin toate elementele care conduc la uzura ei prematura. Adica eu asa am gandit-o! Nu e corect? :)

 

@ins1dez .... De ce <_< ? Am gresit cu ceva in ceea ce am spus?! Teoria asta a mai aparut odata pe la inceputul topicului si Pavel a explicat cum si de ce trepidatia ar putea fi de la acesti suporti. Iarna e si normal ca datorita temperaturilor scazute acele tampoane sa fie rigidizate. O data cu cresterea temperaturii ele devin mai moi. Nu inteleg unde am gresit de-s wacko?!

Link to comment
Share on other sites

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit

 

Salut,

 

Am avut si eu aceasta problema. Dupa ce mergeam mult in aglomeratie imi trepida la plecarea de pe loc.

 

Am schimbat doar volanta, nu si kitul de ambreiaj, si am rezolvat problema.

 

Asta nu inseamna insa ca ce a functionat la mine functioneaza si la tine.

 

de cat timp ai schimbat volanta? cati km mai exact <_< ca unii zic ca ar aparea din nou.

 

 

am schimbat volanta cam acum 10.000 km.

 

Dar nu vad relevanta faptului ca problema revine.

 

Pentru ca din moment ce aveam problema, am schimbat volanta => problema a disparut, mi se pare evident faptul ca la masina mea problema era de la volanta, indiferent daca revine sau nu trepidatia. Daca trepidatia revine foarte repede inseamna ca volanta are o durata mica de viata sau probleme de fabricatie....etc. Dar faptul in sine ramane si anume ca volanta a fost de vina in cazul meu.

Link to comment
Share on other sites

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit

 

Salut,

 

Am avut si eu aceasta problema. Dupa ce mergeam mult in aglomeratie imi trepida la plecarea de pe loc.

 

Am schimbat doar volanta, nu si kitul de ambreiaj, si am rezolvat problema.

 

Asta nu inseamna insa ca ce a functionat la mine functioneaza si la tine.

 

de cat timp ai schimbat volanta? cati km mai exact <_< ca unii zic ca ar aparea din nou.

 

 

am schimbat volanta cam acum 10.000 km.

 

Dar nu vad relevanta faptului ca problema revine.

 

Pentru ca din moment ce aveam problema, am schimbat volanta => problema a disparut, mi se pare evident faptul ca la masina mea problema era de la volanta, indiferent daca revine sau nu trepidatia. Daca trepidatia revine foarte repede inseamna ca volanta are o durata mica de viata sau probleme de fabricatie....etc. Dar faptul in sine ramane si anume ca volanta a fost de vina in cazul meu.

Dar stai putin....o volanta de BMW tine 10.000 km? sau 20.000km? Nu iti bate ceva la ochi? Ori piesa inlocuita e un rip-off cum s-a mai spus ori este un alt element care cauzeaza uzura prematura. Pana una alta E46 a fost tinut in fabricatie ceva timp. Cineva ar fi observat problema!

Link to comment
Share on other sites

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit

 

Salut,

 

Am avut si eu aceasta problema. Dupa ce mergeam mult in aglomeratie imi trepida la plecarea de pe loc.

 

Am schimbat doar volanta, nu si kitul de ambreiaj, si am rezolvat problema.

 

Asta nu inseamna insa ca ce a functionat la mine functioneaza si la tine.

 

de cat timp ai schimbat volanta? cati km mai exact <_< ca unii zic ca ar aparea din nou.

 

 

am schimbat volanta cam acum 10.000 km.

 

Dar nu vad relevanta faptului ca problema revine.

 

Pentru ca din moment ce aveam problema, am schimbat volanta => problema a disparut, mi se pare evident faptul ca la masina mea problema era de la volanta, indiferent daca revine sau nu trepidatia. Daca trepidatia revine foarte repede inseamna ca volanta are o durata mica de viata sau probleme de fabricatie....etc. Dar faptul in sine ramane si anume ca volanta a fost de vina in cazul meu.

Dar stai putin....o volanta de BMW tine 10.000 km? sau 20.000km? Nu iti bate ceva la ochi? Ori piesa inlocuita e un rip-off cum s-a mai spus ori este un alt element care cauzeaza uzura prematura. Pana una alta E46 a fost tinut in fabricatie ceva timp. Cineva ar fi observat problema!

 

 

Nu sunt in masura sa ma pronunt asupra duratei e viata a volantei la E46.Probabil ca ai dreptate.

 

Am spus doar ca mi-am schimbat-o acum 10.000 de km pe mea. Si am rezolvat problema. Si merge perfect in continuare.

 

Fiecare isi exploateaza masina diferit. De aceea fiecare masina e unica in felul ei. Ceea ce a functionat la mine nu e obligatoriu sa mearga si la tine.

Link to comment
Share on other sites

salut! postez si eu aici ca sa nu mai creez un alt topic!

 

Am observat acuma recent ca atunci cand virez maxim de volan in oricare din parti, scade un pic turatia la relanti(nu foarte mult, sa zicem 50RPM).Iar apoi dupa ce ii dau drumul la volan isi revine la turatia normala! E vreo problema?

Si inca ceva.Tot cand virez se aude un fel de scartait, ca si cum ar scartaie doua bucati de cauciuc intre ele.Se aude cand virez mai tare, dar nu se aude continuu,doar in unele puncte, iar in mers nu se aude.Eu am observat acum 2 zile chestia asta, dar ieri nu s-a mai auzit nimic, astazi din nou.Nu se simte nici o piedica atunci cand virez si se produce sunetul. Oare e de bine?

 

P.S. Masina de la semnatura e cu pricina!

 

Multumesc!

Edited by Alecsandrel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mai e cineva la care vibratia se manifesta ca la mine? Adica la cald in a 1-a?

salutare,

da, eu am aceeasi problema la un E46 din 2000.

cand am ajuns in Bucuresti, venind de la Buzau,( peste viteza legala ) am observat ca atunci cand plecam de pe loc se simtea o trepidatie destul de sesizabila.

in cazul plecarilor cand motorul este "rece" (<100 km) parcursi, nu se mai simte nimic.

in acest moment nu o consider o problema, o sa vad mai tarziu cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

Mai e cineva la care vibratia se manifesta ca la mine? Adica la cald in a 1-a?

salutare,

da, eu am aceeasi problema la un E46 din 2000.

cand am ajuns in Bucuresti, venind de la Buzau,( peste viteza legala ) am observat ca atunci cand plecam de pe loc se simtea o trepidatie destul de sesizabila.

in cazul plecarilor cand motorul este "rece" (<100 km) parcursi, nu se mai simte nimic.

in acest moment nu o consider o problema, o sa vad mai tarziu cum se comporta.

 

Eu am schimbat kit de ambreaj si volanta si nu mai tremura ca inainte dar, a aparut ceva foarte interesant, si anume la plecare nu am nici o problema dar cand fac frana de motor sint o vibratie in pedala ca si cum as trece peste dungi dinalea de incetinire. Mai are cineva problema asta? Si ca raspuns la intrebarea daca trebuie schimbata piesa, sau marca, eu incep sa cred ca marca. Din ce fan BMW am fost, bineinteles datorita lui E30 si E 36, am ajuns sa regret ca am dat Passatu si am luat BMW diesel, auzi gluma:BMW diesel <_< tocator de bani.

Link to comment
Share on other sites

Mai e cineva la care vibratia se manifesta ca la mine? Adica la cald in a 1-a?

salutare,

da, eu am aceeasi problema la un E46 din 2000.

cand am ajuns in Bucuresti, venind de la Buzau,( peste viteza legala ) am observat ca atunci cand plecam de pe loc se simtea o trepidatie destul de sesizabila.

in cazul plecarilor cand motorul este "rece" (<100 km) parcursi, nu se mai simte nimic.

in acest moment nu o consider o problema, o sa vad mai tarziu cum se comporta.

 

Eu am schimbat kit de ambreaj si volanta si nu mai tremura ca inainte dar, a aparut ceva foarte interesant, si anume la plecare nu am nici o problema dar cand fac frana de motor sint o vibratie in pedala ca si cum as trece peste dungi dinalea de incetinire. Mai are cineva problema asta? Si ca raspuns la intrebarea daca trebuie schimbata piesa, sau marca, eu incep sa cred ca marca. Din ce fan BMW am fost, bineinteles datorita lui E30 si E 36, am ajuns sa regret ca am dat Passatu si am luat BMW diesel, auzi gluma:BMW diesel <_< tocator de bani.

trepidatiile la placarea de pe loc,in special la cutiile manuale,sunt absolut normale.toate bmw-urile fac la fel.eu am vazut si la e30 si la e36 si la cele noi pana si la cele mai vechi decat e30.

Link to comment
Share on other sites

Mai e cineva la care vibratia se manifesta ca la mine? Adica la cald in a 1-a?

salutare,

da, eu am aceeasi problema la un E46 din 2000.

cand am ajuns in Bucuresti, venind de la Buzau,( peste viteza legala ) am observat ca atunci cand plecam de pe loc se simtea o trepidatie destul de sesizabila.

in cazul plecarilor cand motorul este "rece" (<100 km) parcursi, nu se mai simte nimic.

in acest moment nu o consider o problema, o sa vad mai tarziu cum se comporta.

 

Eu am schimbat kit de ambreaj si volanta si nu mai tremura ca inainte dar, a aparut ceva foarte interesant, si anume la plecare nu am nici o problema dar cand fac frana de motor sint o vibratie in pedala ca si cum as trece peste dungi dinalea de incetinire. Mai are cineva problema asta? Si ca raspuns la intrebarea daca trebuie schimbata piesa, sau marca, eu incep sa cred ca marca. Din ce fan BMW am fost, bineinteles datorita lui E30 si E 36, am ajuns sa regret ca am dat Passatu si am luat BMW diesel, auzi gluma:BMW diesel <_< tocator de bani.

 

deci tu ai ajuns la concluzia ca trebuie schimbata marca doar pentru ca in general au probleme cu volanta si ambreajul?

 

sa bagi 30 de milioane cat costa toate astea intr-o masina nu e ieftin intr-adevar dar nici nu e un capat de tzara daca stai si te gandesti.

 

sa vezi la Mercedes cat costa un compresor de Airmatic, o reparatie la 7G-Tronic, etc ...si crede-ma astea 2 cel putin pica in draci...nu ca volanta la BMW care cand incepe sa ti faca probleme....o mai lasi sa trepideze nu stiu cate luni-ani...pana o schimbi. Practic iti atrage atentia singura: "apuca-te si strange bani!" :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.