Jump to content

Normele de poluare EURO - in general


X X L

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

 

ma intereseaza sa cumpar un BMW X5 din afara. Mai exact asta:http://www.autoscout24.it/Details.aspx?id=173221981

 

Cum pot sti daca masina este Euro 3 sau Euro 4?

 

Ce trebuie sa-l intreb pe proprietar(eventual sa se uite in cartea masinii..)

 

Daca aveti si alte idei unde pot gasi un X5 bun, nu ezitati..

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

din ce an modelele e36 sunt euro 2? are legatura daca motorul e m43 sau m40?

 

personal ma intereseaza un e36 compact - astea parca sunt din 94 incoace si toate au motorul m43 si toate sunt recunoscute la rar euro 2?

 

in cele 2 poze atasate e un e36 cu motor e46, exista asa ceva? - sunt luate dintr-un anunt auto de pe net

 

daca gresesc cu ceva doresc sa fiu corectat, sunt incepator

post-33970-1268311838_thumb.jpg

post-33970-1268311849_thumb.jpg

Edited by Sergiu D
Link to comment
Share on other sites

...personal ma intereseaza un e36 compact - astea parca sunt din 94 incoace si toate au motorul m43 si toate sunt recunoscute la rar euro 2?

M43-ul de pe Compact e EURO 2

 

in cele 2 poze atasate e un e36 cu motor e46, exista asa ceva? - sunt luate dintr-un anunt auto de pe net

 

daca gresesc cu ceva doresc sa fiu corectat, sunt incepator

 

nu exista motor E46... ala e cod de caroserie... probabil ca cel care a dat anuntul era si mai incepator ca tine...

 

sau a facut referire la faptul ca pe E36-le ala era pus un motor care mai tarziu a fost pus si pe o parte din modelele E46...

 

buna, am si eu un 320 cd din 2004. poate sa imi zica si mie cineva ce euro este? codul motorului cred ca este 204d4... multumesc

da, ai intuit corect... acela este codul 204D4

 

BMW E46 320cd Coupe - 110KW, 204D4 - Kat. AL Euro 3

 

daca aveai alt indice la sistemul catalitic (in loc de AL sa fi fost ZL) iti iesea EURO 4... AustauschlĂśsung / ZusatzlĂśsung ...

 

sorry, asta e !

Link to comment
Share on other sites

as mai dori cateva informatii daca se poate,

cam intre ce limite e un consum normal de oras la un e36 cu motor m43?, scade sesizabil consumul daca e varianta compact sau nu?

in ce locuri gasesc seriile pe un e36? - ma intereseaza sa nu iau teapa la cumparare, banuiesc ca trebuie sa verific seria sasiu, motor si codul motor iar acestea le gasesc pe brief (daca asa se numeste cartea de identitate nemteasca), sau mai bine zis cum imi dau seama ca actele sunt in regula

Link to comment
Share on other sites

- un consum normal de oras la un e36 cu motor m43 = 10-11 l/100 km,

 

- scade sesizabil consumul daca e varianta compact ? NU !

 

- in ce locuri gasesc seriile pe un e36?

ai pe suportul amortizorului de pe partea pasagerului, o combinatie alfa-numerica ce incepe cu WBA sau WBS (daca nimeresti vreun M autentic)... trebuie sa aiba 17 caractere, poansonate uniform, fara urme de rugina, stersaturi, etc...

in plus, la compartimentul motor, pe partea soferului, de regula, mai exista un autocolant sau o tablita prinsa in nituri (depinde de anul masinii) care mai contine pe langa alte informatii, aceeasi combinatie alfanumerica...

mai sunt si alte repetitii, dar nu e cazul sa iti ocupi mintea cu asa ceva... :)

 

:) IMPORTANT e sa corespunsa seriile din documentele masinii cu cele de pe caroserie

 

- trebuie sa verific seria sasiu, motor si codul motor iar acestea le gasesc pe brief (daca asa se numeste cartea de identitate nemteasca), sau mai bine zis cum imi dau seama ca actele sunt in regula

 

codul motor nu se regaseste in cartea masinii, ci pe acel autocolant/tablita situat in compartimentul motor... (vezi attachmentul)

 

la documente, daca nu te pricepi, soliciti eliberarea de numere temporare/de export in prezenta vanzatorului...

placuta_constructor.jpg

Link to comment
Share on other sites

aia degeaba te chinui sa o vizualizezi, e amplasata intr-o zona destul de greu vizibila in partea inferioara a motorului, la imbinarea cu cutia de viteze, ceea ce o expune coroziunii foarte usor...

 

si oricum nu ai cu ce sa o compari, pentru ca in niciun act de identitate al vehiculelor din EU nu se mai mentioneaza seria motorului... cu exceptia Romaniei, bineinteles... :)

MotorNummer_184E1.jpg

Link to comment
Share on other sites

e bine de stiu deoarece exista probabilitatea sa se achizitioneze masina gata inscrisa si atunci am pe cineva mecanic cu elevator care ar putea verifica treaba asta daca pe talonul romanesc se scrie si seria motor pentru acesta masina

 

treaba cu achizitia acestei masini nu este chiar batuta in cuie din punctul de vedere al modului de achizitie, nu am ajuns la o concluzie clara (eu si cu partenera de viata, defapt beneficiara achizitiei) si nu stim cum am iesi mai bine: eu as dori sa merg in germania dupa masina, ea doreste achizitionarea de aici (e mai simplu si nu-i da atatea emoti) daca se poate si inmatriculata, acuma cand ma refer sa iesim mai bine eu ma gandesc ca masina sa-si merite bani in primul rand si in cel de-al doilea sa fie la un nivel acceptabil,

 

astept parerile voaste cu argumente pertinente

Edited by Sergiu D
Link to comment
Share on other sites

recomand Germania...

 

alege-ti o destinatie precisa, eventual recomandata de cineva de incredere... nu merge "la ghici" caci e posibil sa nu gasesti ceea ce cauti...

 

in Romania, o sa dai de masini care au suferit mult din cauza drumurilor, si uneori de lipsa de preocupare a proprietarilor fata de stare lor tehnica (in special)...

 

documentatie

Link to comment
Share on other sites

Pentru a avea un tablou complet al acestei probleme, iata istoricul standardelor europene pentru emisiile masinilor mici (sub 3,5t) din vestul Europei:

 

- non-euro pana in Iulie 1992.

- Euro1 din Iulie 1992

- Euro2 din Ianuarie 1996

- Euro3 din Ianuarie 2000

- Euro4 din Ianuarie 2005

 

Si in viitor:

- Euro5 din Septembrie 2009

- Euro6 este in proiect, neavand inca o data finala de implementare.

 

Am si eu o completare pentru normele euro obligatorii pentru autoturisme cu masa inferioara a 2500kg:

 

-Euro1 din Ianuarie 1993

-Euro3 din Ianuarie 2001

-Euro4 din Ianuarie 2006

 

in rest este bine.

 

Sursa: revista italiana al Volante. Acelasi lucru l-am citit si in Quattroruote care este cea mai mare revista auto din IT.

Atasez si o fotografie cu poza din revista unde se spune acest lucru:

 

post-24135-1242752158_thumb.jpg

 

Sa inteleg ca este imposibil sa gasesc BMW e46 din 2003 Euro 4??? doar peste 2005 ??

 

ice man stie ce este in italia, el nu are habar ca de fapt alea sunt normele obligatorii, dar Euro 3 si euro 4 sunt si mai devreme introduse pe masini, de unele marci ....

Edited by ady330xd
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa iei o masina de afara? Vezi ca nemtii mai au o caracteristica D4, care este peste euro3. Depinde de ce scrie in brief la a mea din 2001 scrie "Euro3 und D4" ceea ce inseamna practic Euro4, asa mi s-a spus de la RAR. In general benzinarele de prin 2001 incoace sunt euro4.

Mai asteapta pareri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.