Jump to content

pro si contra bmw E90


marss

Recommended Posts

Nu stiu ce sa zic dar azi am fost la AB sa rezolv cu navi prof, din pacate am un virus in DVD si pastila nu citeste niciun DVD inclusiv cel de navi, problema se poate rezolva cica cu 3000 lei, si cred asta ptr ca am fost la cineva cunoscut care mi-a trecut si comenzile vocale in engleza, cd-ul din bord transformat in mp3 si softul nou ptr motor, urca mai repede in ture, da impresia de cuplu mai mare dar este acelasi. Multumit de lucrare dar nemultumit de problema cu navi, o sa mai incerc la niste baieti iar dupa aceea incerc sa gasesc un dvd SH. Sper ca aceasta sa fie singura problema.

 

Nici mie nu imi citea discul de navi ,doar cu muzica(DVD), de vina era CCC-ul desi nu dadea nici o eroare,s-a schimabat si nu mai exista nici o problema,3000 costa aprox. CCC-ul respectiv,nu cred ca ar fi un virus <_< .Mie imi scria dupa ce bagam discul Please insert navigation DVD.Poate te ajuta...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact la fel imi face si mie, poti fi mai explicit ce este CCC-ul, de unde l-ai luat si unde l-ai schimbat. Multumesc

 

CCC-ul este unitatea aceea in care bagi CD si DVD, si cred ca are si ceva comp. in el,am schimbat-o in garantie la reprezentanta,daca masina ta are sub 2 ani 

 

 

grabestete...

 

 

 

Exact la fel imi face si mie, poti fi mai explicit ce este CCC-ul, de unde l-ai luat si unde l-ai schimbat. Multumesc

 

CCC-ul este unitatea aceea in care bagi CD si DVD, si cred ca are si ceva comp. in el,am schimbat-o in garantie la reprezentanta,daca masina ta are sub 2 ani 

 

 

grabestete...

Link to comment
Share on other sites

Un mare mare minus e la mine cel putin suspensia ...prea tare....nici nu vreau sa ma gandesc cum e cu suspensia M.... cand intru intro groapa sau ceva deniveltura m-i se pare SUPER sensibila masina....in rest...motor bun si se aseaza bine pe drum.

 

Eu as spune asa:

 

 

-marele minus e pt. drumurile noastre,nu are masina nici o vina,este abnormala starea soselelor pt. care cu toti platim anual,si nu prea se face nimic si daca se face tine 2-3 ani nu vreau sa spun din ce cauza...,eu am suspensii M,si vara runflats,intradevar scutura dar toata lumea cine a condus masina a spus ca nu a mai mondus o masina cu asa o directie precisa,iar iarna ma feresc de rigiditate cu cauciucuri normale.Deci nu cred ca ar trebui sa reprosam ceva masinii pt care marca BMW este cunoscuta si recunoscuta.

 

-nu cred ca are vre-o importanta unde este montat suportul de pahare,eventual din punct de vedere ergonomic,nu uitati ca sunteti intr-o masina,nu inteleg ce vreti ca suportul de pahare sa anuleze toate fortele care intervin la accelerare/frinare/curbe <_< .Cumparati un recipient care a fost astfel conceput sa nu apara scurgeri .Eu am folosit de multe ori pahare cu capac gen MC Donalds si nu a curs nimic din ele.

Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu este sa ai o cana cu capac de la Starbucks... am una din metal (ceva inox) cu suport de prinder cauciucat si izolare termica... are juma de litru si la drum lung e de aur :) nu curge ca are capac si nu se sparge chiar daca o scapi din mana... e cam grea si poate strica suportul in timp insa e foarte practica <_<
Link to comment
Share on other sites

1. Naspa sistemu audio :bashwall: stil Dacie

2. In loc sa deschid geamul de la sofer il deschid pe ala din spate si asta dupa 6 luni chiar nu e erogonomica treaba acolo :unsure: te mai faci si de ras dreacu <_<

3.directia cam sensibila la gropile si deniveralile patriei (la peste 200 pe denivelari pe autostrada cam joaca volanu un pic)

4.Cauciurcuri run flat = zici ca mergi pe calea ferata :) dar si in curbe sta de rupe cu ele

5.suspensie un pic cam zgomotoasa dar destul de eficienta pt ce drumuri sunt la noi

6. interior relativ banal dar izolat fonic f bine ....nu caraie nu maraie chiar nimic pe acolo...nu exista greieri

7.la 320d 163cp motoru nu trage deloc sub 2.000 de ture...dar dupa 2.500 de ture e avion pana la 4.700 cand se taie gazu pentru protejarea lui daca tragea si pe la 1.800 de ture chiar era exceptional dar si asa e cam printre primele la diesel

8.preturi destul de piperate la service si la piese de schimb destul de bine peste Passat nejustificate dupa parearea mea

9.cosum de exceptie 6,7 % mixt pt 163 cai ......nu ai ce sa comentezi aici

10.nu am avut probeleme cu ea pana acum ...fiabilitate pare oke pt o masina de peste 30.000E

11.greu sa gasesti alternative dupa ce mergi cu un Bmw si totusi ai vrea sa il schimbi are totusi niste plusuri destul de bune

 

Una peste alta masina este o reusita insa pretul este un pic piperat pt ce ofera.Ma refer sa o iei de noua.Cred ca puteau sa rezolve niste chestii destul de simple dar totusi enervante pt un pasager obisnuit.Nu sunt fan Bmw chiar daca posed unul acum.Am incercat sa ma nu ma las influentat de sentimente si sa descriu intocmai care e treaba cu masina asta.

Link to comment
Share on other sites

9.cosum de exceptie 6,7 % mixt pt 163 cai ......nu ai ce sa comentezi aici

 

De acord cu tine in afara de paragraful 9. Cum zici tu de 6,7% mixt?? :) Am avut inainte un Passat si nici la ala nu avem numa 6,7. D'apoi la bmw. Sau aveti in general consum de asta si am io vreo problema? <_<

Link to comment
Share on other sites

Din intamplare am pe masina sistemul audio profesional si e super dupa parerea mea !!! Consumul asa este dar vara fara aer = 6,7 mixt. Iarna se schimba treaba consuma mai mult un pic 7,7 mixt.

Una peste alta dupa ce am schimbat RSC urile masina e super OK ,demarajul pana in 2000 e adevarat ...un pic c-am moale dar dupa... vorba ta e jalee!

Bafta si sa va mearga masinile bine !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Caut si eu suport pahar/doza suc...etc dar am gasit numai mizerii. E marfa ala de pe Z4 dar nu il gasesc nicaieri. Cel din poza de mai sus pare din Obor. Nu se ''incadreaza'' deloc cu bordul masinii. Poate daca-l vad LIVE se schimba parerea ...

 

ask AB first <_<

Link to comment
Share on other sites

9.cosum de exceptie 6,7 % mixt pt 163 cai ......nu ai ce sa comentezi aici

 

De acord cu tine in afara de paragraful 9. Cum zici tu de 6,7% mixt?? :) Am avut inainte un Passat si nici la ala nu avem numa 6,7. D'apoi la bmw. Sau aveti in general consum de asta si am io vreo problema? <_<

Consuma mai putin ca Passatu chiar daca are cai putere mai multi.Am avut Passat 131cp si lua mult de tot cand il alergai asta pentru ca avea cutia de viteze etajata scurt...bine si generatia de motor e mai noua la Bmw . 6,7 % asa e mai de primavara sau toamna adica sa nu fie nici prea rece cum e iarna si nici prea cald cum e vara si implica aer conditionat.Ia cam 1-2 % mai putin decat Passatu.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ma bate gandu la un upgrade si sunt in stadiul de documentare despre un 325 N52 B25,despre care vad ca sunt probleme cu valvele hidraulice...de unde tacanitu ala...dupa cum a spus si bavaria...

la ownerii din RO nu se manifesta nimic??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
1. Naspa sistemu audio :) stil Dacie

2. In loc sa deschid geamul de la sofer il deschid pe ala din spate si asta dupa 6 luni chiar nu e erogonomica treaba acolo :( te mai faci si de ras dreacu :twoup:

3.directia cam sensibila la gropile si deniveralile patriei (la peste 200 pe denivelari pe autostrada cam joaca volanu un pic)

4.Cauciurcuri run flat = zici ca mergi pe calea ferata :) dar si in curbe sta de rupe cu ele

5.suspensie un pic cam zgomotoasa dar destul de eficienta pt ce drumuri sunt la noi

6. interior relativ banal dar izolat fonic f bine ....nu caraie nu maraie chiar nimic pe acolo...nu exista greieri

7.la 320d 163cp motoru nu trage deloc sub 2.000 de ture...dar dupa 2.500 de ture e avion pana la 4.700 cand se taie gazu pentru protejarea lui daca tragea si pe la 1.800 de ture chiar era exceptional dar si asa e cam printre primele la diesel

8.preturi destul de piperate la service si la piese de schimb destul de bine peste Passat nejustificate dupa parearea mea

9.cosum de exceptie 6,7 % mixt pt 163 cai ......nu ai ce sa comentezi aici

10.nu am avut probeleme cu ea pana acum ...fiabilitate pare oke pt o masina de peste 30.000E

11.greu sa gasesti alternative dupa ce mergi cu un Bmw si totusi ai vrea sa il schimbi are totusi niste plusuri destul de bune

 

Una peste alta masina este o reusita insa pretul este un pic piperat pt ce ofera.Ma refer sa o iei de noua.Cred ca puteau sa rezolve niste chestii destul de simple dar totusi enervante pt un pasager obisnuit.Nu sunt fan Bmw chiar daca posed unul acum.Am incercat sa ma nu ma las influentat de sentimente si sa descriu intocmai care e treaba cu masina asta.

1.corect

2.si mie mi se intampla,rar,dar nu ma vait....nu il consider un minus

3.directia este foarte precisa.nu vad unde ar fi defectul

4.runflat-urile am renuntat la ele

5.suspensia cum adica este zgomotoasa?

6.fara greieri.nota 10 aici

7.motorul meu trage destul de bine de la 1500 de ture.iar de la 1800 chiar foarte bine.nu poti avea pretentii la o turatie foarte mica.

8.cand am schimbat placutele de frana spate +tester si am platit la MHS 850 de lei mi-a zis mama :"ai vrut bmw acum platesti"

9.consumul este si mai mic atunci cand spui tu.depinde de aglomeratie.oricum are un consum foarte bun

Link to comment
Share on other sites

1. Naspa sistemu audio :) stil Dacie

2. In loc sa deschid geamul de la sofer il deschid pe ala din spate si asta dupa 6 luni chiar nu e erogonomica treaba acolo :( te mai faci si de ras dreacu :twoup:

3.directia cam sensibila la gropile si deniveralile patriei (la peste 200 pe denivelari pe autostrada cam joaca volanu un pic)

4.Cauciurcuri run flat = zici ca mergi pe calea ferata :) dar si in curbe sta de rupe cu ele

5.suspensie un pic cam zgomotoasa dar destul de eficienta pt ce drumuri sunt la noi

6. interior relativ banal dar izolat fonic f bine ....nu caraie nu maraie chiar nimic pe acolo...nu exista greieri

7.la 320d 163cp motoru nu trage deloc sub 2.000 de ture...dar dupa 2.500 de ture e avion pana la 4.700 cand se taie gazu pentru protejarea lui daca tragea si pe la 1.800 de ture chiar era exceptional dar si asa e cam printre primele la diesel

8.preturi destul de piperate la service si la piese de schimb destul de bine peste Passat nejustificate dupa parearea mea

9.cosum de exceptie 6,7 % mixt pt 163 cai ......nu ai ce sa comentezi aici

10.nu am avut probeleme cu ea pana acum ...fiabilitate pare oke pt o masina de peste 30.000E

11.greu sa gasesti alternative dupa ce mergi cu un Bmw si totusi ai vrea sa il schimbi are totusi niste plusuri destul de bune

 

Una peste alta masina este o reusita insa pretul este un pic piperat pt ce ofera.Ma refer sa o iei de noua.Cred ca puteau sa rezolve niste chestii destul de simple dar totusi enervante pt un pasager obisnuit.Nu sunt fan Bmw chiar daca posed unul acum.Am incercat sa ma nu ma las influentat de sentimente si sa descriu intocmai care e treaba cu masina asta.

 

1. Am Proffesional si mi se pare cel putin ok. Eu sunt foarte multumit de el.

2. Si mie inca mi se intampla, desi o am de un an si ceva. Am bombanit un pic pe tema asta, insa e ok totusi.

3. Directia e un pic sensibila, insa imi place la nebunie. Prefer un feeback foarte bun.

4. Am renuntat la ele de mult (la o luna dupa ce am luat masina). Oricum i-am luat jante de 17" si cauciucuri noi.

5. Foarte ok suspensia, insa cam zgomotoasa pe spate.

6. Chiar imi place interiorul. Si izolarea fonica e ok. Nici eu nu am nici un greieras.

7. 320D: Motorul intr-adevar nu trage cine stie ce sub 1800 RPM. Dar nici nu trebuie exploatat sub :( . La mine este foarte liniar, fara salturi bruste de putere. Peste 3700-3800 RPM nu prea mai are viata.

8. Piese si mai ales manopera scumpe, de acord.

9. Eu merg cu ea in oras 99% din timp si pe distante scurte (cam 3 km de obicei, in centru) si nu o menajez . Consum: ~ 11-12L/100 km . Mi se pare f. ok. Prin 2003-2004 am avut o Mazda 3 cu motor de 1.6 aspirat. Ei bine, aia ajunsese la 16 L/100 iarna :D . Avand in vedere ca BMW-ul are cam 3-400 kg si 60 cp in plus, mi se pare foarte ok. Oricum vin de pe un Subaru cu 2.5 turbo (ala lua 18-20). La cat merg eu insa oricum consumul este printre ultimele lucruri care conteaza .

10. Foarte ok ca fiabilitate. Insa mai vedem (am luat-o acum ~1 an cu 29.000km si acum are 35.000 km) .

11. Si mie imi va fi greu sa o inlocuiesc. Am in vizor 330/335 sau 530/535 (i sau d) si preferabil fara X .

Link to comment
Share on other sites

9. Eu merg cu ea in oras 99% din timp si pe distante scurte (cam 3 km de obicei, in centru) si nu o menajez . Consum: ~ 11-12L/100 km . Mi se pare f. ok.

 

oricum esti printre putinii care admit consumul real al masinii . Sunt multi pe aici care declara 8-9 in oras , de multe ori nici nu reseteaza BC pt a nu vedea valorile reale , sunt multumiti cu ce scrie acolo desi la pompa e altceva . Intr-adevar, afara e un consum semnificativ mai mic fata de un benzinar .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am 10-11l in oras cateodata si 13 dar mers sportiv si aglomeratie.Sunetul nu are legatura cu profesional sau business,alea sunt head-unit-urile.Sunetul e ori standard,hi-fi sau logic 7....ar mai fi ala individual dar inca nu am auzit vreunu.Sistemele de sunet (adica boxele+amplif) pot fii montate ata pe business cat si pe profesional.
Link to comment
Share on other sites

Pro:

- cea mai echilibrata masina din clasa ei (sta foarte bine in viraje)

- consum foarte bun

- mai usoara decat E46 cam cu 100 kg in conditiile maririi puterii motoarelor

Contra:

- am ceva personal cu designul aripii spate (nu imi place mai exact); in rest arata bine

- usile se inchid greu

- suspensiile prea tari

- la cate turbine am vazut cazute pe forum la 50.000-60.000 km nu o consider foarte fiabila. (nu stiu cum sta in testele ADAC). De cativa ani rezultatele nu mai sunt publice. Mai tot aruncam un ochi pe acolo inainte.

Link to comment
Share on other sites

Despre suspensie nu zice nimeni nimic ? fata de e46 este o imbunatatire sau un pas inapoi? ma refer la fiabilitate, nu la rigiditate.

 

De asemenea, probleme gen trancanitu geamurilor are? la e46 este o problema generala.

probleme la farurile xenon cum era la E46, lumineaza foarte prost?

vreo problema ceva la navigatie, i drive, faulty ? :twoup:

 

mai este si o problema la coloana de directie parca, se plangeau cativa useri pe forum, cand era volanul blocat..

alteva nu imi mai amintesc acum.

 

PS: vreau sa trec de la E46 la E90 si vreau sa stiu daca merita adica daca nu are aceleasi "bug-uri" ca E46 :)

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.