Jump to content

chinezi obraznici


snowfox

Recommended Posts

mie, asemanarile cu BMW mi se par vagi. Nu mi-as face griji ca le va confunda lumea pe strada. Si pana la urma, BMW ar trebui sa fie mandru ca reprezinta un etalon, un model, o sursa de inspiratie. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Forma este de seria 7... si emblema... si denumirea (tot din 3)... niste nesimtiti! Sunt pusi numai pe furat. Am mai vazut la SIAB o masina chinezeasca ce arata exact ca Toyota Land Cruiser, dar avea alta emblema. Oricum replicile astea de masini iau 0 la testele de siguranta. Era undeva un filmulet cu o masina chinezeasca la care la impact bordul cu totul mai ca s-a lipit de tetiere.
Link to comment
Share on other sites

la impactul cu pietonii nici BMW nu e departe de 0  :)

66302[/snapback]

 

cui ii pasa de pietoni :blink:

 

in rest de la chinezi numai de bine... am fost de vreo 3 ori pe acolo si ce masini am vazut...:)) BMW oricum e o super raritate, mercedes e mult mai intalnit si Audi aproape nu exista (nu cred ca am vazut vre-unul)... in HOng Kong insa BMW si Mercedes SEL sunt peste tot (pe langa Rolls, Porsche, Ferrari, etc)... Era de asteptat sa apara copii acolo sau idei de genul asta... promit sa va pun niste poze zilele urmatoare cu niste masini de acolo care m-au imresionat teribil... inchipuiti-va cum ar arata un Punto cu grila din fata de la Mercedes bot de cal (ala din anii 70-80)... si tot asa... Plus ca vedeai masini pe care scria in spate VW Gol (exact asa fara f) sau VOLOV (in loc de Volvo)... nu erau vechituri erau noi noute si masina de firma chiar...:)

Link to comment
Share on other sites

poza cu spatele nu ai ?am vazut si eu "Land cruiser-ul" la siab.....avand in vedere ca stiu bine modelul...tatal meu conduce modelul respectiv....asemanarea era doar la masca frontala in rest , spatele era total necizelat....oricum...chestiile astea chinezesti, coreene(vezi gama hyunday, modelele mari din generatia anterioara asemanatoare cu Mercedes clasa E si S-ul stravechi)...oricum....e notoriu faptul ca chinezii copiaza orice si il fac mai ieftin(nu am specificat -mai bun) Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

cui ii pasa de pietoni  :blink:

 

in rest de la chinezi numai de bine... am fost de vreo 3 ori pe acolo si ce masini am vazut...:)) BMW oricum e o super raritate, mercedes e mult mai intalnit si Audi aproape nu exista (nu cred ca am vazut vre-unul)... in HOng Kong insa BMW si Mercedes SEL sunt peste tot (pe langa Rolls, Porsche, Ferrari, etc)... Era de asteptat sa apara copii acolo sau idei de genul asta... promit sa va pun niste poze zilele urmatoare cu niste masini de acolo care m-au imresionat teribil... inchipuiti-va cum ar arata un Punto cu grila din fata de la Mercedes bot de cal (ala din anii 70-80)... si tot asa... Plus ca vedeai masini pe care scria in spate VW Gol (exact asa fara f) sau VOLOV (in loc de Volvo)... nu erau vechituri erau noi noute si masina de firma chiar...:)

66312[/snapback]

 

Merg de 8 ani , de 5 ori pe an la chinezi. VW + Citroen sunt marci de baza, si in special Jetta, urmeaza Audi ca prezenta pe strazi, BMW si apoi Mercedes. Acum am vazut ca au introdus Taxi-uri Hyundai sonata si accent. O singura Dacia 1300 am vazut la ei acum 3 ani, si era in pana de motor pe un pod :), Volvo e o raritate. dar exista. "VOLOV" nu exista, sau VW GOL...doar in eventualitatea ca si-a pierdut ultima litera pe strazi. Nu am vorbit de masinile autohtone, rable mai proaste ca dacia care predomina peisajul.

post-716-1138735719_thumb.jpg

Edited by CrissXL
Link to comment
Share on other sites

Merg de 8 ani , de 5 ori pe an la chinezi. VW + Citroen sunt marci de baza, si in special Jetta, urmeaza Audi ca prezenta pe strazi, BMW si apoi Mercedes. Acum am vazut ca au introdus Taxi-uri Hyundai  sonata si accent. O singura Dacia 1300 am vazut la ei acum 3 ani,  si era in pana de motor pe un pod :blink:, Volvo e o raritate. dar exista. "VOLOV"  nu exista, sau VW GOL...doar in eventualitatea ca si-a pierdut ultima litera pe strazi.  Nu am vorbit de masinile autohtone, rable mai proaste ca dacia care predomina peisajul.

66339[/snapback]

 

 

ai fost cumva la shenzen? trebuie sa ma duc si piticii astia galbejiti nu-mi sunt de loc simpatici. cum e? am fost de cateva ori in taiwan dar aia sunt mai civilizati (cred).

Link to comment
Share on other sites

ai fost cumva la shenzen? trebuie sa ma duc si piticii astia galbejiti nu-mi sunt de loc simpatici. cum e? am fost de cateva ori in taiwan dar aia sunt mai civilizati (cred).

66343[/snapback]

 

Nu am ajuns acolo, am fost in Beijing si Shanghai.. ultimul amintit fiind cu cateva "clase" peste Beijing.

Link to comment
Share on other sites

am intrat pe site si nu sunt decat 4 poze cu modelul respectiv denumt foarte sugestiv -F6.motor de 125cp...tipic chinezesc...Apropo...cica firma sa format in 1995 cu 30 de angajati ,initial produceau altceva..apoi au inceput cu masini ..si am gasit o fraza interesanta care explica cumva designul asemanator cu alte modele "Following the way of self-R&D, self-producing and self-brand, BYD AUTO commits itself in producing the high price/performance vehicles, whose design integrates international advanced popular concept and Chinese traditional aesthetics concept"
Link to comment
Share on other sites

Merg de 8 ani , de 5 ori pe an la chinezi. VW + Citroen sunt marci de baza, si in special Jetta, urmeaza Audi ca prezenta pe strazi, BMW si apoi Mercedes. Acum am vazut ca au introdus Taxi-uri Hyundai  sonata si accent. O singura Dacia 1300 am vazut la ei acum 3 ani,  si era in pana de motor pe un pod :), Volvo e o raritate. dar exista. "VOLOV"  nu exista, sau VW GOL...doar in eventualitatea ca si-a pierdut ultima litera pe strazi.  Nu am vorbit de masinile autohtone, rable mai proaste ca dacia care predomina peisajul.

66339[/snapback]

 

Am fost in Shenzen, Beijing si Hong Kong... In Beijing am fost destul de putin si m-am dat cu Lexus (aveam sofer) si nu prea am fost atent la masini... In Shenzen am fost de 2 ori si am avut mai mult timp si intradevar VW este la putere... Jetta si Santana sunt taxiuri si cel mai des intalnite masini... Am vazut maximum 2 BMW-uri si Mercedes mai mult de 50 si nici un Audi... Am avut eu un Mercedes acolo (cu sofer)... in Hong Kong am fost in tranzit ptr ca trebuia sa iau avionul de acolo (este la o ora cu vaporul de Shenzen) si intradevar in Hong Kong e ceva extraordinar... Paradisul super masinilor... am vazut cam orice si cel mai haios mi s-a parut un Ferrari galben... In plus am vazut cateva BMW uri de am dat in lesin instantaneu... era la piele si lemn inauntru (mahon) de dadeai in plans... si erau mai ales 3-ari e46 (abia a aparut e90 acolo)... In apropierea zonei centrale (mie greu sa spun locul acum dar era ceva cu un nume de genul Times Square unde era un super market imens cu vreo 8 etaje de magazine) undeva in spate am gasit un magazin BMW si inuntru expus for sale era un M3 argintiu super scula...

 

Vis-a-vis de VOLOV si GOL (apropos era Golf 5) o sa poostez pozele pentru ca le au niste colegi de-ai mei pentru ca eu nu eram cu aparatul foto la mine... erau masini noi si nu cred ca au cazut sub nici o forma... mai degraba cred ca erau copii sau masini originale sub alte denumiri... cine stie ce o insemna in chineza volvo sau golf si atunci s-a decis schimbarea denumirii....

 

intradevar jafurile traditionale sunt peste tot pe acolo... data viitoare cand mai merg va aduc poze mai multe... acum o sa cersesc pe la colegi...:blink:

 

@doru- daca te intereseaza ceva de Shenezen intreaba-ma... am stat ceva pe acolo si cunosc zonele comerciale si chiar te pot trimite la persoane klare de unde poti lua ce vrei :) mai ales electronice :) Stai linistit ca nu ai absolut nici o problema in Shenzen... acolo se produc 60% din electronicele care se vand in toata lumea... orasul este exact pe malul continental al Chinei vis-a-vis de Hong Kong... se ajunge cu avionul in HK si de acolo cu vaporasul (maxim 1 ora) cu taxi (ceva mai mult) sau cu un microbuz.... Chinezii au un mare respect pentru clienti si chiar o sa te simti OK acolo... nu sunt la fel de deschisi ca taiwanezii si Singaporezii (care mai fac si glume la adresa chionezilor cand au ocazia) dar sunt binevoitori si nu o sa ai nici o problema... :)

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

mai ..... eu ce sa zic ..... ce sosele au ????? nu exista in toata romania asa ceva :) ... pacat ca au sosele bune pt masini proaste :)

67105[/snapback]

 

in orase sunt impecabile si afara nu am fost....:) soselele adica... plus ca se constreuieste intr-un ritm fantastic... fac cam 3 etaje pe saptamana la un bloc si autostrazile cresc efectiv... mai ales in Shenzen care este orasul cu cea mai exploziva dezvoltare din lume... in 20 de ani au trecut de 7 milioane de locuitori...:) si tot orasul e plin de zgarie nori si super hoteluri... deja chinezii demoleaza blocurile muncitoresti facute acum 10 15 ani pentru a face loc altora noi mai confortabile si mai inalte...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.