Jump to content

Alegerea unui bmw 5 series...


eddy

Recommended Posts

Tata vrea sa cumpere un bmw (care si asa peste vreo 2 ani am sa il folosesc eu)

dar nu prea stim ce sa cumparam :)

Ne gandeam la ceva nu foarte vechi , nici nou , 92 si inainte de 96 pana in 3500 euro (normal vrem sa il aducem de peste hotare :) )

eu ma gandeam la seria 5 desi nici seria 7 nu e rea dar nu stiu exact cat consuma...

si am impresia ca consuma mult peste unei serii 5

in principiu pe benzina, tata vrea schimbator manual eu... automat :blink: dar asta nu e o diferenta asa mare asa ca ...

consumul in oras sa fie destul de ok... si eu prefer sa se apropie de performantele unui M5 :) (M5 nu imi permit... prea scump...la 3500 abia imi cumpar unul din 91) am citit cam tot articolul de la cumpararea unei masini dar tot nu stiu care ar fi modelul ideal pt noi.... in interior sa aiba piele , sa fie comod si de preferat aer conditionat (indiferent ce...)

P.S. ar mai fi de adaugat ca eu as vrea sa fac Tuning under the hood.... :)

cam astea ar fi de spus...

astept pareri cu modelul... si cu motivarea alegerii... :)

 

Merci...

Link to comment
Share on other sites

da stiu... dar poate nu ai aflat ca din augus orice masina se poate imatricula...

pai am citit articolul dar tot nu stiu exact ce sa cumpar... 540i constuma mult in oras si nu e bine... si mi-a mai trecut prin cap si seria 7 dar nu am lista cu consumuri...

Link to comment
Share on other sites

da stiu... dar poate nu ai aflat ca din augus orice masina se poate imatricula...

pai am citit articolul dar tot nu stiu exact ce sa cumpar... 540i constuma mult in oras si nu e bine... si mi-a mai trecut prin cap si seria 7 dar nu am lista cu consumuri...

65761[/snapback]

 

E doar o teorie chestia cu august, inca nu e sigur. Eu zic sa mai astepti. Chiar toata lumea crede ca vom adera la UE in 2007?

Link to comment
Share on other sites

Si esti dispus sa platesti taxele in cazul asta? Nu interpreta legea aia care o sa se dea candva (sa numim august momentul respectiv) ca fiind raiul pe pamant.

 

Revenind, consum mic nu o sa ai la un motor mare, logic. Eventual fa o tura cu un 525i, poate te multumeste ca masina. Iar legat de 7, daca te sperie un consum ridicat nu te sperie si o intretinere mai scumpa?

Link to comment
Share on other sites

ce bmw din 92-96 iei tu cu 3500e?? :)

65804[/snapback]

sa spunem ca ai gasi la 3500 unul bun dar faptul ca-l vei putea inmatricula (probabil ) din august asta nu inseamna ca va fi moca sau macar ieftin.dupa parerea mea vei ajunge cel putin la 6 mii dar ce sa zic.si daca vrei sa nu consume foarte mult tre sa-ti iei un diesel. seria 5 si mai ales 7 (pe benzina ) te arunca de la 13 pana la peste 20 % (in functie de capacitate) ca sa nu-ti spun ca am un prieten care are un 5 cu motor de 4 400 adica "apropiat de m5" de care vrei tu si ii consuma in medie 26 %. asa ca succes!!!!!!!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

chestia aia cu august este decat o idee care a au avut-o baietii, nu e nimic sigur.. si nici nu cred ca se va intampla asa ceva.. in al doilea rand.. chair daca o imatriculezi... asta nu inseamna ca tot la 3500 te duce..cel mai bine e sa te duci la un dealer de masini seccond.. un dealer mare. .. nu samsar din vitan. si sa i-ti un bmw in leasing. dai avans dupa care... rate pe luna. Iti poti lua si o masina care nu are e3 si ai avantajul ca o poti plati si in rate. Am fost in ger cu in prieten sa i-si ia masina.. si i-ti spun sicer.. singrurul avantaj nu il scoti la pretul in care ajunge masina., avantajul este ca nu e forjata prin gropile de pe A1.:blink: , nu are capete de bara sudate si nici bucsi injectate cu tot felul de prostii sa para ca nu bate nimic la ea. Iti poti lua un bmw din lituania cu cateva mii dar nu poti sa il inscrii niciodata.. dar ei acolo i-ti pot da procura pe 3 ani. deci poti mere cu numar de lituania 3 ani.. cred ca o mie si ceva de euro pe an da bine.
Link to comment
Share on other sites

Tata vrea sa cumpere un bmw (care si asa peste vreo 2 ani am sa il folosesc eu)

dar nu prea stim ce sa cumparam :)

Ne gandeam la ceva nu foarte vechi , nici nou , 92 si inainte de 96 pana in 3500 euro (normal vrem sa il aducem de peste hotare :) )

eu ma gandeam la seria 5 desi nici seria 7 nu e rea dar nu stiu exact cat consuma...

si am impresia ca consuma mult peste unei serii 5

in principiu pe benzina, tata vrea schimbator manual eu... automat :blink: dar asta nu e o diferenta asa mare asa ca ...

consumul in oras sa fie destul de ok... si eu prefer sa se apropie de performantele unui M5 :) (M5 nu imi permit... prea scump...la 3500 abia imi cumpar unul din 91) am citit cam tot articolul de la cumpararea unei masini dar tot nu stiu care ar fi modelul ideal pt noi.... in interior sa aiba piele , sa fie comod si de preferat aer conditionat (indiferent ce...)

P.S. ar mai fi de adaugat ca eu as vrea sa fac Tuning under the hood.... :)

cam astea ar fi de spus...

astept pareri cu modelul... si cu motivarea alegerii... :)

 

Merci...

65759[/snapback]

 

Ce ai scris tu mai sus mie mi se pare ca vine dintr-o gandire fantezista si din multa naivitate. Cati ani ai? si Ce masina conduce tatal tau in prezent?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ca nu iti permiti M5. O sa faci 18 ani, o sa zici ca sofer mai bun decat tine nu exista si o sa mori in vreun BMW fie el si 520. Daca nu toti, majoritatea am fost rebeli ca incepatori, iar personal era sa o patesc de multe ori. BMW este o masina puternica si destul de "sireata"...
Link to comment
Share on other sites

ei ...lasa si tu...poti sa mori in orice masina daca te crezi "adevarat" ..eu zic ca cel mai bine v-ati orienta spre o masina atat economica cat si performanta...525tds 143cp ?...sau 520i -tot 6 cilindri si 150cp..consum o idee mai mare.M5 e departe de realitate...si la banii aia ai sa gasesti cel mult unul in conditie proasta....in ceea ce priveste anul , cu cat mai spre 1995 cu atat mai bine.bafta
Link to comment
Share on other sites

ei ...lasa si tu...poti sa mori in orice masina daca te crezi "adevarat" ..eu zic ca cel mai bine v-ati orienta spre o masina atat economica cat si performanta...525tds 143cp ?...sau 520i -tot 6 cilindri si 150cp..consum o idee mai mare.M5 e departe de realitate...si la banii aia ai sa gasesti cel mult unul in conditie proasta....in ceea ce priveste anul , cu cat mai spre 1995 cu atat mai bine.bafta

66782[/snapback]

 

 

ce spui tu cu economia.. la 520 i.. ca nu e chiar asa de economica:) si pe deasupra este si un motor cu un cuplu mic si ca sa fuga trebuie sa o turezi de o ia mama dreaq.. deci nu e o alegere buna.. .. dupa parerea mea motorul de 2.0 i este cel mai prost motor pus pe seria 5. este un motor prea mic pentru 6 in linie. Asta spun petru ca am un 520 i si ca sa se duca simtitor trebuie turata peste 4 mii.

Link to comment
Share on other sites

sa spunem ca ai gasi la 3500 unul bun dar faptul ca-l vei putea inmatricula (probabil ) din august asta nu inseamna ca va fi moca sau macar ieftin.dupa parerea mea vei ajunge cel putin la 6 mii dar ce sa zic.si daca vrei sa nu consume foarte mult tre sa-ti iei un diesel. seria 5 si mai ales 7 (pe benzina ) te arunca de la 13 pana la peste 20 % (in functie de capacitate)  ca sa nu-ti spun ca am un prieten care are un 5 cu motor de 4 400 adica "apropiat de m5" de care vrei tu si ii consuma in medie 26 %. asa ca succes!!!!!!!!!!! :blink:

66213[/snapback]

 

salut! si eu am tot 540 i e39 si nu a consumat niciodata 26l/100km.....nu are voie atat daca este in mintile lui.

Link to comment
Share on other sites

AUTOMATA.DAR CE INSEAMNA MPG?

67830[/snapback]

cum ti-a spus si wlf, miles per galon..

eu tocmai am fost pana la brasov ( deci vreo' 360 km dus - intors ) si am reusit sa scot un 10 l / 100 datorita camerelor video de pe dn 1 . Unde nu au fost camere :blink:

din pacate cred ca am cazut in plasa undeva langa Sinaia ( exact cand se iese din sinaia - unde ai semnul de stop ) fiindca nu am mai suportat un tir si m-am gandit sa-l depasesc...greseala mea...astept consecintele.\

Voi ce stiti de camera cu pricina?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.