Jump to content

Comenzi pe volan


b10sct

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
stie cineva la un e46 facelift din 2002 noiembrie am acceleratie electronica?

265463[/snapback]

 

E46 are asa ceva si la modelele fara facelift

 

LE: Singurele butoane neoperationale sunt cele de telefon, daca nu ai telefon din fabricatie sau macar "pregatirea telefon" instalata.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salut mi am achizitionat si eu un bmw 320d din 12 .2002 si am volan simplu fara comenzi mi as dorii sa imi pun si eu la fel ca baietul d mai sus un volan cu comenzi,specific ca nu am pilot automat...as vrea sa stiu exact daca merge sau nu un vlan cu comenzi pe masina mea si dak va functiona pilotul automat d p volan,ca din atatea contraziceri nu am inteles mai nimik,specific ca nu am prea multe cunostintza despre mecanica si electrica,multumesc anticipat :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am un bmw e46 316i din 2000. Am volan in 3 spite fara comenzi pe el. Nu stiu daca am si modulul ala de tempomat. Cum as putea afla daca il am sau nu pt ca si eu as vrea sa-mi pun comenzi pe volan si nu cred ca are rost daca nu am functie de tempomat. Cum pot sa aflu daca il am sau nu...unde tre sa ma uit si ce piese tre sa imi mai cumpar daca nu il am?....am vazut ca am sub pedala de accelerati o chestie :blink: dar nu stiu ce este...ma mai interesez

 

eu am un bmw e46 316i din 2000. Am volan in 3 spite fara comenzi pe el. Nu stiu daca am si modulul ala de tempomat. Cum as putea afla daca il am sau nu pt ca si eu as vrea sa-mi pun comenzi pe volan si nu cred ca are rost daca nu am functie de tempomat. Cum pot sa aflu daca il am sau nu...unde tre sa ma uit si ce piese tre sa imi mai cumpar daca nu il am?....am vazut ca am sub pedala de accelerati o chestie :) dar nu stiu ce este...ma mai interesez

Link to comment
Share on other sites

eu am un bmw e46 316i din 2000. Am volan in 3 spite fara comenzi pe el. Nu stiu daca am si modulul ala de tempomat. Cum as putea afla daca il am sau nu pt ca si eu as vrea sa-mi pun comenzi pe volan si nu cred ca are rost daca nu am functie de tempomat. Cum pot sa aflu daca il am sau nu...unde tre sa ma uit si ce piese tre sa imi mai cumpar daca nu il am?....am vazut ca am sub pedala de accelerati o chestie :blink: dar nu stiu ce este...ma mai interesez

 

eu am un bmw e46 316i din 2000. Am volan in 3 spite fara comenzi pe el. Nu stiu daca am si modulul ala de tempomat. Cum as putea afla daca il am sau nu pt ca si eu as vrea sa-mi pun comenzi pe volan si nu cred ca are rost daca nu am functie de tempomat. Cum pot sa aflu daca il am sau nu...unde tre sa ma uit si ce piese tre sa imi mai cumpar daca nu il am?....am vazut ca am sub pedala de accelerati o chestie :) dar nu stiu ce este...ma mai interesez

 

90% il faci nu e problema , chit ca ai , fie ca e din soft si se pune.

Link to comment
Share on other sites

scuze de dublu-mesaju meu :blink:

 

Functioneaza daca am radiocasetofon imi merge comanda de pe volan? Ca din cate am inteles eu nu merge. Ca daca imi merge ma bag si eu la un kit de butoane...daca nu imi iau cd-player. Deci din cate am inteles...daca nu ii echipata masina cu modullul ala de tempomat....mai trebuie sa-mi iau si unu deala (apropo...ce contine pachetu ala?). Cum aflu daca am modulu ala la masina mea?...la ce sa ma uit si unde?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

azi am facut si eu operatia asta .. cu ajutorul unui prieten. am facut si 2-3 poze asa ca m-am gandit sa fac un mic tutorial. eu aveam deja comenzile iar cablurile le-am gasit pe stoc la AB - 70 ron (cod 61120016012). toata treaba a durat maxim 1 ora

 

pe scurt:

 

trebuie neaparat un set de torxuri

 

Se deconecteaza bateria !

 

Se demonteaza urmatoarele:

 

Airbag

Volan

Capacul de deasupra coloanei de directie (sub bord, deasupra volanului)

Capacul de sub volan/coloana de directie

Capacul de deasupra pedalelor

Blocul de lumini (dupa ce se trage afara ornamentul)

Micul torpedou de sub volan (sau compartimentul pt manusi)

si.. la compartimentul motor se scoare capacul de la calculator (cel de langa parbriz, in fata soferului)

 

 

din cauza ca mi-a venit ideea tarziu nu am facut o poza la cablu. Cam asa ar trebui sa arate:

 

 

http://img98.imageshack.us/img98/4950/cabledn9.gif

 

 

sub volan se afla o mufa verde cu 10 pini. aici intra cele 3 fire.. mufa are 2 sigurante de plastic care se desfac cu atentie. dupa ce se scot sigurantele se introduc firele dupa cum urmeaza:

 

A1 albastru-negru - pinul 8

A2 alb-rosu-galben - pinul 9

A3 violet-galben - pinul 10

 

(pozitia pinurilor este numerotata pe mufa de plastic verde)

pinurile tre sa faca click si au o anumita pozitie de insertie. e necesara putina atentie.

 

 

http://img59.imageshack.us/img59/4982/columnjz2.jpg

 

 

cablul de la blocul de lumini are o mufa neagra. in mufa neagra se afla alte 2 mufe, una maro si una albastra. se scot afara astea doua si se indeparteaza banda izolatoare neagra pe o portiune de 5 cm.

pe mufa albastra la pozitia 27 se afla un fir violet-galben iar la pozitia 21 un fir alb-rosu-maro (identice cu cele de pe cablul retrofit).

se dezizoleaza ambele pe o portiune de 1 cm (preferabil sa nu le taiati) iar pe portiunea dezizolata se monteaza niste papuci metalici si se strang cu patentu (paucii sunt inclusi in kit).

peste papuci vine o imbracaminte.

iar la final se conecteaza fiecare din cele doua nod-uri la cablul retrofit prin mufele deja existente pe cablu (A4 si A5) si tinand cont de culori.

 

 

http://img215.imageshack.us/img215/9086/lightyl3.jpg

 

 

a mai ramas firul albastru A6 .. care pleaca la motor si se conecteaza la a doua mufa de la calculator cum te uiti dinspre motor (e singura care are 40 pini). pozitia in care se conecteaza este numerotata cu 27 si este libera.

 

 

http://img216.imageshack.us/img216/5508/compjw4.jpg

 

 

 

se monteaza totul la loc in ordine inversa... si se face proba :twoup:

 

 

am ascultat ce a zis WLF si am facut treaba asta "singur".. si bineinteles am consultat pdf-u din atasament.

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.