Jump to content

M5 Vs M3


alex_55

Recommended Posts

stiu ca toata lume zice ca M5-ul bate M3-ul peste 100 dar am gasit ceva interesant pe un site :

 

M5 - 0 - 100 Km/h 5,4 s , 0 - 200 Km/h 18,9 s , 0 - 200-0 Km/h 24,4 s

M3 - 0 - 100 Km/h 5,2 s , 0 - 200 Km/h 18,1 s , 0 - 200-0 Km/h 23,2 s

si am mai gasit un filmulet dar nu il pot pune :blink:

Edited by alex_55
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu e evident daca faci una mica, ca poate dai de unul cu un M5 care e pilot de raliu sau mai stiu eu ce super pilot care te va face praf chiar daca M3-ul tau e mai rapid  :)

71080[/snapback]

 

da adevarul ca tre sa fii super pilot sa mergi in linie dreapta... :blink:

si pilotii de raliu si tractiunea spate nu prea au multe in comun...

Link to comment
Share on other sites

Daca are SMG - Drive logic, scoate DSC, selecteaza modul S6 - quick shift, o duce in vreao 3500 de ture si go go go...de aici incolo mai are de schimbat maxim o viteza, adica sa traga o clapa cu degetul cand se aprinde un bec, deci macar un 5.3 tot scoate :blink:

 

 

.....desi ma intreb daca nu cumva M-ul poate prind 100 in prima treapta

Edited by Mihai
Link to comment
Share on other sites

pai... de exemplu la 325 scoteam mai tot timpul 6.6 6.7 si aveam chip si filtru de aer, cartea ii da 7,2

 

filtru de aer pt M e comandat... de chip inca nu am simtit nevoia, dar daca trebe o fac si pe asta...

 

asa ca cred ca pot scoate 5,2 chiar mai bine si NOROKul meu e ca am cutie manuala si pot sa plec cum vreau eu (nu cum vrea cutia)... :blink:

Link to comment
Share on other sites

NU VEI REUSI asta... dar tu poti continua sa incerci zi de zi, iar cand vei face asta eventual suna-i pe cei de la BMW din Germania si zi-le sa te ia pilot de teste  :blink:  Acum lasand gluma la o parte.... cei care scot 5.2 secunde pana la 100 km/h cu M3-ul sunt doar pilotii de fabrica, care si noaptea in somn viseaza cand sa schimbe viteza cum trebuie, sau la ce turatie sa dea drumul la amreiaj ca sa nu rupa aderenta si sa piarda timp pretios....

71232[/snapback]

E X A G E R E Z I !!!

Link to comment
Share on other sites

daca esti pasionat de masini ar trebui sa sti ca timpii aia "5,2" sunt o medie probabil.

 

daca iei orice 2 masini si cu una mergi frumos si cu cealalta o blnesti zilnic iti garntez ca aia forjata o sa merga mai repede... asta e indiferent de marca M3 M5... ferrari, nu conteaza asa ca timpii care-i da producatorul nu mai au nici o relevanta.

Link to comment
Share on other sites

daca esti pasionat de masini ar trebui sa sti ca timpii aia "5,2" sunt o medie probabil.

 

daca iei orice 2 masini si cu una mergi frumos si cu cealalta o blnesti zilnic iti garntez ca aia forjata o sa merga mai repede... asta e indiferent de marca M3 M5... ferrari, nu conteaza asa ca timpii care-i da producatorul nu mai au nici o relevanta.

71241[/snapback]

 

Pai de ce cea care e forjata va fi mai rapida?

Link to comment
Share on other sites

NU VEI REUSI asta... dar tu poti continua sa incerci zi de zi, iar cand vei face asta eventual suna-i pe cei de la BMW din Germania si zi-le sa te ia pilot de teste  :blink:  Acum lasand gluma la o parte.... cei care scot 5.2 secunde pana la 100 km/h cu M3-ul sunt doar pilotii de fabrica, care si noaptea in somn viseaza cand sa schimbe viteza cum trebuie, sau la ce turatie sa dea drumul la ambreiaj ca sa nu rupa aderenta si sa piarda timp pretios....

71232[/snapback]

 

 

aici gresesti :) un amanunt foarte interesat care latzi uitat e pe ce bitumen/ciment incearca sa scoata 0-100km/h, soselele sunt facute din diferite feluri de bitumen/asfalt/beton care au o aderenta total diferita una de alta. La fel catzi psi ai in pneuri, defapt doar daca te joci cu pnaurile (psi si caldura) scotzi cam un sfert de secunda.

 

Nu vad cum un M3 bate un M5 in linie dreapta in accelerare, there is no substitute for cubic inches :)

Link to comment
Share on other sites

M5-ul e39 are 5.2 pana in suta iar M3-ul are 5.1

iar M5-ul e60 are 4.7 pana in suta.

71222[/snapback]

Pardon...gresit!

E39 m5 are 5.3 0-100km/h conform cifrelor BMW

e46 m3 are 5.2 0-100km/h acelasi lucru.

 

corect e60 m5: 4.7 0-100km/h.

 

Deasemenea pt ceilalti comparati cifrele de fabrica la ambele masini...e eronat sa iei sa compari cifrele de fabrica la o masina cu cifrele de test ale unor reviste sau whatever la cealalta masina.

As inclina sa cred ca m5-ul va avea castig de cauza pana la urma urmei, mai ales daca se trag pe distanta mai mare.

Link to comment
Share on other sites

As inclina sa cred ca m5-ul va avea castig de cauza pana la urma urmei, mai ales daca se trag pe distanta mai mare.

71523[/snapback]

 

 

normal ca va castiga pe 1000 m... are V8 de 5000 si cuplu de-ti muta capul de la loc... :blink: dar pe distanta scurta (400 m nu cred ca va castiga, e prea greu) si pe circuit nu are rost sa mai vorbim...

Link to comment
Share on other sites

:blink: Ca bine zici...

71524[/snapback]

 

 

 

M-am dat eu cu doua M3-uri ,unul cabrio si unul normal...in ambele dati am iesit in fata lor...doar ca acum mai depinde si de sofer...cel cu cabrio nu prea stia sa dea in ea,cu cel de al doilea m-am dat acum o saptamana cand nu erau conditii chiar optime de dat....eu nu am folosit butonul sport el nu a scos dsc-ul....am vorbit cu el si o sa mai incercam la primavara cand va fi cald si uscat pe jos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.