Jump to content

BMW e36 316i coupe


Dan_316i

Recommended Posts

Nu au avut stand, aveau doar niste "table". In rest unul din ei era mai curios din fire si isi tot baga capul sub ea si tragea de roti.

 

Si ca rotile care le am nu sunt pt modelul asta si ...

 

Au fost placut impresionati de starea in care se afla masina si ca noxele au iesit bine fiind o masina din 94.

Link to comment
Share on other sites

Azi am trecut cu brio o testare ARR, la iesirea din brasov spre sf. gheorghe, am luat totusi amenda pt trusa medicala si stingator/extinctor.

 

Oricum nu am avut emotii pt ca in urma cu 2 sapt am schimbat bucsile mari de pe spate plus un test gen itp si a iesit totul bine, cu 2 mentiuni pe viitor trebuie schimbate amortizoarele fata(sunt la 52%) si sonda lambda care este "cam lenesa".

Cred ca ai vrut sa spui RAR(Registru Auto Roman) nu ARR(Autoritatea Rutiera Romana)!! cat ti au dat amnenda?

Link to comment
Share on other sites

Ce altceva au mai verificat?

Pai "colegul" m-a tras pe dreapta, nenea mai canit de la rar/arr mi-a bagat senzorul in gaura la esapament inca un senzor in locul la joja si a tot accelerat la ea, nenea mai putin canit de la rar/arr s-a apucat sa ma controleze de roti, sa traga de ele si de espamament, s-a tot aplecat sub ea, a verificat seria sasiu. Dupa care m-a pus sa o trag mai in fata si a venit (ala mai putin canit) sa imi verifice trusa, stingator, pozitii fata/spate, faza lunga/scurta, semnalizare stg/dr, avarii, stropitori parbriz, claxon, lampi iluminare nr.

Noroc ca nu mi-a mers claxonul si mi-a dat amenda pt ala si advertisment pt trusa expirata si lipsa stingator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
Back in business after party (crush&winter), home made repair. Au aparut cateva puncte de rugina la pasajele rotilor din spate si portbagaj, dar o sa se rezolve cat de curand pentru ca s-a primit aprobarea de carte verde de la passat-ul de bulgaria si am depus devizul de reparatie in regie proprie.

DSC05881.JPG

DSC05883.JPG

DSC05886.JPG

DSC05885.JPG

DSC05887.JPG

DSC05884.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iarna asta a beneficiat de un garaj saraca de ea, cu volanul chiar am avut bafta de mult cautam unul. Buton de reciclare a aerului nu exista pe astea fara AC, asta e unul motivele pt care vreau sa imi montez panou de climatronic si schimbare de aeroterma. In schimb pe e46 fara AC exista buton de reciclare. Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Cipi posibil sa fi fost RAR(era caddy dubita) eu am ramas culpat pe ARR ca astia sunt la noi la vestem.

 

astia de la ARR opresc in special camioane, dube, ii intereseaza foile de parcurs,diagrama ,daca s-a respectat nr de km, mai putin turisme, pe mine nu m-a oprit ARR din 97, de cand am carnetu, probabil fiind masina de generatie mai veche.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Na ca dupa aproape 4 ani m-a lasat si pe mine masina pentru prima data, saptamana trecuta mi-a picat electromotorul, dar s-a rezolvat.

Ceva poze, nu foarte clare ca am ajuns la blaj dupa ce a plouat. Oricum au aranjat foarte frumos parcurile, atat "lugojul" cat si cel din fata primariei.

DSC05935.JPG

DSC05940.JPG

DSC05945.JPG

DSC05943.JPG

Link to comment
Share on other sites

cum teai descurcat cu caldura in vara ? ca am vazut ca n-are A/C...si eu am tot 316 din 96 fara A/C...si sunt curios pt ca am luato in iarna din romania si inca na prins caldura sa vad cum e :D Frumoasa masina era sa zic ca e a mea:)) dar are alte jante si lampi :))
Link to comment
Share on other sites

M-am descurcat bine pentru ca nu suport ACul si am trapa, iar cand o parchez caut un loc cu umbra(anul asta o sa ii pun si folie).

 

Azi i-am facut si o mica revizie, schimbat uleiul, filtru de aer, filtru de ulei si garniturile aferente de la capacul motorului.

Multumesc pt aprecieri.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

mama e "boala lor" garniturile astea pe la motor...=)) cat am tras cu garniturile alea...prima data am schimbato pe aia de la capac culbutori...floare la ureche...pe urma am constatat ca trebuiesc si alea de la distributie...si acolo sa vezi si sa te tii bine...trapa am si eu...era curios doar pt ca vara trecuta am condus un van de la munca fara aer si vreau sa zic ca mai aveam un pic si-o mierleam...si la asta nam apucat sa vad cum e :D

 

si u stai cu toba in portbagaj ?=))=))=))=)) eu o am de 3 luni si nici acum nam apucat so montez...am fost la cateva serviceuri si mia cerut 150 ca sa mio monteze...si am renuntat ca atat am dat pe toba...am luat dinaia japan style...si acum ma gandesc ca o sa masor intro zi...sio so sigilez cu poxipol cumva ca ala se pietrifica si e rezistent si la caldura :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.