Jump to content

Seria 5 E28, 1981-1988


FiveThreeFive

Recommended Posts

Salut! Sunt BMW-ist de ani buni, dar mi-am luat masina, un 520i, de-abia anul trecut. A fost un moft, am luat-o superieftin si imi trebuia o masina de mers la mare. Desi are vreo 170.000 (aprox) km la bord, pe autostrada "Soarelui" am mers cu 195 km/k, indicatia vitezometrului...in talon scrie ca prinde 190 km/h...asa ca sunt foarte multumit de ea. A stat din noiembrie pana saptamana trecuta...are probleme de electrica...se consuma bateria, dar a plecat la primul sfert de cheie...

Am inceput sa o fac pas cu pas...trebuie sa umblu la caseta de directie pentru ca are un joc foarte mare, incerc sa compensez jocul, iar daca nu merge, iau o caseta de la dezmembrari (in jur de 2,5-2,5 milioane).

Articulatiile pe fata sunt praf...asa ca sunt in plan si ele.

Oricum am o idee..vreau sa ii pun V12 de pe un 750i, E32...daca fac rost de banii necesari :blink:

In rest...trebuie refacuta tinichigeria (mici sgarieturi si cateva puncte de rugina)...si sa ii umblu la interior ( vreau sa ii pun AC, geamuri electrice, i-am cumparat 2 subwoofere, etc).

Oricum sper ca in 2-3 luni sa am ce arata pe site.

Ma bucur ca am gasit acest club, si am apreciat serialul despre E28. Materialele sunt, in site, bune (sunt inginer auto) si apreciez calitatea informatiilor.

Daca pot ajuta pe cineva...o voi face cu cea mai mare placere.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Superba prezentare!! :blink: Am si eu un BMW 518i E28 din 1987 si sunt super multumit de ea. Masina o am de 6 ani si abia de 2 zile am gasit acest club bmw. Sunt un fan BMW atat de bolnav, ca am si pe telefonul mobil, si pe laptop sigle cu bmw!!! Eu stau in Constanta, daca mai sunt si altii din aceeasi localitate, as propune intalniri pentru impartasirea live a experientelor si experimentelor cu BMW. Eu, de exemplu, lucrez de cateva luni la un "computer de bord" (cam pretentios titlul) care sa-mi indica cati km mai am de parcurs, ce usi/geamuri am deschise, temperaturi (la nivelul motorului, interior, exterior), tensiunea bateriei....

Daca am incalcat ceva reguli ale forumului, cer scuze.... :)

In rest, toate cele bune! si cat mai putine reparatii...:)

PS:nu stiu daca exista pe acest forum vreo rubrica de vanzari-cumparari auto, piese ...de BMW, binenteles, ar cred ca e necesara...eu caut motoras pt trapa....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...
Superba prezentare!! :blink: Am si eu un BMW 518i E28 din 1987 si sunt super multumit de ea. Masina o am de 6 ani si abia de 2 zile am gasit acest club bmw. Sunt un fan BMW atat de bolnav, ca am si pe telefonul mobil, si pe laptop sigle cu bmw!!! Eu stau in Constanta, daca mai sunt si altii din aceeasi localitate, as propune intalniri pentru impartasirea live a experientelor si experimentelor cu BMW. Eu, de exemplu, lucrez de cateva luni la un "computer de bord" (cam pretentios titlul) care sa-mi indica cati km mai am de parcurs, ce usi/geamuri am deschise, temperaturi (la nivelul motorului, interior, exterior), tensiunea bateriei....

Daca am incalcat ceva reguli ale forumului, cer scuze.... :)

In rest, toate cele bune! si cat mai putine reparatii...:)

PS:nu stiu daca exista pe acest forum vreo rubrica de vanzari-cumparari auto, piese ...de BMW, binenteles, ar cred ca e necesara...eu caut motoras pt trapa....

48736[/snapback]

Ai reusit cu computerul de bord ??? te intrb din curiozitate :)

Link to comment
Share on other sites

Kred k va fi primul E28 cu computer de bord :)

 

  Foatre mult succes in dezvoltarea lui

:blink:  :)

105473[/snapback]

Ms..si sper sa-l termin inainte de a vinde masina :bounce: pentru ca la dacie-i facusem un bord electronic, exceptand kilometrajul :) ..si cand ma gandeam eu sa-l montez...s-a ivit ocazia asta cu limuzina asta de BMW ...si am schimbat masina :D

PS: sa stii ca nu e singurul BMW cu computer de bord cara sa indice consumul, nr de kilometri parcursi, defectiuni la ABS....dar cred ca e singurul care va indica precis daca ai sau nu geamurile deschise..ce usa e deschisa...etc-uri d-astea care mie-mi plac f mult :D

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Ms..si sper sa-l termin inainte de a vinde masina :) pentru ca la dacie-i facusem un bord electronic, exceptand kilometrajul :blink: ..si cand ma gandeam eu sa-l montez...s-a ivit ocazia asta cu limuzina asta de BMW ...si am schimbat masina :)

PS: sa stii ca nu e singurul BMW cu computer de bord cara sa indice consumul, nr de kilometri parcursi, defectiuni la ABS....dar cred ca e singurul care va indica precis daca ai sau nu geamurile deschise..ce usa e deschisa...etc-uri d-astea care mie-mi plac f mult :)

105817[/snapback]

Tare , oricum Mult success in continuare

Link to comment
Share on other sites

Tare , oricum Mult success in continuare

105818[/snapback]

MS, poate pe masura ce le termin...le postez ...poate mai sunt si alti crazy ca mine :blink: .care vor sa-si faca multe chestii la masina cu mana lor :)...nu sa ia de-a fgata...eu sunt pentru personalizarea masinii...adica fabricantul face o masina cam cum vrei tu sa o ai...si ca sa te multmeasca pe deplin....mai adaugi si tu cate ceva...dar fara sa-i strici linia :) si destinatia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
vand bmw528i impecabil tel 0726912202

140156[/snapback]

ce culoare misto are, si nici jantele nu sunt de ici de colo; interiorul arata impecabil..(cum l-ai intretinut, apropo?), parca i-ar trebui schimbate bandourile laterale..voi ce ziceti de masina lui alex31, isi merita banii, sau nu? :blink:

eu cred ca o sa si sun mai incolo...sa raspunzi, da?

dezastru total !

 

scuze de offtopic! cred ca se poate muta cu totul la unul din cele trei topicuri-anunturi de vanzare ala acestui alex31.

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

ce culoare misto are, si nici jantele nu sunt de ici de colo; interiorul arata impecabil..(cum l-ai intretinut, apropo?), parca i-ar trebui schimbate bandourile laterale..voi ce ziceti de masina lui alex31, isi merita banii, sau nu?  :blink:

eu cred ca o sa si sun mai incolo...sa raspunzi, da?

dezastru total !

 

scuze de offtopic! cred ca se poate muta cu totul la unul din cele trei topicuri-anunturi de vanzare ala acestui alex31.

140163[/snapback]

unde ai vazut pozele??? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
[buna,,am un  bmw,,520i motor  de  2000  din 86 recin,,si imi    manaca    cam mult,,am  fost la    foarte  multi mecanici cu  el,,dar  nu  am reusit sa    imi rezolv  prob,,mar putea ajuta  cineva??

226419[/snapback]

vinzi spoilerele de pe el...iti dau la schimb barele nichelate originale in stare buna plus diferenta....da-mi un raspuns pe p.m

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Ziua buna tuturor !!!

 

Tot caut in lung si-n lat in tara noastra minunata, un semnalizator stanga fata ptr un BMW 520 an fabricatie 1981 si nu gasesc. Este acel semnalizator ingust si sub un unghi de 90grade ce se afla pe bara de protectie (identic cu cel din imaginea atasata). La firmele de piese auto imi tot zic ca nu se mai fabrica si nu pot sa ma ajute. Are cineva cumva un semnalizator in plus ??? Il cumpar, ai dau si-o bere.

Nu aveti idee cum este sa mergi linistit pe sosea si toti nepotii sa se uite la tine si sa zica ... uite-l pe bunicu, nu mai are lentila de semnalizare pe stanga :blink:

 

Va multumesc mult.

post-5376-1187946031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.