Jump to content

Diferential Autoblocant ?


xpander

Recommended Posts

Vad multe discutii (si pe alte forumuri) despre LSD si nu stiu ce draq face exact, stiu doar ca blocheaza roata care nu are aderenta (?!). De ce e mai bun LSD decat ala normal (am vazut ca pretu e ~1000$ daca-l cumperi separat) ? Cu ce m-ar ajuta in trafic ? Sau e pentru curse ? Are si dezavantaje (consum, motor supra-solicitat, etc) ?

 

 

ps: ce diferential au E34 (sau E36) ?

Link to comment
Share on other sites

eu am lsd din fabricatie.lsd te ajuta enorm.pe zapada drum cu pietris sau daca ramai in noroi cu 1 roata.daca ramai cu 1 roata cu o masina normala in zapada sau noroi acolo ramai .chiar daca cealalta roata este pe asfalt super uscat/cu lsd iesi din aceea situatie ca ai tractiune si pe roata care se afla pe uscat .te mai ajuta la tractiune cand pleci mai tare.ca nu mai scartaie asa mult si pleaca foarte bine.te mai ajuta sa faci cerculete.fara este foarte greu.nu are legatura cu consumul sau cu pierderi de putere sau stricaciuni la motor.
Link to comment
Share on other sites

LSD = Limited Slip Differential. Diferential cu alunecare limitata

Impiedica blocarea totala a unei roti si transmiterea integrala a cuplului la cealalta roata ( cea care patineaza si ca urmare nu poate asigura tractiunea ). Este util daca rotile sant pe suprafete cu aderente diferite sau cu aderenta scazuta.

Desi radical diferit ca si principiu, sistemul DSC are in final acelasi efect.

Franeaza roata cu aderenta mai scazuta, rezultatul fiind ca cealalta roata primeste si ea ceva cuplu motor.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, la DSC se franeaza roata care patineaza, si transmite puterea pe cealalta roata. La LSD, in momentul cand patineaza o roata, blocheaza satelitii din diferential, si se invart amandoua rotile ( ca la caruta :) ).Asta ajuta la derapajele controlate sau la redresarea masinii cand derapeaza deoarece trag ambele rotile. Daca ati vazut prin filmulete la burnout sau la driting, unele masini scot fum din ambele roti (LSD).

Am un prieten cu un ursulet cu LSD, care in momentul cand pleca tare de pe loc ( cu scartait :blink: ) , lasa doua urme de cauciuc pe asfalt, spre deosebire de mine care am diferential normal, si las doar una.

 

Eu stiu ca standard a existat decat la M,la 750 (E32) si la 850.La restul era optional.

Link to comment
Share on other sites

NU... aici gresesti... nu se compara DSC cu LSD...

LSD e mecanic si NET superior DSCului...

DSC e electronic

 

Eu am ramas cu o roata pe zapada si aproape mi-o omorat motorul... :blink: (DSC)

66654[/snapback]

Nu ma refeream la principiul de functionare, ci la faptul ca ambele sisteme evita ca tot cuplul sa fie transmis doar la roata care patineaza.

Eu am DSC fara LSD si nu am nici o problema cu plecatul cu o roata pe gheata.

 

Cum adica ti-a omorat motorul ???

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

LSD e total mecanic si are un procentaj in care blocheaza rotzile stiu ca eu lam schimbat la mine la XR6 la 80% lock standard era 55% si cand plecam de pe loc ba o roata tragea ba alta si tot asa si fugea spatele ba intro parte ba in alta, acum cu 80% e super asa doua dungi pe asfalt de 10 metri.

 

DSC e total diferit, tot electronic, taie puterea la motor (mai mult prin retardarea de timing) si pune frana pe roata care se invarte in gol. DSC ar fii mai bun pentru ca nu smucheste, LSD e cam burtal si violent exact cum imi place mie.

 

La cerculetze LSD e rege! pui roata din fatza pe o moneda, volanu la lock si dai bice, face 360'uri unu dupa altu fara sa se miste roata din fatza de pe moneda, daca te joci cu volanu faci 8'uri inverse si tot ce vrei, putere sa ai numa, cea ce majoritatea de non M bmw nu au.

 

LSD e mai nasol pe drum ud in curbe cand dai bice deoarece alemandoua rotzi din spate primesc torque si fuge spatele de faci numa 180'uri pe cand cu fara LSD doar roata dinuntru se invarte.

 

in aproape toate diferentziale care odata au avut optziunea LSD pot fii updated to LSD, itzi tre doar satelitzi si hat'ul, iesi mult mai ieftin in opinia mea decat sa dai difu jos sa cumperi altu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.