Jump to content

Navigatie OEM E46


DanMTK

Recommended Posts

Am un 330xd e46 si ma bate gandul sa ii pun un sistem de navigatie/tv 16:9 original (OEM).

 

Momentan am Business CD cu cd changer de 6 in portbagaj si sistem audio Harman Kardon. Toate originale, de fabrica.

 

De unde pot cumpara sistem de navigatie complet pentru e46 - am inteles ca sunt mai multe componente ... antene TV+GPS, conectori ... etc etc , cat costa si unde le pot instala? Keep in mind ca trebuie facute si modificari in bord, mutata clima jos (unde este acum un compartiment de depozitare pentru ochelari de soare). Atasez o poza pentru argumentare.

 

 

Sau sa ii pun TV/ DVD / navigatie aftermarket cum are Brandex de vanzare? As inclina totusi catre ceva original, sa mearga manusa, fara improvizatii, cu toate ca sunt convins ca o sa ma usuce la pret.

 

 

So? Sfaturi , pareri, orice este binevenit.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu iti dai seama ce munca titanica este si o sa te coste o caruta de bani, HU 16:9 costa 700$ dar tie iti trebuie toata instalatia de navigatie si din ce am vazut se vinde cu cel putin 1000 Euro, si eu vreau sa-mi pun dar am navi mic si 16:9 intra plug and play la mine chiar si asa este ceva de munca. Daca mai gasesc o sa iti dau link-urile cu montarea Hu-ului de 16:9 si site-ul de unde poti sa-l cumperi, poate gasesti si instalatie completa.

 

LE: Asta este site-ul, gasesti tot acolo inclusiv video cu montajul.

 

http://www.bimmernav.com/store/catalog/bmw...46-index-3.html

Edited by aXeL
Link to comment
Share on other sites

si eu am vrut sa fac modificarea asta dar am renuntat la idee cand am vazut ca trebuie sa demontez jumate din masina si sa scot toate cablurile posibile si imposibile ca sa fac transplantul direct de pe o masina cu navi 16:9 pe a mea.

 

o optiune ar fi sa cumperi kit-ul de navi complet (ecran, dvd, antena gps, modul radio, eventual modul tv) + un kit de cabluri retrofit (se gaseste la AB in jur de vreo 200 euro).

 

oricum va trebui sa scoti scaunele, plasticele de pe praguri pe partea stanga (vezi ca se rup clemele alea foarte usor), sa scoti mocheta (pt a trage noile fire), sa demontezi plafonul pt instalarea antenei gps si eventual sa faci legaturile aferente la sigurante.

 

parerea mea e ca nu merita efortul financiar + riscul de a strica ceva la demontare/montare + riscul sa nu-ti monteze ceva bine si sa mai iasa fum.

 

per total costurile cred ca ajung undeva la 1800 euro cu tot cu montaj...sincer...e enorm. cu banii astia iti iei o navigatie normala de-o lipesti in parbriz si-ti mai raman si bani suficienti de un concediu pe cinste in Europa in 2 (ca sa o si folosesti :) )

Link to comment
Share on other sites

este cam 1000 de euro cu tot cu montaj . instalatia second hand.

problema este ca trebuie sa schimbi toate cablurile din masina pt ca amplificatorul la navi 16:9 trebuie sa stea in portbagaj.(nu in bord cum il ai tu acum) de aici rezulta ca trebuie schimbate (sau innadite .. hell no) toate cablurile care duc de la HU la amplificator si la toate boxele din masina. asta inseamna ca trebuie sa desfaci TOT. ... in compartimentul motor nu cred ca o sa umbli totusi ...

 

am vrut si eu sa fac asta .. dar exista riscul ca dupa sa iti apara .. "greierashi" :).

 

 

PS. mai bine ii pui niste inele cromate de bord. :)

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

per total costurile cred ca ajung undeva la 1800 euro cu tot cu montaj...sincer...e enorm. cu banii astia iti iei o navigatie normala de-o lipesti in parbriz si-ti mai raman si bani suficienti de un concediu pe cinste in Europa in 2 (ca sa o si folosesti :) )

 

Chiar ca :))) De banii aia imi cumpar o navi si un concediu frumos in europa.

Faza este ca toata tarasenia o vroiam nu numai exclusiv pentru Navigatie, ci si pentru TV, DVD, display-ul pt computerul de bord si toate cele... Dar cred ca pana la urma aleg solutia de compromis de a imi cumpara un navi+tv+dvd Pioneer etc si cu adaptoare de la Brandex si am terminat...

Ma mai gandesc.

 

Leoberti - Si mie imi e frica de moarte de acei "greierashi" :))

 

aXeL - Am intrat pe site, le au , dar intr-adevar la o carca de bani, si in acesti bani DOAR instalatia de navigatie si display-ul. Nici macar antena tv din cate am inteles. Sau dvd adapter.

 

Ma las pagubas.

 

Leoberti Inelele cromate cred ca i le pun sapt asta sau cel tarziu saptamana viitoare. Sunt frumoase , nu sunt tiganii, si convenabile la pret. Mi se pare ca pe modelele individual inelele cromate in bord vin standard.

Link to comment
Share on other sites

per total costurile cred ca ajung undeva la 1800 euro cu tot cu montaj...sincer...e enorm. cu banii astia iti iei o navigatie normala de-o lipesti in parbriz si-ti mai raman si bani suficienti de un concediu pe cinste in Europa in 2 (ca sa o si folosesti :) )

 

 

aXeL - Am intrat pe site, le au , dar intr-adevar la o carca de bani, si in acesti bani DOAR instalatia de navigatie si display-ul. Nici macar antena tv din cate am inteles. Sau dvd adapter.

 

Ma las pagubas.

 

Leoberti Inelele cromate cred ca i le pun sapt asta sau cel tarziu saptamana viitoare. Sunt frumoase , nu sunt tiganii, si convenabile la pret. Mi se pare ca pe modelele individual inelele cromate in bord vin standard.

 

Antena tv oricum era optionala dar oricum cu antena si tot ce vrei tu ajunge mult de tot, eu de sarbatori sper sa-mi fac cadou display-ul 16:9 :)

Iar inele eu zic sa iti pui de aluminiu nu cromate ca sunt tiganeala :)

Edited by aXeL
Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa vezi cum arata alea aluminiu le poti vedea la mine pe masina sambata la intalnire. si eu zic ca arata mai bine decat cromate

 

cat despre navigatie, sustin in continuare costurile ridicate. nu stiu de unde gasiti voi navigatii complete si cabluri si montaj cu 1000 euro.

 

eu din cate m-am interesat preturile sunt cam asa:

- kit navi (ecran, modul radio, antena gps, modul MK4 DVD) - minim 1000 euro (depinde cum le gasesti...daca e cu CD sau caseta, daca are si modul bluetooth etc). cu toate astea cred ca sare de 1200-1300 unul functional si ok.

- kit retrofit cabluri: 200 euro (ca sa nu trebuiasca sa-ti mutilezi toata instalatia electrica a masinii) (ca idee, toate cablurile de la navi se unesc cu celelalte intr-un manunchi gros cat mana, izolate cu banda si merg pe undeva prin spatele bordului, coborand prin pragul de la sofer pana in spate + se duc cabluri dintr-o bucata in fiecare usa la difuzoare)

- montaj - 600 euro (atat a dat GUNTHER si au lucrat 2 oameni o zi intreaga, demontand absolut tot). s-ar putea sa gasesti si mai ieftin serviciul asta, dar oricum sub 300-400 euro ar fi nebun cineva sa se bage la atata munca, iar s-o faci tu singur...trust me...been there, done that :) cand am vazut masina de pe care trebuia sa iau totul desfacuta, am zis ca eu nu-mi mutilez masina in halul ala.

 

PS: ca sa ai TV pe navigatia 16:9 originala mai trebuie si modulul tv, care sub 300 euro nu prea gasesti sh...si in plus, n-o sa poti rula dvd-uri decat cu un dvd player aditional, pus undeva in torpedou ma gandesc si cu ceva legaturi la ecran (mai mult sau mai putin usoare).

Link to comment
Share on other sites

per total costurile cred ca ajung undeva la 1800 euro cu tot cu montaj...sincer...e enorm. cu banii astia iti iei o navigatie normala de-o lipesti in parbriz si-ti mai raman si bani suficienti de un concediu pe cinste in Europa in 2 (ca sa o si folosesti :) )

 

 

aXeL - Am intrat pe site, le au , dar intr-adevar la o carca de bani, si in acesti bani DOAR instalatia de navigatie si display-ul. Nici macar antena tv din cate am inteles. Sau dvd adapter.

 

Ma las pagubas.

 

Leoberti Inelele cromate cred ca i le pun sapt asta sau cel tarziu saptamana viitoare. Sunt frumoase , nu sunt tiganii, si convenabile la pret. Mi se pare ca pe modelele individual inelele cromate in bord vin standard.

 

Antena tv oricum era optionala dar oricum cu antena si tot ce vrei tu ajunge mult de tot, eu de sarbatori sper sa-mi fac cadou display-ul 16:9 :)

Iar inele eu zic sa iti pui de aluminiu nu cromate ca sunt tiganeala :)

 

 

stai tu linisit ca nu sunt tiganeala. o sa pun maine niste poze sa vezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutari,

Am si eu cateva intrebari pentru cine e familiarizat cu acest monitor 16:9.

Monitorul in sine ce contine? Are intrare video gen RCA galben sau e posibila o lipeala in spate prin care sa-l fraieresc cu o intrare video? Are iesire spre amplificator sau ceva procesor de sunet? Se poate adapta un I pod sau o intrare audio AUX?

Nu as vrea sa ma complic cu cablarae, antene si alte module prin portbagaj. Un I-pod si o intrare video ar fi mai mult decat suficient.

Multumesc.

Edited by Infamous
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

deci sa inteleg ca din 2008 si pana in prezent niciunul dintre voi nu a dus pana la capat acest proiect de retofit de nimic la instalatia completa OEM navi,tv etc?

intreb pentru ca ma bate gandul sa ma apuc si eu de acest proiect si vroiam sa stiu anumite pareri, sfaturi sau mai alte probleme intalnite in cursul acestei operatiuni

bineinteles prima intrebare cum a-ti rezolvat problema montarii propriu zise a a antenei GPS pe plafonul masinii?

astept parerile voastre

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nevoie sa montezi antena gps pe plafonul masinii daca achizitionezi varianta cu modul MK4 deoarece antena de navi este incorporata in MK4. La variantele cu MK1 si MK2 era problema cu antena GPS care venea separat de modul. Eu la E39 am facut upgrade de la navi 4:3 cu MK2 la navi 16:9 cu MK4 si va spun sigur ca nu se monteaza antena gps pe plafon. Edited by mada_linn
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

deci sa inteleg ca din 2008 si pana in prezent niciunul dintre voi nu a dus pana la capat acest proiect de retofit de nimic la instalatia completa OEM navi,tv etc?

intreb pentru ca ma bate gandul sa ma apuc si eu de acest proiect si vroiam sa stiu anumite pareri, sfaturi sau mai alte probleme intalnite in cursul acestei operatiuni

bineinteles prima intrebare cum a-ti rezolvat problema montarii propriu zise a a antenei GPS pe plafonul masinii?

astept parerile voastre

 

Am facut eu retrofitul pe un E46.

Antena GPS nu se monteaza pe plafon (?!), ci sub plansa de la luneta. Daca te referi la codita de rechin pe care o au unele masini, aia nu e antena GPS ci cea de telefon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Va salut si bine v-am gasit! Am si eu o rugaminte la voi... apropo, sper sa postez unde trebuie. Deci.. de scurt timp am devenit proprietarul unui BMW 320 Ci din 2002, am navigatie mare originala cu caseta, insa nu stiu exact ce imi trebuie pt conexiunea bluetooth si TV. Ma refer in special la cablaje si componente. Daca nu am pretentii foarte mari, pe langa sfaturile voastre, daca se poate si niste poze cu cablajele si compenentele necesare ar fii perfect! Va multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Va salut si bine v-am gasit! Am si eu o rugaminte la voi... apropo, sper sa postez unde trebuie. Deci.. de scurt timp am devenit proprietarul unui BMW 320 Ci din 2002, am navigatie mare originala cu caseta, insa nu stiu exact ce imi trebuie pt conexiunea bluetooth si TV. Ma refer in special la cablaje si componente. Daca nu am pretentii foarte mari, pe langa sfaturile voastre, daca se poate si niste poze cu cablajele si compenentele necesare ar fii perfect! Va multumesc anticipat!

 

Salut,

pentru bluetooth iti trebuie modul, cablaj, antena, microfon, consola cu buton de pairing. In cazul in care ai deja telefon pe masina (sau pregatire pentru telefon) este mai simplu de facut acest upgrade.

Pentru TV iti trebuie modul, un cablaj special si antene TV. Optional poti monta si camera pentru mersul cu spatele sau o sursa auxiliara AV. O mica problema ar fi la antenele TV, masinile dotate cu modul TV din fabrica avand aceste antene pe luneta. Antenele originale retrofit se gasesc mai greu (la reprezentanta costa aproximativ 50 euro), vin montate in bara spate si nu ofera o receptie prea buna a canalelor TV. O alternativa ar fi doua amplificatoare de E39 legate la luneta.

Te pot ajuta cu ambele probleme atat cu piesele cat si cu montajul.

 

Completeaza locatia la profil!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

pentru bluetooth iti trebuie modul, cablaj, antena, microfon, consola cu buton de pairing. In cazul in care ai deja telefon pe masina (sau pregatire pentru telefon) este mai simplu de facut acest upgrade.

Pentru TV iti trebuie modul, un cablaj special si antene TV. Optional poti monta si camera pentru mersul cu spatele sau o sursa auxiliara AV. O mica problema ar fi la antenele TV, masinile dotate cu modul TV din fabrica avand aceste antene pe luneta. Antenele originale retrofit se gasesc mai greu (la reprezentanta costa aproximativ 50 euro), vin montate in bara spate si nu ofera o receptie prea buna a canalelor TV. O alternativa ar fi doua amplificatoare de E39 legate la luneta.

Te pot ajuta cu ambele probleme atat cu piesele cat si cu montajul.

 

Completeaza locatia la profil!

 

Salut,

multumesc pt raspunsul promt! Modulul bluetooth l-am gasit pe e-bay la un pret de 100 de euro, insa nu prea stiu care ar fii perfect pt modelul de masina si nici nu stiu ce cablaje trebuie sa cumpar. Eventual daca ma poti ghida putin, in 5 minute as reusi sa iti pun niste fotografii cu ceea ce am pe masina in momentul de fata. Inca o data multumesc pt raspuns.. apropo, am completat si locatia la profil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.