Jump to content

Geamuri negre


theaddon

Recommended Posts

Eu stau in Targoviste shi mi-a luat talonul ca nu aveam "folie autorizata" :blink: (asha cumparasem mashina) Shi am pus folie autorizata la o firma in Buc. (cu 4 mil gemuriile spate shi luneta) shi am venit aici la Tgv, la pol.unde mi-au zis ca pt orice talon ridicat tre trecut prin RAR :) (aia la RAR au zis ca nu e defect tehnic shi ca nu au cu ce sa ma ajute :) ........, in fine mi-au pus stampila pe dovada.. shi am luat talonul :) ) La firma unde am pus folia au lipit un abtipild sub folie (AUTORIZAT RAR) shi mi-au dat nishte harti semnate de fostul shi actualul chestor de politie cum ca sunt autorizate foliile marca Llumar(parca..) Nu cred sa am probleme acum.... Dar vreau sa va spun ca folia care o am acum nu se vede nik in masina :) , iar din masina se vede aproape perfect afara :)
Link to comment
Share on other sites

Folii sunt de mai multe feluri... preturile difera in functie de calitate. De ex. cea mai scumpa este cea 3M care se poate monta la diferite service-uri si cei de acolo iti dau un act prin care poti demonstra ca sunt autorizate RAR, dar si chestia asta cu autorizat RAR e cu dus si intors... depinde de ce fel de politist dai. Daca vrea neaparat sa-ti ia talonul ti-l ia si n-ai ce-i face, decat daca aplici varianta sa nu-l dai si te scoti cu o amenda... In alta ordine de idei am prieten cu Octavia si si-a pus omu' folie pe toate geamurile (in afara de parbriz). Folia e de proasta calitate dar pusa perfect. Problema e ca la geamul soferului, datorita folosirii mai dese a geamului (deschis-inchis), folia a inceput sa se desfaca incepand de sus si se vede de kko acum. Fiind folie ieftina, o poate inlocui destul de des dar nu stiu daca merita efortul sa schimbi folia o data la 6 luni - 1 an, depinde de cat de des folosesti masina (geamul). Varianta cu folia 3M montata la service am auzit ca e OK, aia nu se desface, nu se strica, nu se zgarie asa usor... dar intervine problema banilor... e enorm de scumpa si pt. cativa metri de folie, un plastic si nu cred ca-si face banii. Decat daca o cumperi de undeva mai ieftin, ti-o montezi tu si faci rost de undeva de autorizatie RAR. Varianta cu ionizarea e mult prea complicata si riscanta in cazul geamurilor unui BMW, ...parerea mea, si unde pui ca se si pateaza si arata ca dracu', trebuie sa stai cu carpa sa stergi mereu geamurile... plus ca trebuie dezlipita luneta spate si poti avea surpriza sa nu ti-o mai puna la loc ca de la "mama ei" si sa-ti ploua in masina dupa montare.

Sincer si io m-am gandit sa fac geamurile (laterale + luneta) fumurii, dar nu prea inchise, si cred ca astept sa se faca macar +20 grade afara apoi cred ca o sa aplic folie 3M singur, iar dupa aia o sa vad de unde ma descurc de o autorizatie.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei pe viitor o sa incerc sa scanez hartiile ce le am eu shi sa itzi faci "copie" dar la mine la un geam este aplicat un stiker care scrie "Autorizat R.A.R." shi un cod, cred ca potzi pune 1 de pe un bidon de ulei :) (nu cred sa se prinda gaborii) eu sunt f incantat de vizibilitatea care o ofera folia asta d afara nu se vede nimik iar dain mashina se vede bine cica e redusa cu 10-15% decat. Pe mine m-a costat 110 euro montat spate(si am avut shi folie anterior pe mashina shi chiar au lucrat baietzii la curatzat, cateva ore intr-un mediu f curat la un service in buc) shi toata mashina costa 190 euro(pe fatza itzi pun pe raspunderea ta), folia este LLUMAR shi e fabricata in SUA. Merita, a iesit OK :blink: ( preturiile le-am dat k sa faci un calcul, nu am interes sa fac reclama, doar sunt multzumit) :)
Link to comment
Share on other sites

Eu le am ionizate geamurile spate si luneta, la o nuanta de negru destul de slaba, arata bestial si pot spune ca pana acum nici un politai nu s-a luat de chestia asta, in schimb imi iau amenzi pt. pozitiile albastre :blink:

Black E36 320i

68505[/snapback]

Pune LED-uri albe in loc de albastre...arata ireal :) eu asa am facut... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa mai fac :blink: ma tot gandesc ce e mai bine sa imi pun pe un E46 negru folie sau sa le ionizez??

Ce jante imi recomandati sa imi pun eu am de 16 si vreau sa imi pun de 17 dar nu stiu ce mara (momo.oz.oxigyn...?)

De unde imi pot pune si eu angel eye , eu am xenon pe masina !!

hai va roh help me !!!!

TKS

Link to comment
Share on other sites

eu prefer ionizarea, sincer, chiar daca dureaza mai mult (se da jos geamul) si nuy are efectul foliei. In schimb nu ai probleme cu exfolierea, zgarierea, decolorarea. Alegerea ta...

Cat priveste angel eyes intreaba-l mpe HiD...

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa mai fac :blink: ma tot gandesc ce e mai bine sa imi pun pe un E46 negru folie sau sa le ionizez??

Ce jante imi recomandati sa imi pun eu am de 16 si vreau sa imi pun de 17 dar nu stiu ce mara (momo.oz.oxigyn...?)

De unde imi pot pune si eu angel eye , eu am xenon pe masina !!

hai va roh help me !!!!

TKS

72450[/snapback]

cum adica nu are efectul foliei ,nu poate fi neagra foarte inchis??

Link to comment
Share on other sites

de ce ?

72458[/snapback]

ca sa-ti protejezi dantura... :)

oricum cauta pe cineva care are 17" sau 18" pe masina si fa o tura pe un drum mai degradat...s-ar putea sa nu-ti placa ...daca dupa aia tot vrei jante de 17" nici o problema...asta ca sa nu-ti para rau dupa investitia facuta... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu stau in Targoviste shi mi-a luat talonul ca nu aveam "folie autorizata"  :blink: (asha cumparasem mashina) Shi am pus folie autorizata la o firma in Buc. (cu 4 mil gemuriile spate shi luneta) shi am venit aici la Tgv, la pol.unde mi-au zis ca pt orice talon ridicat tre trecut prin RAR :)  (aia la RAR au zis ca nu e defect tehnic shi ca nu au cu ce sa ma ajute :)  ........, in fine mi-au pus stampila pe dovada.. shi am luat talonul :) ) La firma unde am pus folia au lipit un abtipild sub folie (AUTORIZAT RAR) shi mi-au dat nishte harti semnate de fostul shi actualul chestor de politie cum ca sunt autorizate foliile marca Llumar(parca..) Nu cred sa am probleme acum.... Dar vreau sa va spun ca folia care o am acum nu se vede nik in masina :) , iar din masina se vede aproape perfect afara :)

70750[/snapback]

 

 

de la ce firma ?

Link to comment
Share on other sites

am eu niste oferte pentru bucuresti daca vreti folie omologata 8mil pt toata masina.. 6.4mil pt lateral spate si luneta.. si 4mil pt un medium black lateral spate si luneta.. cei interesati sa dea un pm.

74178[/snapback]

\

 

CE GARANTEZI CA daca ma duc in buc. nu am probleme cu politia ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.