Jump to content

brate inferioare


RADU346

Recommended Posts

salut , a venit vremea sa schimb bratele pe fata e46, am auzit la un moment dat ca ar exista niste brate la e46 la care se pot schimba pivotii, stie cineva ceva?

din cate stiu eu nu se schimba decat tot bratul si daca stiti ceva preturi la brate complete?

:)

Link to comment
Share on other sites

Sau LemfĂśrder, este foarte probabil ca bratele originale sa fie produse de aceasta firma.

b50xxl se referea la kit-ul meyle ce permite schimbarea pivotului.....sincer eu nu sunt de acord cu asta...in felul acesta trebuie sa cumperi doar pivoti meyle daca se strica din nou....la ce oferta exista pe piata ( oem + aprox 10 producatori aftermarket ) nu merita.

Link to comment
Share on other sites

chiar ma intreb oare e asa mare diferenta intre bratele originale si cele facute de producator? sincer, eu nu cred ca diferenta de calitate e vizibila. si avand in vedere ca bratele facute de producator ajung si la jumatate fata de cele originale...ma pune pe ganduri care merita mai mult.

 

de exemplu, ma uitam acum flansele de la amortizoare (Sachs) pe care mi le-am cumparat. sunt made in Germany, scrie pe cutie ca sunt pentru BMW...si cand le-am desfacut sa ma uit la ele, au o portiune de cauciuc razuita pur si simplu. chiar ma intreb ce era scris acolo, oare nu cumva stanta BMW si/sau part number-ul?

 

am mai citit undeva pe forum ca s-ar practica treaba asta si la bascule. si atunci, de ce sa cumpar "originale BMW" la pret dublu, doar pt ca nu au razuita sau stearsa stanta BMW?

Link to comment
Share on other sites

Exact asta am sesizat si eu la flansele Sachs, ba mai mult am vazut si la cuplajul elastic Bilstein razuita firma BMW. Piesele originale sunt cele mai bune dar preturile sunt dublate de reprezentantele din Romania, jupoaie oamenii.

Corect. De aceea recomand oem cumparate de la reprezentante din Germania.....la acelasi pret cu cele aftermarket de la noi....Din proprie experienta va spun ca am pus bucsele bascula fata non-oem si au tinut 10k......apoi am pus oem si am mai facut 50k si sunt bune inca....

Link to comment
Share on other sites

Uite aici niste preturi mai concrete: http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...&filtru=067

Probabil e nevoie si de un set de bucse pt bascule = ~100EUR.

Eu as recomanda Lemforder din simplul motiv ca astea erau puse din fabrica la masina mea, si nu prea am auzit pe nimeni sa spuna ca au picat iar dupa 10-15K...spre deosebire de alte marci.

Link to comment
Share on other sites

la mine o bascula completa pe febi bilstein (bascula + suruburi + bucsa ) ajunge la 550ron :) bucata

 

Eu as recomanda Lemforder din simplul motiv ca astea erau puse din fabrica la masina mea, si nu prea am auzit pe nimeni sa spuna ca au picat iar dupa 10-15K...spre deosebire de alte marci (FEBI, de exemplu).

 

Eu prefer sa dau 750-800 RON pe bucsa+bascula+manopera o data decat sa dau 550RON + manopera *2, sau *3 pt aceeasi perioada de timp/nr de kilometri. Acum, nu stiu exact ce experienta ai tu cu Febi, dar am auzit din mai multe surse ca se strica mai repede, si de-aia zic lucrurile astea. Lemforder nu ai? Ca e mai bun pretul tau decat la autokarma.

Link to comment
Share on other sites

la mine o bascula completa pe febi bilstein (bascula + suruburi + bucsa ) ajunge la 550ron :) bucata

 

Eu as recomanda Lemforder din simplul motiv ca astea erau puse din fabrica la masina mea, si nu prea am auzit pe nimeni sa spuna ca au picat iar dupa 10-15K...spre deosebire de alte marci (FEBI, de exemplu).

 

Eu prefer sa dau 750-800 RON pe bucsa+bascula+manopera o data decat sa dau 550RON + manopera *2, sau *3 pt aceeasi perioada de timp/nr de kilometri. Acum, nu stiu exact ce experienta ai tu cu Febi, dar am auzit din mai multe surse ca se strica mai repede, si de-aia zic lucrurile astea. Lemforder nu ai? Ca e mai bun pretul tau decat la autokarma.

eu zic ca raportul pret - calitate este mai mult mult decat ok.....poate nu sti dar ursuletii e30 (din fabrica se echipau cu febi)

daca vrei lemforder numai bascula e 595 ron pe bucata

 

p.s. la karma cele mai bune sunt rts si global.... :) :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Uite aici niste preturi mai concrete: http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...&filtru=067

Probabil e nevoie si de un set de bucse pt bascule = ~100EUR.

Eu as recomanda Lemforder din simplul motiv ca astea erau puse din fabrica la masina mea, si nu prea am auzit pe nimeni sa spuna ca au picat iar dupa 10-15K...spre deosebire de alte marci.

Eu am dat 102 euro pe bucse oem......

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat 102 euro pe bucse oem......

 

 

BUCSELE OEM au ulei in ele..restul fie ca sunt lemforder sau febi sunt cauciuc brut :) care dupa mine sunt mult mai rezistente pt Ro...cele cu perne de ulei(hidraulice) se "busesc" repede si devin ca un pat plin cu apa,daca socul e mare bate daca nu..nu...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

[quote

 

sorry. n-am stiut, dar am vazut ca scria pe ele BOGE

pei nu ai gresit cu nimic...eu doar am zis ca si Boge si Sachs se fac in aceeasi fabrica si ca au acelasi grad de calitate :)

nu stiu daca chiar acelasi grad de calitate , aici apar discutii mai ales datorate faptului ca boge sunt ceva mi ieftine decat sachs

Link to comment
Share on other sites

[quote

 

sorry. n-am stiut, dar am vazut ca scria pe ele BOGE

pei nu ai gresit cu nimic...eu doar am zis ca si Boge si Sachs se fac in aceeasi fabrica si ca au acelasi grad de calitate :)

nu stiu daca chiar acelasi grad de calitate , aici apar discutii mai ales datorate faptului ca boge sunt ceva mi ieftine decat sachs

 

oricum nu cred ca piesele boge(cel putin piesa pe care am cumparat-o eu) sunt mai proaste decat sachs atat timp cat bmw o vinde ca piesa originala.

ma gandesc ca atunci cand o piesa este facuta de un producator iar bmw o vinde ca si piesa originala acea piesa este printre cele mai bune calitativ vorbind

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca chiar acelasi grad de calitate , aici apar discutii mai ales datorate faptului ca boge sunt ceva mi ieftine decat sachs

 

 

parerea ta ,eu am vazut fabrica Sachs...multumita ,vizitei,oferite for free, de un furnizor de-al meu... :)

eu nu am o parere formata , eu stau in dubii asupra faptului , relatez din parerile altor oameni

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.