Jump to content

se poate pune clima pe e34?


Recommended Posts

cel mai simplu lucru e sa iei ziarul de mica publicitate din arad si sa suni la dezmembrari si sa intrebi cat te costa,ca oricum nu este de cumparat pe forum :blink:

cateva sute oricum...

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa cauti o masina la dezmembrari de pe care sa recuperezi tot ce ai nevoie. Trebuie sa fii atent insa si sa nu uiti nimic.

Sant cam multe necesare : compresor, evaporator, radiatorul montat sub bord, comenzi, conducte, circuite electrice si tot felul de maruntisuri gen cleme, suporti, etc.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

k...si cine imi monteaza clima si o face sa mearga?...mie asta mi-se pare partea mai interesanta...ca si ABS-u se poate monta da sa si functioneze mai greu

am gasit clima pe la vre-o 300...dar nu vreau sa dau banii aiurea

m-ar interesa dak a incercat cineva si i-a reusit manevra!?

Link to comment
Share on other sites

k...si cine imi monteaza clima si o face sa mearga?...mie asta mi-se pare partea mai interesanta...ca si ABS-u se poate monta da sa si functioneze mai greu

am gasit clima pe la vre-o 300...dar nu vreau sa dau banii aiurea

m-ar interesa dak a incercat cineva si i-a reusit manevra!?

72614[/snapback]

 

aha deci tu pretul il stiai :blink:

de montat:orice bmw care a iesit din fabrica a iesit standard adica cu aceleasi tipuri de prindere ca si cele dotate cu clima.deci de montat cred ca ti-o face un mecanic bunicel-ziceau baietii de un mecanic pe nume NICU din arad care se pricepe la bmw-intreaba-l pe calin325 ca el e din arad.

sfatul meu e sa cumperi o clima exact pt modelul tau de masina,adica daca ai un e34 din 90 sa cumperi clima pt modelul ala nu improvizatii de pe pisicutza sau altele... :)

succes!

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus climatronic cind aveam E34 524td acum vreo 4 ani,am luat piese de la vreo 7 masini serii 5 si 7 pt ca nu am gasit completa clima si fuctioneaza si acum.Mi-a luat o saptamina intreaga de dimineata pina seara,am lucrat singur pentru mine, eu fiind doar "mecanic"amator.Un pro ti-o pune intr-o zi doua
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am pus climatronic cind aveam E34 524td acum vreo 4 ani,am luat piese de la vreo 7 masini serii 5 si 7 pt ca nu am gasit completa clima si fuctioneaza si acum.Mi-a luat o saptamina intreaga de dimineata pina seara,am lucrat singur pentru mine, eu  fiind doar "mecanic"amator.Un pro ti-o pune intr-o zi doua

72728[/snapback]

 

si e mare diferenta de pret intre AC si climatronic?

Link to comment
Share on other sites

diferenta este ca R12 este de generatie mai veche si ziceau si baietii ca nu prea da aer destul de rece pt ca e vorba de alte particule.Un climatronic iti dai seama la cat urca daca o clima simpla este pe la 250-300.Eu am gasit in TM sa-mi incarc instalatia cu freon la doar 600mii/tine cam 2,3 ani.
Link to comment
Share on other sites

si e mare diferenta de pret intre AC si climatronic?

79391[/snapback]

Nu ar trebui sa fie mare diferenta...pt ca practic la climatronic ai regulatorul acela de temperatura la care stabilesti ce temperatura sa fie, el permitand volumul de aer rece ce patrunde in habitaclu pentru mentinerea/ajungerea la o valoare apropiata cu cea programata :blink:

La AC ai instalatia electrica mai usoara...ma refer la montaj si reglaje.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Se poate pune R134a si in AC simplu, nu numai in clima. Teoretic problema e la compresor si nishte O-ringuri. Compresoare incompatibile insa au fost puse doar pe E32, deci daca ai compresor de E34 original, in afara de garniturile alea restul e ok.

 

Atentie la AC-urile mai vechi, puse pe E34 pana in '90. Au 3 senzori de presiune (fatza de 1 cat au restul), deci de 3 ori mai multe sanse sa se strice ceva scump. :blink:

 

Interesant e faptul ca odata trecut la R134a, datorita faptului ca intra mai mult (conceptzia e pt. R12), instalatzia e supereficienta. Inghetzi in 3-4 minute de faci tzurtzuri :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.