Jump to content

Alpina B6 GT3


alex_maniacu_91

Recommended Posts

Dupa o absenta de 20 ani, Alpina se reintoarce in lumea motorsportului si va concura in Campionatul European FIA GT3, acolo unde va avea de infruntat adversari ca Ferrari, Lamborghini, Porsche si nu numai.

 

Modelul celor de la Alpina, B6 GT3, are la baza un BMW Seria 6 si beneficiaza de un motor V8 supraalimentat de 4.4 litri ce dezvolta 530 cai putere si 725 Nm si o transmisie secventiala cu sase trepte. B6 GT3 cantareste aproximativ 1350 kg si este echipat cu jante pe 18 inci si pneuri Michelin. Modelul accelereaza de la 0 la 100 km/h in doar 3.9 secunde iar viteza maxima este de 285 km/h (atinsa la Nurburgring).

 

La fel ca si nou B7, B6 GT3 va debuta in martie la Salonul Auto de la Geneva.

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

urata mai e doamne... <_<

 

tare rau interiorul :)

 

bine, stiu ca asa trebuie sa fie, dar dupa ce vezi un 6 echipat si apoi te uiti la interiorul ala , zici ca-i vreo dauna totala :bashwall:

 

slabut v/max si acceleratia. 540 de cai pe conserva aia de 1 tona si un pic ar trebui sa dea performante mai bune.

 

Mai bine dezechipau complet un M6 stock sau modificat daca tot pun turbine. chiar, de ce au optat pt v8-ul de 4 litri ?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
chiar, de ce au optat pt v8-ul de 4 litri ?

probabil traditia alpina.

 

L.E:nu ti se pare ok 3.9 secunde pana la 100 pentru o conserva? :)

ba da ma :bashwall: eu conserva am zis pt ca e dezechipata, doar tabla mai e din masina aia <_<

Link to comment
Share on other sites

chiar, de ce au optat pt v8-ul de 4 litri ?

probabil traditia alpina.

 

L.E:nu ti se pare ok 3.9 secunde pana la 100 pentru o conserva? :bashwall:

ba da ma :unsure: eu conserva am zis pt ca e dezechipata, doar tabla mai e din masina aia <_<

nici macar... nu cred ca caroseria e neaparat din tabla :)

poate doar roll baru

Link to comment
Share on other sites

...aÞi uitat de cei 725 nM cuplu....cred cã ºtiu ei de ce au pus un V8, probabil e vorba de cuplu, se distribuie altfel În turaÞie la V8 faÞã de V10....ºi pe viraje apropiate ºi ascuÞite e nevoie de cuplu....

 

..dacĂŁ iei niÂşte mociclete de aceeaÂşi capacitate, cilindri mai puĂžini (monocilindru de ex.) dau cuplu mai puternic Âşi mai violent....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Estetic masina aduce cu armura unui cavaler de prin secolele 15-16, mie imi place doar e o masina pentru circuit. mult succes in competitii, poate vor avea rezultatele sperate mai repede decat in F1. Le tin pumnii! Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.