Jump to content

haideti sa fim sinceri


daniel LNC

Recommended Posts

nu cred ca e greu deloc. iar cand faci accidente. le faci in stil mare... o gramada de masini lovite. sa nu mai spun ca se intampla la viteze mari. o fi mai rare dar eu zic ca is grave, cel putin in romania unde vii cu 180-200 si iti iese unul in fata cu 90 :)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cu varsta ne trece la toti. care-am scapat.

Asta cam asa e. :lol: Cand conduceam Dacia riscam mult mai mult. Acum n-as mai face curse de viteza pe zapada si alte nebunii din alea. :) Conduc cu viteza, dar am pretentia ca o fac, totusi, fara sa risc ...prea mult (nu cand conditiile meteo nu permit asta, cand nu am vizibilitate etc.). Noaptea merg mult mai incet decat ziua, in primul rand pentru animale...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Urban: 70-80 daca am macar 100m in fata sa ma duc, daca ma apuca nebunia trec de suta (doar pe strazi cunoscute, libere, largi, etc). Cel mai mult am atins 180 in oras in weekend (conditii ideale). Dar nu mai fac ca e al naibii de inspaimantator chit ca e soseaua mare si libera.

Daca ploua sau e prost iluminat drumul merg cu 10-20Km/h mai incet decat normal.

 

In afara nu prea am iesit cu ea, dar in afara de autostrazi nu prea vad pe unde as putea sa merg cu mai mult de 160 la ce drumuri avem...

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor,

Nu stiu daca s-a mai facut un topic pe aceasta tema,dar mie personal mi se pare important.

Avem din ce in ce mai multe masini si nu numai,foarte puternice,iar viteza legala in localitati este de 50 sau 60km/h

Ati depasit viteza legala in localitati?

Daca da,ce va facut sa alegeti acest lucru?

 

 

Mie unul mi se intampla din anumiti factori:

-graba,consumul(de carburant),masina pe care o conduc si poate si altele :)

In week-end cand sant mai rare radarele,apoi cand vad ca in general se circula tare,adica celelalte masini,in special cele mari (care se stie ca au statii si se anunta intre ei) merg cu viteza,apoi doar pe portiuni de drum cu vizibilitate mare sau cand merg in coada unuia care se risca,bazandu-ma ca in caz de radar mobil l-ar opri doar pe el.Ma mai bazez cateodata si pe detector si pe..............NOROC! Cert e ca pana in prezent nu am luat niciun radar mobil,singurele probleme le-am avut cu cele fixe de la Tureni si Martinesti -Jud.CLUJ.Oricum la noi e nasol cu drumurile cu o banda pe sens,mai ales cu circulatia de azi.

Link to comment
Share on other sites

daca respect limitele in romania, faci 3 zile pana ies din tara. am exagerat, dar 2 nu le exclud :)

 

in primul rand ca nici macar cu vitezele legale nu poti merge constant. de undeva trebuie sa castigi timp.

 

media de viteza in romania la mers regulamentar e cam de 3 ori mai mica decat in alte tari. daca mergi noaptea, e doar de 2 ori.

Link to comment
Share on other sites

depinde de calitatea drumului si de aglomeratie. In localitati cu radare fixe, merg cu maxim 6 km/h peste limita , asta dupa ce am luat amenda la Balotesti pt 81km/h de la radar fix. Daca stau bine sa ma gandesc , in Brasov respect pt ca e aglomerat, iar in alte localitati merg cu 60-70km/h ca sa am timp sa franez la vreun pericol. In afara localitatii 110km/h constant sau mai putin daca e aglomerat, doar la depasiri trec de 140km/h cand nu sunt atent. Viteza nu e buna. Ca daca ies din tara , pana in vama am medie de 80-90km/h asta e alta poveste....atunci ma grabesc
Link to comment
Share on other sites

Nu prea respectam limita de viteza legala, cand ma apuca pofta de condus mergeam peste 100 in localitate si aproape de 200 in afara(pe unde se putea). Insa de cand am ramas pieton pe 3 luni am dobandit un nou respect pt codul rutier.
Link to comment
Share on other sites

70-80km/h in localitate

130-180km/h intre localitati(daca nu e aglomerat)

130km/h pe autostrada(pe distante lungi)pentru un consum cat mai mic

 

Ciudat pe autostrada unde e drum bun mergi la consum iar intre localitati o frigi si la 180 nu e o logica in ce faci tu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.