Jump to content

e46 '99


gogu70

Recommended Posts

va salut,

 

 

Merita un Bmw 318i din 1999 (e46) sau deja este mult prea vechi si o cazatura de masina? Ma refer ca sa fie in stare buna trebuie bagati o groaza de bani in el? Evident depinde si de in ce stare se gaseste masina acum, cum a fost exploatata etc....stiu asta insa intreb in mare despre acest model de masina si anu de fabricatie (a facut deja 10 ani). Va multumesc anticipat si astept raspuns pentru ca ma bate gandu sa imi achizitionez una <_<

 

 

PS: masina ar fi in jur de 7000 euro.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai inainte sa o iei verifica si tu partile mai costisitoare de reparat: motorul, transmisia, suspensia, directia, votipseaua... Nimicurile apar la orice masina, si se rezolva mai repede si ieftin.

 

Poti baga o groaza de bani in ea imediat dupa ce o cumperi, sau poti sa nu bagi deloc 1-2 ani....Modelul nu e cel mai fiabil, in sensul ca are o serie de probleme specifice, dar gasesti piese pentru toate buzunarele...

 

In orice caz, nu da toti banii pe masina.

Link to comment
Share on other sites

va salut,

 

 

Merita un Bmw 318i din 1999 (e46) sau deja este mult prea vechi si o cazatura de masina? Ma refer ca sa fie in stare buna trebuie bagati o groaza de bani in el? Evident depinde si de in ce stare se gaseste masina acum, cum a fost exploatata etc....stiu asta insa intreb in mare despre acest model de masina si anu de fabricatie (a facut deja 10 ani). Va multumesc anticipat si astept raspuns pentru ca ma bate gandu sa imi achizitionez una <_<

 

 

PS: masina ar fi in jur de 7000 euro.

 

gogule nu lua asa o "cazatura de masina" mai bine ia una noua :)

Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca este o masina foarte buna. si a mea e fabricata in '99 si se prezinta intr-o stare excelenta. depinde foarte mult evident si de cum a fost intretinuta de-a lungul anilor.

 

cu fiabilitatea sta prost la suspensii zic eu, mai ales bucse bascula, pivoti, bielete. eu am schimbat de curand toata articulatia, inclusiv amortizoarele (dupa 9 ani) si parca a reinviat masina.

 

la motor, cutie, transmisie nu am avut probleme deloc pana acum. am masina de vreo 2 ani.

 

in primul rand gandeste-te ca e o masina foarte usor de intretinut, piesele nu sunt foarte scumpe si gasesti pe toate drumurile dezmembrari daca vrei o aripa, un spoiler, un far, etc.

Link to comment
Share on other sites

unele piese de e46 sant mai ieftine decat cele de e36,la amortizoare fata sigur,e usor de intretinut si piese se gasesc pe multi producatori.

 

e frumoasa masina,puneo pe un tester inainte de a o cumpara,oricum fiecare masina are problemele ei,pe care o sa le descoperi mai tarziu,verifica caseta de directie sa nu curga,vezi cursa de la ambreiaj,trebue sa tina cat mai de jos, si dao in mansalier,da drumul mai brusc la ambreiaj si asculta daca se aud ceva zgomote de la transmisie,apoi in treapta 1 si inapoi retur.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

sa le stapaniti sanatos tot cei care le aveti si sa le conduceti cu placere si fara incidente! M-am HOTARAT.....O IAU!

Voi ce ziceti din poze....e ok masina? va place asa? O sa ma duc cu ea la test inainte si dc totul iese ok o iau. <_<

sa stricat cu husa de pe volan

Link to comment
Share on other sites

Cat o admiri incearca sa-i decuplezi bateria circa 10-15 min, daca are erori o sa apara, gen (aiberg), becuri arse, si altele, o sa observi ca nu se mai sting becurile, inca ceva daca are cureaua de transmisie noua si spune ca a schimbat-o vezi daca este prea stransa, asa se poate masca fulia arbore daca are joc, in momentul care se lasa un pic incepe sa se auda, asa am patit si eu.Masina arata bine nimic de zis si eu am dat 7000 si nitel am facut in 6 luni 20000 km si am schimbat doar ulei si filtre si fulia mai sus mentionata, are tot 9-10 ani si mananca asfaltul.
Link to comment
Share on other sites

Cat o admiri incearca sa-i decuplezi bateria circa 10-15 min, daca are erori o sa apara, gen (aiberg), becuri arse, si altele, o sa observi ca nu se mai sting becurile, inca ceva daca are cureaua de transmisie noua si spune ca a schimbat-o vezi daca este prea stransa, asa se poate masca fulia arbore daca are joc, in momentul care se lasa un pic incepe sa se auda, asa am patit si eu.Masina arata bine nimic de zis si eu am dat 7000 si nitel am facut in 6 luni 20000 km si am schimbat doar ulei si filtre si fulia mai sus mentionata, are tot 9-10 ani si mananca asfaltul.

 

si eu am un sunet de cand am schimbat curelele, un vajait asa ca de rulment cand o accelerez dupa ce se incalzeste motorul! Poate sa fie de la arbore? ce trebuie facut?

Link to comment
Share on other sites

Cat o admiri incearca sa-i decuplezi bateria circa 10-15 min, daca are erori o sa apara, gen (aiberg), becuri arse, si altele, o sa observi ca nu se mai sting becurile, inca ceva daca are cureaua de transmisie noua si spune ca a schimbat-o vezi daca este prea stransa, asa se poate masca fulia arbore daca are joc, in momentul care se lasa un pic incepe sa se auda, asa am patit si eu.Masina arata bine nimic de zis si eu am dat 7000 si nitel am facut in 6 luni 20000 km si am schimbat doar ulei si filtre si fulia mai sus mentionata, are tot 9-10 ani si mananca asfaltul.

 

si eu am un sunet de cand am schimbat curelele, un vajait asa ca de rulment cand o accelerez dupa ce se incalzeste motorul! Poate sa fie de la arbore? ce trebuie facut?

se poate sa fie uzat rulmentu de la (rola mobila intinzatoar)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.