Jump to content

e36 m3 318is


Bumby

Recommended Posts

apropo... la unele M3'uri E36 tabla avea ceva mai deosebit... si anume fetele de usa de pe fata erau din aluminiu :)

 

Doar GT-ul si CSL-ul le aveau din aluminiu.

 

later edit: buza aia din cauciuc de sub spoilerul fata era si la pachetul M, din contra, pe unele M-uri lipsea (am impresia ca pe sedan)

 

nu chiar,exista usile din aluminiu si pe Non LTW - GT

vazut si verificat

+1 propietar de asa exemplar la noi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=41&fg=40

LEFT FRONT DOOR, STEEL

 

m3 din ultima luna de fabricatie..:)

 

la ce exemplar te refereai? GT? :)

Pai de ce ai scris front door steel?(oricum se confirma prin linkul tau ce am zis eu) part 1 e chiar 01 FRONT LEFT DOOR, ALUMINIUM from 10/1995

 

Ma refream la M3 normal cu usi de aluminiu venite din fabrica,si nu puse dupa ce masina a fost cumparata.

as fi vrut eu sa vad un GT sau un LTW pe aici... :)

 

sry @ offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

M3 E36 nu avea discuri perforate ci doar ventilate

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05

 

Ceasurile de bord la E36 M3 au acele indicatoare rosii si viteza maxima 280 km/h:

 

http://img.photobucket.com/albums/v297/gizmo316i/325i%20DD/IMG_0029R.jpg

 

Volanul nu este de M, probabil nici schimbatorul:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=35

 

consola centrala are 4 comenzi pentru geamurile electrice (la tine)...nu inteleg de ce, la coupe geamurile din spate nu sunt mobile.

 

Pune poze mai detaliate din interior, sunt curios cum sunt ceasurile de exemplu, de fapt se vede ca sunt normale.

 

Mai degraba este un 318is cu elemente (probabil) de M3. Sau seria aia e ciudata.

 

orice e36 poate avea OBD2, clima duala sau scaune sport...asta tine de optiunile alese de primul proprietar.

 

deci, motor nu, interior nu, oglinzi nu...nimic M decat o bara fata si rezerva pe care scrie MOTORSPORT.

 

 

ceasurile de la 4 pistoane nu se potrivesc la 6 pistoane .....motoarele.... daca a schimbat motorul si ceasurile trebuei sa le schimbe ...am trecut si eu prin asta...

Link to comment
Share on other sites

M3 E36 nu avea discuri perforate ci doar ventilate

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05

 

Ceasurile de bord la E36 M3 au acele indicatoare rosii si viteza maxima 280 km/h:

 

http://img.photobucket.com/albums/v297/gizmo316i/325i%20DD/IMG_0029R.jpg

 

Volanul nu este de M, probabil nici schimbatorul:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=35

 

consola centrala are 4 comenzi pentru geamurile electrice (la tine)...nu inteleg de ce, la coupe geamurile din spate nu sunt mobile.

 

Pune poze mai detaliate din interior, sunt curios cum sunt ceasurile de exemplu, de fapt se vede ca sunt normale.

 

Mai degraba este un 318is cu elemente (probabil) de M3. Sau seria aia e ciudata.

 

orice e36 poate avea OBD2, clima duala sau scaune sport...asta tine de optiunile alese de primul proprietar.

 

deci, motor nu, interior nu, oglinzi nu...nimic M decat o bara fata si rezerva pe care scrie MOTORSPORT.

 

 

ceasurile de la 4 pistoane nu se potrivesc la 6 pistoane .....motoarele.... daca a schimbat motorul si ceasurile trebuei sa le schimbe ...am trecut si eu prin asta...

Povesti....

Am pus ceasuri de 320 de la mine, pe 316 care nu avea nici macar turometru, daramite, litrometru.... acum merg toate, cum mergeau la mine, aceleasi mufe, aceleasi fire....

Link to comment
Share on other sites

Povesti....

Am pus ceasuri de 320 de la mine, pe 316 care nu avea nici macar turometru, daramite, litrometru.... acum merg toate, cum mergeau la mine, aceleasi mufe, aceleasi fire....

si... esti sigur ca merg bine? :)

Link to comment
Share on other sites

Povesti....

Am pus ceasuri de 320 de la mine, pe 316 care nu avea nici macar turometru, daramite, litrometru.... acum merg toate, cum mergeau la mine, aceleasi mufe, aceleasi fire....

si... esti sigur ca merg bine? :)

De indicat la viteza indica cu 10km/h in plus.

Dar asta doar pentru ca avea cu 220km/h si acum are cu 240km/h... acelasi computer insa.

La fel si la mine de cand am pus ceasuri cu 260km/h....indica cu 10 km in plus fata de ceasurile cu 240...

testat pe gps

Insa litrometru merge perfect

Link to comment
Share on other sites

...... avea niste ochi,

ce ochi avea.... pacat ca unul ii lipsea ,

Iar parul ii cadea fuioare dar nu in cap ci pe picioare.... etc

 

Cam asa arata " m-ul" asta....

 

Pacat ca nu e " 1.6 diesel ..." ca rupea asfaltul....

 

 

Eu inteleg dorinta fiecaruia de a avea M.... Si eu imi doresc un M dar n-am decat un 325... dar de la a afirma ca masina impricinata e sau a fost un M si pana la a fii cu adevarta M e cale lunga....

 

Un M are foarte multe piese de 325 de pilda cum si 325 are multe piese de 318is dar nu exista comparatie intre clasa 3 si M3.... Si ca sa spulberam un mit.... Tabla si stalpii de M nu sunt cu nimic speciali fata de alt 3-er.... Sunt IDENTICE

 

 

Eu zic ca masina respectiva a fost in alta viata un Rolls care a ars in al doilea razboi mondial si nemtii au luat-o au topit-o si au facut M din ea..... Tot un fier e si M-ul

 

 

Ce nu inteleg e de ce atata inversunare in a fi M dar n-are motor de M , cutie , evacuare , etc etc....

 

Tot asa acum vreo doi ani m-am injurat cu unul de pe forumul asta care avea niste chedere de usi si vroia 300 de euro pe ele... Si de aici tot am inceput sa ne hartzuim pana ne-am luat si ban....

Omul vroia 300 de euro pe chedere ca " erau de M "

 

Deci poate si masina asta este M pt ca a cumparat chederele alea minune de M de la ala cu care m-am injurat eu....

 

 

Una peste alta..... Ce avem noi cu " M-ul " omului ?

 

E M frate !!!!

 

 

 

 

Era sa uit.... toba aia supersprint am senzatia ca e standard pt 318is de ialia.... Asa am avut si eu pe 318is.... Pt mine e clar. Masina aia sigur a fost toata viata ei 318is si unul din proprietari a adaugat niste plstice de M... De fapt o multime isi pun elemente de M pe masina.

 

E plin netul de 316 M cu "237" de cai diesel...

 

 

http://bmw.anunturi-auto.4tuning.ro/Anuntu...--M-239011.html

 

 

Ia uite fraaaaaaate..... Si asta are M ca tine !

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=41&fg=40

LEFT FRONT DOOR, STEEL

 

m3 din ultima luna de fabricatie..:)

 

la ce exemplar te refereai? GT? :)

Pai de ce ai scris front door steel?(oricum se confirma prin linkul tau ce am zis eu) part 1 e chiar 01 FRONT LEFT DOOR, ALUMINIUM from 10/1995

 

Ma refream la M3 normal cu usi de aluminiu venite din fabrica,si nu puse dupa ce masina a fost cumparata.

as fi vrut eu sa vad un GT sau un LTW pe aici... :)

 

sry @ offtopic ;)

 

 

offtopic: da, ai dreptate.. nu am vazut decat primul rand :) Chiar nu stiam ca au fost usi din aluminiu si pe m3-urile normale..

 

wrf.. am intrat pe link prima data si aparea steel, apoi aluminium, acum iar steel :)

post-93-1232609934_thumb.jpg

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

M, ne-M, maÂşina e chiar foarte frumoasĂŁ. dacĂŁ era 316, Âşi ĂŽi puneai motor de 1.8is, toatĂŁ lumea zicea cĂŁ-i super miÂşto. dacĂŁ a fost M, Âşi acuma-i 318is, toatĂŁ lumea-i zice cĂŁ-i naÂşpa. ce sĂŁ-i faci... mie-mi place aÂşa cum e.
Link to comment
Share on other sites

wrf.. am intrat pe link prima data si aparea steel, apoi aluminium, acum iar steel :)

 

Retine cookie-urile din sesiuni, click pe un link extern creeaza o noua sesiune si afiseaza toate informatiile din acea sectiune. Daca initial ai intrat cu un VIN, de exemplu ti-a filtrat optiunile masinii, pe cand acum ti le afiseaza pe toate.

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu aiurea.....zicea polepozition ca interiorul ala e standard pe e36.....eu parca am citit ca modelul ala de scaune s-a pus doar pe M coupe...nici macar pe M-ul sedan nu s-au pus....ceasurile mi se pare normal sa fie schimbate odata cu motorul, ca sa indice corect.

nu stiu cata importanta mai are faptul ca masina A FOST M3 odata, daca acum are doar 1,8. motorul e "miezul" la orice M, nu elementele de decor, totusi.dar asta nu inseamna ca omul ala e mincinos, neaparat daca spune ca masina A FOST M.

Link to comment
Share on other sites

wrf.. am intrat pe link prima data si aparea steel, apoi aluminium, acum iar steel :)

 

Retine cookie-urile din sesiuni, click pe un link extern creeaza o noua sesiune si afiseaza toate informatiile din acea sectiune. Daca initial ai intrat cu un VIN, de exemplu ti-a filtrat optiunile masinii, pe cand acum ti le afiseaza pe toate.

 

Eu prima data am selectat m3 coupe din 12/98 si nu au aparut usile din aluminiu. Azi am dat click pe link iar si au aparut usile :), a 2-a oara n-au mai aparut.. Probabil a intrat mikeySKZ cu un VIN..

Link to comment
Share on other sites

...... avea niste ochi,

ce ochi avea.... pacat ca unul ii lipsea ,

Iar parul ii cadea fuioare dar nu in cap ci pe picioare.... etc

 

Cam asa arata " m-ul" asta....

 

Pacat ca nu e " 1.6 diesel ..." ca rupea asfaltul....

 

 

Eu inteleg dorinta fiecaruia de a avea M.... Si eu imi doresc un M dar n-am decat un 325... dar de la a afirma ca masina impricinata e sau a fost un M si pana la a fii cu adevarta M e cale lunga....

 

Un M are foarte multe piese de 325 de pilda cum si 325 are multe piese de 318is dar nu exista comparatie intre clasa 3 si M3.... Si ca sa spulberam un mit.... Tabla si stalpii de M nu sunt cu nimic speciali fata de alt 3-er.... Sunt IDENTICE

 

 

Eu zic ca masina respectiva a fost in alta viata un Rolls care a ars in al doilea razboi mondial si nemtii au luat-o au topit-o si au facut M din ea..... Tot un fier e si M-ul

 

 

Ce nu inteleg e de ce atata inversunare in a fi M dar n-are motor de M , cutie , evacuare , etc etc....

 

Tot asa acum vreo doi ani m-am injurat cu unul de pe forumul asta care avea niste chedere de usi si vroia 300 de euro pe ele... Si de aici tot am inceput sa ne hartzuim pana ne-am luat si ban....

Omul vroia 300 de euro pe chedere ca " erau de M "

 

Deci poate si masina asta este M pt ca a cumparat chederele alea minune de M de la ala cu care m-am injurat eu....

 

 

Una peste alta..... Ce avem noi cu " M-ul " omului ?

 

E M frate !!!!

 

 

 

 

Era sa uit.... toba aia supersprint am senzatia ca e standard pt 318is de ialia.... Asa am avut si eu pe 318is.... Pt mine e clar. Masina aia sigur a fost toata viata ei 318is si unul din proprietari a adaugat niste plstice de M... De fapt o multime isi pun elemente de M pe masina.

 

E plin netul de 316 M cu "237" de cai diesel...

 

 

http://bmw.anunturi-auto.4tuning.ro/Anuntu...--M-239011.html

 

 

Ia uite fraaaaaaate..... Si asta are M ca tine !

 

Stiti ceva... deja o dati in alte lucruri... sper ca v-ati convins ca masina a fost M candva...ca mai are sau nu mai are toate piese de M pe ea acum asta e altceva... yo am vrut sa-mi prezit masina pt ca am crezut ca sunteti un forum de specialitate unde o sa puteti sa-mi dati sfaturi etc... dar vad va sunteti un forum de frustrati fara suparare...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca unii dintre noi suntem cam rautaciosi, nu are rost sa se faca atata misto, acum ce vreti sa vina omul sa va ia pe fiecare in parte de manuta si sa va duca la reprezentanta bmw sa vedeti cu ochii vostri cand ii confirma ca a fost M3 si ce dotari a avut la iesirea din fabrica. Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Eu unu nu-mi doresc decat ca acest topic sa se inchida eventual sa fie chiar si sters... nu am crezut vreodata ca puteti sa fi in halu asta! Persoanele care nu au avut nimic de comentat fata de masina si au venit cu argumente se exclud! Restu....
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.