Jump to content

Comenzi pe volan


b10sct

Recommended Posts

Pt XXL si Gabi bmw 3 !am montat cele trei fire asa cum este scris aicea,3 mufe (pini)intra sub volan , in singura mufa cu 10 pini parac(pini de la 8,9,10)sub o anumita ordine si capetele lor se duc :

2 fire la blocul de lumini (la o anumita pozitie si culoare a firelor) si celalant la motor in cutia calculatorului in mufa cu 40 pini in pozitia 27!

Totul este facut ca la carte sau cum ziceti voi sau cum se descrie mai sus ca tot de aicea am invata!dar mie tot numi merge pilotul!restul merge!

am montat si la un 320 i(benzina )care avea EML si ii merge pilotul din prima!tot cu fire facute de mine !Eu am DDE(chestia aia spiralata)!am montat si cu fire originale (toate si cele de la volan)la 320d tot din 2000 si nui merge nici lui!doar la cel pe benzina merge!!!!

daca stiti altceva ce pot face as fii f f f f f f f f f f f f f f f ff f bucuros !!!!!dau o bere !sau da ti mi un bip !0755151719(sau daca pot sa ajut pe cineva sunati nu ezitati )

 

sa stiti ca nu trebuesc neaparat cablurile de la bavaria sau originale!!!!!!!!!!!!!!!eu am montat cu cabluri facute de mine si merge brici !!!!!!!!!!doar ca va trebuiesc mufele (pini aceia micuti)sa i luati de la dezmembrari !!!adica sa luati 4 fire cu pini (sa i scoateti de la o mufa bmw e46 sau e39)orice mufa o sa vedeti daca va uitati in capatul ei vedeti firele,pe ficare fir vine un papuc (care este bagat in mufa),pe acel papuc (seamana cu o sageata)apasati pe ea si iese firul din mufa taiatl la 10 --15 cm !!!!aveti nevoie de 4mufe(pini)!!!apoi va faceti firul!!!!la bavaria costa aproape 1mil!!!!enorm pt 4 fire simple fara dioode blablabla!!!0755151719!!!!!sunati ma daca aveti nevoie!!!

 

numai ca la mine nu merge pilotul automat!!!!!!!!este 320d din 2000(12/12/2000)in rest merge doar cd change +voluum si stau aprinse ,daca cineva a reusit sa mearga si pilotul e tare

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

a si firele de la volan (le am facut din 2 mufe de la dezmembrari cele mai mici cu 4 fire (merg si de sursa veche)le am mai luat si cu cuterul putin si gata ele costau cam 70 ron bavaria +100 ron celelante :) asa ca le am facut moca!!!!si am mai facut la inca 2 prieteni!!!!!acelasi fire!!! :)

 

Si cu air-bag-ul ce ai facut? ca nu se potriveste...

 

ce airbag??????(firele de la volan ,ma refeream firele care intra in comenzi si in butucul de la volan ,cu airbagul nu ai treaba!

Link to comment
Share on other sites

masina mea este un 320 d din 2000(nu stiu ce luna dar pe toate piesele scrie 12.12.2000)in bord cand pun contactul imi apare spirala cu DDE!!!

ma duc sa mi verific comenzile cu altele!poate sunt de vina ele???

DAR SIGUR IMI MERGE SI PILOTUL ????Adica sa nu ma mai chinui degeaba???!!!

 

 

care este din constanta sau mangalia il ajut eu sa isi puna comenzile!!!!0755151719

Link to comment
Share on other sites

azi mi am facut pilotul,am gresit mufa unde tot bagam firul de la calculatorul motorului in mufa cu 40 pini in pinul 27,eu o bagam in a doua mufa cea cu mai multi pini!!!!!! :) :) !!!!

Asa ca fiti atenti ca eu de 3luni merg fara pilot,!!!!!deci la 320 d din 2000 merge pilotul (bagati in prima mufa de la motor cea cu 40 pini este singura cu 40pini)

multumes lui gabi bmw 3 si XXL!!!!!!!!!!!!!dau o bere la mare!!!

Link to comment
Share on other sites

l a un e46 sedan din 2003 ///se potriveste daca vreau sa inlocuiesc volan cu 4 spite cu unu cu 3 spite si cu comenzi??

 

 

am aceeasi problema ,volan in patru fara comenzi , vreau comenzi ca sunt dependent de pilot automat , nu ma intereseaza neaparat sa fie in trei spite

spune-mi te rog cam cat costa toata tarasenia

Link to comment
Share on other sites

Se potriveste perfect ca din fabrica ai grija sa il centrezi de la inceput sa nu mai fii nevoit sa il pui iar...are niste semne de centrare.

Eu când mi'am schimbat volanul la E46 avea o singurã intrare . Nu este ca la alte maºini. Intrã doar Într'o singurã poziÞie, astfel Încât nu vei fi nevoit sã'l centrzi.

Link to comment
Share on other sites

Se potriveste perfect ca din fabrica ai grija sa il centrezi de la inceput sa nu mai fii nevoit sa il pui iar...are niste semne de centrare.

Eu când mi'am schimbat volanul la E46 avea o singurã intrare . Nu este ca la alte maºini. Intrã doar Într'o singurã poziÞie, astfel Încât nu vei fi nevoit sã'l centrzi.

Nu ma contrazic ca nu cunosc problema dar am citit intr-un alt topic cum ca cineva si-a schimbat volanul si ii statea stramb si altcineva i-a spus trebuie centrat.

Link to comment
Share on other sites

Se potriveste perfect ca din fabrica ai grija sa il centrezi de la inceput sa nu mai fii nevoit sa il pui iar...are niste semne de centrare.

Eu când mi'am schimbat volanul la E46 avea o singurã intrare . Nu este ca la alte maºini. Intrã doar Într'o singurã poziÞie, astfel Încât nu vei fi nevoit sã'l centrzi.

Nu ma contrazic ca nu cunosc problema dar am citit intr-un alt topic cum ca cineva si-a schimbat volanul si ii statea stramb si altcineva i-a spus trebuie centrat.

 

 

 

:) (sunt comenzile grele si sta intr o parte)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutari ,

 

aveti idee care este cablul care faciliteaza functionarea padelelor din spatele volanului .

eu am inlocuit volanul simplu fara comenzi cu unul de m3 cu comenzi si padele .

am inlocuit de altfel si motorul de 2800 cc si cutia manuala cu motorul de 3200 cc ( S54B32 ) si cutia SMG 2 ...

acum nu-mi functioneaza nici comenzile nici padelele ! :)

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
N-are nimeni idee? Am inteles ceva cum ca cele 3 fire care merg la mufa volan la e46 (A1, A2, A3, care merg in pinii 8, 9, 10) trebuiesc trase in alta parte, undeva pe la firele de la torpedo... Stie cineva sa ma indrume exact? M-am uitat si in WDS si tot nu mi-am desprins urechile.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.